Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce trebuie urmarit cand cumparam o casa, garsoniera sau apartament?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
La modul general m-ar interesa si pe mine ceva informatie sa imi fie utila pe teren.

La ce v-ati uitat voi cand v-ati cumparat imobilul, cred ca asta era mai potrivit ca titlu, ce probleme trebuie urmarite, fie legate de acte, zona, imobil ca renovare etc...

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La proprietar si la vecini, sa nu fie tigani.

#3
Egalul

Egalul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,570
  • Înscris: 21.07.2015
CEl mai important este orientarea acelui apartament, este pe nord si nu are lumina absolut deloc? Are ghena de gunoi sub balcon? Este apartamentul invata de mucegaoi si umezeala ?
Astea sunt lucruri pe care nu le mai poti schimba dupa

Multi se iau cu parchetul, gresia, etc, si uita sa verifice cum e pozitionat acel apartament

#4
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Sa ai grija ca discuti cu proprietarul apartamentului si nu cu cineva care vorbeste in numele lui.

Si nu ma refer numai la agenti imobiliari, poti sa intalnesti si rude(nepoti, sotii) care iti prezinta lucrurile intr-un anumit fel iar cand vine proprietarul surpriza... vine cu alte conditii.

#5
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 06.03.2016
La vecini,la sursele de zgomot/poluare/miros,la pozitionarea fata de punctele cardinale.

#6
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
la instalatii cat ai voie si ce se vede

#7
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Pretul, zona, etajul, anul, orientare cardinala, camera pe colt(nr. Pereti ext.), instalatii electrice-sanitare.

Inainte de achizitie, faci plimbari prin zona sa vezi fauna. Vorbesti cu vecinii din bloc despre apa calda, caldura, intretinere, etc. Verificat acte si apoi achizitia :). Ar mai fi si amenajari interioare, aici eu am preferat cat mai chel, pentru a mi-l face cum vreau.
Bafta!

PS. Ar mai fi ceva. Daca iti place si ai cazut la pace cu proprietarul, fuguta la notar pentru promisiunea de vanzare cumparare cu clauza. Daca tu te razgandesti pierzi avansul si daca se razgandeste proprietarul, iti da 2 x avans.

Edited by wzrdro, 29 May 2016 - 11:05.


#8
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Unele lucruri nu le afli de la vecini. De genul: unul isi bate nevasta noaptea, dar daca il intrebi e liniste in bloc.

Altceva: ai grija sa nu existe datorii pe la diversi(firme de cablu, recuperatori, banci). Astia cand nu dau de cineva tot cauta la ultima adresa stiuta. Nu e fun sa tot primesti somatii si amenintari cu executori care vor sa confiste din casa.

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Egalul, on 29 mai 2016 - 10:49, said:

CEl mai important este orientarea acelui apartament, este pe nord si nu are lumina absolut deloc? Are ghena de gunoi sub balcon? Este apartamentul invata de mucegaoi si umezeala ?
Astea sunt lucruri pe care nu le mai poti schimba dupa

Multi se iau cu parchetul, gresia, etc, si uita sa verifice cum e pozitionat acel apartament
Daca este un apartament cu toate ferestrele spre Nord Vest, este ok? Are alt bloc in fata si unul lipit in dreapta.

#10
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 lender2016, on 29 mai 2016 - 11:04, said:

Unele lucruri nu le afli de la vecini. De genul: unul isi bate nevasta noaptea, dar daca il intrebi e liniste in bloc.

Altceva: ai grija sa nu existe datorii pe la diversi(firme de cablu, recuperatori, banci). Astia cand nu dau de cineva tot cauta la ultima adresa stiuta. Nu e fun sa tot primesti somatii si amenintari cu executori care vor sa confiste din casa.

ahahhh ce sfaturi ai putut sa dai ....habar ai ce vorbesti,tu de ce drac crezi notarul scoate inainte de vanzare extras de carte funciara ,sti ce este ala??? sa se vada daca propietarul are datorii ,este apt grevat si nu poate fi vandut,in alta ordine de idei initiator iti recomand prima data verifica vecini imediat in apropierea apt care vrei sa l cumperi ,linga ,deasupra,dedesubt....sa nu fie ciori sau manelisti care toata ziua asculta muzica,daca ai masina sa te uiti dupa locuri de parcare libere...

Edited by baubig, 29 May 2016 - 11:48.


#11
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016

 baubig, on 29 mai 2016 - 11:46, said:

ahahhh ce sfaturi ai putut sa dai ....habar ai ce vorbesti,tu de ce drac crezi notarul scoate inainte de vanzare extras de carte funciara ,sti ce este ala???
Sa inteleg ca daca fiul proprietarului(care a locuit candva in imobil dar nu si-a schimbat buletinul de pe adresa respectiva) isi face un credit si nu-l plateste, apare in cartea funciara?
Sa inteleg ca daca proprietarul nu platise nu stiu ce factura de telefonie/cablu pe mai multi ani si s-a adaugat si o taxa de reziliere, apare in cartea funciara?
Sa inteleg ca orice datorie a unui fost chirias catre diversi recuperatori, apare in cartea funciara?

Eu credeam ca extrasul de carte funciara se refera la imobil/adresa si nu la diverse persoane care au stat candva acolo si pe care nu le gasesc firmele de recuperare Posted Image

Mai nou am intalnit si o alta situatie: numarul de telefon a apartinut cuiva care avea datorii si firma de recuperari a binevoit sa ma tot deranjeze ca spera sa dea de respectiva.
Doamne fereste sa mai existe si o potrivire de nume de familie intre tine si cel care are datoria, sa vezi atunci cum te cauta.

Bine acum poti sa ignori sfatul meu, e greu de apreciat cate persoane se ascund de firmele de recuperare(care tin sa spun ca au niste tactici comune cu hartuirea). Deasemenea nu stiu ce executor ar fi nebun la cap sa si vina peste tine cand vede ca nu e exact acelasi nume, dar asta nu inseamna ca nu poti primi zeci de scrisori pe tema asta.

LE: Mi s-a intamplat ceva cu adevarat amuzant, m-au cautat unii si la servici, candva demult cand lucram in Bucuresti, m-a chemat sefa la telefon ca zice nu stiu cine ca am datorii. M-am dus contrariat la telefon, eu care nu am avut credit in toata viata mea si aflu ca ei cautau pe altcineva si exista o coincidenta de nume. Ca sa vezi ce chestie! Si ma tot intrebau: sigur nu il cunoasteti pe ... X, nu e ruda dvs?

Edited by lender2016, 29 May 2016 - 12:48.


#12
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 lender2016, on 29 mai 2016 - 12:29, said:

Sa inteleg ca daca fiul proprietarului(care a locuit candva in imobil dar nu si-a schimbat buletinul de pe adresa respectiva) isi face un credit si nu-l plateste, apare in cartea funciara?
Sa inteleg ca daca proprietarul nu platise nu stiu ce factura de telefonie/cablu pe mai multi ani si s-a adaugat si o taxa de reziliere, apare in cartea funciara?
Sa inteleg ca orice datorie a unui fost chirias catre diversi recuperatori, apare in cartea funciara?

Eu credeam ca extrasul de carte funciara se refera la imobil/adresa si nu la diverse persoane care au stat candva acolo si pe care nu le gasesc firmele de recuperare Posted Image

Mai nou am intalnit si o alta situatie: numarul de telefon a apartinut cuiva care avea datorii si firma de recuperari a binevoit sa ma tot deranjeze ca spera sa dea de respectiva.
Doamne fereste sa mai existe si o potrivire de nume de familie intre tine si cel care are datoria, sa vezi atunci cum te cauta.

Bine acum poti sa ignori sfatul meu, e greu de apreciat cate persoane se ascund de firmele de recuperare(care tin sa spun ca au niste tactici comune cu hartuirea). Deasemenea nu stiu ce executor ar fi nebun la cap sa si vina peste tine cand vede ca nu e exact acelasi nume, dar asta nu inseamna ca nu poti primi zeci de scrisori pe tema asta.

si ce te intereseaza frate pe tine ca vin plicuri peste plicuri sunt pe numele tau ai semnat tu vreun contract cu respectivii ce trimit ,ai cumparat legal un apt fara litigii ,iti suge ciorapii cei ce trimit plicuri si gata,auzi ce stres sa arunci nici plicuri venite care cu tine nu are nici o treaba...

Edited by baubig, 29 May 2016 - 12:38.


#13
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
Adevarul este ca, de cand hartuirea este pedepsita de codul penal, poti oricand sa faci o plangere sperand ca recuperatorii sa inceteze. Deci poate nu mai este asa de grav sa primesti zeci de scrisori :)

Dar tot nu e fun, e un stres si asta

#14
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
N-ai decat sa faci plangere, dar mai exact cum dovedesti ca pe tine te hartuiesc, avand in vedere ca pe plicurile alea nu este numele tau, deci nu iti sunt adresate? Are sens sa spun ca daca le deschizi sa vezi ce-i inauntru se numeste violarea corespondentei?

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am primit plicuri de la recuperatori si chiar si de la taxe si impozite, s-a rezolvat cu un simplu e-mail formulat civilizat.

#16
lender2016

lender2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.04.2016
@Michidoo: nu sunt expert jurist dar hartuirea se face si prin frecventa nu doar prin continut. Deci nu conteaza ca nu te suna pe tine sau nu iti trimite scrisoare tie atata timp cat fac asta in mod repetat.

Dar sa revenim la discutia noastra, despre ce trebuie sa urmaresti la un apartament, mai am o observatie din perindarile mele prin Bucuresti: CANALIZAREA.

Chiar daca nu stai la parter, merita sa fii atent si la asta: din cauza mirosului. Sunt locuri unde vara imi venea sa ma tin de nas cand treceam. Cei drept sunt o leaca mai sensibil si depinde de fiecare cat il priveste aspectul asta, dar eu unul nu as cumpara intr-o zona in care canalizarea e cu probleme.

LE: Chiar si la constructii noi, cum sunt cele din zona de sud(partea aia de dupa Berceni) ma gandesc cu groaza cum oamenii mai ies din casa, la ploi, cand refuleaza canalizarea. Bleah...

#17
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

 lender2016, on 29 mai 2016 - 11:04, said:

Unele lucruri nu le afli de la vecini. De genul: unul isi bate nevasta noaptea, dar daca il intrebi e liniste in bloc.

daca o bate bine poate. Dar lasa ca asa cazuri nu mai prea sunt azi.

Edited by pisoiu22, 29 May 2016 - 19:03.


#18
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Cred ca linistea are proprietate, sincer sa fiu nu m-ar deranja sa platesc 10 mii de lei in plus, asta doar sa am liniste, sa fiu atent ce apartament cumpar, deja am inceput sa citesc tablourile de intretinere, cei care au intretinerea neplatita in mod obisnuit sunt aia care stau pe acasa si fac probleme.

Ex unde stau, zona linistita, apartament mare, placut, la 1 sau 2 etaje de mine? Pe alt palier, un vecin cred renoveaza, cand are timp si chef, ma rog, bate de tampit si baga muzica populara, langa el, probabil la acelasi etaj... un alt vecin care cred ca incearca sa-l cuminteasca cu hip-hop.
Eu aud muzica si bataturile doar cand ma duc in parcare, de pe partea mea nu se aude.
La casa am invatat pe cele care se inunda, tot ce este ca nivel sub strada... la fiecare ploaie se inunda, oricat ar zice ei ca nu este asa, ca au canalizare, 0.
Am asteptat sa ploua si am fost sa vad ce case aveam pe lista, aveau apa in curte, timp in care pe strada se putea circula.
Nu mai zic ca in cartierele de case circula foarte putine autobuze.

Si am observat ceva stupid, bancile sau firmele private care au preluat dosare si practic casele "clientilor" au devenit case firmelor respective, pun anunturi  cu poze, chiar daca in casele alea stau persoane.
Am vazut imobile gen "licitatie, 25% reducere(da, ce fain, fac reducere pe casa in care stai) si au 2 variante, 1 Varianta in care chiar te scot la licitatie. 2 - Varianta care cred ca o folosesc pe post de intimidare, sa stoarca de la tine rate. Ca doar iti vezi imobilul la vanzare cu poze si "Licitantie etc..."

Sa va feriti de rate ca de saracie, bancile si firmele intermediare nu au nici macar 1 interes sa vanda scump, din contra, vor sa va vanda casa si sa ramaneti in continuare cu rate la ei, ziceam de cei prin Prima Casa, care din nefericire nu sunt trecuti la darea in plata.

Edited by ArmanMedina, 30 May 2016 - 09:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate