Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Facultatea de economie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Alexandra07

Alexandra07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2016
Buna seara! Posted Image
Sunt studenta la liceu dar in Italia. Aici se fac 5 ani de liceu...La anul termin si nu stiu daca ar fi bine  sa continui studiile aici sau nu. M-am gandit ca odata cu terminarea liceului sa dau la FEAA in Iasi dar nu stiu exact ce oportunitati as putea avea pentru ca odata ce termin studiile nu am de gand sa ma stabilesc nici in tara dar nici aici in Italia.

Pentru cei cu experienta in domeniu, ce ati recomanda: o facultate in domeniul mentionat in titlu  in tara sau in Italia?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Studiaza acolo unde vei practica.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oriunde, dar nu in Romania. Depinde si de buget si de ce esti in stare.

#4
Alexandra07

Alexandra07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2016

View Postpasilla, on 29 mai 2016 - 19:30, said:

Oriunde, dar nu in Romania. Depinde si de buget si de ce esti in stare.
In ceea ce priveste bugetul nu ar fi o problema...problema e ca nu stiu ce oportunitati imi pot oferi faculatile de aici si cele din tara

#5
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Te informezi.

#6
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 19:18, said:

Sunt studenta la liceu dar in Italia.
Aici se fac 5 ani de liceu...
Italia este o tara frumoasa . Stiu pe cineva care este " studenta " la scoala primara in Italia .
5 ani ? Crezi ca daca se faceau 6 ani de liceu aveai mult mai multe cunostinte acumulate , in comparatie cu un absolvent de liceu de 4 ani din Romania ?

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 19:36, said:

In ceea ce priveste bugetul nu ar fi o problema...problema e ca nu stiu ce oportunitati imi pot oferi faculatile de aici si cele din tara
Bugetul ? Nu discutam aici de banii de buzunar , ci despre locuri in invatamantul superior , ale caror cheltuieli sunt subventionate de bugetul de stat .

Edited by tiomarami, 29 May 2016 - 19:45.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 19:36, said:

problema e ca nu stiu ce oportunitati imi pot oferi faculatile de aici si cele din tara
Facultatea iti da o diploma si o cale de studiu pe care vrei sau nu sa o urmezi. Atat.
Economia asta-i impartita in specializari mai punctuale, tu ce vrei de fapt ? Partea generala o vei studia oriunde dar cea specifica unei tari nu (ca tot vrei sa intri in paine imediat).

Edited by neagu_laurentiu, 29 May 2016 - 19:46.


#8
Alexandra07

Alexandra07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2016

View Posttiomarami, on 29 mai 2016 - 19:43, said:

Italia este o tara frumoasa . Stiu pe cineva care este " studenta " la scoala primara in Italia .
5 ani ? Crezi ca daca se faceau 6 ani de liceu aveai mult mai multe cunostinte acumulate , in comparatie cu un absolvent de liceu de 4 ani din Romania ?
Italia e o tara frumoasa, dar e o tara cu foarte multe probleme si nu stiu ce viitor as putea avea aici...cu siguranta in 5 ani de liceu nu o sa am mai multe cunostinte in comparatie cu un absolvent de liceu in Romania pentru ca invat de 6 ani aici si pot spune ca unele lucruri care se fac in clasele 1-8 la noi in tara ei le fac in liceu...

View Postneagu_laurentiu, on 29 mai 2016 - 19:45, said:

Facultatea iti da o diploma si o cale de studiu pe care vrei sau nu sa o urmezi. Atat.
Economia asta-i impartita in specializari mai punctuale, tu ce vrei de fapt ? Partea generala o vei studia oriunde dar cea specifica unei tari nu (ca tot vrei sa intri in paine imediat).
As vrea sa ma axez pe afaceri internationale

#9
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Stai linistita, asa cu " problemele ei ", in Italia se poate trai din munca cinstita . In Romania , nici amu, nici in veci nu vom scapa din marasmul economic .
De ce naiba crezi ca nu emigreaza nimeni in Romanica ?

#10
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 19:50, said:

Italia e o tara frumoasa, dar e o tara cu foarte multe probleme si nu stiu ce viitor as putea avea aici...
vino in Romania, este o tara fara nici un fel de probleme, aici vei avea un viitor stralucit...faci ASE-ul si vei lucra la BNR (sper ca taticu este isarescu).

Edited by AlinE, 29 May 2016 - 19:55.


#11
Alexandra07

Alexandra07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2016

View Posttiomarami, on 29 mai 2016 - 19:52, said:

Stai linistita, asa cu " problemele ei ", in Italia se poate trai din munca cinstita . In Romania , nici amu, nici in veci nu vom scapa din marasmul economic .
De ce naiba crezi ca nu emigreaza nimeni in Romanica ?
Da, asta asa-i

View PostAlinE, on 29 mai 2016 - 19:55, said:

vino in Romania, este o tara fara nici un fel de probleme, aici vei avea un viitor stralucit...faci ASE-ul si vei lucra la BNR (sper ca taticu este isarescu).
Sunt constienta ca Romania e o tara plina de probleme, dar eu nu am de gand sa locuiesc in Romania, as vrea sa stiu doar daca studiile care se fac in tara sunt bune de urmat

#12
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 20:00, said:

as vrea sa stiu doar daca studiile care se fac in tara sunt bune de urmat
Gigu becali , a urmat si el cursurile unei facultati . Tot oier a ramas .
Sunt pline supermarketurile de angajati cu licenta .
Asta nu inseamna ca toti  absolventii de scoala romaneasca sunt analfabeti .
In concluzie , programele universitare din tara sunt bune de urmat, diferenta o face studentul .

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 19:50, said:

As vrea sa ma axez pe afaceri internationale
Si ce sa faci zi de zi ? De ce as avea nevoie de expertiza ta ?

#14
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 20:00, said:

Sunt constienta ca Romania e o tara plina de probleme, dar eu nu am de gand sa locuiesc in Romania, as vrea sa stiu doar daca studiile care se fac in tara sunt bune de urmat
teoretic sunt bune, practic nu te va ajuta cu nimic...este ceva de genul (scuze aluzia) intri bou si iesi vaca. nu vei invata nimic, nici macar cum sa completezi o factura, sa nu mai zic ca mori cu banii in cont ca nu stii cum sa completezi un formular de retragere de numerar.

REI...suna frumos, dar nu vei vedea nici un fel de relatii, decat poate intercolegiale.

Edited by AlinE, 29 May 2016 - 20:34.


#15
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostAlinE, on 29 mai 2016 - 20:29, said:

teoretic sunt bune, practic nu te va ajuta cu nimic...este ceva de genul (scuze aluzia) intri bou si iesi vaca. nu vei invata nimic, nici macar cum sa completezi o factura, sa nu mai zic ca mori cu banii in cont ca nu stii cum sa completezi un formular de retragere de numerar.

REI...suna frumos, dar nu vei vedea nici un fel de relatii, decat poate intercolegiale.
Nu cred ca vrea sa faca o facultate pentru a invata sa completeze o factura!

Alexandra, poate ne spui mai detaliat ce ai vrea sa lucrezi in viitor. Care e jobul tau de vis?

#16
Alexandra07

Alexandra07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.05.2016

View Postcatalina1, on 29 mai 2016 - 20:48, said:

Nu cred ca vrea sa faca o facultate pentru a invata sa completeze o factura!

Alexandra, poate ne spui mai detaliat ce ai vrea sa lucrezi in viitor. Care e jobul tau de vis?
Cu siguranta nu vreau sa fac o facultate pentru a invata sa completez o factura...care oricum stiu deja sa o completez...
As  vrea sa lucrez ca  administrator al unei societati pe actiuni sau ca analist in afaceri europene si internationale

#17
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postcatalina1, on 29 mai 2016 - 20:48, said:

Nu cred ca vrea sa faca o facultate pentru a invata sa completeze o facture!

tocmai ca asta spuneam, ca va face facultatea si nu va sti.

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 21:02, said:


As  vrea sa lucrez ca  administrator al unei societati pe actiuni sau ca analist in afaceri europene si internationale
iti deschizi propria afacere si vei fi administrator, nu trebuie sa faci o facultate ...Romania e plina de patroni/administrator.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexandra07, on 29 mai 2016 - 21:02, said:

..
As  vrea sa lucrez ca  administrator al unei societati pe actiuni sau ca analist in afaceri europene si internationale

Este bine ca ai astfel de tinte, dar nu este suficienta  o licenta in Economie obtinuta in Ro.

Edited by pasilla, 29 May 2016 - 21:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate