Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Toyota este cel mai valoros brand auto din lume!

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
"Revista Forbes a întocmit un top al celor mai populare 100 de branduri din lume. Toyota este singura marcă auto care a reușit să se plaseze în top 10.
Spre deosebire de alte clasamente, care au la bază opinia consumatorilor, cel întocmit de Forbes calculează profitul giganților din industrie. Câștigători sunt cei care generează suficiente câștiguri în industrii în care imaginea mărcii joacă cel mai important rol.
Prima poziție continuă să-i aparțină gigantului american Apple, cu o valoare de brand de 154,1 miliarde de dolari. El este urmat de alte două nume grele de dincolo de Ocean, Google și Microsoft.
Toyota este cel mai bine cotat brand auto din clasament, reușind chiar să se plaseze în top 10. Gigantul japonez se află pe poziția a șasea în clasamentul Forbes, cu o valoare de brand estimată la 42,1 miliarde de dolari. În primul sfert al clasamentului, adică printre primele 25 de branduri din lume, se mai strecoară și alte nume cunoscute.
Spre exemplu, BMW apare pe locul 14 cu o valoare de brand de 28,8 miliarde de dolari. El este urmat îndeaproape de Mercedes-Benz, pe locul 20, cu o valoare de brand de 26 de miliarde de dolari. Surpriza auto în topul primelor 25 de brandui la nivel mondial este Honda. Constructorul japonez dovedește că are o imagine puternică și, la nivel mondial, numele său este sinonim cu profitabilitate și încredere. Japonezii s-au poziționat pe locul 23, cu o valoare de 25.2 miliarde de dolari. "

http://www.automarke...onda-71253.html

#2
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
frectie de doi bani... ce-i aia "popularitate"? si la noi Dacia e cel mai popular brand... ce inseamna asta? daca Toyota era cel mai popular brand din elvetia, monaco sau luxemburg, poate, poate, insemna ceva...

#3
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Toyota este (cea mai) populara in Middle East. Game over.

Unde Toyota rezista 20 de ani, Mercedes e praf in 5. Fara nicio caterinca.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Problema e ca grupul Toyota nu face numai masini care reprezinta numai o mica parte din brandul lor. Grupul e bagat in indrustria aerospatiala (face avioane si elicoptere sub licenta pentru guvernul japonez, ceva sateliti), are companii de productie de jocuri, institutii de finantare (banci), o echipa de fotbal proprie celebra in Japonia, constructii-imobiliare, face jucarii, robotica, etc, etc. Sa nu uitam si de nenumaratele actiuni pe care le detine pe la alte companii.
Toate astea se aduna si dau mult.
Spre deosebire altii (Daimler, BMW, VW, etc.) activeaza numai in industria auto si atat. Daca am lua numai ramura automotive a brandului Toyota clasamentul s-ar schimba drastic.

Mercedes face masini militare folosite si foarte apreciate peste tot in lume inclusiv in Middle East, Toyota cam deloc.

Edited by Friskey, 27 May 2016 - 04:20.


#5
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sa trecem de la general la particular!
Gigi intreaba: Cat face brandul Steaua daca il folosesti 10 ani? 35 mil.? 100 mil.? Daca Gigi pierde procesul si intra in faliment pe chestia asta, e nenorocire mare, sau e castig?

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005
Și în automotive tot pe primul loc este, lăsați gargara.

#7
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View PostFriskey, on 27 mai 2016 - 03:51, said:

Problema e ca grupul Toyota nu face numai masini care reprezinta numai o mica parte din brandul lor.

Mercedes face masini militare folosite si foarte apreciate peste tot in lume inclusiv in Middle East, Toyota cam deloc.
Eu am masina de cusut Toyota,...luata de curind,...

Cele mai apreciate masini de teren sint Toyota,...ia vezi pe la ONU,...pe la ISIS,...

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Post_Dadi_, on 27 mai 2016 - 06:01, said:

Cele mai apreciate masini de teren sint Toyota,...ia vezi pe la ONU,...pe la ISIS,...
Posted Image
Prapaditii aia de la ISIS 99,9% din ei sunt niste canibali analfabeti, parerea lor nu valoreaza nici cat o flegma de camila. Iar aia de la UN de la infiintare n-au facut altceva decat sa bata in retragere.
Si nu stiu ce v-ati apucat sa comparati Toyota cu Mercedes si BMW, nu fac parte din aceeasi clasa, nu se adreseaza aceluiasi tip de clienti. Dar mai degraba cred ca am uitat eu ca stau de vorba cu talibani deghizati in aparatori ai marcilor japoneze.

Edited by Friskey, 27 May 2016 - 07:23.


#9
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Cred toata lumea care lucreaza in industria auto, stiu ca Toyota e cea mai tare masina.

Ei au definit sistemul de calitate, si restul companiilor l-au preluat ..

Acu ca in Romania stim 2-3 branduri de lux, nu inseamna ca global e aceasi situatie.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,043
  • Înscris: 02.09.2005

View PostFriskey, on 27 mai 2016 - 07:16, said:

Si nu stiu ce v-ati apucat sa comparati Toyota cu Mercedes si BMW, nu fac parte din aceeasi clasa, nu se adreseaza aceluiasi tip de clienti.

Lexus nu e tot bucatica rupta din toyota?


iar daca te uiti in top, o sa vezi ca VW si audi, de exemplu, sunt cotate separat... deci asta inseamna ca atunci cand au pus TOYOTA acolo, nu s-au referit la vapoare, sateliti, echipe de fotbal si ce alte balarii ai mai insiruit tu acolo...

Edited by jericho, 27 May 2016 - 07:36.


#11
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Iar a-ti divagat. Este vorba despre cea mai populara care se traduce in brandul cu cea mai mare valoare.
Nu are nici o legatura cu faptul ca face masini bune sau nu.
BTW, Coca-Cola trebuie sa fie si ea in top 10. Si face o porcarie otravitoare chiar daca e buna la gust.

#12
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostFriskey, on 27 mai 2016 - 07:16, said:

Si nu stiu ce v-ati apucat sa comparati Toyota cu Mercedes si BMW, nu fac parte din aceeasi clasa, nu se adreseaza aceluiasi tip de clienti.
Omule, aici e vorba de valoarea brandurilor din functie de profitul realizat. Tu bati campii cu ce spui... nu conteaza clasa, clientul si sucul de soc.

#13
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Posttaosil, on 27 mai 2016 - 07:24, said:

Cred toata lumea care lucreaza in industria auto, stiu ca Toyota e cea mai tare masina.

Ei au definit sistemul de calitate, si restul companiilor l-au preluat ..

Acu ca in Romania stim 2-3 branduri de lux, nu inseamna ca global e aceasi situatie.

Astia cu Rols Royce, Bentley, in general marcile astea obscure, care nici nu sunt in top 100, or sti ca Toyota e cea mai tare masina ?. Si le-or fi multumit ca i-a invatat (Toyota) cum sa faca masini de calitate ?

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
E doar un top facut dupa anumite criterii. Move on!

#15
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009

View Postmufasa, on 27 mai 2016 - 07:42, said:

Astia cu Rols Royce, Bentley, in general marcile astea obscure, care nici nu sunt in top 100, or sti ca Toyota e cea mai tare masina ?. Si le-or fi multumit ca i-a invatat (Toyota) cum sa faca masini de calitate ?


Rols Royce este sub tutela BMW
Bentley este sub tutela VW
Jaguar este sub tutela TATA

Deci ce vorbim aici ? toti titani astia de mai sus, au dat faliment, si au intrat sub diferite branduri. Toyota din cate stiu eu is inca independent .

PS: primele masini hybride, sunt de la Toyota, Prius . Daca va uitati la trendul de la marile branduri, toate incep sa migreze pe piata asta. Oare cine o sa domine in viitor ? Toyota cu X ani de experienta sau restul ? Posted Image

Edited by taosil, 27 May 2016 - 07:59.


#16
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009

View Postcrokodilu, on 27 mai 2016 - 08:07, said:

Tesla, Apple!

:) acestea sunt full electrice, si nu cred ca o sa domine piata auto inca datorita faptului ca trebuie incarcat la prize.

Eu vorbeam de hybriduri..

#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Electricul e viitorul, hibridul e doar un compromis de moment, ca sa mai vanda si ei ceva "altfel".

Edited by crokodilu, 27 May 2016 - 08:21.


#18
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Stiti pozele alea vechi de prin Africa cu rapadula de pickup sau masina de teren cu 25 de insi in ea claie peste gramada, eventual cu o mitraliera pe acoperis. Ce marca e rapandula? Cite schimburi de ulei o fi avut in nisipul si caldurile alea? O fi fost sintetic full?
Ei, d-aia.


View PostFriskey, on 27 mai 2016 - 07:16, said:

Si nu stiu ce v-ati apucat sa comparati Toyota cu Mercedes si BMW, nu fac parte din aceeasi clasa, nu se adreseaza aceluiasi tip de clienti. Dar mai degraba cred ca am uitat eu ca stau de vorba cu talibani deghizati in aparatori ai marcilor japoneze.

Toyota are Lexus dar oricumm e irevenat. Ce, Apple e din aceeasi clasa cu Toyota? E in acelasi clasament.

View Postmufasa, on 27 mai 2016 - 07:42, said:

Astia cu Rols Royce, Bentley, in general marcile astea obscure, care nici nu sunt in top 100, or sti ca Toyota e cea mai tare masina ?. Si le-or fi multumit ca i-a invatat (Toyota) cum sa faca masini de calitate ?

Nu I-a invatat ca toti au dat faiment ca habar n-avea sa faca masini care sa nu stea in service.
Masinile astea se gasesc la SH cu preturi destul de accesibile. Nu le vrea nimeni ca-s stricacioase si scump de intretinut.
Sa faci masini scumpe si bune si putine nu e greu, dar astia nici asta nu puteau. Sa faci masini ieftine si bune si multe e insa foarte greu. Sa-ti mai iasa si profit mare? genial.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate