Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Cum ofer mai multa memorie placii video?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MariusFlorin15

MariusFlorin15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.05.2016
Salut Softpedia.
Am o problema cu placa video, ceva ce ma roade pe mine. Am o placa video Nvidia GeForce GT 730 128 - bit
Ideea e in felul urmator, in setarile oferite de aplicatiile driverului imi arata acolo " Total Avalaible Graphics Memory : 3809 MB" iar la dedicated 2048MB,
Cand vine vorba de "Shared Memory" este 1761 MB.
Cum pot face sa folosesc toata memoria? In primul rand este posibil? Ma roade chestia asta pentru ca probabil pot sa scot mai mult si totusi raman la minim cum se spune.
Mai jos este o poza cu detaliile de care va spuneam.


[img=http://s33.postimg.org/kgu11jaaj/video.jpg]

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Ce sa scoti din ea? E placa office. Si asa nu ajunge sa incarce nici aia 2 gb ai ei ca nu are in ce.

#3
MariusFlorin15

MariusFlorin15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.05.2016

 Serafim606, on 25 mai 2016 - 22:09, said:

Ce sa scoti din ea? E placa office. Si asa nu ajunge sa incarce nici aia 2 gb ai ei ca nu are in ce.
Deci ce ar trebuii sa fac la calculator ca sa pot folosii toata memoria placii?

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Tu nu intelegi ca memoria aia nu se incarca singura de nebuna? Se incarca cand te joci, cand conectezi mai multe monitoare, cand vezi filme 4k. Chestii la care placa ta e praf.

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 MariusFlorin15, on 25 mai 2016 - 22:05, said:

Salut Softpedia.
Am o problema cu placa video, ceva ce ma roade pe mine. Am o placa video Nvidia GeForce GT 730 128 - bit
Ideea e in felul urmator, in setarile oferite de aplicatiile driverului imi arata acolo " Total Avalaible Graphics Memory : 3809 MB" iar la dedicated 2048MB,
Cand vine vorba de "Shared Memory" este 1761 MB.
Cum pot face sa folosesc toata memoria? In primul rand este posibil? Ma roade chestia asta pentru ca probabil pot sa scot mai mult si totusi raman la minim cum se spune.
Mai jos este o poza cu detaliile de care va spuneam.


[img=http://s33.postimg.org/kgu11jaaj/video.jpg]

Poate sa aiba si 8gb memorie video CA TOT ACEIASI PERFORMANTA VA AVEA! Procesorul GRAFIC e foarte slab.. ( E ca un Pentium 3 cu 4gb memorie ram )
Daca vrei GAMING cumpara MACAR GTX 750 TI ~480 lei.

Edited by diegodanny, 25 May 2016 - 22:23.


#6
MariusFlorin15

MariusFlorin15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.05.2016

 diegodanny, on 25 mai 2016 - 22:21, said:

Poate sa aiba si 8gb memorie video CA TOT ACEIASI PERFORMANTA VA AVEA! Procesorul GRAFIC e foarte slab.. ( E ca un Pentium 3 cu 4gb memorie ram )
Daca vrei GAMING cumpara MACAR GTX 750 TI ~480 lei.
Am inteles acum, multumesc!
Atunci in cazul asta pentru un gaming cat mai bun, pe langa placa video ce procesor ar trebuii sa mai am?

#7
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Nu poti sa gestionezi tu memoria placii video. Cel mult poti sa gestionezi memoria sistemului

Quote


Atunci in cazul asta pentru un gaming cat mai bun, pe langa placa video ce procesor ar trebuii sa mai am?

750 Ti este ok daca nu te joci la rezolutie full hd. Langa ea se potriveste un Intel i3.

Edited by AwkwardMe, 25 May 2016 - 22:33.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Poti sa-i oferi mai multa memorie daca bagi bani in una cu mai multa memorie.

#9
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 MariusFlorin15, on 25 mai 2016 - 22:26, said:

Am inteles acum, multumesc!
Atunci in cazul asta pentru un gaming cat mai bun, pe langa placa video ce procesor ar trebuii sa mai am?

Ce componente are PC-ul ?
Placa de baza ? Procesor ? Memorie ram ? SURSA ? etc.

Edited by diegodanny, 25 May 2016 - 22:32.


#10
MrPufuletee

MrPufuletee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.12.2013
Poti sa ii bagi si 1YB (1Yottabyte = 1000000000GB) memorie ca tot asa o sa mearga, ai nevoie si de putere de procesare ca sa umplii memoria aia, lucru care iti lipseste.

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 AwkwardMe, on 25 mai 2016 - 22:28, said:

Salut,
Nu poti sa gestionezi tu memoria placii video. Cel mult poti sa gestionezi memoria sistemului



750 Ti este ok daca nu te joci la rezolutie full hd. Langa ea se potriveste un Intel i3.

Merge fara probleme si pe full HD. Duce jocurile si cu 60fps in aceasta rezolutie daca mai umblii pe la setari gen umbre si alte efecte inutile.

#12
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Efectele video nu sunt inutile pentru toata lumea. Am placa asta video si am incercat pe la inceputul anului Assassin's Creed Syndicate. Nici vorba sa ii mearga ok in full hd.
Vorbim de o placa ce face parte din seria  GTX 700 (2014) in timp ce seria GTX 1000 a aparut la vanzare. Se recomanda in continuare pe toate topicurile pentru ca inca are un raport performanta/pret bun.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

 MrPufuletee, on 25 mai 2016 - 22:46, said:

Poti sa ii bagi si 1YB (1Yottabyte = 1000000000GB) memorie ca tot asa o sa mearga.
Nope. Cu cat bagi mai multa memorie va merge mai lent.
GPU-ul trebuie sa gestioneze si memoria, in plus e posibil sa trebuiasca renuntat la latime de banda ptr o cantitate mai mare.

Era la moda cu cativa ani in urma ca producatorii sa coata placi cu GPU cunoscut ca ar fi bun la care puneau mulat memorie - dar mai lenta si taiau si din latiema de banda ca sa poata controal toata memoria. Evident ca picau in toate testele, dar erau un pic mai ieftine si scoteau ochii la fraieri cu cantitatea de memorie.

Si azi mai sunt unii care zic ca au palca video de 2 sau 4 Gb dar habar n-au ce GPU au.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
te referi la vram sau ram?

Edited by eiffel, 27 February 2017 - 09:55.
Nu se da quote la postarea de deasupra. E inutil.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
La memoria video. Exista o cantitate de memorie video pe care un GPU o poate gestiona eficient.
Au fost destule cazuri in care unii producatori au dublat memoria video - dar cu pretul scaderii latimii de banda si punand memorii mai slabe, doar ca sa atraga fraierii care zic ca placa video se masoara in cantitatea de memorie.

#16
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 MariusFlorin15, on 25 mai 2016 - 22:05, said:

Salut Softpedia.
Am o problema cu placa video, ceva ce ma roade pe mine. Am o placa video Nvidia GeForce GT 730 128 - bit
Ideea e in felul urmator, in setarile oferite de aplicatiile driverului imi arata acolo " Total Avalaible Graphics Memory : 3809 MB" iar la dedicated 2048MB,
Cand vine vorba de "Shared Memory" este 1761 MB.
Cum pot face sa folosesc toata memoria? In primul rand este posibil? Ma roade chestia asta pentru ca probabil pot sa scot mai mult si totusi raman la minim cum se spune.
Mai jos este o poza cu detaliile de care va spuneam.


[img=http://s33.postimg.org/kgu11jaaj/video.jpg]
Straightforward:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FE5aSqnZRBI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lightpoint, 27 February 2017 - 13:06.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Off... Se apuca cineva sa puna o intrebare intr-un topic vechi si imediat apare cineva cu raspuns la o intrebare de-acum un an...

Lasati topicele sa moara daca nu s-a mai postat de cateva luni in ele.

In niciun caz nu veniti cu solutii dupa atata timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate