Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Prima Casa - Avantaje si Dezavantaje

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Si ca subtitlu - Experiente imobiliare.
Nu am vreun interes pro sau contra cu Prima Casa, doar am avut surpriza sa constat ca bancile profita de ideea ca statul garanteaza urmatoarele.
1 - Ca statul plateste ratele in locul tau, caz ca nu mai poti sa platesti ratele.
2 - Ca ratele sunt fixe pe toata durata contractului.
3 - Ca poti apela la darea in plata si ai scapat de banca.

Dincolo de prima casa mai este gandirea: Chiria pe o luna inmultit cu rata lunara la prima casa = Avantaj banca, avantaj rate.
Nu se spune ca chiria a tot scazut, zic asta ca tot stau in chirie, imi permit sa stau la 70 mp si sunt asa de multe apartamente si garsoniera pe piata, imi permit sa negociez gen sa platesc 9 sau 10 luni si sa beneficiez de 12.
Daca un apartament este evaluat in clipa asta in care apartamentele sunt scumpe, pai tu platesti rate si pretul scade, tu platesti rate si pretul scade.

Ce vreau sa zic? Ratele pot sa creasca, dar valoarea apartamentului este foarte putin probabil, mai ales ca se adauga vechimea.
Un apartament de 20-30 de ani... pai cand o sa terminati voi ratele de platit, la 50 de ani, deja discutam ca si cand am cumpara o masina cu un sfert de milion de km.
Pe langa rate platesti diferite prin bloc, ca proprietar, ca am tot fost proprietar de casa si de apartament, la bloc aparea un acoperis de reparat, schimbat interfon, schimbat usa la intrare, renovat scara, blocul, montat camere, majoritatea lucrurile care pe mine nu m-au interesat, doar nu am stat nici la parter si nici la ultimul etaj, doar ca fiind proprietar a trebuit sa particip la toate treburile astea.
Te mai inunda un vecin, poate se sparge la tine o teava, toate astea sunt treburi platite de tine.
In chirie nu platesti nimic, nimic, 0, daca vrei nu platesti nici macar un intrerupator de 5 lei.

Eu va spun ca la casa simteai ca esti sarac la orice problema, aparea o problema la tehncuiala exterioara, acoperis, ceva la gard, totul inceapa de la cateva mii de lei si continua la cateva mii de euro in cazul acoperisului.
La bloc am platit tot felul de lucruri fara sa ma intereseze, asta doar sa nu fiu eu tampitul ala care nu vrea interfon, teava de gaze separata, acoperis pe bloc.

In chirie? Pai trimit la proprietar, am inundatie in baie? Proprietarul.
Am un vecin amator de muzica la sistem? Am apartament mare si ma mut in alta camera, asta dincolo de partea "fara stres" ca sunt in chirie, ma pot muta, nu trebuie sa stau cu gandul ca la ora 23:00 cand vreau si eu sa ma culc... pe ala il apuca bucuria de bagat muzica tare.
Vecina de deasupra mai are obiceiul sa tropaie prin casa, dorm ca un copil stiind ca ma pot muta oricand.

Am zis sa fac subiectul pe aria asta, sa nu sfidam pe cei de pe Prima Casa, fiecare poate sa treaca avantaje si dezavantaje, nu sunt agentie imobiliara, nu am vreo satisfactie daca treceti Avantaje sau Dezavantaje, doar se simtea nevoia de un subiect despre Experiente Imobiliare si Prima Casa, ceva sa fie discutie libera.

Edited by ArmanMedina, 25 May 2016 - 16:19.


#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Si ce legatura are programul Prima Casa in toata povestea asta? Ce spui tu sunt chestii generale care se aplica la toate creditele imobiliare.

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
Asta e de fapt un VS intre chirie vs credit, nicidecum avantaje/dezavantaje prima casa.

Cel mai bine schimba titlul sau daca nu mai poti roaga un moderator.

Edited by alin62, 25 May 2016 - 16:44.


#4
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Iti spun eu ce nu iei in calcul. Frica de necunoscut.
Toti cei ce se inghesuie sa cumpere cu credit de peste 50% din valoare au in subconstient si frica ca va creste chiria, ca vor creste preturile la apartamente, ca nu vor putea sa-si permita in viitor sa plateasca chiria.
Plus educatia : sa fi la casa ta. Daca nu ai casa ta, esti un paria.
Acum au venit din urma ultimele generatii de dinainte de 89, cand natalitatea era mare. La dobanzile actuale, preturile trebuiau sa fie duble fata de  2008. Dar nu prea mai sunt asa multi doritori.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
Daca termini de platit o casa la 60 de ani sa spunem, detii o casa care probabil nu valoreaza cat credit + dobanzi. Daca ai stat in chirie pana la 60 de ani si ai platit o chirie sensibil egala cu rata, cu ce esti in avantaj in conditiile apropierii unei pensii care garantat nu va ajunge sa traiesti din ea. :) Nu e raspuns la misto, e chiar o intrebare pe care mi-as pune-o eu daca as sta in chirie mai mult de 10 ani.
P.S. Eu am cumparat si casa si apartament si practic la fiecare am pierdut bani de la zugraveala la cate o baterie de baie schimbata (in cel mai bun caz). Pe de alta parte nici nu stau ca alti prieteni la mila unor proprietari sa imi schimbe ei salteaua daca imi intra arcul in coaste.

#6
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015

View PostLukRo, on 25 mai 2016 - 16:31, said:

Si ce legatura are programul Prima Casa in toata povestea asta? Ce spui tu sunt chestii generale care se aplica la toate creditele imobiliare.
Prima casa este motorul care sta in spatele pietei imobiliare, altcumva o spun cu sinceritate ca la lefurile din romania, nu si-ar permite careva sa cumpere casa cu banul jos.
Eu am fost in blocuri in care mai era doar un proprietar pe etaj, restul erau plecati in straintate, avea agenta cheia de la usa.
Din cauza asta Prima casa este prezenta mai peste tot.

View Postalin62, on 25 mai 2016 - 16:43, said:

Asta e de fapt un VS intre chirie vs credit, nicidecum avantaje/dezavantaje prima casa.

Cel mai bine schimba titlul sau daca nu mai poti roaga un moderator.
Am depasit perioada respectiva, dar sincer este subiect deschis, intuiesc ca oricum majoritatea mesajelor or sa fie legate de prima casa.

Eu vorbeam cu agentia si precizam ca nu vreau credit, ca nu vreau prima casa, cand ajungeau in casa se trezeau sa imi spuna despre avantajele primei case.
Ma uit prin locuinta in care stau, daca era casa mea sigur in clipa asta reparam ceva, schimbam o priza, cumparam n prelungitoare, schimbam lustra, cate si mai cate, eu pe unde am stat si unde am fost proprietar am vrut ca totul sa fie frumos.
In chirie imi pare asa de comod ca propretarul suna direct pe ala de asociatie, cei care vor ceva rezolvat prin bloc, suna la proprietar, nu ma intreaba pe mine daca vreau sa pun usa de termopan sau ce le-ar mai placea.
In chirie chiar cunosti cat ai de plata lunar.

View PostBold, on 25 mai 2016 - 17:16, said:

Iti spun eu ce nu iei in calcul. Frica de necunoscut.
Toti cei ce se inghesuie sa cumpere cu credit de peste 50% din valoare au in subconstient si frica ca va creste chiria, ca vor creste preturile la apartamente, ca nu vor putea sa-si permita in viitor sa plateasca chiria.
Plus educatia : sa fi la casa ta. Daca nu ai casa ta, esti un paria.
Acum au venit din urma ultimele generatii de dinainte de 89, cand natalitatea era mare. La dobanzile actuale, preturile trebuiau sa fie duble fata de  2008. Dar nu prea mai sunt asa multi doritori.
Cerere si oferta, la cate garsoniere, la cate blocuri facute pe camp si pe unde s-au mai inghesuit prin orase, la cate astea s-au construit, parerea mea ca oferta este mare.
Cererea? Cererea cred ca este alcatuita in mare majoritate din credite, imobiliare, ipotecare, prima casa, am vazut ca ele sunt trecute separat si le-am trecut si eu separat, practic au nevoie de acte de la tine sa se duca la banca, banca sa trimita un evaluator, evalueaza casa ta si banca te plateste pe tine, banca devine proprietarul casei, tine in chirie pe cel care a facut rate la banca si cam atat.

Eu am cunostinte care s-au pomenit cu ratele dublate, cu banca care a pus sechestru pe casa, fara sa fie girata, aparea in extrasul de carte funciara sau cum se numeste.
In situatia asta este identic ca la prima casa si ca la orice credit, banca nu te lasa sa vinzi, nu poti sa vinzi fara sa platesti ratele, deja nu mai este alegerea ta, vorbesti cu ce firma iti are dosarul si ei isi dau acceptul sa vinzi, conditia sa iti primeasca sumele datorate, penalitate si etc...

Cand nu ti-ai platit ratele si se aduna penalizarea, atunci intelegi ca nu tu esti proprietarul casei.
Am cunostinte apropriate care au trecut prin asa ceva, cu cat intarziau la plata - cu atat detineau o parte mai mica de apartament.

Eu ca om care am cash, am valuta, caut sa cumpar apartament, iti spun si iti recomand sa faci o proba, sa adaugi 100 de anunturi, ca in clipa in care ai cauta apartament, se strang peste 100, eu aveam 120 de anunturi salvate, dupa cateva luni? cate s-au vandut? 0, nu glumesc, 0 apartamente vandute.

Sunt de parere ca nu prea poti discuta despre imobiliare fara sa zici ceva de Prima Casa, daca nu era prima casa, cu visele astea in dosar, preturile erau mai jos.
Ca pe bune - De unde atatea mii de euro sa cumperi un apartament intr-o singura viata, chiar si Prima Casa este genul ala de afacere de stai cu stres, sa mosteneasca ai tai ceva.

Edited by ArmanMedina, 25 May 2016 - 18:12.


#7
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
1. Chiria cel putin in Bucuresti depaseste pretul unei rate la un credit pentru un apartament, si rata poate creste dar sa nu crezi ca atunci chiria va ramane la fel si chiria poate creste.
2. Valoarea apartamentului scade si peste 18/20/30...(nu toti fac pe 30 de ani rate), ap. o sa valoreze mai putin in momentul cand ei termina ratele, dar tu uiti o chestie, tu in continuare o sa te duci de colo colo si o sa platesti in continuare chirie, nu 15 ani nu 18 nu 30 ci toata viata, iar noi cei cu rate avem un imobil. O sa valoreze mai putin dar o sa avem ceva, adica mai bine dupa 20 30 de ani sa ramai cu acel ceva decat sa ramai cu o chirie pana mori. Da este vechi dar nu inseamna neaparat ca o sa cada pe noi mai ales daca iei intr un bloc dupa 77 cand s au facut blocuri bune.
3. Da mare beneficiu ai ca nu schimbi un intrerupator ci il schimba proprietarul, dar macar eu in casa mea imi pun ce intrerupator vreau, ce parchet vreau, ce gresie si faianta vreau si destul de important ce mobila vreau nu ce mi da proprietarul. Si sa nu zici ca ce poti sa ti iei si tu mobila ca asta nu merge, ala peste un an zice eject, ce faci te cari de la an la an cu mobila dupa tine? Cum crezi ca ar arata o mobila mutata de cel mult 2 ori ca sa nu zic 3 ori? Normal ca se va deteriora...plus costul transportului, plus deranjul...
4. De la an la an sau pe cat se face contractul, esti la mana proprietarului. Adica cand expira contractul iti poate zice eject, iar cauti o zona sa ti si placa cat de cat, un ap care sa ti si placa cat de cat sa fie si o zona buna si cat de cat accesibila pentru servici, scoala pentru copil, un spital, o piata...plus ca dupa ce ai reusit intr o oarecare masura cu toate astea, trebuie sa te intelegi si la pret cu noul proprietar, asta pana cand si ala iti va zice eject, si iar dai si cauta...

Deci care sunt avantajele alea pana la urma? Blocurile alea in care te tot muti tu dealungul vietii nu se invechesc? Sau crezi ca iti vor face mereu un bloc nou pentru tine? aaa daca incepi sa te duci la marginea bucurestiului da acolo ai sanse sa gasesti cate un bloc nou in fiecare an, dar alea nu prea se dau in chirie, si chiar si asa in cativa ani, din bucuresti o sa ajungi la km buni departare de bucuresti mutandu te mereu in bloc nou.

Pe langa faptul ca tu platesti "rata" toata viata in loc de 15/18/20/30 ani, mai stai si la mana proprietarilor, stai mereu sa cauti un loc bun si ca pret si ca loc si ca confort si ca si ca...plus ca mai mereu o sa stai intr o mobila ieftina. Dar nu dai tu bani pe un intrerupator si pe o teava...mare inconvenient...

Ca tot vorbesti de stres cu credite imobiliare, pai si daca nu mai poti plati chiria asa cum ala nu mai poate plati rata, tu ce faci esti liber ca pasarea cerului?? Sau te duci la acces direct sa ti dea si tie ceva ca tot e la moda? Serios acum ala cu chirie ce face spre deosebire de ala cu rata??

Macar ala cu rata dupa 20/25/30...de ani poate rasufla usurat dupa ce termina rata dar tu inca o sa stai cu sufletu la gura pana mori ca daca nu o sa mai poti plati chiria...

Edited by alin62, 25 May 2016 - 19:03.


#8
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Nu peste tot, chiria este ca si rata la apartament, depinde de suma, cu 1 miliard si jumate cat vine rata aia de 760 de lei, nu cumperi mare lucru, asa ca trebuie sa plusezi la rata.
Asa si cu chiria, vrei ceva de fita sau vrei ceva util si confortabil.

Eu am facut comparatia avand la baza ideea de cash, tu probabil ai pus chirie vs. proprietar si atat, eu m-am gandit sa pastrezi cati bani ai pentru apartament si sa stai in chirie, pe langa negocierea la chirie ca foarte rar platesti chirie cat gasesti la ziar, in general platesti 10 rate din 12 si ar mai rezulta dobanda daca ai pune euro pe care il aveai sa cumperi apartament, iti spun ca deja statul in chirie este mai comod.

Zic un apropou de colegul nostru care dorea sa cumpere garsoniera platind cash, avand cash.

Da, aici este asa si asa, ai dreptate la partea cu mobila, ce este drept nu costa mult sa iti aduci propria mobila, dar mai comod este sa ai doar strictul necesar, ca doar inchiriezi ceva decent.
Iara la cheltuiala ca proprietar, pai daca eram proprietar aici trebuia sa investesc destul de mult, cum nu sunt? Am 0 cheltuiala cu apartamentul, stiu cat este chiria si atat, nimic mai mult.
Cand am fost proprietar? Si am facut renovare, acoperis, interfoane, teava de gaze, cu acoperisul a fost frumos de tot, aia de la ultimul etaj si-au facut acoperis, au dus chitante la asociatie si ne-au bagat la rate, fara caterinca, cica asa este legea.

La bloc nu trebuie sa ai tu vreo idee tampita, trebuie sa viseze vreun vecin ceva si esti bun de plata.

Statul in chirie poate sa fie cum il vrea chiriasul, in functie de ce buget are, doar ca parerea mea este ca daca este sarac - ar trebui sa nu se incurce cu rate, ca sistemele astea cu penalizare, executor, nu sunt facute ca sisteme sociale sa te ajute pe tine cand nu ai sa platesti rata.

Edited by ArmanMedina, 25 May 2016 - 19:03.


#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
Pai tocmai si chiria poate creste in functie de imobil la fel ca si rata, normal ca daca X sta cu chirie intr o garsoniera de 30 mp are chiria mai mica decat ala cu rata la un ap de 3 camere cu 70mp. Dar daca amandoi stau intr un imobil asemanator in cea mai mare parte chiria este ceva mai mare decat rata.

NU, tu cand ai facut topicul ai zis de prima casa si atat, dupa aceea ne am dat noi seama ca tu ai facut un VS intre chirie vs rata, nicidecum cash.
Si daca ai cash cu atat mai mult sa nu stai cu chirie, in primul rand ca nu este deloc mai comod sa stai in chirie decat in propria ta casa, esti prima persoana care o aud ca spune asta, iar in al doilea rand, de ce sa i dau lu ala bani de chirie toata viata??

De ce sa nu fac eu un credit si sa mi iau apartamentul meu, iar cu banii aia cash care ii am sa mai iau un apartament si sa l dau in chirie la oameni ca tine care imi vor plati rata la apartamentul luat cu credit. Iar dupa 20/30 de ani, apartamentul mi a fost achitat doar de oameni ca tine care stau in chirie, iar dupa 20/30 de ani eu m am ales cu 2 apartamente in timp ce tu timp de 20/30 de ani mi ai achitat mie rata si nu te ai ales cu nimic.

Buna afacere Posted Image

Nu cred ca mai are rost sa continuam, restul postului este discutabil referitor la reparatiile blocului mai ales ca acum sunt multe reabilitate, unele sunt in curs de reabilitare...astea deja sunt alte discutii.

Daca tu personal dispui de o suma mare (suficient pentru in imobil) sincer iti zic sa te gandesti mai bine ce vrei sa faci.

Edited by alin62, 25 May 2016 - 19:31.


#10
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
delete

Edited by alin62, 25 May 2016 - 19:30.


#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View PostArmanMedina, on 25 mai 2016 - 16:16, said:

1 - Ca statul plateste ratele in locul tau, caz ca nu mai poti sa platesti ratele.
Asta de unde ai luat-o? Ati vazut voi asemenea cazuri? A zis unul 'ba nu mai pot de ratele astea! voi nu vedeti ca sunt somer?!' si a sarit statul: 'stai linistit ca platim noi, someaza cat iti doreste inimioara!' ?? Ati vazut voi asa ceva? Unde? Cand? Vreau si eu! Posted Image

#12
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012

View PostStan_Patzitul, on 25 mai 2016 - 20:43, said:

Asta de unde ai luat-o? Ati vazut voi asemenea cazuri? A zis unul 'ba nu mai pot de ratele astea! voi nu vedeti ca sunt somer?!' si a sarit statul: 'stai linistit ca platim noi, someaza cat iti doreste inimioara!' ?? Ati vazut voi asa ceva? Unde? Cand? Vreau si eu! Posted Image
Acces dinrect cu simona gherghe :D

#13
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Unicul dezavantaj la casa proprie e ca nu te poti muta in alt capat al orasului in caz ca ai gasit un serviciu bun in acea zona. In rest toate sunt avantaje fata de chirie. Nu vreau sa insir romane, sunt multe.

#14
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015

View PostStan_Patzitul, on 25 mai 2016 - 20:43, said:

Asta de unde ai luat-o? Ati vazut voi asemenea cazuri? A zis unul 'ba nu mai pot de ratele astea! voi nu vedeti ca sunt somer?!' si a sarit statul: 'stai linistit ca platim noi, someaza cat iti doreste inimioara!' ?? Ati vazut voi asa ceva? Unde? Cand? Vreau si eu! Posted Image
Crezi ca citeste careva contractul ala? Semneaza si cam atat.

View Postalin62, on 25 mai 2016 - 19:14, said:

Pai tocmai si chiria poate creste in functie de imobil la fel ca si rata, normal ca daca X sta cu chirie intr o garsoniera de 30 mp are chiria mai mica decat ala cu rata la un ap de 3 camere cu 70mp. Dar daca amandoi stau intr un imobil asemanator in cea mai mare parte chiria este ceva mai mare decat rata. NU, tu cand ai facut topicul ai zis de prima casa si atat, dupa aceea ne am dat noi seama ca tu ai facut un VS intre chirie vs rata, nicidecum cash. Si daca ai cash cu atat mai mult sa nu stai cu chirie, in primul rand ca nu este deloc mai comod sa stai in chirie decat in propria ta casa, esti prima persoana care o aud ca spune asta, iar in al doilea rand, de ce sa i dau lu ala bani de chirie toata viata?? De ce sa nu fac eu un credit si sa mi iau apartamentul meu, iar cu banii aia cash care ii am sa mai iau un apartament si sa l dau in chirie la oameni ca tine care imi vor plati rata la apartamentul luat cu credit. Iar dupa 20/30 de ani, apartamentul mi a fost achitat doar de oameni ca tine care stau in chirie, iar dupa 20/30 de ani eu m am ales cu 2 apartamente in timp ce tu timp de 20/30 de ani mi ai achitat mie rata si nu te ai ales cu nimic. Buna afacere Posted Image Nu cred ca mai are rost sa continuam, restul postului este discutabil referitor la reparatiile blocului mai ales ca acum sunt multe reabilitate, unele sunt in curs de reabilitare...astea deja sunt alte discutii. Daca tu personal dispui de o suma mare (suficient pentru in imobil) sincer iti zic sa te gandesti mai bine ce vrei sa faci.
Iti spun ca in chirie ai relaxare, dupa ce am stat in N blocuri comuniste, iti spun ca in chirie este fara stres.
Probabil si varsta, nu mai sunt tanar sa ma gandesc la asta ca la o afacere, cu atat mai mult dupa ce am vazut cum arata romania la bloc. Dupa ce am citit mii de subiecte, asta fara a mai mica exagerare, in care vecinul scandalagiu, vecinul tropaie, vecinul inunda etc...
Si daca cumva eram legat de rate, pai ce faceam? Cauta pe internet apartamente luate in rate care nu pot sa fie vandute, ca nu isi permit sa plateasca ratele, asa ca stau acolo.

Iti fac o ditamai lista doar de pe la cunostinte, am un prieten bun care de cativa anI nu poate sa se odihneasca, s-a mutat un tampit care isi tot renoveaza singur casa, doar apare la el la usa sa ceara cate ceva, ca sa scoata conductele de caldura, ca pe alea de gaze, ca sa sparga la baie si sa faca masca.
Si cand are pauza de batut, ghiceste? Trage prietene niste chermeze de tropaie de auzi din scara blocului.

Am un alt prieten care s-a mutat din cauza unui tampit care il tot inunda, i-a rezolvat el instalatia, l-a prins de l-a si batut, a incercat cu politia, ca te dau in judecata, si-a asigurat apartamentul, 0, stres, timp pierdut.

Este lectura interesanta sa citesti despre viata la bloc. Cand m-am mutat in apartamentul asta am zis ok ca am o tipa deasupra, pai si-a adus gagiul si renovare, cum probabil are si ea baie mica si baie mare, activitate la spart gresie, faianta, bine cu apartamentul lung si ma mutam repede.

Ca iti permiti sa cumperi apartament si este cu banul jos si poti sa-l vinzi fara sa dai cuiva socoteala? Asta da, cine stie, dar sa faci rate pe 30 de ani si sa dai de un vecin tampit, sa iti faca cam ce am eu in baie, iti vine sa faci crima cand te gandesti ca este proprietatea ta, ca platesti pentru ea sau ca ai platit.
Asta incerc sa zic, cand nu este lucrul tau, nu iti dai interesul.

Crezi ca eu nu am nimerit cu chirie pe undeva si in loc sa ma odihnesc, sa zicem ca navigam pe google despre treburile astea, cate subiecte am mai citit.
Ziceam Mc ca nu sunt proprietar, caz contrar trebuia sa fiu reclamagiu, sa ma duc la usa la cine stie ce tampit ascunde o usa de bloc.

Edited by ArmanMedina, 25 May 2016 - 21:05.


#15
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006
Avantaje chirie:
- te muti cand vrei (de exemplu daca schimbi locul de munca, daca vrei sa schimbi zona, daca ai gasit ceva mai convenabil)
- nu platesti (teoretic) reparatiile, schimbatul mobilei, a electrocasnicelor

Dezavantaje chirie:
- te muti cand vrea proprietarul (de exemplu daca vrea sa vanda apartamentul, daca vrea sa o lase pe fiica-sa sa locuiasca acolo, daca moare proprietarul si copii vor sa vanda s.a.m.d.)
- trebuie sa folosesti mobila/electrocasnicele proprietarului, chiar daca tie ti-ar placea altele
- dupa 15-20-25-30 de ani de platit chirie, tu tot nu ai in proprietate un apartament

Avantaje apartament proprietate (cumparat in rate):
- amenajezi cum vrei, cumperi ce mobila si electrocasnice vrei
- dupa 15-20-25-30 de ani de platit rate apartamentul e al tau
- iti poti face un plan pe termen lung tinand cont de zona in care locuiesti (gen la ce gradinita si scoala sa iti dai copilul)

Dezavantaje apartament proprietate (cumparat in rate):
- trebuie sa te ocupi tu de reparatii
- nu poti sa te iei si sa te muti cand vrei

#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012

View PostArmanMedina, on 25 mai 2016 - 21:04, said:

Deci o tot dai cu vecinul care inunda, care face zgomot...sa inteleg ca daca stai in chirie ii este rusine sa mai faca inundatie sau sa mai faca zgomot? Da, nu platesti tu reparatia dar si cand ai casa ta cu un avocat bun, in caz ca nu te intelegi cu el, poti sa l dai in judecata ca ti a distrus baia, bucataria...dar majoritatea daca te inunda iti repara.
Daca dai de un galagios bun te muti de acolo, dar tu deja ai facut contract pe un an sa zic, proprietarul nu o sa i convina sa pleci tu dupa o luna si o sa ti puna oricum niste clauze in contract, deci un timp lung tot il suporti pe galagios. Si daca tot dai de un galagios, de ce nu ai da de altu in blocul unde te vei duce iar cu chirie??
Adica daca ai casa ta ai vecini galagiosi dar daca stai in chirie nu mai ai vecini galagiosi...sigur.

Asta cu vecinu nu merge...nu mai incerca sa gasesti motive reale ca nu prea ai sa gasesti.

View PostLuvRaluK, on 25 mai 2016 - 21:23, said:

Avantaje chirie:
- te muti cand vrei (de exemplu daca schimbi locul de munca, daca vrei sa schimbi zona, daca ai gasit ceva mai convenabil)
Asta cu locul de munca nu prea este un avantaj daca ai nevasta si copil. Tu poate te muti mai aproape de noul loc de munca, dar poate sotia o sa fie mult mai departe de al ei, sa nu mai vorbim de scoala copilului care isi face si el niste prieteni, obisnuinta, poate si performante mai bune daca se simte el bine acolo...dupa ce te gandesti la toate astea o sa zici ca mai bine pleci tu cu 10 20 min mai devreme de acasa decat sa te muti cu totu.

Edited by alin62, 25 May 2016 - 21:44.


#17
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015

View Postalin62, on 25 mai 2016 - 21:35, said:

Deci o tot dai cu vecinul care inunda, care face zgomot...sa inteleg ca daca stai in chirie ii este rusine sa mai faca inundatie sau sa mai faca zgomot? Da, nu platesti tu reparatia dar si cand ai casa ta cu un avocat bun, in caz ca nu te intelegi cu el, poti sa l dai in judecata ca ti a distrus baia, bucataria...dar majoritatea daca te inunda iti repara. Daca dai de un galagios bun te muti de acolo, dar tu deja ai facut contract pe un an sa zic, proprietarul nu o sa i convina sa pleci tu dupa o luna si o sa ti puna oricum niste clauze in contract, deci un timp lung tot il suporti pe galagios. Si daca tot dai de un galagios, de ce nu ai da de altu in blocul unde te vei duce iar cu chirie?? Adica daca ai casa ta ai vecini galagiosi dar daca stai in chirie nu mai ai vecini galagiosi...sigur. Asta cu vecinu nu merge...nu mai incerca sa gasesti motive reale ca nu prea ai sa gasesti.

Se vede ca nu ai fost curios sa cauti pe google despre vecini galagiosi, vecini care bat, vecini care asculta muzica, vecini care renoveaza etc...
Nu dai pe nimenea in judecata, citeste pe google ce ti-am spus sau stai atent la cunostintele tale ca probabil ele discuta despre asa ceva, dar ca si mine, nu eram atent, ca vorba aia... avem si noi grijile noastre.
Contractele se fac pe 12 luni, dupa ce stai 1-2 luni de proba. Mai ales ca sunt destui care au facut din asta o afacere, nu este genul de faza ca sunt plecati pe undeva, le-au cumparat special sa le bage in chirie.

Si vrei sa zic partea amuzanta? Nu te intereseaza, iti spun ca asta este senzatia, in chirie nu te intereseaza daca ala bate, tropaie, nu zic de vreo inundatie, incendiu, nu stai cu gandul ca ai investit o avere in apartament.

Eu iti spun ca nu faceam rate pentru apartament, ca am citit pe google subiecte facute de cei care au luat, ba ca au luat apartamente de la vreun dezvoltator imobiliar sau au luat un apartament comunist cu tot ce contine el.

Si cei care nu au refacut acoperisul, tevile de la subsol, scara blocului, partea de interfon, sa schimbe tevile prin bloc si sa-l izoleze, iara tras conducta de gaze pe scara si lista continua, bravo lor, treburile astea costa o caruta de bani.
Blocurile comuniste reprezinta o realitate ciudata, fiecare isi izoleaza cum vrea, daca vrea se debranseaza de la caldura, isi trage teava separata pe scara.
ETC...

Iti dai seama cum este sa urmaresti ca iti creste rata la banca, tu sa intelegi ca nu esti proprietar, banca este proprietar si platesti chirie la banca, sa urmaresti stirile despre asa ceva, totul timp de 20-30 de ani.

View PostLuvRaluK, on 25 mai 2016 - 21:23, said:

La avantaje rate, prima casa, poti trece ca iti mai raman bani, sa nu ne ascundem si sa spunem ca majoritate se inteleg pentru o suma mai mare, sa le ramana bani de acte, Gasesc sa zicem un apartament cu 50 de mii de euro, asta fiind pretul la care se inteleg cu proprietarul, apoi urmeaza partea de facut rost de bani de mobila, acte si ce mai trebuie, vorbesc cu vanzatorul si in schimbul la cateva sute de euro trec o suma mai mare.
Vanzatorul fiind multumit ca nu incalca cu nimic legea, accepta, banca trimite suma in cont, diferenta o da inapoi si toata lumea multumita.
Clientul ramane si cu bani cash sa investeasca in apartament sau sa isi cumpere mobila.

Romanul cand nu da de la el, cand da de la banca, darnic, doar stiu ce oferte primeam eu prin intermediul bancilor.
Singurul dezavantaj ca nu poti declara o suma mai mica sa platesti impozit mai mic.

Eu asta zic ca Prima Casa este motorul care tine piata sus, de la prima casa manca toata lumea, notar, consilier banca, clientul cumpara o casa pe care nu si-o permite cash, vanzatorul primeste un pret bun,
Nu mai zic de renovarea care se face tot cu sumele alea ramase de care am zis, mobila cumparata.
Fara prima casa? Nici nu stiu ce procente sa dau, cat % din romania si-ar permite sa isi cumpere apartament folosind cash.
La prima casa cred ca te obliga sa ai asigurare de casa si asigurare pe familie? Nu mai stiu, dar si astea se aduna.

Cam atat.

Edited by ArmanMedina, 25 May 2016 - 22:06.


#18
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
Iar ai scris un roman si te ai invartit in jurul cozii, ai ajuns tot la vecinii tai. Degeaba iti zic ca tu tot pe a ta o ti, na pana la urma trebuie sa manance si proprietarii.

Tu traiesti in lumea ta in care vecinii nu troncane daca esti chirias, troncane doar daca ai rata la prima casa ( apropo multi au credit ipotecar in caz ca nu stiai), intr o lume in care doar rata la banca creste dar chiria ta ramane la fel...

O sa te trezesti la 60 de ani cautand apartamente de inchiriat pe olx sau ce o mai fi atunci, in timp ce aia cu rate le au terminat de vreo 10 15 20 de ani si stau linistiti in casa lor.
Dar na, vecinii troncanitori se duc doar la proprietari nu si la chiriasi.

View PostArmanMedina, on 25 mai 2016 - 22:01, said:

Iti dai seama cum este sa urmaresti ca iti creste rata la banca, tu sa intelegi ca nu esti proprietar, banca este proprietar si platesti chirie la banca, sa urmaresti stirile despre asa ceva, totul timp de 20-30 de ani.

Da, iti dai seama cum este sa urmaresti ca iti creste chiria la proprietari, tu sa intelegi ca nu esti proprietar, proprietarul este proprietar si sa platesti chirie la proprietar, sa urmaresc stirile despre asa ceva, totul timp de 20-30 de ani, iar dupa....a stai ca nu s a terminat aici este o diferenta, tu trebuie sa platesti in continuare pana mori.
Hai ca deja incep sa cred ca tu nici nu realizezi de ce bazaconii scrii pe aici.

Edited by alin62, 26 May 2016 - 00:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate