Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

recomandare aparat foto pentru peisaje de efect la terenuri & case

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
CiprianCosmin

CiprianCosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 29.07.2014
Salut, nu cunosc mai nimimic din functiile unui aparat foto profesional. Am nevoie insa sa iau unul pro si sa-mi dedic cu el timpul necesar sa invat.
Ce aparat imi recomandati? Am nevoie de un aparat cu lentila larga, sa pot face poze la case si terenuri, cu diverse efecte de zi, peisaj insorit, apus, rasarit, pe timp de noapte, etc
De asemenea, am nevoie sa fac un curs special pentru asta sau e suficient sa imi dedic cateva zile intregi sa invat ceea ce e necesar?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Pui problema putin cam ciudat, si folosesti termenul "efecte" fie impropriu, fie vag, fie in necunstinta de cauza.

Cred ca primul lucru de facut ar fi sa stabilesti care este scopul demersului tau.

Eu propun sa impartim in mai multe cateorii imaginile fotografice:

1. kitschuri (in intelesul foarte largit de lipsa de gust si prost gust)
2. poze (ordinare)
3. reproduceri ( care pot sa implice diverse grade de maiestrie, de la decent pana la maiestrie artistica si chiar fotografie de arta in cazul ansamblurilor)
4. fotografii (artistice)
5. fine art (foarte inalta maiestrie artistica si tehnica).

Edited by loock, 30 May 2016 - 10:58.


#3
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Ia-ti o sapuniera mai de doamne ajuta si gata ai rezolvat problema. Un DSLR mai mult te va incurca.
Este intradevar recomandat sa faci cate ore cu cineva care chiar se pricepe.

Edited by pink_flamingo, 30 May 2016 - 11:02.


#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Merge si un bridge bunicel , cu accent pe dimensiunea si tipul senzorului si nu pe 1001 X-i . Daca vrei sa treci dincolo de modul " Auto " al unui aparat digital , este indicat sa incepi sa studiezi de pe acum si , in functie de ce pricepi , iti vei alege singur aparatul potrivit . Stai pe langa un fotograf profesionist si vei intelege care sunt lucrurile importante la un aparat si vei prinde cate ceva din tehnica necesara . Merg si astia de fac fotografi pe la nunti , unii sunt chiar foarte priceputi . Intai incearca sa inveti cate ceva despre optica , incadrare , tehnica ...si iti dai seama dupa aceea de ce ai nevoie .

Edited by JurasikMan, 30 May 2016 - 11:54.


#5
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Am si eu o intrebare, sa nu mai deschid un topic...
Vreau sa-mi iau un mirrorless second, stiu ca la Dslr conteaza nr de cadre(uzura) mecanismului...la mirrorless se regasesc problemele astea?

Edited by ionut_blue, 30 May 2016 - 12:03.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pentru interior ar fi bun un dslr cu un obiectiv luminos, eventual iei si trepiedul in geanta.
O fotografie realizatasi editata corespunzator, poate atrage mai multi clienti.
Acum depinde si ce buget ai.

De cursuri nu prea ar fi nevoie, la fel si aici, depinde cat de dibaci/pasionat esti, citeste si tu macar manualul de utilizare al aparatului+ asta.
Te mai uiti pe youtube la un tutorial, doua.

http://www.nikonisti...grafia-digitala
+ ce mai gasesti pe aici:
http://www.dragosasa...ic-obiectivele/

Dupa ce vei citi, probabil ca ai sa constati ca nu prea pricepi mare lucru, de-abia cand te apuci sa te joci cu aparatul, cu diferite setari, atunci ai sa prinzi mai mult.

Edited by gumball3000, 30 May 2016 - 12:09.


#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postionut_blue, on 30 mai 2016 - 12:00, said:

Am si eu o intrebare, sa nu mai deschid un topic...
Vreau sa-mi iau un mirrorless second, stiu ca la Dslr conteaza nr de cadre(uzura) mecanismului...la mirrorless se regasesc problemele astea?

Nu exista mirrorless 100% electronic iar shutter-ul e inca mecanic si manifesta aceeasi uzura ca unul de pe DSLR. In schimb au disparut oglinda, modulul de AF separat si vizorul optic toate acestea fiind cauza diverselor defecte la un DSLR. Numarul de cadre nu stiu cit de relevant e fiindca multi amatori filmeaza destul de mult cu mirrorless si nu cred ca se contorizeaza orele de filmare.

#8
andrei100

andrei100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 31.01.2008
Real estate photography, vrei sa faci bani din asta? Daca nu, un DSLR entry level si un Sigma 10-20 sunt suficiente pentru inceput.

Edited by andrei100, 30 May 2016 - 13:18.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCiprianCosmin, on 30 mai 2016 - 10:41, said:

Salut, nu cunosc mai nimimic din functiile unui aparat foto profesional. Am nevoie insa sa iau unul pro si sa-mi dedic cu el timpul necesar sa invat.
Ce aparat imi recomandati? Am nevoie de un aparat cu lentila larga, sa pot face poze la case si terenuri, cu diverse efecte de zi, peisaj insorit, apus, rasarit, pe timp de noapte, etc
De asemenea, am nevoie sa fac un curs special pentru asta sau e suficient sa imi dedic cateva zile intregi sa invat ceea ce e necesar?

Aveti un magazin de specialitate in Bucuresti,unu' fain.Ii zice f64.

http://www.f64.ro/

Acolo vei gasi toate raspunsurile la intrebarile care te framanta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate