Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ubuntu 14.04 LTS si suita Office 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

am pe un calculator, Ubuntu 14.04 LTS 32 biti si PlayOnLinux  (un soft ff cool care imi permite sa rulez cam orice windows pe linux)

am ISO-ul de instalare atat pt suita Microsoft Office 2010 pe Romana cat si pe Engleza (setup in lb ro si in eng).

am rulat suita office 2010 pe eng si a mers perfect instalarea - doar next, next si sa imi creez short-cut-urile ...atat!
suita office 2010 engleza s-a instalat toata fara probleme.

dar suita office 2010 pe romana imi da eroara cum ca limba nu este suportata!

pe Ubuntu am tastaturile in ro....cum fac sa pot instala in ro ?


de fapt, rulez o testare pt cineva care chiar are nevoie de office 2010, dar pe ro....si voiam sa vad daca poate trece pe linux, dar ii trebuie suita Office, Libre Office fiind prea limitat ca functionalitate (plus ca unele documente docx cu anumite formatari - i.e. tabele se vad prost pe libre).

cum fac sa instalez sau sa fac PlayOnLinux sau wine etc, sa suporte limba romana pe Ubuntu ?
si o ultima intrebare- PlayOnLinux de pe Ubuntu, functioneaza bine si pe Linux Mint Rosa 17.3 32 biti ?


multumesc

#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
1. Poti testa Kingsoft Office
2. Poti incerca cu Wine.

PS. Nu are treaba tastatura RO de pe linux, cu office-ul tau din playonlinux....

LE. Se instaleaza fara probleme office 2010 x86 in RO cu playonlinux.(pe Arch Linux)

Attached Files


Edited by xxvirusxx, 25 May 2016 - 20:55.


#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Microsoft Office online mi se pare cel mai ok pentru compatibilitate 100% cu varianta offline: http://forum.softped...crosoft-office/

In wine nu stiu daca poti instala language pack-ul pentru limba romana. N-am incercat niciodata. Dar nu vad de ce nu s-ar putea.

KingSoft Office/ WPS Office utilizeaza formatari pentru tabele similare celor din Microsoft Office si se poate instala nativ sub Linux. Ca si LibreOffice este compatibil cu formatele M$ Office, dar foloseste ca implicit pentru salvarea documentelor un format proprietar.

#4
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
ma tem ca unica varianta plauzibila pt scenariul meu, este doar MS Office 2010 !  orice altceva nu pot folosi!
este o limitare impusa de o situatie dincolo de controlul meu, deci nu e o optiune personala

in engleza, se instaleaza ff bine, dar in romana am problema cu limba.

o sa incerc si cu WINE...dar....PlayOnLinux nu foloseste wine ca parte a functionalitatii sale ?!

#5
freekidro

freekidro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 22.09.2007
Sfatul meu este să îți pui Windows în VirtualBox. Există variante speciale pentru VirtualBox direct de la Microsoft inclusiv Windows 10, nu trebuie instalat, este special setat pentru mașina virtuală.

Offtopic. Am observat că mulți care  folosesc Linux în loc de Windows zic că unul dintre motive este că este gratuit dar în același timp rulează programe, jocuri piratate de Windows în WINE sau în altceva. Asta e deja ipocrizie.

Edited by freekidro, 25 May 2016 - 23:03.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postpinguinul666, on 25 mai 2016 - 22:45, said:

o sa incerc si cu WINE...dar....PlayOnLinux nu foloseste wine ca parte a functionalitatii sale ?!

Ba da. Ofera doar o interfata grafica pentru wine si anumite automatizari... Este ca un fel de manager de pachete, dar pentru aplicatii Windows.

#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postfreekidro, on 25 mai 2016 - 23:01, said:

Am observat că mulți care  folosesc Linux în loc de Windows zic că unul dintre motive este că este gratuit dar în același timp rulează programe, jocuri piratate de Windows în WINE sau în altceva. Asta e deja ipocrizie.


Offtopic si eu

De ce s-ar chinui unii sa instaleze jocuri piratate pe Linux, cand poate face asta si cu Windows? :lol:

#8
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

View Postfreekidro, on 25 mai 2016 - 23:01, said:

Sfatul meu este să îți pui Windows în VirtualBox. Există variante speciale pentru VirtualBox direct de la Microsoft inclusiv Windows 10, nu trebuie instalat, este special setat pentru mașina virtuală.

Offtopic. Am observat că mulți care  folosesc Linux în loc de Windows zic că unul dintre motive este că este gratuit dar în același timp rulează programe, jocuri piratate de Windows în WINE sau în altceva. Asta e deja ipocrizie.


e un calculator office dual core ....deci nu da pe dinafara cu resursele necesare :)

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

View Postxxvirusxx, on 26 mai 2016 - 08:42, said:



Offtopic si eu

De ce s-ar chinui unii sa instaleze jocuri piratate pe Linux, cand poate face asta si cu Windows? Posted Image


exact :)

si windows 10 este de 1000x mai usor de piratat decat cele de dinaintea sa :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate