Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RAM laptop incompatibil?!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013
Am mai facut eu un thread acum ceva timp http://forum.softped...book-nedumerit/

De atunci m-am hotarat sa cumpar doua placute identice din moment ce erau sanse mari ca aia pe care o aveam deja sa fie incompatibila cu una diferita.

Pe scurt: Am un Laptop Acer TravelMate 5744, i3 380m, 4 giga ram si un intel hd graphics prima generatie [gma hd]. Lucrez cu el foarte mult in Ableton Live/Cubase si la proiecte mari, am nevoie de foarte mult ram [6-7 giga], am cumparat placutele astea, http://www.kingston....KVR13S9S8_4.pdf .

Placuta originala era 1066 1.5 v, cl 7. Dar din ce am inteles ar fi trebuit sa mearga si 1333 mhz cu cl 9 si 1.5v pe laptop si laptop-ul ar fi mers pur si simplu la viteza maxima pe care o permite mobo.

Am incercat sa las placuta originala cu una din asta kingston, BSOD.
Am incercat sa pun placutele noi, am verificat sa fie intrate bine sa nu aiba praf, BSOD.
Am incercat sa pun doar o singura placuta kingston si am putut sa intru in bios, dupa am adaugat si placuta veche si am verificat in bios si imi spunea ca am 8GB de ram, dar in loc de BSOD se restarta, aparea logo de la Windows 10 si se restarta in continuu.

De asemenea am mai incercat sa intru in CMD printr-un USB bootable cu Windows 10 pe el, dar cand apare logo-ul de la setup se restarteaza iar. Nu ma lasa sa fac nimic.

Nu mai pot sa le dau inapoi din motive personale, deci am ramas pe cap cu ele si cu buzunarul rupt. Se poate face ceva? In bios nu pot sa modific nici voltajul nici viteza ram-ului, nimic. E doar un laptop, nu are setari complexe pentru asta.

Daca se mai poate face ceva, va rog, spuneti-mi, daca nu, presupun ca am ramas pe cap cu ele.

Edited by ravaell, 25 May 2016 - 18:12.


#2
dan2626

dan2626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 14.02.2009
la fel am patit ! la mine am rezolvat prin rocada placutelor ! cu diferenta ca am laptop Asus .  PS. eu n-am modificat nimic in bios ! incearca poate ai si tu noroc ca mine.

#3
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Sa nu zici ca nu ti-am zis:
http://forum.softped.../#entry19251779
Cam asta patesti cand fortezi ceva pentru 20 lei amarati. Posted Image

Ca idee, HM55 e chipset-ul din laptopul tau.
Asta stie de 1333MHz doar cu un procesor i7, pentru i3 e limitat la 1066MHz. Deci automati memoriile alea trebuie sa poata lucra la 1066MHz, ca de 1333MHz nu incape vorba.

Apoi, HM55 e destul de pretentios cu modulele, foarte rar accepta configuratii cu module comuse din bank-uri de 512MB.
Kingston-urile tale au 8 astfel de bank-uri, deci 4GB per slot, single sided cum le mai zic unii. Practic, ti-ar fi trebuit 16 x 256MB, deci dual sided daca voiai compatibilitate maxima.

Nici Crucial-urile de care ti-am zis nu erau 16 x 256MB, ci tot 8 x 512MB, dar erau frecventa potrivita si aveai mult mai multe sanse sa-ti fie ok.
Dar aia e, ai incercat solutia ieftina si acum ajungi mai scump.

Edited by georgik12, 25 May 2016 - 18:47.


#4
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postgeorgik12, on 25 mai 2016 - 18:36, said:

Sa nu zici ca nu ti-am zis:
http://forum.softped.../#entry19251779
Cam asta patesti cand fortezi ceva pentru 20 lei amarati. Posted Image

Ca idee, HM55 e chipset-ul din laptopul tau.
Asta stie de 1333MHz doar cu un procesor i7, pentru i3 e limitat la 1066MHz. Deci automati memoriile alea trebuie sa poata lucra la 1066MHz, ca de 1333MHz nu incape vorba.

Apoi, HM55 e destul de pretentios cu modulele, foarte rar accepta configuratii cu module comuse din bank-uri de 512MB.
Kingston-urile tale au 8 astfel de bank-uri, deci 4GB per slot, single sided cum le mai zic unii. Practic, ti-ar fi trebuit 16 x 256MB, deci dual sided daca voiai compatibilitate maxima.

Nici Crucial-urile de care ti-am zis nu erau 16 x 256MB, ci tot 8 x 512MB, dar erau frecventa potrivita si aveai mult mai multe sanse sa-ti fie ok.
Dar aia e, ai incercat solutia ieftina si acum ajungi mai scump.


Asa este. Din pacate nu am ce sa fac cu ele, vineri ma duc pana-n Bucuresti cu treburi si poate le dau inapoi sa-mi recuperez banii. Daca tot suntem aici ma gandeam ca poate as reusi sa schimb placutele pentru un SSD ca tot m-ar ajuta sa fac load la sample-uri mai repede in Ableton, dar chiar nu stiu nimic despre SSD-uri, daca intra sau nu in Laptop, sau mai bine spus daca intra in laptop-ul meu.

Dupa ce trebuie sa ma uit? Toate SSD-urile sunt la fel? Toate se potrivesc la un laptop sau doar anumite tipuri cu anumiti connectori s.a.m.d. Mersi!

#5
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
2.5" sa fie, Sata III, ca va merge.
Aici nu prea ai cum sa dai gres, ca toate-s la fel.

In laptopul ala probabil ai Sata II, deci o sa fii limitat cam pe la 300MB/s transfer, indiferent ce SSD ai lua.
Rau nu e, dar depinde acum si ce asteptari ai. Timpul de import / export scade daca importi / exporti pe / de pe SSD, iar in rest nu prea ai mare castig, cu exceptia accesului in program.

Daca Sample-urile le tii pe SSD si programul il ai instalat tot acolo, atunci da, castigi ceva.
Dar probabil iti trebuie un SSD de capacitate ceva mai mare, depinde de dimensiunea fisierelor.

#6
ravaell

ravaell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2013

View Postgeorgik12, on 26 mai 2016 - 10:11, said:

2.5" sa fie, Sata III, ca va merge.
Aici nu prea ai cum sa dai gres, ca toate-s la fel.

In laptopul ala probabil ai Sata II, deci o sa fii limitat cam pe la 300MB/s transfer, indiferent ce SSD ai lua.
Rau nu e, dar depinde acum si ce asteptari ai. Timpul de import / export scade daca importi / exporti pe / de pe SSD, iar in rest nu prea ai mare castig, cu exceptia accesului in program.

Daca Sample-urile le tii pe SSD si programul il ai instalat tot acolo, atunci da, castigi ceva.
Dar probabil iti trebuie un SSD de capacitate ceva mai mare, depinde de dimensiunea fisierelor.

Tin in primul rand sa-ti zic ca te apreciez, pentru ca m-ajuti si pentru ca stii despre ce vorbesti. In al doilea rand ai dreptate, in AIDA64 imi spune ca hard-ul este SATA II si ca viteza maxima este 300mb/s

Chiar nu stiu ce sa fac, pentru ca asta ar insemna ca o diferenta enorma nu face, iar punand un SSD de 120 de giga sa zicem imi reduce EXTREM de mult spatiul fata de 500 de giga cat am acum. In medie sample-urile,plugin-urile si Ableton in sine ma ajung undeva pe la vreo 100 de giga, ceea ce inseamna ca mi-ar mai ramane 20 de giga pentru windows si restul, foarte putin.

Presupun ca m-ar fi ajutat cu adevarat RAM-ul, mai ales pentru suttering-urile pe care le am din pricina Ableton-ului. Curios este ca aici http://www.crucial.c...travelmate-5744 la compatibilitate imi spune ca pot sa bag ram de 1600 mhz, bineinteles ca alea sunt produsele lor si au tot interesul sa le vanda si probabil nici nu comercializeaza ram de 1066 mhz din moment ce e destul de vechi. In afara de faptul ca sunt 1.35v in loc de 1.5 si au CL 11 chiar exista sanse sa mearga vreuna din alea de acolo?

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011

View Postravaell, on 25 mai 2016 - 18:00, said:

..
presupun ca am ramas pe cap cu ele.
-cauta placute de 4gb/ddr3/1066 si dai la schimb pe ale tale

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate