Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Automatica si calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AiradTM

AiradTM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2016
Salut! Sunt clasa a 11-a,profil stiinte ale naturii,si am inceput sa ma gandesc la ce vreau sa fac pe viitor. M-am gandit sa dau la AC din cadrul Politehncii din Timisoara,insa nu sunt sigura daca o sa rezist. De intrat nu imi fac probleme,admiterea e din matematica si ma descurc destul de bine acolo. Treaba e ca eu nu stiu deloc informatica,absolut deloc. Din ce am mai vazut pe forum sunt persoane care spun ca esti luat de la 0,ceea ce ar fi excelent,dar sunt si persoane care spun ca nu rezisti. Totusi,am nevoie de un raspuns de la cineva care a trecut prin AC. O sa rezist daca nu stiu deloc informatica ? Sa ma apuc de ceva meditatii la informatica vara asta ? Are rost sa ma mai gandesc la facultatea asta sau sa ma orientez spre alta ? Si inca ceva.. Care este diferfenta dintre facultatea de informatica si AC? De la AC ai mai multe usi deschise dupa ce termini ? Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
deja ai inceput cu stangul daca iti pui astfel de intrebari. asa ca hai sa-ti explic, din moment ce te gandesti ca nu o sa rezisti anilor de studiu, cum crezi ca vei reusi sa faci fata activitatii in munca pe mai departe? unde va trebui sa investesti in studiu, documentare si alte activitati pt a reusi sa fii la zi cu toate.

la facultate se presupune ca ai deja niste cunostinte, te ia de la 0 in sensul ca iti explica de la inceput, nu ca iti explica ce este o linie de cod si cu ce se ocupa, se presupune ca ai deja niste cunostinte.

fa o analiza a ceea ce stii, ce te pasioneaza si a ce vrei sa faci in viitor draga daria.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Cum am putea noi spune cu exactitate daca nu te cunoastem ? Tu ia cunostinta cu informatica si vezi daca se prinde de tine. Materiile de studiu le ai pe site la facultate, poti face o comparatie si intelege una-alta.

Nu cred ca ai studiat M1 la acel profil !

#4
AiradTM

AiradTM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2016
Nu am facut M1,insa eu fac ore suplimentare la matematica. Cum am zis,matematica nu ar fi o problema.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu ma refer strict la admitere ci la anii care urmeaza. Dar daca pricepi ce inveti acolo si nu doar aplici sabloane ca o maimuta (nu ca tu ai fi asa) atunci e ok din acest punct de vedere.

#6
AiradTM

AiradTM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.05.2016
Am inteles,multumesc pentru raspuns :)

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai ai timp sa te transferi la mate-info. Daca reusesti, inseamna ca poti sa ai sanse la AC.

#8
CRYSIS21

CRYSIS21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.01.2008
Din punctul meu de vedere, indiferent de facultatea la care vei aplica, totul depinde de tine si studiul individual pe care il aplici. Pentru cerintele existente in piata IT din Timisoara, este ok si facultate de informatica, nu doar AC. Cererea de ingineri pe partea de hardware este relativ mica fata de software.

"De la 0" - treaba sta in felul urmator. Ti se va prezenta de la 0 structura unui calculator, modul de lucru, structura de baza a unui soft, etc in maxim 2 cursuri + 1 seminar aferent sau cateva laboratoare, ceea ce inseamna ca tu va trebui sa alergi printre carti pentru a-ti umple golurile. Nu e imposibil si e chiar placut. Pe langa asta, in mod sigur vei gasi colegi dispusi sa te ajute, ca sa nu mai zic de forumurile de IT. Orice intrebare ai avea, a fost deja raspunsa de cateva ori.

Daca vrei sa iti faci o idee ce inseamna informatica si daca te vei descurca, sfatul meu este sa descarci cartea "The C programming language" a lui Kernighan si Ritchie. Citeste-o cu atentie si rezolva exercitiile din ea. Daca te vei descurca si constati ca iti place, atunci merita sa mergi la AC sau Info.



Alegerea facultatii trebuie sa fie influentata de pasiunile/placerile tale si nu de piata existenta. Am intalnit multi parinti care isi "ghideaza" copiii catre informatica "pentru ca se castiga bine". Asta e spiritul romanesc.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
E ca și cînd spui, nu am nici o treabă cu fotbalul, nu am jucat niciodată, dar vreau să dau la academia națională de educație fizică și sport, secția fotbal.
Sau, nu am nici o treabă cu literatura, nu citesc nimic, dar vreau să dau la literatură.

Ideea e că alegi o facultate în care vei aprofunda un domeniu la alegerea ta. Înainte să dai, trebuie să intri în domeniu, să vezi dacă e de tine. Dacă nici despre informatică nu găsești materiale pe net... înseamnă că chiar nu vrei să cauți

PS foarte mulți studenți de anul 1 de la AC sînt oameni pasionați, etc; ei vor face ca ștacheta să fie destul de sus, dacă tu începi de la 0 înseamnă că începi cu handicap.
Ca și în cazul cu fotbalul, tu ești la nivelul 0 și ai colegi care au bătut mingea de la 7 ani. Teoretic, te ia de la 0 adică îți explică regulile: portarul stă în poartă și încearcă să prindă mingea, restul încearcă să paseze și să șuteze la poartă. Gata, am explicat, treceți pe teren, dați-i drumul.

#10
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
XON-XOFF, sistemul educational ti-a lasat impresia ca studentii se afla in competitie intre ei ? Asta este si realitatea ?

Pasiunile de la 17 ani pot diferi destul de mult fata de cele de la 7 sau 27 de ani, nici nu apuci sa descoperi toate carierele posibile, asa ca un pic de pragmatism nu strica.

AiradTM, daca poti trece examenul de admitere, atunci esti un student cat se poate de potrivit pentru facultatea respectiva. Oamenii aia care proiecteaza examenul nu sunt chiar ultimii prosti, iar tu probabil deja cunosti o mare parte din informatica, fara sa fii constient de asta.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vezi ca la AC pe langa programare mai faci si electronica, electricitate plus multe alte materii de umplutura. Orarul va fi foarte aglomerat.
Daca vrei numai info poti alege facultatea de informatica.

Edited by Friskey, 30 May 2016 - 03:07.


#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
@gian, sistemul educațional mi-a confirmat că cei fără "chemare" spre electronică în general nu au lucrat în domeniu. Că asta am făcut eu.
Iar cu softul e extrem de simplu să vezi dacă ai 'chemare' sau nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate