Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce marime in MM are o masina de tuns

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Salut.Vreau sa imi iau o masina de tuns,observ ca fiecare are diferite marimi cu adaptoarele alea insa ce ma intereseaza pe mine este:Toate masinile de tuns au aceeasi marime(de 0.5mm cred) cand nu are niciun cap din ala pus?Adica doar lamela aia?Am pus si o poza sa vedeti despre ce e vorba.Eu mai am o masina phillips si imi fac barba si iese asa foarte mica daca fac doar cu lamela aia,ma interesa daca iau alte masine de tuns ,sa ma faca la aceeasi marime!?

Attached Files


Edited by cthor, 26 May 2016 - 10:38.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Depinde. Eu am doua masini de tuns. Philips ia la 0.5 fara cap, iar cealalata(am uitat firma :D) ia la 1 mm fara cap. Dar asta e trecut si in specificatiile lor. Daca scrie de la 1 la 10 mm. E clara ca fara gratar ia cu 1 mm.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
un titlu concludent ar fi fost ceva de genul "Care este adancimea minima de taiere la o masina de tuns?"

cred ca cel mai bine iti alegi masina dupa ce o vezi personal, pt ca sunt destule care mai au si alte sisteme de blocare, brate si alte minuni care iti pot bloca accesul la adancimea minima de taiere, astfel ca ramai cu o clasica masina de tuns. spun asta pt ca sunt masini care chiar promoveaza acest aspect, ca lamele nu iti ating pielea, ori tu chiar asta vrei.

dar la o masina electrica de barbierit, nu ii poti regla adancimea astfel cat sa-ti ramana o anume lungime la firul barbii?

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dany_Darke, on 26 mai 2016 - 11:04, said:

un titlu concludent ar fi fost ceva de genul "Care este adancimea minima de taiere la o masina de tuns?"

Eu am crezut ca-i vorba de Maramures. Posted Image

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am crezut ca MM e "m...ii m.-.i"

Edited by gumball3000, 26 May 2016 - 11:56.


#6
cthor

cthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 31.01.2015
Problema e ca la unele scrie 3-20mm si scrie :primul gratar 3-10,al doilea de la 10-20.Dar de adancimea lamelei fara gratar nu scrie nimic.
Nu vreau sa o folosesc numai pt fata ca altfel luam un aparat prof de barbierit.

#7
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

 Dany_Darke, on 26 mai 2016 - 11:04, said:

dar la o masina electrica de barbierit, nu ii poti regla adancimea astfel cat sa-ti ramana o anume lungime la firul barbii?

nu, la o masina de barbierit nu se poate regla adancimea, ele taie firul doar la nivelul pielii; pt asta sunt aparatele de tuns barba

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai nu scrie pt ca nu este recomandat sa fie folosite fara gratar, te poti taia grav, tu vrei sa tai barba, dar poate mai ai imperfectiuni ale pielii, astfel ca ajungi sa tai efectiv pielea din cauza lipsei gratarului. ideea este ca scopul unui aparat de tuns nu este pt a rade barba, ci pt a te tunde podoaba capilara.

in aceste conditii, evident ca nu sunt producatori care sa spuna cat se poate taia fara acel gratar.

 radu000, on 26 mai 2016 - 12:13, said:

ele taie firul doar la nivelul pielii; pt asta sunt aparatele de tuns barba

am inteles, eu mi-am exprimat ideile vizavi de cele de tuns parul, acolo mai am ceva cunostinte, insa de cele de tuns barba sau de ras, nu e domeniul meu, nu sunt de gen masculin, de aceea am si intrebat.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
De ce se tot scrie despre adancime, ca doar nu se taie firul de par sub nivelul de referinta, care este pielea capului...
Adica adancimea firului de par in sus?
Eu am Philips, care taie fara pieptene de la 0,5 mm inaltime fir par, iar cu pieptene de la 1 mm . http://www.emag.ro/a...5/pd/D4Z2CBBBM/

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ii putem spune si inaltime a firului de par, insa noi vb de masina de tuns, astfel ca masori adancimea maxima care o poate executa pe lungimea firului de par, ca si referinta de taiere, pt ca tu asta tai de fapt.

#11
radu000

radu000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 19.01.2004

 Dany_Darke, on 26 mai 2016 - 12:15, said:

nu sunt de gen masculin

Stiam Posted Image

 Dany_Darke, on 26 mai 2016 - 12:15, said:

am inteles, eu mi-am exprimat ideile vizavi de cele de tuns parul, acolo mai am ceva cunostinte, insa de cele de tuns barba sau de ras, nu e domeniul meu, de aceea am si intrebat.

OK, nici o problema, pt asta e forumul. Am fost prea incisiv? Nu a fost cu intentii ... bune ... Posted Image ... joke.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate