Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Microsoft concediaza aproape 2000 de angajati si scoate Lumia la pensie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

Conceptul de Windows Phone n-a avut un succes prea mare pentru Microsoft, unele previziuni sugerand ca pana in 2020 va disparea cut totul de pe piata. Iar compania nu pare sa faca multe sa spulbere aceste impresii,  pentru ca tocmai a concediat 1850 de oameni din sectorul care se ocupa cu dezvoltarea de telefoane.



https://zonait.tv/mi...umia-la-pensie/

#2
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Unde sunt fanii wp sa ne explice ce viitor roz trebuiau sa aiba telefoanele ?

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Eu sunt multumit de telefonul meu cu WP, dar din cate am auzit, nu cred ca viitorul meu telefon va mai fi cu WP. Am inteles ca telefoanele cu WP 10 se misca foarte prost comparativ cu cele cu WP 8.1.

#4
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
daca e adevarata informatia atunci imi pare rau de seria Lumia care au fost si sunt niste telefoane cu un raport pret calitate f bun, se misca decent cu o memorie de doar 512/1gb, pe cand la la adroid ca sa se miste decent este nevoie de 2GB

#5
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 21.11.2008
Mai bine Concediau pe aceia care or gandit WINDOWS 10-le.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postjoseph_lacroix, on 27 mai 2016 - 00:36, said:

se misca decent cu o memorie de doar 512/1gb, pe cand la la adroid ca sa se miste decent este nevoie de 2GB
Asa, si? 1GB de memorie este undeva la 30USD (sa zicem in costul final). Care-i "mescheria"?

#7
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
http://forum.softped...e-ex-nokia-oyj/ Se discuta pe aici de vreo 3 zile, cred ca n-are rost un topic nou.

View Postdexterash, on 27 mai 2016 - 01:28, said:

Asa, si? 1GB de memorie este undeva la 30USD (sa zicem in costul final). Care-i "mescheria"?
Nu toti sunt de dreapta ca tine, ca sa repete toata ziua cum oamenii trebuie sa scoata mai multi bani, deci 30 usd contau (in realitate sunt mai putini, dar nu-mi permit sa te contrazic).

Edited by n-amname, 27 May 2016 - 01:30.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostLopatar, on 27 mai 2016 - 01:01, said:

Mai bine Concediau pe aceia care or gandit WINDOWS 10-le.
Doar dupa ce'i pocnesc dupa cap pe cei care au considerat ca Windowsul e mai bun "ciordit" decat cumparat. Altfel, nu se cumpara, se vand reclame prin el. Care'i problema?

#9
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,362
  • Înscris: 21.11.2008
Problema este ca ii deja o porcarie, conceputa in cu totul alt scop decat cred multimile,
anume ca 'sa ciordeasca' ei pt. altii, prin el.

Pe Forumul acesta este plin de unii care au misiune sa-i 'perieze' Zilnic, oh.

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Zona "Conspiratii&Constipatii" este in alta parte...

Sau poate vrei sa argumentezi dpdv tehnic si financiar ce si cum.

View Postn-amname, on 27 mai 2016 - 01:29, said:

Nu toti sunt de dreapta ca tine, ca sa repete toata ziua cum oamenii trebuie sa scoata mai multi bani,
Eu sustin ca oamenii sa scoata cat mai putini bani: cand platesc servicii, angajati, produse, dividende, dobanzi la depozite, la credite, mecanici, electricieni, desfundatori de WC, programatori etc. Esti sigur ca sunt "de dreapta"?

Eu consider ca oamenii merita platiti cu foarte, foarte putin spre nimic ca sa nu scoata alti oameni bani din buzunar. Si mai sunt de acord ca oamenilor care cer ceva - orice, de la bani pana la un favor sau o punga de chipsuri, pentru munca sau nemunca lor - sa li se taie mana dreapta, cu tot cu umar. Ca nu cumva sa indrazneasca sa fie "de dreapta".

View Postn-amname, on 27 mai 2016 - 01:29, said:

deci 30 usd contau (in realitate sunt mai putini, dar nu-mi permit sa te contrazic).
Dar te rog sa ma contrazici. Da' nu financiar, ci tehnic  - cu exemple, cu ce inseamna, cum se adreseaza memoria, cu impactul asupra firmwareului etc. Toata treaba, cap-coada. Presupun ca te pricepi...

Edited by dexterash, 27 May 2016 - 02:55.


#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View PostLopatar, on 27 mai 2016 - 02:22, said:

Problema este ca ii deja o porcarie, conceputa in cu totul alt scop decat cred multimile,
anume ca 'sa ciordeasca' ei pt. altii, prin el.

Pe Forumul acesta este plin de unii care au misiune sa-i 'perieze' Zilnic, oh.

Sper ca nu folosesti internetul, deoarece unii stiu tot ce faci pe el. Daca o arzi la modul paranoia, dar umbli pe internet, nu esti paranoia, ci doar nitel ipocrit.
Mai ales in Ro, unde unii au dreptul sa intercepteze orice faci la pc/telefon/tableta.

Edited by n-amname, 27 May 2016 - 02:59.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Microsoft tinde spre unificarea platformelor: PC, consola, tableta, smartphone.
Windows Phone 8.1 a evoluat spre Windows 10 Mobile.
Odata cu Windows 10 Mobile a fost introdusa pe anumite terminale functia Continuum care permite utilizarea aplicatiilor de pe telefon in modul Desktop atunci cand telefonul este conectat la un display extern, tastatura si mouse.
In viitor probabil ca va exista un singur Windows 10 care va putea rula aplicatii universale in desktop mode, tablet mode sau phone mode.
Pentru a merge mai departe nu mai au nevoie de seria de telefoane Lumia. Productia de telefoane va fi realizata de aceeasi echipa care produce tabletele si hibridele din seria Surface. Deci cel mai probabil vom avea seria Surface Phone, posibil cu procesoare x86, la preturi competitive cu preturile practicate de Apple pentru iPhone.

Personal regret ca Microsoft renunta la seria Lumia, deoarece telefonul Lumia pe care il detin este de departe cel mai bine pus la punct smartphone pe care il detin comparativ cu smartphone-urile cu Android care m-au costat de 3-4 ori mai mult. Asta pe de o parte. Dar pe de alta parte, m-ar bucura sa pot rula acelasi Windows si pe smartphone ca si pe PC (daca Microsoft va merge mai departe).

Windows 8 sau superior a demonstrat ca Microsoft sunt capabili sa dezvolte un sistem de operare modern in ton cu sistemele de operare dezvoltate de Apple, Canonical, Google si altii.
Windows RT si Windows Phone au fost doar simple etape in realizarea acestui plan.

Schimbarile vor fi mai greu acceptate (dovada postul de mai sus).
Unii utilizatori s-au obisnuit cu o interfata invechita, cu butoane si click-uri/ tap-uri si nu s-au adaptat la o interfata bazata pe gesturi si lipsa controalelor vizuale afisate in permanenta pe ecran.
Altii s-au obisnuit cu interfata lui Windows 8/ 8.1 si au acceptat mai greu combinatia intre interfata anilor '90-2000 din Windows XP/ Windows 7 si interfata moderna a lui Windows 8/ 8.1 din Windows 10.
Cu siguranta unele din viitoarele builduri de Windows 10 vor aduce noi modificari asupra interfetei care sa faca cel putin posibila interactiunea cu HoloLens. Unele persoane se vor adapta noilor tehnologii, sisteme de operare si interfete, altele nu...

Edited by _-_, 27 May 2016 - 07:02.


#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

View Postdexterash, on 27 mai 2016 - 01:28, said:

Asa, si? 1GB de memorie este undeva la 30USD (sa zicem in costul final). Care-i "mescheria"?

Am cumparat un Lumia cu 1G ram cu 300 lei acum un an. Inca merge decent. Poti sa faci cam orice ar face un user mediu/low pe el. Daca-l mai tin 1 an platesc 150/an pe telefon.
Pentru mine am un telefon de 1800, nu cred ca-l voi tine 6 ani astfel incat sa am un cost de 300lei/ani.

De miscat se misca amandoua la fel de bine, fara prea mult lag perceptibil.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am spus de mult ca un Lumia cu Android ar fi cea mai buna varianta pt. Nokia.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postdexterash, on 27 mai 2016 - 01:28, said:

Asa, si? 1GB de memorie este undeva la 30USD (sa zicem in costul final). Care-i "mescheria"?
Smecheria e ca pana si in anul 2016 producatori "consacrati" (de exemplu Samsung) lanseaza telefoane cu mai putin de 2GB ram, din care oricum o cantitate importanta e ocupata de bloatware si interfata producatorului.

Edited by Hider141, 27 May 2016 - 07:52.


#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Ca user normal, am luat un lumia cu WP si l-am aruncat repede dupa 3 zile. Experienta groaznica.

#17
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View PostKroghy, on 27 mai 2016 - 07:45, said:

Eu am spus de mult ca un Lumia cu Android ar fi cea mai buna varianta pt. Nokia.

Ma intreb oare de ce nu te-au ascultat, ca tu ai intotdeauna dreptate. In felul asta, lumia 520 care a fost de mare success, echipat cu 512 ram ar fi fost bun de aruncat, si nu numai.

#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am vurt sa-i ajut dar nu m-au ascultat si uite unde au ajuns.
Eu am avut multe telefoane Nokia inca din 1995, am avut si cu Symbian si mi-au placut. De cand au trecut pe WP am intuit bine ca viitorul e al celor de la Samsung cu Android si se pare ca in sfarsit si cei de la Microsoft au ajuns la aceeasi concluzie.
Din pacate pentru ei a fost cam tarziu, daca ma ascultau si faceau Lumia seria 5 sute sau 6 sute cu Android acum ar fi fost in top dar asa au ajuns sa concedieze angajatii si sa renunte la WP.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate