Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Bujii chinezesti - unde gasesc echivaletul pentru NGK?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu stiu daca am pus titlul corect la subiect. Vreau sa inlocui toate bujiile chinezesti de pe utilajele mele cu NGK. Problema e ca nu stiu care e echivalentul NGK. Unde pot gasii un tabel cu echivalente bujii NGK? Am nevoie pentru:

Bujii motoare 2 timpi (pentru drujbe, motocoasa, motopompa):
NHSP LD L8RTF
LD L7T
TORCH L7T
TORCH BM6A


Bujii motoare 4 timpi (pentru motocultor):
LG F6RTF

Unde as putea gasii echivalenta acestora?

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Da un telefon la ei , poate se nimereste ...http://www.generalmotor.ro/cumpara/bujie-drujba-ngk-7753979?force_lang=default

#3
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Atentie si la NGK...unele sunt japoneze(f bune) si altele frantuzesti?!...nu stiu cat rezista...

#4
VALISTOICA

VALISTOICA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 19.02.2008
Mai exista un tip de bujii NGK !  Cele contrafacute...deci atentie!!!

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Pentru 2T , Stihl FS 55 si Cifarelli sint echivalente:

Bosch    WSR6F
NGK   BPMR7A
Champion RCJ6Y
CHAMPION RCJ6Y Cifarelli

Grig

#6
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Ceri la NGK pt tipurile de motor care le ai , ei au catalog cu motoare / produse compatibile , poate fi motorul si din Patagonia , ei stiu ce bujie merge .

#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Ceri la ngk ... mai clar te rog. Unde anume la NGK?
In alta ordine de idei, azi am desfacut toate bujiile. La toate motoarele in 2 timpi desi aveau coduri diferite, filetul, lungimea filetului, cheia bujiei erau la fel. Din asta sa inteleg ca sunt cam la fel? Am sunat la un magazin on line, care vinde bujii ngk si mi-au spus sa masor chestiile astea ... filet, lungimea filetului si cheia. Daca sunt la fel, sa o iau pe asta cica: http://www.generalmo...ce_lang=default . Cica merge la toate motouneltele  mele (in 2 T).
Oare asa e, sau doar a vrut sa isi vanda marfa?

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Orice magazin de piese auto sau de moto-croso-coase-turbo-hyper-triciclete care se respecta au cataloage de bujii sau cer ei la furnizor si le aduce in 2-24 de ore piesa .
  Si da , la motoarele in 2 timpi valoarea termica care e caracteristica principala e cam aceeasi cu conditia sa nu vrei pt motoreta Carpati 1961 ca alea erau pe benzina de CO 75 . Pot diferi cele ce ti-au dat sa masori -filet , lungime filet , hexagon pt cheie . In lipsa unui catalog cu echivalente pe care sa-l vezi cu ochii tai , la primirea bujiei compara prin alaturare lungimea izolator ceramic exterior si interior . Daca sunt identice / similare e valoarea termica care trebe . Din constructie astea sunt elementele care dau valoarea termica a bujiei iar motoarele in 2 timpi nu sunt f diverse nici ca motor nici ca aprindere .

   La motoarele de 4 timpi e cam acelasi lucru dar nu mai e total valabila proba descrisa mai sus din cauza diversitatii mari de motoare si caracteristicile lor -compresie , turatie , instalatia de aprindere etc .Producatorii de motoare auto testeaza diferite tipuri de bujii sute de mii de km pana o aleg pe cea mai indicata desi e si marketing in recomandarile lor . Difera nivelele de calitate , fct si de producator , notificarile odata erau date in valoarea termica ( unitatea de masura de baza ) apoi din motive de diversificare mare de sortimente , calitative , de dimensiuni filet / hexagon si din motive de marketing fiecare au adoptat un sistem de coduri propriu fiecare firma .
Eu am vazut bujie scoasa din motor de Oldsmobil 1947 care avea trecut pe ea valoarea cum erau trecute pe bujiile romanesti in anii '70 . Catre sfarsit de '80 au schimbat si Sinterom notarea lor cu niste coduri . S-au inventat bujii de iarna , de vara , pt GPL , tot tacamul . Caca cu perje , toate sunt la fel , ca sa te faca sa arunci de pe motor bujie buna cand afli ca exista bujia super pt drum de ses sau de munte si s-o cumperi . Pt motoarele exploatate in prezent sunt suficiente cam 4-5 tipuri de bujii mari si late daca e s-o luam dupa caracteristicile esentiale . Este f adevarat ca pt motoarele mai uzate care fac figuri se recomanda bujii mai calde care acum cu miile de coduri de tot felul nu mai stii s-o alegi fara catalog si recomandarea producatorului motorului .

http://www.enciclope...ie SSID21 TTID2

Edited by unucelalalt, 25 May 2016 - 19:14.


#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010

View Postroland_s, on 25 mai 2016 - 12:52, said:

TORCH L7T

Unde as putea gasii echivalenta acestora?

Cu Gogu!
http://www.repcotrad...rk-plugs-to-ngk
http://www.sparkplug...nvert/torch/L7T

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 25 May 2016 - 19:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate