Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

whirlpool fl 5103

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Va salut . Am acest model de masina de spalat de mai multi ani de zile , de prima data a avut o bataie la centrifugare.
Nu a fost reparata nici o data .Zilele trecute dupa ce am curatat filtrul de scame , am demontat si capacul de sus
pentru a face o verificare si am gasit un surub lipsa care mentine cuva la jumatate . Am cautat surubul cazut dar
nu l-am gasit .Am incercat sa-i pun alt surub dar la proba de centrifugare facea foarte rau . Atasez citeva poze
poate cineva stie ce tampon sau ce ar trebui sa fie acolo .

Attached Files



#2
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
acolo iti venea un surub de fixare al cuvei la transport, e normal sa fie lipsa. Zgomotul daca apare si cand misti tamburul cu mana e de la rulmenti. Ai noroc ca e masina veche si se schimba doar rulmentii, la astea mai noi, cuvele sunt sudate la rece si se schimba cu totul.
In alta ordine de idei, ia si o repara, nu o sa mai gasesti asa masina buna. Modul de comanda hibrid, electro-mecanic, acum sunt doar electronice, pica pe capete, indiferent de firma.

Edited by robylup, 27 May 2016 - 08:32.


#3
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Multumesc robylup , au trecut multi ani de cind o am si am uitat de unde am scos suruburile de fixare pentru transport .
Cind invirt tamburul cu mina nu scoate zgomote si nici in functiune...Zgomot mai scoate citeodata de la pompa de evacuare
, am verificat de gunoaie , nu am gasit si am de gind sa demontez pompa pentru curatare .Cunosc modelele noi si stiu
problemele la partea electronica...cuve etc.

Edited by mariusyale, 27 May 2016 - 09:09.


#4
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Mai pica si pompele la fl.uri,  scoate.o si vezi in ce stare e. Oricum daca e pompa scapi si mai ieftin.

#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Rulmentii sunt. Daca gasesti rulmenti ii poti inlocui, dar sa stii ca mult nu tin.
Mai bine cumperi alta, sub 200 euro se gasesc destule masini.

#6
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Daca nu se aude huruit la miscarea tamburului cu mana si spune ca sunetul se aude din zona pompei ma indoiesc.
Dar sa ii dai sfat sa schimbe  un fl perfect pt o pocnitoare la 900 de lei, fara suparare, mi se pare o aberatie.
Chiar daca ar fi rulmentii, reparatia cu tot cu manopera ajunge maxim 200 de lei, daca e pompa se gasesc noi, nu originale si la 50-60 de lei. De ce sa schimbi un lucru bun pentru asa o cheltuiala?

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
E imposibil ca modelul ala sa fie bun.
Si-a trait viata, se vede si din plasticul galben si butoanele mizerabile, are 10 ani vechime garantat, cat sa mai tragi de ea. Daca o desfaci cred ca e mizerabila cuva in interior.
Nu stiu de ce spui ca azi sunt pocnitoare la 900 de lei, ca si Whirpool tot prin zona aia de pret se incadra cand a fost noua Posted Image si tot atat costa si acum un Whirpool asemanator nou.

#8
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Cuva e mizerabila? Credeam ca vb cu cineva din domeniu, dar se pare ca nu ai cum sa intelegi ca exista produse de 10 ani vechime mai bune decat lucrurile noi. Si eu sunt fascinat de tehnologie si vreau lucruri noi dar unele trebuie pastrate. Nu conteaza ca e plasticul galben, conteaza ca e mai fiabila si decat un whirpool de 2000 de lei din zilele noastre. Si ca chestie, cuva nu are cum sa fie murdara, poate in cel mai rau caz da aiba piatra, care se poate curata la schimbarea rulmentilor.
Dar fa tu o comparatie, fl.ul asta a mers 10 ani fara probleme. Ia acum un whirpool, indesit, bosch pana in 1500 lei si daca nu o sa ai "norocul" sa pice ceva in garantie, sa te vad daca dupa 2 ani jumatate, hai 3, dupa ce ai dat 1500 lei pe ea, sa vina service.ul si sa.ti zica ca trebuie schimbata cuva cu totul, ca e sudata si te costa 600 lei sau ca ti.a picat modul de comanda si e 450 lei.
Pe acelasi principiu eu nu.mi schimb masina( automobilul)
Am masina noua la firma si fac comparatie cu batranica mea din 2001. N.am schimbat in 9 ani la batranica, cate am schimbat la aia de firma, noua. Suntem o societate de consum si daca producatorii ar face produsele cu aceiasi calitate ca inainte, vanzarile ar scadea drastic.
Ca idee, ieri, whirpool din gama zen, motor fara curea, direct drive, motor ars si whirpool se lauda pe masina ca are 5 ani garantie la motor, dar nu in Romania. Sa iti spun ce fata a facut femeia cand a aflat cat e motorul?

Edited by robylup, 27 May 2016 - 10:43.


#9
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sa fim seriosi, depinde de noroc.
Probabil si din cauza ca folosesti mai mult masina de la firma decat cea personala.

#10
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 vubiv, on 27 mai 2016 - 10:43, said:

Sa fim seriosi, depinde de noroc.
Probabil si din cauza ca folosesti mai mult masina de la firma decat cea personala.
Masina de firma face zilnic 10 km in oras maxim, cu cea personala fac naveta zi de zi 25 de km dus, 25 intors.

#11
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In Iasi pana in 10 km in oras in timpul programului?
Dar ce faci, te duci de la sediu pana la posta si inapoi zilnic?
Ca daca ai face altceva e aproape imposibil sa nu faci macar 30 km in orasul ala intr-un program de munca normal.

Edited by vubiv, 27 May 2016 - 10:50.


#12
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 vubiv, on 27 mai 2016 - 10:49, said:

In Iasi doar 10 km in oras?
Dar ce faci, te duci de la sediu pana la posta si inapoi zilnic?
Ca daca ai face altceva e aproape imposibil sa nu faci macar 30 km in orasul ala intr-un program de munca normal.
Programul meu de munca consta in statul la sediu, masina e folosita pana la depozitul din valea lupului si inapoi la sediu.
Odata pe luna face un drum la Piatra Neamt la firma mama.
Nu este masina nici de distributie, nici de agent de vanzari.
Hai ca e prea mult offtopic, totusi vorbim de masini de spalat aici.

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ca sa revin la masini... de spalat.
O cunostinta a avut aceeasi problema, batea masina si a ales sa o repare, cred ca a dat 150-200 lei. Si meseriasii au stricat si arcul care directiona apa la detergent/balsam, au observat apoi cand au spalat si nu luase detergentul si balsamul Posted Image Apoi dupa 6 luni iar a inceput sa faca aceleasi batai.
In final tot la vorba mea au ajuns si au luat alta.

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 vubiv, on 27 mai 2016 - 11:08, said:

Ca sa revin la masini... de spalat.
O cunostinta a avut aceeasi problema, batea masina si a ales sa o repare, cred ca a dat 150-200 lei. Si meseriasii au stricat si arcul care directiona apa la detergent/balsam, au observat apoi cand au spalat si nu luase detergentul si balsamul Posted Image Apoi dupa 6 luni iar a inceput sa faca aceleasi batai.
In final tot la vorba mea au ajuns si au luat alta.
Eu sunt de acord cu tine. Ca orice piesa de schimb, exista calitate si nu. Ca orice meserias, exista ala care stie ce face si ala care este interesat sa ia doar banii. Indesitul meu de 9 ani are rulmentii schimbati in 2013 si uite.o ca merge de rupe


#15
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Iti dai seama ce calitate faceau aia de la firma, cand patronul si familia lui se plimba cu Q7, Seria 5 si Audi A6 in acelasi timp :D
Banii de calitate s-au dus in calitatea vietii familiei lui, nu catre calitatea lucrarilor executate.

#16
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 vubiv, on 27 mai 2016 - 11:21, said:

Iti dai seama ce calitate faceau aia de la firma, cand patronul si familia lui se plimba cu Q7, Seria 5 si Audi A6 in acelasi timp :D
Banii de calitate s-au dus in calitatea vietii familiei lui, nu catre calitatea lucrarilor executate.
Na, fiecare cu prioritatile lui

#17
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 vubiv, on 27 mai 2016 - 11:08, said:

Ca sa revin la masini... de spalat.
O cunostinta a avut aceeasi problema, batea masina si a ales sa o repare, cred ca a dat 150-200 lei. Si meseriasii au stricat si arcul care directiona apa la detergent/balsam, au observat apoi cand au spalat si nu luase detergentul si balsamul Posted Image Apoi dupa 6 luni iar a inceput sa faca aceleasi batai.
In final tot la vorba mea au ajuns si au luat alta.

Daca masina era mai noua de 6 ani, cum am spus is mai sus, cuva e sudata la rece. Producatorul spune clar ca nu se schimba rulmentii, dar sunt meseriasii lui peste si aici in Iasi care vin. o taie, schimba rulmentii si o lipesc cu silicon. Probabil asta a patit si cunostinta ta, ma mir ca a tinut-o 6 luni, de obicei nu trec de 3 luni de zile.

#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Nu, era tot un Whirpool FL 5xxx.
Ce povestesc eu se intampla acum 3 ani cred. Masina cred ca era fabricata prin 2005.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate