Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Ce upgrade imi trebuie la un D630?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am un D630 http://www.cnet.com/...ude-d630/specs/  la care a trebuit schimbata tastatura (noroc cu userul @initiator ca mi-a donat una). Am crezut ca tastatura picase pentru ca s-a incercat instalarea unui W7 pe 64 biti. M-am lamurit apoi ca nu asta era motivul,

Acum ma gandesc daca merita investitia sa fac un upgrade la un windows mai nou pe 64 biti.
Ar putea fi cei 32 biti o limitare pentru viteza de net, care pe speedtest.net nu prea sare de 20 Mbps dar mai ajunge si la 0,5 Mbps si chiar stagneaza daca ma indepartez la doua camere de router, in conditiile in care alt laptop din casa beneficiaza de acelasi wireless al routerului (TP-LINK TL-WR740N) cu viteze de peste 90 Mbps ?

Ce alte avantaje ar fi cu acest upgrade?

Daca nu pot rezolva viteza netului, l-as transforma iar in laptop de servici, unde folosesc preponderent baza de date medicala ePharmec si cam atat, iar routerul sta la 2 metri.

Dar daca cumpar un windows si constat ca nu cei 32 biti erau problema, ci poate chiar wireless-ul laptopului 802.11g IntelPRO/Wireless 3945ABG ? Ce credeti ?
In acest sens s-ar putea face un upgrade ? Ceva placa wireless. Sau poate un alt router.
Si care upgrade ar fi mai important pentru viteza netului ?

Multumesc!

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inainte de a face update/upgrade de SO, te orientezi daca merita si daca te ajuta si cu altceva. pt motivul invocat de tine, doar trecerea de la 32 la 64, nu te ajuta cu nimic. acum ce windows ai?

pt aceste probleme de retea, trebuie verificate driverele, poti cauta si cu wu, poate gaseste ceva mai ok, nu se stie niciodata, se poate schimba si placa wireless, insa vechimea laptopului ma duce la gandul ca daca nu ai ce face cu ea mai departe, degeaba investesti, de multe ori ceea ce cumperi ulterior e mai slab decat cea originala.

asadar, da informatiile de mai sus si incepe cu driverele. verifica si prin cablu, sa nu fie limitare de windows in vreun fel, macar asa esti sigur ca probleme este doar la wireless.

#3
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Am un windows cu licenta al laptopului XP PRO 32, dar am mai incercat acum si cu un windows 7 Ultimate 32.  Viteza pe speedtest este tot mica. Pentru acest Ultimate imi cerea in Device Manager doar un driver. Proba la viteza netului am facut-o fara sa am vreun semn de exclamare (cu galben) in device manager, atat in cazul W7 Ultimate, cat si in cazul XP Pro.

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
laptop-ul tau are doar standard-ul G care te limiteaza foarte mult
cumpara un adaptor wireless http://www.emag.ro/a...n/pd/EQ7KKBBBM/ si niste memorie RAM pt. laptop (cata are acu?)

Edited by STARTREK1, 29 May 2016 - 06:56.


#5
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Acum apar la proprietati 2,50 GB memorie RAM. Din ce inteleg de la voi, nu windows-ul pe 32 ar fi problema, iar asta ma bucura pentru ca ar fi insemnat o investitie mai costisitoare.
Poate ca nu mai merita trecut de la 32 la 64.
Va multumesc pentru idei. Acel adaptor se atasaza langa router si poate duce pana la 300 Mbps si celalalt laptop din casa , care acum "prinde" 90-100 Mbps?

Edited by dana_1, 29 May 2016 - 07:12.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acel adaptor il atasezi la laptop, nu la router. pune un print screen cu proprietatile din my computer

#7
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Se refera sa cumperi un adaptor - http://www.emag.ro/a...h/pd/DXDPVMBBM/
Dar nu cred ca merita, am avut Dell D620 in urma cu vreo 10 ani, este laptop vechi si chiar daca legi cablu utp sa ai internet direct, tot o sa se miste greu din cauza hardului si in general din cauza hardware vechi.


Mai bine iti cumperi un nebook cu 200-300 de lei si o sa se miste mult mai repede.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdana_1, on 29 mai 2016 - 07:11, said:

Acum apar la proprietati 2,50 GB memorie RAM. Din ce inteleg de la voi, nu windows-ul pe 32 ar fi problema, iar asta ma bucura pentru ca ar fi insemnat o investitie mai costisitoare.
Poate ca nu mai merita trecut de la 32 la 64.
Va multumesc pentru idei. Acel adaptor se atasaza langa router si poate duce pana la 300 Mbps si celalalt laptop din casa , care acum "prinde" 90-100 Mbps?
Nu, Wireless N 300 Mbps nu se refeera la viteza maxima pe care o vei avea pe wi-fi.
Daca vrei throughput peste 100 Mbps, investeste in router si adaptor wi-fi AC, pe 5.0 Ghz.

Routerul pe care il ai acum, e destul de slab, insa ai putea sa mai storci ceva de la el daca il treci pe 40 Mhz si folosesti pe laptop un adaptor Wireless N 300 Mbps.

#9
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Eu am renascut un HP 6510b de-o seama cu al tau si cam aceleasi caracteristici astfel:
- upgrade RAM DDR2 la 4Gb
- SSD Intel 535 120 Gb luat la promotie
- Win 7 Pro 64 biti.

Merge super, e practic un nou laptop! Am, din pacate, aceeasi placa wireless si aceeasi viteza... La ea n-am mai facut upgrade ca nu mi-e necesar, pentru browsing and stuff e arhisuficient.

Scriu de pe el acum! Posted Image

Edited by Klaudio, 29 May 2016 - 10:27.


#10
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
@initiator, daca vrei sa-ti faci un bine, achizitioneaza un SSD. este cu ani lumina peste orice HDD din perioada laptopului tau si se va simti in utilizare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate