Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Laptop buget.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare lume. Vreau un laptop ce va fi folosit in mare parte la facebook, youtube si alte chestii asemanatoare, deci nimic complicat.
M-am oprit la cateva modele, dar tind mai mult spre primul:
http://www.pcgarage....-freedos-black/
http://www.cel.ro/la...-fingerprint-l/
http://www.cel.ro/la...-fingerprint-l/

Nelamuriri:
Ce diferente sunt intre B51 si B50?
Merita 150 lei  in plus doar pentru SSD in loc de sshd avand in vedere ca pentium 4405U e ~= i3 5005U?

Edited by AMETHIST, 26 May 2016 - 19:58.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://www.emag.ro/l...i/pd/DC2VH3BBM/

Vezi daca nu-l gasesti in alta parte mai ieftin.

#3
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Crdedeam ca se intelege ca vreau ssd sau sshd...

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Intr-un laptop de buget, cu acel SSD nu faci mare branza... eventual daca instalezi windowsul. Iti poti cumpara un SSD dupa, cand o sa mai ai bani, unul de vreo 120gb, nu de 6gb... in schimb acel lenovo postat de mine are placa dedicata amd r5, procesor i3 de ultima generatie skylake... este o oferta buna.

#5
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Tu l-ai ales doar pentru ca e la reducere?
Diferenta dintre i3 skylake si pentium 4405U e infima, placa video e total inutila la postat pe facebook si uitat pe youtube la 720p.
Deci per total mi-ai recomandat un laptop mai scump cu 250 lei, dar mai slab avand in vedere la ce va fi folosit.

Edited by AMETHIST, 26 May 2016 - 20:44.


#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Unii mai recomanda si sa se afle in treaba, doar stii si tu.

B51 si B50 sunt in mare aceleasi laptopuri, nu sunt diferente notabile intre ele.

Acel B51 cu Pentium e decent, poti sa faci upgrade la ram si la SSD acasa.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAMETHIST, on 26 mai 2016 - 20:41, said:

Tu l-ai ales doar pentru ca e la reducere?
Diferenta dintre i3 skylake si pentium 4405U e infima, placa video e total inutila la postat pe facebook si uitat pe youtube la 720p.
Deci per total mi-ai recomandat un laptop mai scump cu 250 lei, dar mai slab avand in vedere la ce va fi folosit.

Ia atunci Pentium Dual Core daca asta vrei, nu stiu de ce mai intrebi pe aici. Acel i3 este net superior, inclusiv la placa video integrata. Are un prieten un lenovo cu celeron luat de vreo 3 ani si zici ca e o rasnita, iar el nu-l foloseste decat la ce vrei si tu. Mie imi pare rau ca n-am mai pus vreo 2-300lei. Conteaza foarte mult sa fie cat mai performant, dar nu mai are rost sa iti explic, pentru mine poti lua Intel Atom.

#8
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pentium 4405U spre deosebire de alte Pentiumuri sau celeroane are hyperthreading, la fel ca si i3 sau i5, ceeace il duce foarte aproape de i3 skylake si chiar depaseste i3 Broadwell U. Iar placa grafica, indiferent ca e dedicata sau integrata e irelevanta.
Asa ca, intai uita-te despre ce e vorba, dupaia umfla-te in pepeni.
Bafta.


PS: giorgyk, gumball, dati un semn :))

Edited by AMETHIST, 26 May 2016 - 21:14.


#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://ark.intel.com...are/88180,89611

Poftim. Pe langa asta, mai ai si dedicata. Un SSD ii pui cand vrei sau cand ai bani de dat pe el, ii mai bagi 4gb ram... si "zboara". Desigur, acestea aduc la randul lor cheltuieli suplimentare.

#10
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostTruculMagic, on 26 mai 2016 - 21:06, said:


Ia atunci Pentium Dual Core daca asta vrei, nu stiu de ce mai intrebi pe aici. Acel i3 este net superior, inclusiv la placa video integrata. Are un prieten un lenovo cu celeron luat de vreo 3 ani si zici ca e o rasnita, iar el nu-l foloseste decat la ce vrei si tu. Mie imi pare rau ca n-am mai pus vreo 2-300lei. Conteaza foarte mult sa fie cat mai performant, dar nu mai are rost sa iti explic, pentru mine poti lua Intel Atom.
Prietene...mai bine nu-ti dadeai cu parerea. Ieseai ma inteligent din toata conversatia.

@AMETHIST: cel de pe pc-garage este cel mai bun din ce-ai selectat. Urmatoarea treapta de performanta este pe la 1700-1800 lei, cu i5.
Doua chestiuni: SSHD-ul nu face mare branza, eu regret achizitia; este echivalentul unui HDD de 7200 rpm; mi-am luat SSD dupa cateva luni si este diferenta enorma. E laptop entry, deci materialele folosite sunt...ieftine; si se simte. Iti recomand sa-l vezi in realitate inainte de achizitie.

#11
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Dacă ar lua în calcul un laptop premium la SH in banii aia, ce s-ar intampla?

A stiu! Garantia.

Gama actual de laptopuri ieftine <1400 lei e jale in ce priveste calitatea materialelor din care sunt construite si chiar in privinta fiabilitatii.

#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostTruculMagic, on 26 mai 2016 - 21:49, said:

http://ark.intel.com...are/88180,89611

Poftim. Pe langa asta, mai ai si dedicata. Un SSD ii pui cand vrei sau cand ai bani de dat pe el, ii mai bagi 4gb ram... si "zboara". Desigur, acestea aduc la randul lor cheltuieli suplimentare.
Tu-ti dai singur cu stangul in dreptul sau cum? :))

@Amethist
SSH-ul e ok daca n-ai pretentii prea mari. Dupa ce incepe sa "invete" ce utilizezi mai des, se misca chiar ok, dar sa nu ai pretentia la SSD.
B51 e urmasul B50, in genere vine cu componente mai noi, dar nu-i o regula. Aceeasi constructie amarata, aceeasi racire, acelasi eran prost etc. etc.

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Seria B50-80 de la Lenovo e decenta ca si constructie, intr-adevar, ecranul are o usoara tenta de mov, in bugetul acesta toate sunt cam la fel, dar priveste partea buna, macar e mat.

Pentium-ul acela e peste unele i3-uri, doar pentru cunoscatori.Care nu stie se arunca la i3-uri mai scumpe si mai slabe.

Eu am un Pentium 3825U in combinatie cu un Samsung EVO 850 si se descurca decent chiar si cu o masina virtuala deschisa in vmware.
Cu HDD (care avea viteze destul de bunicele, vreo 130 mb la scriere) se misca destul de greoi pana si in browsing.

Edited by gumball3000, 27 May 2016 - 11:41.


#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Iar CPU Mark-ul ala? :))
Notebookcheck copii, daca vreti teste pe bune si sa vedeti diferenta exacta.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Notebookcheck nu are benchmark inca pt. Pentium 4405U

#16
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Corect, dar tot nu m-as baza pe ce zice FraierMark-ul ala. :)
Judecand dupa specificatii, va fi similar cu un i3 ULV de frecventa similara. Desigur, usor sub ca are cache-ul mai mic.

#17
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pai aia zice și notebookcheck, ca e aproximativ egal cu i3 5010U...
In fine o să rămân la ăla...

#18
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View PostAMETHIST, on 27 mai 2016 - 13:08, said:

Pai aia zice și notebookcheck, ca e aproximativ egal cu i3 5010U...
In fine o să rămân la ăla...
Cum se mișcă? Esti multumit de el?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate