Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum scapam de parola?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

la Raiffaisen dupa ce cumpar ceva online trebuie sa introduc o parola. Pana acum ceva timp aceasta parola era fixa, dar acum se schimba la fiecare tranzactie si imi este trimisa prin SMS. Cum fac sa nu trebuiasca sa introduc parole? Am avut niste probleme cu cea fixa, primeam un mesaj "time out" si dupa ce reincarcam pagina comanda nu se finaliza bine. Ma gandesc ca acest sistem cu SMS va fi si mai rau.

Edited by moldoveanca2001, 25 May 2016 - 20:17.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Nu cred ca tine de Raiffeisen, nu cumva asta e de la 3D Secure?

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E de la 3D Secure, asa e si la ING, nu cred ca se poate dezactiva.

#4
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
La 3D secure aveam parola setata de mine care era aceeasi intotdeauna.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asa era intr-un timp, apoi au bagat fortat parola trimisa prin SMS si la 3D secure.

#6
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am primit si eu mesaj de la Raiffeisen ca s-a schimbat sistemul, inca nu l-am testat. Solutia este sa nu te inrolezi in 3D secure, dar nu stiu daca odata inrolat, poti sa dezertezi. La BT am spus ca refuz 3D Secure si totul e ok

#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

Quote

Cum scapam de parola?
Simplu.
Mi-o trimiți în PM.

on:
parola te ajută, nu te te încurcă.
Există și varianta token, îmi pare mai simplă de utilizat.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Nu Va inteleg de ce vreti sa scapati d e3D secure in loc sa va bucurati de o securitate sporita. in multe tari 3D secure nu este adoptat iar fraudele bancare sunt frecvente, Romania are chiar foarte bine pus la punct acest sistem si voi va plangeti, altii si-l doresc si nu il au.

Ma rog, fiecare cu pasarica lui, eu personal prefer sa mai bag 4 cifre dar sa dorm linistit.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
da timeout din cauza conexiunii la serverul 3d secure, deci nu conteaza daca e vorba de pass prin sms sau fixa.

#10
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Parola este valabila doar 10 minute.

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postmoldoveanca2001, on 25 mai 2016 - 20:17, said:

Buna,

la Raiffaisen dupa ce cumpar ceva online trebuie sa introduc o parola. Pana acum ceva timp aceasta parola era fixa, dar acum se schimba la fiecare tranzactie si imi este trimisa prin SMS. Cum fac sa nu trebuiasca sa introduc parole? Am avut niste probleme cu cea fixa, primeam un mesaj "time out" si dupa ce reincarcam pagina comanda nu se finaliza bine. Ma gandesc ca acest sistem cu SMS va fi si mai rau.
Din cauza acestui sistem am renuntat sa platesc cu Raiffeisen pe online, cel putin platile mici. Telefonul era la incarcat in alta camera, iar eu trebuia sa platesc curentul si cablul pe cate doua conturi fiecare. Decat sa primesc 4 parole si sa plimb telefonul, am preferat sa platesc cu alt card care nu are 3D Secure.

#12
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Tehnologia ar trebui sa te ajute nu sa te incurce. Nu spun ca imi anulez cardul sau dezactivez 3D Secure, dar pentru plati de mica valoare catre comercianti gen Enel, RCS, 3D Secure nu face decat sa te incurce, beneficiul e zero.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate