Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ce ulei sa pun ?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
Am cumparat un Ford Mondeo Turnier 2.0 131 CP 2004 ! Intrebarea mea este : ce ulei sa pun ? M-am interesat putin pe niste forumuri dar vreau sa va intreb si pe voi ! Eu am inteles ca un ulei bun este Castrol Edge 5W30 5L dar vreau imi sugerati si voi ! Multumesc. Posted Image

#2
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Ravenol

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ce spune la specificatii ..... aia vei pune.
nu te lua dupa nimeni. Ce spune producatorul aia pui.

#4
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
pot sa vad undeva in cartea de la masina sau cand merg in service?

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Mihai_3, on 29 mai 2016 - 10:35, said:

ce spune la specificatii ..... aia vei pune.
nu te lua dupa nimeni. Ce spune producatorul aia pui.
Pana si producatorii se mai razgandesc, deci nimic nu-i batut in cuie.
Eu recomand Liqui Moly.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In general , Ford merge pe uleiul marca proprie , Formula F . Eu pun in Fordul meu ( diesel ) de vreo trei ani si nu am avut probleme . Masina nu fumega , nu consuma ulei . Producatorul da intervalul de schimbare pentru 5W-30 ca fiind 15.000 km dar eu il schimba undeva intre 10.000 si 12.000 km . Intrucat il schimb eu , acasa , pot sa vad si cum arata uleiul dupa un asemenea rulaj si inca mai are o oarecare transparenta , adica nu este negru ca taciunele cum se intampla la alte uleiuri . Este si destul de ieftin , un bidon de 5 litri costa cam 100-120 ron .

Edited by JurasikMan, 29 May 2016 - 11:14.


#7
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
am gasit Ulei motor Ford Formula F 5W-30, 5L la 102 RON dar nu stiu...mai astept sfaturi Posted Image

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asa , sfaturi si sugesti poti sa primesti , dar testul adevarat este cand il schimbi si vezi cum arata. Daca este subtire si negru , nu este chiar cel mai potrivit ....daca mai are vascozitate si este maroniu , atunci este OK .
Se presupune ca un ulei este cu atat mai bun cu cat este mai scump , dar in capitalismul asta chinezo-pakistanez in care traim noi , de cele mai multe ori diferenta de pret este facuta de numele trecut pe ambalaj , nu de calitatea sau tehnologia inglobate in produs .
Multi zic ca un ulei adevarat vine ambalat in bidoane de tabla. Eu am masini de la 18 ani si acum am 45 . Nu am bagat niciodata ulei din cutie de tabla si nu am avut probleme cu motoarele. Am o singura superstitie cu privire la uleiuri , indiferent cine le face si cum se numesc , si anume ca le schimb intotdeauna mai repede decat intervalul dat de producator. Daca ar fi sa aleg intre un ulei bun care este dat ca tinand 30.000 km si doua randuri de ulei mai ieftin ( si ceva mai prost , in teorie ) , as prefera sa merg pe cele doua schimburi .

Edited by JurasikMan, 29 May 2016 - 11:30.


#9
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
cat ulei incape intr-un Ford Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2004 ?

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015

 Kenzor1, on 29 mai 2016 - 11:01, said:

pot sa vad undeva in cartea de la masina sau cand merg in service?
Daca ai carte cauta acolo ca scrie . Nu te lua dupa service ca aia pun orice le vine in cap , doar la reprezentanta Ford iti va schimba cu ce trebe .
   Singurul lucru de care tre sa tii cont e ca daca motorul are ceva rulaj si cu uleiul normal din carte iti papa ulei e recomandat altceva . Asta nu ai de unde sti , afli pe parcurs .
Pana una alta intra aici ca asa am facut si eu si cat ai masina ai si probleme si e de folos sa fii in gasca . Iti trebuie cont ca sa te informezi , nu primesc musafiri , dar mi se par de isprava , suntem multi .
https://forum.clubford.ro/

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
ai grija de unde iei Castrol-ul, sunt cele mai contrafacute uleiuri.

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Mihai_3, on 29 mai 2016 - 10:35, said:

ce spune la specificatii ..... aia vei pune.
nu te lua dupa nimeni. Ce spune producatorul aia pui.
Cînd vei gãsi în țara lu' fake uleiul ãla....sã știi cã ai intrat în uia.
Ia de la germani.

#13
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,515
  • Înscris: 15.06.2007

 Kenzor1, on 29 mai 2016 - 11:16, said:

am gasit Ulei motor Ford Formula F 5W-30, 5L la 102 RON dar nu stiu...mai astept sfaturi Posted Image
Cu tot ce vine din fabrica este optimizat. Daca ford a ales sa pun ulei "ford" doar nu crezi ca au intentia sa dauneze motorului.
Eu am pus la mine exclusiv ulei " monomarca" . Scrie si in cartea de service ca au pus ulei GM primele dati. Cu aia am continuat si eu.
Sau pune castrol facut din kkt si bidoane reflosite. Pentru tine, in caz ca nu stii, castrol este cel mai contrafacut ulei. Vei da bani mai multi pe un ulei mai prost, win-win ! Pentru ei. Deci fa ce vrei.

#14
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
Castrol nu cumpar ! Dupa ce am vazut pe club Ford si aici cred ca o sa cumpar acel Ulei motor Ford Formula F 5W-30, 5L

Mentionez ca masina are 240000 KM

#15
rororo

rororo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.02.2012

 Kenzor1, on 29 mai 2016 - 11:39, said:

cat ulei incape intr-un Ford Mondeo 2.0 TDCI Turnier 2004 ?
In baia de ulei incap 5,5 l. Daca schimbi si filtrul ai nevoie de 5,65 l ca sa fie la maxim pe joja. In masina mai incap 1700 l daca rabatezi bancheta sau 540 l in portbagaj. Daca pui si in rezervorul de motorina tot ulei mai incap 56 l :)

#16
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
:)) a fost greseala mea de exprimare ...imi cer scuze ! Dar totusi...tot nu stiu ce ulei sa cumpar

#17
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Vinde-o da-o in ma-sa daca e asa mofturoasa asta ce ai cumparat , sa-si bata capul altul cu ea , pana acuma nu te-ai descurcat cu tranvaiul ?

#18
Kenzor1

Kenzor1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 13.02.2016
:))) eu acum 2 saptamani am cumparat masina si nu m-am referit ca mananca ulei...ma refer ca vreau sa ii schimb uleiul deoarece vanzatorul(unu care aducea masini din Germania) nu stia ce ulei si cat mai are si doresc sa il schimb tocmai ca sa fiu eu sigur ca stiu ce ulei are

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate