Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructie casa fara betoane

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Buna ziua.Vreau sa incep constructia unei case relativ mica (75-80 mp amprenta) dar fara se folosesc stalpi centura placa de beton.Mai exact sa o construiesc in stil englezesc...De 10 ani de cand lucrez in UK nu am turnat nici macar un stalp de beton sau o placa...
Deci: Dupa turnarea betonului la fundatie,care este de aproximativ 1 m adancime pe 60 cm latime , se ridica zidaria.de specificat ca peretii sunt dubli adica la exterior caramida(de exemplu) apoi ixolatie (polestiren sau vata minerala )apoi bca la interior.in loc de centura de beton se foloseste lemn pe care se construieste acoperisul...si gata.Va rog mult daca aveti cunostinte sau ati intalnit  "nebuni" ca mine sa ma ajutati sa obtin ceva informatii...
Multumesc

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Unde vrei sa construiesti casa? E in zona seismica?
Sfatul meu: Cand esti in Roma, fa ce fac romanii!

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
citeste si topicul asta: http://forum.softped...darie-portanta/
ce urmaresti prin aceasta metoda de constructie? reducerea costurilor?

#4
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Urmaresc reducerea costurilor si reducerea timpului...

Quantum nu trebuie sa fim sarcastici...
De ce trebuie sa fac eu ce face toata lumea???
Nu zic ca o sa ma apuc sa o ridic maine dar ar putea fi o aptiune...Nu vreau decat sa adun informatii...Oricum,,,multumesc mult pentru sfat

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
A mea e facuta fara stalpi de beton. Am totusi centura si placa intre nivele si doar centura la partea superioara a zidului. A fost fixul meu si asa i-am cerut proiectantului cu mentiunea ca daca nu prezinta siguranta o sa pun si stalpi.. Sincer nu imi pare rau. Am insistat sa fie si BCA asa ca din calcule i-a data ca imi trebuie pereti de minim 40cm grosime pentru a rezista structura fara probleme. Si uite ca e ridicata din 2007 si rezista fara probleme, fara fisuri fara surprize neplacute. NU am vrut beton deoarece e punte termica. Surpriza placuta a fost iarna cand casa mea neizolata avea un consum de gaz mai mic decat casa vecinului izolata cu 5cm de polistiren. Intre timp s-a izolat si a mea mai mult de aspect decat de nevoie ca a fost mai usor sa scot suprafetele drepte.
  O mentiune de la proiectantul meu a fost ca daca era in sud sau Moldova nu o facea fara stalpi de beton dar in Ardeal fiind o zona cu activitate seismica redusa merge.
A mea nu are pereti dubli, e zidarie simpla din BCA de 40 cm grosime.
Eu cred ca cel mai bine te lamureste un proiectant din zona, ei de obicei cam stiu cerintele zonei si iti pot da informatii mai corecte.

#6
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Omul e ¨nebun¨, o recunoaste, si vrea sa stie si lumea acest lucru.

On:
Temelie de 60 cm latine , e exagerat de lata pt o casa asa mica. Daca faci temelie de 60 cm latine probabil asa late vor fi si zidurile casutei.
Casele lor se preteaza la conditiile geoclimatice de la ei. Poate ar trebui sa iei doar ce e bun de la ei, nu tot.

Fa bine si fa macar stalpi si centura din beton armat.

#7
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Deci din ce mi-au explicat si mie meseriasii pe aici fundatia trebuie sa fie mai lata decat peretele pentru a actiona ca o talpa...nu asta e problema,,,o pot face de 50 cm...dar partea cu betoane stalpi centuri nu sunt de acord deloc...bani multi munca multa timp pierdut(dupa parerea mea)in afara de asta betonul e punte termica.vreau sa am izolatia intre pereti pentru o eficiemta mult mai mare.dupa parerea mea izolatia la exterior e praf in ochi...asa e ... Sunt putin "nebun" dar ca mine mai sunt vreo 60 de milioane de englezi...😉😉😉

Am uitat sa specific ca pe aceasta temelie de 50-60 cm grosime intentionez sa ridic pereti de 40-45 cm grosime in functie de marimea materialelor...

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Lasa meseriasii. Cauta un inginer proiectant. Diferenta e una mica dar cu efecte majore. Meseriasii se bazeaza strict pe experienta avuta pe alte santiere. Inginerul se bazeaza pe calcule. Meseriasul stie ca a turnat stalpi de beton pe toate santierele dar daca il il pui sa faca o diagrama de eforturi sa vada daca e sau nu necesar stalpul te intreaba ce e aia diagrama de eforturi. Parerea mea e ca asta cu stalpi de beton e o moda. Majoritatea caselor mai vechi de 30-40 de ani nu au stalpi de beton si cele mai vechi de 50-60 nu au nici centuri dar totusi se incapataneaza sa reziste in picioare. Vorbeste cu un inginer constructor si pune-l sa calculeze ca de aceea a facut scoala sa isi faca meseria. Restul dam doar sfaturi dupa ureche.

#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
la noi se face cu stalpisori de beton la fiecare colt, centuri ,grinzi , din cauza ca nu ne aflam in anglia ,de la dunare pana la carpati Romania este inclusa intro zona seismica la care constructiiile au altfel de specificatii fata de cele care se afla dupa carpati pana la granita cu Ungaria.

Edited by Benderbut, 26 May 2016 - 07:38.


#10
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Multumesc mult poeOvidiu.Raspunsul tau denota faptul ca nu sunt singurul "nebun" pe aici...Dar asa-i la noi...tre sa fac si eu la fel ca asa face toata lumea...
Spre deosebire de tine,vreau sa fac peretii duble pentru a pone izolatia la mijloc.specific ca peretii sunt legati intre ei cu niste tije din sarma de otel.
Probabil ca ideea ta a fost lai buna cu peretii de 40 pentru ca gerul nu cred ca patrunde mai mult de 10-12 cm...

#11
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,485
  • Înscris: 12.07.2010
Aşa e la partea din faţă a casei noastre făcută acum 60 de ani, pereţii interiori au tije metalice (cred că de fi 16), prinse cu piuliţe de suporţii din pereţii exteriori. Nu a apărut nici o fisură.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Atentie mare, eu sunt in Ardeal. Proiectantul a calculat grosimea peretilor in functie de solicitarile la care sunt supusi. De asememnea a mentionat ca in restul tarii nu prea merge, cel putin nu pe BCA din cauza activitatii seismice mai ridicate decat in Ardeal. Nu depinde doar cum construiesti casa, depinde si unde.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 robyleo25, on 26 mai 2016 - 07:37, said:

Multumesc mult poeOvidiu.Raspunsul tau denota faptul ca nu sunt singurul "nebun" pe aici...Dar asa-i la noi...tre sa fac si eu la fel ca asa face toata lumea...
Spre deosebire de tine,vreau sa fac peretii duble pentru a pone izolatia la mijloc.specific ca peretii sunt legati intre ei cu niste tije din sarma de otel.
Probabil ca ideea ta a fost lai buna cu peretii de 40 pentru ca gerul nu cred ca patrunde mai mult de 10-12 cm...
Omule, tu nu intelegi ca in Romania structura constructiilor trebuie sa fie altfel decat in Anglia din cauza zonei seismice in care ne aflam?
Pana si o "prostie" de studiu geotehnic cerut de multe ori de Primarie poate face diferenta intre structura unei case din cartierul X al orasului Y, sau din cartierul Z al aceluiasi oras Y.

Daca nu vrei ca la primul cutremur sa-ti pice casa in cap si cel mai probabil sa-ti omoare intreaga familie, e obligatoriu sa faci proiectul cu un arhitect, care va colabora cu un inginer de structura pentru elaborarea proiectului de autorizatie si a proiectului tehnic. Impreuna cu arhitectul vei afla daca ceea ce doresti sa faci e posibil in zona unde vei construi casa, sau nu.

Dar repet, asta daca nu vrei sa-ti pice casa in cap la primul cutremur.

Edited by Hider141, 26 May 2016 - 07:53.


#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 robyleo25, on 26 mai 2016 - 07:03, said:

Quantum nu trebuie sa fim sarcastici...
De ce trebuie sa fac eu ce face toata lumea???
N-am fost sarcastic... tu n-ai spus in ce localitate faci... pentru ca golancele de autoritati nu te lasa sa construiesti cum vrei tu... daca mai e si zona seismica... trebuie sa jonglezi cu proiectantul.
Cel mai ieftin ar fi sa o faci din pamant batut, ziduri de 60-80 cm, n-ai treaba nici cu cutremuru', nici cu izolatia = te doare la basca :) Problema e ca nu te lasa gojbetzii...

#15
robyleo25

robyleo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 03.01.2014
Cu siguranta Ovidiu o sa contactez un inginer proiectant sa-mi faca niste calcule dar ,cum am spus si mai sus,vreau sa maj culeg informatii de pe aici ca sunt sigur ca mai sunt si meseriasi care au intalnit din astia ca mine...🙈
Si,,,apropo. Pot sa-mi explice si mie "meseriasii" de pe aici cum de casa bunicilor mei de la tara fara gram de beton e inca trainica si in picioare???

Nu are nici fundatie de beton e ridicata pe niste bolovani,nici stalpi nici centuri nici placi si e inca in picioare...

#16
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Eu sunt din VN. Toti nebunii de aici care viseaza la iefteneala fara stalpi si centura stau cu proiectul si atat :lol:. Nu se baga niciun construnctor la asa ceva. Nu vrea nimeni sa aiva constiinta incarcata dupa un cutremur.

#17
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
pentru ca pe vremuri meseriasii erau si ingineri si arhitecti , acum sunt doar niste dorei .

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 robyleo25, on 26 mai 2016 - 07:55, said:

Cu siguranta Ovidiu o sa contactez un inginer proiectant sa-mi faca niste calcule dar ,cum am spus si mai sus,vreau sa maj culeg informatii de pe aici ca sunt sigur ca mai sunt si meseriasi care au intalnit din astia ca mine...��
Si,,,apropo. Pot sa-mi explice si mie "meseriasii" de pe aici cum de casa bunicilor mei de la tara fara gram de beton e inca trainica si in picioare???

Nu are nici fundatie de beton e ridicata pe niste bolovani,nici stalpi nici centuri nici placi si e inca in picioare...

Simplu, iti explic eu. Nu e facuta din BCA nici din caramida eficienta (aia cu goluri) e facuta fie din chirpici sau pamamnt batatorit fie din caramida plina de 30/12/6 cm si nu are nici etaj , probabil are doar 2.2-2.3 metri inaltime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate