Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Curent (de aer) pe terasa si foisor

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
ca sa incepem intr-o nota vesela: de  doua lucruri mi-a spus mama sa ma feresc in viata: de munca si de curent. de munca am reusit.

acuma, toate terasele si foisoarele pe care le-am vazut te trag la spate, ceafa si urechi de te rup. or fi greseli de proiectare, n-or fi... habar n-am. dar n-as vrea sa incep si eu sa fac una si sa patesc acelasi lucru. e adevarat, mai niciuna nu avea acel gardulet din lemn care, pe langa o floare sau un arbust, mai aduce ceva protectie.

ce-ar fi de facut????

#2
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Dar stiai ca treaba asta e valabila doar la romani ?
La alte natii nu exista notiunea asta de "a te trage curentul".

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postcoca-marius, on 29 mai 2016 - 08:50, said:

ce-ar fi de facut????
Lasă ţigara! Fumatul te rupe.

#4
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
de tigari m-am lasat de 2 ani, dar traba cu curentul e chiar adevarata. poate sunteti voi mai tinerei si va place,dar nu va doresc sa ajungeti la anii mei ca sa vedeti...

#5
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postech, on 29 mai 2016 - 09:01, said:

Dar stiai ca treaba asta e valabila doar la romani ?
La alte natii nu exista notiunea asta de "a te trage curentul".
Asa si suntem noi prosti sau sunt ceilalti?
Pe tine ca roman te-a tras curentul vreodata pana la varsta asta?

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postech, on 29 mai 2016 - 09:01, said:

La alte natii nu exista notiunea asta de "a te trage curentul".
Cauta semnificatia expresiei "Es Zieht!" la nemtzi:

http://www.expath.de...y-say-es-zieht/

Quote

to be fair, it is not a uniquely German superstition that an indoor breeze can cause a cold, pain in neck, back and joints, infections of the eye lining as well as bladder infections


#7
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postbulan60, on 29 mai 2016 - 09:15, said:

Asa si suntem noi prosti sau sunt ceilalti?
Pe tine ca roman te-a tras curentul vreodata pana la varsta asta?
Stii vorba aia ... cand 3 iti spun ca esti beat, te duci sa te culci ?
Nu, nu ma deranjeaza curentii de aer, imi plac. In limite rezonabile ...

View Postkolfleading, on 29 mai 2016 - 09:27, said:

Cauta semnificatia expresiei "Es Zieht!" la nemtzi:

http://www.expath.de...y-say-es-zieht/
Hmm ... interesant. Dar totusi se pare ca la ei nu e asa raspandita treaba ca la noi. Si la noi este raspandita mult si intre tineri, nu doar la batrani.
Pun citatul de pe link-ul tau mai complet:

Thankfully, this phenomenon is not quite as common in Berlin as in other regions, and is usually restricted to members of an older generation. Also, to be fair, it is not a uniquely German superstition that an indoor breeze can cause a cold, pain in neck, back and joints, infections of the eye lining as well as bladder infections (even though an outdoor breeze is perfectly fine and pleasant). It is common in many places in Eastern and Southeastern Europe to insist on shutting all the windows in steaming hot buses and to wear several protective layers of clothing to prevent some serious (albeit psychosomatic) harm.

Edited by ech, 29 May 2016 - 09:33.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcoca-marius, on 29 mai 2016 - 09:10, said:

de tigari m-am lasat de 2 ani, dar traba cu curentul e chiar adevarata. poate sunteti voi mai tinerei si va place,dar nu va doresc sa ajungeti la anii mei ca sa vedeti...

Cum ai ajuns la anii tai ferindu-te de munca?

Edited by don_dannielo, 29 May 2016 - 09:38.


#9
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postech, on 29 mai 2016 - 09:27, said:

Nu, nu ma deranjeaza curentii de aer, imi plac. In limite rezonabile ...
Limitele alea rezonabile ale tale vor scadea odata cu varsta si sigur o sa-ti aduci aminte ca acum radeai de curentii de aer.
Retine de frig nu te imbolnavesti de ger degeri dar de curent te ia dracu si poti sa si paralizezi.
Doctorii ce parere au despre chestiunea cu trasul curentului?
Intreaba pe doctor e recomandat sa-mi fac o baie fierbinte si dupa aia sa plec in oras intr-o zi racoroasa si cu vant?

Eu stau la bloc la parter si in fata garsonierei am 20mp de teren ai mei in proprietate.
Terenul este imprejmuit(nu e facut de mine ci de dezvoltator si asa e in tot ansamblul) cu o imitatie de gard de fier forjat adica e facut din teava rectangulara.
E un curent la mine in curte de te imbolnavesti pe loc si nu stau afara in curte la masa pe banci decat daca nu adie nici cel mai mic zefir.
Datorita faptului ca am umplut curtea de flori si vreau sa le vada toata lumea nu pun panouri de policarbonat pe gard sa ma protejeze pe mine de curent.

Domnule coca-marius daca vrei poti cu policarbonat sa imbraci foisorul daca stii ca stai seara de seara in foisor.
Se gasesc nuante pe maro pe gri si transpartente.

Edited by bulan60, 29 May 2016 - 09:54.


#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Acum un an am ajuns pe la Kaliakra , unde am avut placerea sa servesc masa pe o terasa deasupra marii , unde batea vantul in draci ...si unde nu era curent absolut deloc. Terasa era inchisa de munte intr-o parte si deschisa spre mare pe trei parti. A trebuit sa merg si sa pun degetul ....ca sa inteleg ce se intampla . Aveau niste foi extraordinar de transparente de plexic ( practic le vedeai doar daca stateai la doi - trei metri de ele ) care rezolvau problema . Apare insa o mare problema tehnica. Daca nu inchizi integral si lasi o parte deschisa , vantul ( in cazul furtunilor ) va avea pe unde sa intre ....dar nu si pe unde sa iasa ...si iti va darama sandramaua imediat . O sa ti puste pereti inchisi sau chiar acoperisul.

Edited by JurasikMan, 29 May 2016 - 09:57.


#11
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
E greu de explicat diferența dintre "mă bate vîntul" și "mă trage curentul". Eu personal nu o prea înțeleg. Poate ne lămurește inițiatorul ce vrea de fapt.

#12
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postech, on 29 mai 2016 - 09:33, said:

Hmm ... interesant. Dar totusi se pare ca la ei nu e asa raspandita treaba ca la noi.
Eu in toate filmele documentare si artistice in care se instalau tabere corturi sau culcusuri individuale pentru perioada noptii am vazut referiri la cum sa se fereasca de curent.
Intr-un iglu nu cred sa fie cald dar sigur curent nu e.

View PostXON-XOFF, on 29 mai 2016 - 10:09, said:

E greu de explicat diferența dintre "mă bate vîntul" și "mă trage curentul".
Cand desfasori o activitate imbracat corespunzator poate sa fie viscol nu doar sa bata vantul ca nu patesti nimic.
Cand stai undeva si mananci bei fumezi sau pur si simplu nu faci nimic o adiere de vant sau mai bine zis un curent de aer te face din om neom.
Fa tu baie fierbinte nu te sterge la cap si vara fiind lasa vraiste in toata casa usile si ferestrele deschise sa vezi ce patesti!

Edited by bulan60, 29 May 2016 - 10:19.


#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postbulan60, on 29 mai 2016 - 10:18, said:

Eu in toate filmele documentare si artistice in care se instalau tabere corturi sau culcusuri individuale pentru perioada noptii am vazut referiri la cum sa se fereasca de curent.
Intr-un iglu nu cred sa fie cald dar sigur curent nu e.
Nu am remarcat asta, dar am remarcat altceva: occidentalii au o obsesie in a asigura ventilatia incaperilor, in timp ce romanii au o obsesie in a astupa orice gaura prin care se poate ventila sau aerisii o incapere Posted Image.
Si am mai auzit povesti cu autocare in care erau si romani si occidentali, romanii inchideau geamurile ca ii tragea curentul, restul erau nemultumiti ca nu se mai aeriseste si nu intelegeau cum adica "ii trage curentul".

Edited by ech, 29 May 2016 - 10:26.


#14
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postech, on 29 mai 2016 - 10:24, said:

in timp ce romanii au o obsesie in a astupa orice gaura prin care se poate ventila sau aerisii o incapere Posted Image.
Eu prefer noaptea sa dau o basina de sa-mi cada si parul din nas si sa fac aerosoli cu ea pana dimineata cand ma scol decat sa dorm cu fereastra deschisa.

View Postech, on 29 mai 2016 - 10:24, said:

Nu am remarcat asta, dar am remarcat altceva: occidentalii au o obsesie in a asigura ventilatia incaperilor
Cum se poate ventila continuu nu aerisi un apartament la bloc sa zicem?

Edit:intrebandu-te pe tine mi-a venit o idee.Nu spun pana nu o rumeg.

Edited by bulan60, 29 May 2016 - 10:46.


#15
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postbulan60, on 29 mai 2016 - 10:18, said:

Fa tu baie fierbinte nu te sterge la cap si vara fiind lasa vraiste in toata casa usile si ferestrele deschise sa vezi ce patesti!
Mai rau. Eu vara dupa un dus stau in fata aerului conditionat pentru ca mi-e prea cald dupa dus :).

#16
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
Vezi tu ca cine nu o cauta o gaseste dar cine o cauta cu lumanarea sigur da de ea.
Cat esti tanar si fierbinte ai de toate si n-ai minte.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postbulan60, on 29 mai 2016 - 10:18, said:


Eu in toate filmele documentare si artistice in care se instalau tabere corturi sau culcusuri individuale pentru perioada noptii am vazut referiri la cum sa se fereasca de curent.
Intr-un iglu nu cred sa fie cald dar sigur curent nu e.

Ciudat, pentru ca nu exista echivalent in limba engleza la "a te trage curentul". Sau in alta limba de circulatie internationala.

Ce documentar era?

Edited by don_dannielo, 29 May 2016 - 11:19.


#18
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
habar n-aveam ca o sa fie atata tam-tam. dar imi place. sincer sa fiu, eu la casa pe care o renovez la tara o sa fac o pergola cu vita-de-vie. problema asta este pt casa copiilor mei, terasa are un zid comun cu casa, probabil ca si usa de la terasa sta mereu deschisa. ideea cu inchisul nu e cea mai buna, i-ar strica tot chichirezul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate