Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

ulei pentru motor e320 cdi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nustiu daca s-a mai discutat pe aici, mi-e neclar care ulei e mai bun pentru motorul de la masina mea  din 2001.

Prima data cand i-am facut vindajul a fost la un service generalist si mi-au pus castrol 10w-40 semisintetic. Apoi de doua ori i l-am facut eu, si de la magazinul de unde am cunparar ulei, prezentandu-le cartea tehnica a masinii mi-au dat tot semisintetic.

Ultimele doua dati l-am schimbat la reprezentanta si mi-au pus sintetic 5w-30 cica oroginal Mercedes. Acum mi-e neclar cine se gresea? Masina are 315.000 km mersi.

Edited by vinciun, 28 May 2016 - 12:51.


#2
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu as sugera sa folositi 5w-40 sintetic. Masina are ceva rulaj si daca nu consuma ulei , ar fi cel mai bine pentru motor. Parerea mea...

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
10W e prea gros pentru motorul ala.
0W si 5W full sintetic.

#4
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Fiecare producător de ulei are o rubrica oil finder. Vezi ce îți baga ca prima recomandare. Eu aș merge pe un Liqui Moly luat de la un distribuitor de încredere.

#5
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 vinciun, on 28 mai 2016 - 12:51, said:

cica oroginal Mercedes.
E o prostie, nu exista asa ceva. Daca pui un ulei sintetic gen 0W-20 e super ok pentru masina; citeste si ce specificatii particulare sunt in manualul masinii, daca sunt vreunele; dupa ce ai pus sintetic nu mai e recomandat sa pui mineral

#6
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Ai reparat cu zgomotul la accelerare?

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 TLGTLC, on 28 mai 2016 - 13:35, said:

Fiecare producător de ulei are o rubrica oil finder. Vezi ce îți baga ca prima recomandare. Eu aș merge pe un Liqui Moly luat de la un distribuitor de încredere.

Pai ce e interesant ca ei mi-au spus origibal Mercedes, dar eu am vazut ca pe teritoriul lor erau numai bidoane cu liqui moli si multe panouri de publicitate la liqui moly. Deci, consider ca originalul lor e acesta.



 Digynykraf, on 28 mai 2016 - 13:48, said:

Ai reparat cu zgomotul la accelerare?

I-am gasit buba! Trebuiesc schimbati suportii motor si cutie care sunt cam obositi, de doua ori am fost la reprezentanta sa mi le schimbe ( prima data din cauza unor vibratii) si aveau in stoc doar suportul din stanga.

Cand accelerez brusc de pe loc simt cum se misca un pic motorul si in momentul cela se aude si zgomotul.

O sa le comand pe internet, pana atunci mai usor cu acceleratiile de pe loc.

Acum revenind la uleiuri, daca i-am pus de cateva ori 10w-40 ar fi putut dauna cu ceva?

Edited by vinciun, 28 May 2016 - 14:05.


#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,699
  • Înscris: 27.06.2007
Nu ar trebui să fie daune dacă nu l-ai ținut mai mult de 10000 km. Suporții rupți sau uzați pot da simptome urâte. Depinde cum sunt dispuși, este posibil ca mecanicii să se ia cu mâinile de cap.
Pe site-ul Liqui Moly văd că îl recomanda pe asta http://www.liqui-mol...bile&redirect=1
Este un ulei care suporta o încărcare mai mare, având TBN - ul mai ridicat. Este bun mai ales pentru trafic urban și drumuri scurte.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Deci, data viitoare tot la reprezentanta o sa pun, o sa-i intreb daca au uleiul mentionat mai sus. In orice caz stiu ca NU 10w.... Va multumesc pentru contributie!

#10
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 vinciun, on 29 mai 2016 - 13:49, said:

Deci, data viitoare tot la reprezentanta o sa pun,
Bani aruncati de pomana; crezi ca aia nu tot un surub desfac si il pun la loc sa schimbe uleiul ala...poti face schimbul in orice service

#11
MihaiRado

MihaiRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 16.05.2016
Nu stiu de ce se intreaba atat de des despre ulei. Din punctul meu de vedere e simplu, trebuie sa fie full sintetic, sa aiba acelasi SAE si cumparat de undeva de incredere.
La penultimul schimb am folosit Castrol si nu pot sa zic ca am fost pe deplin multumit, motorul era cam zgomotos asa ca am trecut pe credinciosul LM-ul meu 5W40  http://www.pieseauto...tor/liqui-moli/
De curiozitate m-am uitat si eu mai acum ceva timp, si din pacate la Redline/Fuchs/Wolf de ex nici-un 5w40 nu indeplinea standardul PSA pt ulei, si nici nu intra vreunul in vreo norma API/ACEA data de PSA pt motorul meu, drept urmare eu am abandonat achizitia vreunui produs de la vreo firma de mai sus. Poate la motoarele de generatie mai noua sa existe aceste norme si atunci sa fie alta situatia.
Asadar si prin urmare eu raman tot la LM-ul meu si cu bisulfura de molibdem pe post de aditiv.

Edited by MihaiRado, 30 May 2016 - 09:01.


#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

 Octavian_SK, on 29 mai 2016 - 18:15, said:


Bani aruncati de pomana; crezi ca aia nu tot un surub desfac si il pun la loc sa schimbe uleiul ala...poti face schimbul in orice service

Asa credeam si eu inainte. Prima data cand am ajuns cu masina in tara mea am fost la un service generalist sa-mi faca reviziile. Un service recomandat de prieteni. Mi-au pus ulei 10w..., bine asta nu m-a deranjat atunci ca nu ma pricepeam. Mi-a pus aiurea filtrul de motorina ( a farmat garnitura) si masina tragea aer si se oprea motorul in mers, eu habar nu aveam ce are si speriat m-am intors la ei. Mi-au gazuit-o pe loc vreo ora pana i-au gasit buba.

Urmatoarea revizie am facut-o la reprezentanta pentru ca deja eram acolo cu alte treburi si culmea a fost cand am auzic ca schimbul de ulei e gratis daca cumpar uleiul lor.

Mentionez ca e in Chisinau, desi orice lucrare acolo e ceva mai scumpa decat in oras, oricum e mult mai ieftina decat in Eu, iar baietii chiar lucreaza bine.





#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Mi-a propus cineva, care lucreaza la audi, ulei castrol 5w-30, nustiu concret modelul dar cica e un ulei foarte scump. Este vreo problema daca ii pun cu "30" si nu "40" cum mi-ati recomandat voi?

#14
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
manualul ce zice?

#15
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Masina ta este:
MERCEDES-BENZ E320 CDI (OM613) (210 Series - E Class)
E320 CDI (OM613) (210 Series - E Class) (DT) (1999-2002)

Daca da tie iti trebuie un ulei cu norma 229.3
Pe sit-ul la mobil recomanda 5w40 insa se putea si cu semisintetic 10w40
http://www.mobil1.co...nt_id=EFt8PdzsB

Recomandarea mea sa pui orce ulei MB care are norma 229.3
https://bevo.mercede...n/229.3_en.html


229.3 a fost inlocuit de 229.5 Eu folosesc 229.5 la masinile mele.

Edited by i860, 11 June 2016 - 13:02.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Da, este ea. Multumesc mult pentru lincuri! Posted Image

Edited by vinciun, 11 June 2016 - 19:31.


#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
In al doilea link am gasit ca merge si acest ulei - Total Activa 9000 5W-40. Il pun si pe el in calcul pentru ca e produs aici in Franta si e ceva mai ieftin fata de cele nemtesti. Pe forumuri vad ca il lauda, dar tot nu-s sigur de calitatea lui.

#18
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Eu din experianta ti-am recomada shell ultra 5w40 cu pureplus tehnologi ( gtl ) excelent ulei si foarte ieftin. Il folosesc in 4 masini 2 personale si 2 a unor prieteni. Toate sunt MB-uri de la 1.8l pana la 5.5l.
Shell ultra 5w40 este cu norma 229.5 si mai bun decat 229.3.


Da-mi vin nr de la masina daca esti interesat de data card.

Edited by i860, 11 June 2016 - 20:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate