Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Home cinema - Samsung HT - J5150

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
fcsbmarius24

fcsbmarius24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.12.2011
Mi-am luat un Home cinema Samsung HT - J5150 . Nu reusesc sa-l fac sa se auda 5.1 prin laptop ... Prin USB se aud toate ... Mi-am luat si o placa de sunet externa 7.1 doarece eu la laptop aveam 2.1 si tot degeaba ... Am doua iesiri aux din Home cinema , o iesire optica si una HDMI ... S-a mai intalnit cineva cu o problema asemanatoare ?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Salut. In 5 ani de stat pe forum fara sa postezi, credeam ca ai invatat cum se posteaza.

Al naibii sa fiu daca inteleg ceva din postarea ta.

Vrei sa bagi sunet din Home Cinema in laptop, vrei din laptop in Home cinema ?
Din Home Cinema in Laptop nu se poate. Laptopul are iesiri, nu intrari.

Daca vrei sa scoti sunet din laptop sa redai in Home Cinema, ce fel de sunet vrei sa redea ? Ca daca e 2.0 - adica stereo -  tot stereo se transmite si mai departe.

Oricum din laptop nu poti scoate 5.1 - nici macar 2.1 - cum zici tu acolo. Are un jack stereo si atat. Daca are HDMI - si merge sa bagi HDMi in Home Cinema - ai zis ce iesiri are Hoem Cinema-ul dar nu si ce intrari... Atunci poate cu conditia ca semnalul sa fie 5.1 si sa fie transferat cumva fara procesare locala in player.

Cu placa de sunet USB 7.1 - iar - va scoate 5.1 sau 7.1 ( cam tot aia ) tot daca bagi sunet 5.1 in ea - cu sursa stereo ai nevoie de speaker fill - daca e suportat - da n-ai zis ce placa USB ai.
Plus ca iar n-ai zis cum te legi...

Vino cu explicatii clare - ce vrei sa faci si cum faci, ce componente sunt si cum le legi, ce fisiere de sunet asculti si poate te va pueta ajuta cineva.
Posibil sa fie mutat si topicul - nu pare sa aiba vreo tangenta cu Windwos 10 - mai curand sa tina de arii cum ar fi Hardware - Multimedia, sau Audio, sau  Video.

Edited by eiffel, 25 May 2016 - 15:24.


#3
fcsbmarius24

fcsbmarius24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.12.2011
In primul rand imi cer scuze ca nu m-am exprimat cum trebuie si nici n-am postat unde trebuie .
Deci vreau sa redau muzica din laptop sa se auda in Home cinema ... se aude dar cum zici tu , doar stereo ... am crezut ca e din cauza placii mele de sunet , asa ca mi-am luat o placa de sunet externa 7.1 , si mi s-a spus cand am luat-o ca poate reda si 5.1 si 7.1 . Am conectat-o , dar acelasi lucru ... Cand merg acolo la Sounds si Configure aceeasi chestie , apare doar Stereo . usb am si 2.0 si 3.0 .

http://postimg.org/image/5jhmg4esb/ - asta-i home cinema-ul .

Edited by eiffel, 25 May 2016 - 15:54.
Fara Quote la postul anterior.


#4
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
din cate stiu, home cinema-urile samsung , au in telecomanda, optiune de stereo, power bass on, power bass off, giga sound astea toate sunt moduri stereo, etc, evident la diverse modele pot fi mai multe optiuni
nu ai specificat daca ai incercat sa modifici aceste optiuni, pentru 5.1 avem modul movie, music, matrix, pro logic, nu ai zis ca le-ai activat ca sa stim daca problema e din home cinema sau nu iese sunet pe toate canalele din placa de sunet sau din calculator.
Poate ca driverul placii de sunet nu e suportat sau nu e instalat corect sau nu ai facut reglarile necesare. Daca laptopul nu il recunoaste ca 5.1, incearca sa deschizi programul propiu al placii de retea, seteaza 5.1 daca iti apare optiunea asta. Daca nu, e posibil si sa nu functioneze. Ori e o incompatibilitate a laptopului cu placa de sunet ori nu ai reglajele facute in home cinema. In home cinema se poate regla si ca sunetul sa nu se auda in centru si boxele din spate, verifica si asta

Incearca sa conectezi home cinema-ul la tv cu optic, treci pe mod music, daca merge inseamna ca problema e altundeva

In principiu, home cinema-ul poate separa si sunetul stereo si sa il "trimita' in cele 5.1 canale. Deci ar trebui sa auzi 5.1 si la o conectare stereo daca setezi home cinema intr-unul din modurile 5.1 (music, movie, pro logic etc). Nu e acelasi lucru cu o conectare optica unde sunetul e mai clar si mai bine definit dar macar stii daca functioneaza sau nu

ai si HDMI ARC la el, o sa-ti mearga si prin HDMI cu un tv samsung cu HDMI ARC

Edited by searcher8206, 25 May 2016 - 15:55.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postfcsbmarius24, on 25 mai 2016 - 15:41, said:

Deci vreau sa redau muzica din laptop sa se auda in Home cinema ... se aude dar cum zici tu , doar stereo ...

Ai fisiere de muzica 5.1 ?
Nu cred - cred ca sunt stereo. Deci e normal sa fie redate asa cum au fost inregistrate - adica doar in 2 boxe - L si R.

Ca sa se auda Stereo, daca palca de sunet suporta si driverul este pus cel corect - nu cel de la Windows - il instalezi tu separat de la producatorul placii. Atunci in drivereel palcii ai optiuni diverse - cel mai simplu e activarea Speaker Fill.
N-ai zis care e placa USB 7.1 - Daca e cumva un ASUS de ex sigur are ceva setari gen Dolby ca sa proceseze semanlul Stereo in 5.1

Dar asta inseman ca sunetul se aude in toate boxele - nu insa si corect. Corect e sa il redai asa cum a fost inregistrat.

#6
fcsbmarius24

fcsbmarius24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.12.2011

View Postsearcher8206, on 25 mai 2016 - 15:57, said:

din cate stiu, home cinema-urile samsung , au in telecomanda, optiune de stereo, power bass on, power bass off, giga sound astea toate sunt moduri stereo, etc, evident la diverse modele pot fi mai multe optiuni
nu ai specificat daca ai incercat sa modifici aceste optiuni, pentru 5.1 avem modul movie, music, matrix, pro logic, nu ai zis ca le-ai activat ca sa stim daca problema e din home cinema sau nu iese sunet pe toate canalele din placa de sunet sau din calculator.
Poate ca driverul placii de sunet nu e suportat sau nu e instalat corect sau nu ai facut reglarile necesare. Daca laptopul nu il recunoaste ca 5.1, incearca sa deschizi programul propiu al placii de retea, seteaza 5.1 daca iti apare optiunea asta. Daca nu, e posibil si sa nu functioneze. Ori e o incompatibilitate a laptopului cu placa de sunet ori nu ai reglajele facute in home cinema. In home cinema se poate regla si ca sunetul sa nu se auda in centru si boxele din spate, verifica si asta

Incearca sa conectezi home cinema-ul la tv cu optic, treci pe mod music, daca merge inseamna ca problema e altundeva

In principiu, home cinema-ul poate separa si sunetul stereo si sa il "trimita' in cele 5.1 canale. Deci ar trebui sa auzi 5.1 si la o conectare stereo daca setezi home cinema intr-unul din modurile 5.1 (music, movie, pro logic etc). Nu e acelasi lucru cu o conectare optica unde sunetul e mai clar si mai bine definit dar macar stii daca functioneaza sau nu

ai si HDMI ARC la el, o sa-ti mearga si prin HDMI cu un tv samsung cu HDMI ARC

Imi mergea din prima cu placa de sunet externa 7.1 , dar problema era cum ai zis tu cu optiunile de redare ... Multumesc frumos , raman dator .

#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,233
  • Înscris: 19.08.2005
99% din muzică  e "doar" stereo, inclusiv muzica ta de pe USB. Si eu am un HC Samsung, model mai vechi, si pe sursele obișnuite, radio, mp3, radio online, etc, se aude doar stereo. Are opțiunea din setări de a împrăștia sunetul in toate boxele, dar tot stereo rămâne Dacă îi bag ceva filme sau muzică cu mai multe canale, situația se schimbă radical.

#8
fcsbmarius24

fcsbmarius24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.12.2011

View Postdanyel61, on 25 mai 2016 - 16:32, said:

99% din muzică  e "doar" stereo, inclusiv muzica ta de pe USB. Si eu am un HC Samsung, model mai vechi, si pe sursele obișnuite, radio, mp3, radio online, etc, se aude doar stereo. Are opțiunea din setări de a împrăștia sunetul in toate boxele, dar tot stereo rămâne Dacă îi bag ceva filme sau muzică cu mai multe canale, situația se schimbă radical.

Pe modul CINEMA  se aude cel mai bine , si in toate , dar banuiesc ca e normal din moment ce e HC . Eu l-am luat mai mult pt muzica , dar din cand in cand mai vreau sa bag si cate un film , altfel imi luam doar sistem , fara HC .

#9
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009

View Postdanyel61, on 25 mai 2016 - 16:32, said:

99% din muzică  e "doar" stereo, inclusiv muzica ta de pe USB. Si eu am un HC Samsung, model mai vechi, si pe sursele obișnuite, radio, mp3, radio online, etc, se aude doar stereo. Are opțiunea din setări de a împrăștia sunetul in toate boxele, dar tot stereo rămâne Dacă îi bag ceva filme sau muzică cu mai multe canale, situația se schimbă radical.

Desi multi zic ca muzica se asculta stereo, un streaming de calitate intr-un decodor de calitate face diferenta pe 5.1. Eu ascult 2 feluri de muzica :clasica si electronica, pentru o senzatie live sau /si picanta recomand 5.1

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate