Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Incetare contract dupa semnare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Buna ziua, am semnat acum 2 zile un contract de internship cu cei de la Centric si urmeaza sa incep pe 4 iulie. As putea sa ma retrag din treaba asta si sa anulez contractul ? Sau odata semnat nu mai am ce face? Tin sa precizez ca nu stiu daca scria undeva prin cotnract ceva legat de retragere si care ar fi conditiile.

Edited by noname01, 27 May 2016 - 09:52.


#2
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

View Postnoname01, on 27 mai 2016 - 09:52, said:

Buna ziua, am semnat acum 2 zile un contract de internship cu cei de la Centric si urmeaza sa incep pe 4 iulie. As putea sa ma retrag din treaba asta si sa anulez contractul ? Sau odata semnat nu mai am ce face? Tin sa precizez ca nu stiu daca scria undeva prin cotnract ceva legat de retragere si care ar fi conditiile.
Iei copia ta a contractului si o citesti.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Si ti-e lene sa citesti contractul/sa ii intrebi pe ei, sau cum?

#4
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013
Nu am nici un exemplar, mi s-a spus ca imi vor ramane si mie cate un exempalr din cele semnate dar nu mi le-a dat in ziua cand am semnat.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Altadata sa ai prezenta de spirit.
Poti face ce vrei.

#6
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015

View Postneagu_laurentiu, on 27 mai 2016 - 10:04, said:

Altadata sa ai prezenta de spirit.
Poti face ce vrei.

nu cred ca poate face ce crede
aia au contractul semnat
o sa zica ca i-au dat si lui si probabil l-a pierdut

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Poate contesta semnatura, nu-i de D-zeu pecete !
Apoi crezi ca-i ia cineva capul din asa ceva ?

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmihnearau, on 27 mai 2016 - 10:13, said:

nu cred ca poate face ce crede
Nu au ce să-i facă dacă nu se prezintă, n-au investit nimic în el - bani, timp, pregătire etc. Deci nu-i pot cere despăgubiri.

Edited by althea, 27 May 2016 - 10:33.


#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,325
  • Înscris: 24.05.2010

View Postmihnearau, on 27 mai 2016 - 10:13, said:


nu cred ca poate face ce crede
aia au contractul semnat
o sa zica ca i-au dat si lui si probabil l-a pierdut

si eu am semnat un contract si l-am pierdut si le-am zis sa imi trimita copie si mi-au trimis (alta firma)

View Postalthea, on 27 mai 2016 - 10:30, said:

Nu au ce să-i facă dacă nu se prezintă, n-au investit nimic în el - bani, timp, pregătire etc. Deci nu-i pot cere despăgubiri.

se cam sinucide profesional daca nu se mai prezinta... cel mai bine e sa discute cu ei

#10
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View Postnoname01, on 27 mai 2016 - 09:52, said:

Buna ziua, am semnat acum 2 zile un contract de internship cu cei de la Centric si urmeaza sa incep pe 4 iulie. As putea sa ma retrag din treaba asta si sa anulez contractul ? Sau odata semnat nu mai am ce face? Tin sa precizez ca nu stiu daca scria undeva prin cotnract ceva legat de retragere si care ar fi conditiile.
Cum spunea colegu` Alex ...citeste;ti exemplarul si vezi daca ai o perioada de proba .... sau ce clauze sunt in cazul in care una dintre parti se hotaraste sa renunte inainte de termen...

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMooF2010, on 27 mai 2016 - 10:35, said:

se cam sinucide profesional daca nu se mai prezinta... cel mai bine e sa discute cu ei
Ei, nici chiar așa că n-are de ce să treacă în CV un internship la care nu s-a prezentat însă da, nici mie nu mi se pare o decizie bună să facă de-astea fără să explice oamenilor de ce renunță.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
este mult mai profesional sa explici acelei institutii ca vrei sa renunti, motivand de ce, pt ca oamenii sa poata gasi pe altcineva in loc, eventual poate iti ramane o poarta deschisa pe viitor.

nu se stie niciodata cand poti ajunge in diferite relatii cu institutia si isi vor aduce aminte de "profesionalismul" tau.

lucrand in domenii diferite de-a lungul timpului, m-am reintalnit cu oameni care si-au adus aminte de colaborarea noastra din trecut, astfel ca portile s-au deschis intr-o maniera mult mai ok. nu stii pe unde te poarta viata, esti la inceput de drum, nu da cu piciorul.

#13
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Pui mana pe telefon si discuti cu ei . In acest mod vei sti clar despre ce e vorba . Nu poti sa ceri pe un forum rezolvari unor persoane care nu stiu ce contract ai semnat tu !!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate