Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

A renuntat RCS la PPPOE?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Incepand cu sambata seara nu mai m-am putut conecta la internet. In router in pagina de configurare in aparea mereu connectig... si atat.
Azi dimineata am verificat din nou si ac. mesaj. Am bagat cablul de la net direct in calculator ca sa vad exact mesajul de eroare. Nu am mai apucat sa fac setarile necesare pt PPPOE deoarece calculatorul s-a conectat direct la internet (placa de retea era setata sa isi ia automat ip-ul). M-am uitat in setari si am vazut ca isi ia ip din clasa 192.168.100.x. Ip-ul extern verificat pe whatismyip este unul din gama ipv6.
Am facut modificarile necesare si in router si totul functioneaza perfect.

Stiti ceva sau ati auzit ca RCS ar renunta la PPPOE?

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Tot PPPOE e configurat si routerul meu, merge in continuare fara probleme.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Tot PPPoE.

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pune mana si fa-ti conexiunea PPPoE, nu este de la ei... Sanse mari ca DHCP-ul ala sa fie de la un vecin talentat care a facut un loop in echipamentul RDS.:lol:

#5
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 21.08.2008
Un router configurat prost de un vecin.

#6
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Conexiunea am refacut-o de mai multe ori si degeaba. O sa ii sun sa vedem ce zic.



Am vorbit la telefon cu un tip de la ei si mi-a spus ac. lucru ca si voi. Conexiunea se face tot prin PPPOE. A ramas ca o sa verifice si ei si o sa revina cu un telefon.

Edited by budacu, 30 May 2016 - 09:14.


#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
nu cred ca renunta, desi daca ar renunta s-ar castiga viteza....
totusi controul userului este mult mai usor cu un cont

in primul rand nu stiu daca ati observat insa folosind PPPoE nu ai broadcast in retea
ceea ce reduce incarcarea retelei deci sunt si avantaje si dezavantaje.

PPPoE vine de la "Point to Point Protocol over Ethernet" daca imi aduc eu bine aminte.

adica pe romaneste un fel de modem insa pe ethernet Posted Image
ca sa nu intru in detalii.

Edited by Mihai_3, 30 May 2016 - 09:19.


#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Tot PPPoE.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
RDS nu va renunta in veci la PPPoE, tot asa este modul de conectare si la abonament business cu IP fix. Posted Image

Cel mult vor fi cazuri de CGN. IP-urile care incep cu 192 sunt IP-uri de router, deci tu te folosesti de PPPoE-ul unui vecin care are routerul configurat cu picerili.

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Vezi ca nu dai toate informatiile Neaceasca85. Pe business sunt 2 tipuri de abonamente unul cu IP static si altul cu PPPoE ambele avand IP fix. Fiecare din ele are avantajele si dezavantajele lui.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca stai la bloc, vezi pe etaj al tine sau la etajul de jos sau mai sus care are net de la RDS.

Suni la toti si ii intrebi - ba care ti-ai luat router nou si ai bagat cablul de la RDS in mufa neagra sau galbena ?

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008

View PostdiZy, on 30 mai 2016 - 09:32, said:

Vezi ca nu dai toate informatiile Neaceasca85. Pe business sunt 2 tipuri de abonamente unul cu IP static si altul cu PPPoE ambele avand IP fix. Fiecare din ele are avantajele si dezavantajele lui.

Din 2006 era IP direct conectat, boring de tot, in 2013 am portat numarul de fax Romtelepom si atunci mi-au schimbat IP-ul pe care-l stiam din 2009 si m-au trecut la PPPoE.

#13
Jo3y

Jo3y

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,337
  • Înscris: 09.08.2007

View Posteiffel, on 30 mai 2016 - 09:34, said:

Daca stai la bloc, vezi pe etaj al tine sau la etajul de jos sau mai sus care are net de la RDS.

Suni la toti si ii intrebi - ba care ti-ai luat router nou si ai bagat cablul de la RDS in mufa neagra sau galbena ?



Tinand cont ca respectivul , conectand wan-ul in lan , dand dhcp in retea  , nu stie ce face , poate accesa routerul care probabil are default user si pw. Ii schimba ssid sau macar vede cum se numeste si il poate identifica foarte usor :) .

#14
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
RDS-ul nu face asa ceva. Intreaba caminul care se ocupa cu practici de-astea......
Ii tot dai inainte cu routerul in cutie. Nu trebuie montat nici un router in cutie pt  situatii de genul.
Si da redeseul trebuie sa se ocupe sa il traga de urechi pe inteligentul care nu a conectat routerul cum trebuie.

Edited by diZy, 30 May 2016 - 11:00.


#15
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Gata, "problema" a fost remediata. Am primit un telefon de la tehnicul lor care mi-a transmis ca anomalia a provenit de la un echipament de-al lor prost configurat.
Nu ma mai pot conecta direct, dar ma pot conecta din nou cu PPPoE.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Cred ca un switch de-al lor fusese configurat ca router.

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Neaceasca85 nu incepe cu posturi ca Vladutz. Switch-ul nu are cum sa mearga ca un router.
Problema era generata clar de un client, dar nu au avut bunul simt sa recunoasca, de parca ei au facut problema.

Edited by diZy, 30 May 2016 - 15:31.


#18
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Tu-ti imaginezi ca o companie lider pe piata renunta la o tehnologie asa, pe sestache? Cata naivitate :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate