Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Nevoie server dedicat

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016
Buna tuturor

Am si eu nevoie de ceva sfaturi legate de achizitionarea unui server dedicat pentru un magazin magento.
Cateva mici comparatii am facut si eu bazandu`ma pe cautarile din google, dar nu am foarte multe cunostinte ``tehnice``. Ma puteti ajuta cu niste sugestii ? Si daca puteti cumva sa imi si spuneti de ce ati alege acea firma.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Adesea problema vinde de la baza de date, deci s-ar putea sa ai nevoie de doua servere, dar depinde de trafic si baza de date.

#3
bullex

bullex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.05.2013
Iti recomand xservers.ro, am realizat pana acum cateva site-uri si le-am hostat la ei, clientii mei au fost foarte multumiti de hostingul lor.
O alta firma cu care am colaborat este host-age.ro dar din punct de vedere al serviciilor sunt sub xservers.

Achizitionarea unui server dedicat este necesara atunci cand ai un site cu un trafic relativ mare, platofrma pe care o folosesti consuma ceva resurse dar iti recomand prima data sa te uiti dupa un VDS care este mult mai ieftin si ai putea hosta fara probleme un magazin cu pana la 30.000 de vizitatori unici pe luna, poate chiar si mai mult daca este un VDS cu mai multe resurse.

Atunci cand cauti un hosting bun trebuie sa te uiti dupa urmatoarele aspecte:
- sa ofere hosting pe SSD
- sa-ti ofere ip unic pentru pachetul de gazduire
- sa specifice clar conditiile de gazduire, pentru cati utilizatori este recomandat pachetul ales

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Sunt unele firme care ofera pachete speciale pentru un astfel de magazin.
Poti verifica, de exemplu, oferta de la MxHost (Servicii web => Gazduire Magento), ofera 2 pachete, in functie de cat de mare e magazinul si cat trafic are. Iar daca vei avea nevoie de un pachet personalizat, nu ar trebui sa fie o problema, trebuie doar sa le trimiti un mesaj si iti vor recomanda ce ar fi mai bun.
Atat la partea de suport tehnic cat si la calitate eu sunt multumit de ce ofera. Au si servere dedicate si vps-uri, dar decat sa platesti in plus pentru administrarea unui server, eu zic ca ar fi mai avantajos un astfel de pachet.
Daca ai nevoie de ajutor pentru inceput, iti si instaleaza gratuit Magento sau iti muta site-ul daca il ai deja gazduit in alta parte.

Edited by tigerheart, 25 May 2016 - 12:11.


#5
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016
M`am gandit sa apelez la o firma ceva care sa aiba experienta cu magento cat de cat si da, i`am gasit pe mxhost.ro care par ok, dar am mai gasit si un articol despre hetnix.com despre care am citit aici ca ofera asistenta si optimizare pt. magento -> www.comunicatedepresa.ro/hetnix/incepand-de-astazi-hetnix-com-ofera-optimizare-gratuita-a-serverelor-dedicate/

Sunt putin cam piperate preturile lor, inteleg ca se adreseaza mai mult catre firme mari, dar ar fi un plus daca iau cu asistenta inclusa sau mai bine sa iau ceva mai ieftin si sa platesc din cand in cand pe cineva cand am nevoie de ajutor ?

Despre xservers.ro am citit ceva articol cum ca ar fi fost implicati intr`o problema cu torrente si nu as vrea sa am probleme. (vedeti aici -> stirileprotv.ro/ilikeit/smart-things/fbi-si-politia-romana-cu-ochii-pe-cei-care-pirateaza-filme-si-cer-bani-utilizatorilor-trei-tineri-au-fost-retinuti.html nu scrie in articol dar se vede in video-stire si am mai gasit si aici http://forum.torrent...ll=1#post455346).

@Adm magazinul nu este atat de vizitat incat sa avem nevoie de doua servere. Acum avem un server virtual pe la o firma din Germania dar incep sa apara probleme ca 502 bad gateway si connection lost to mysql. Si as vrea firma din romania mai mult ca sa ma pot intelege cu ei in romana, nu stiu foarte bine engleza.

Edited by Ingrid83, 25 May 2016 - 12:30.


#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 05.10.2007
Una este magazinul (website-ul ) si alta este platforma de tip ecommerce.
Nu zic ca magento nu ar fi o platforma open-source buna, dar o platformă românească are avantajul că e gândită(customizata) specific pentru piața românească. Poate avea facilități deja incluse (curieri, tarifele curierilor, implementare de sisteme de plată specifice României, TVA diferentiat pe grupe de produse etc), ceea ce aduce o reducere de preț considerabilă (mai ales dacă aduni diversele modificări / module suplimentare necesare) iar, pentru orice schimbare, ti se ofera suport. Plus ca nu trebuie tradusă (mă refer la diverse multe și mici mesaje, texte, titluri, subtitluri, butoane și alte elemente care țin de platformă).
In loc sa platesti lunar pentru o platforma functionala, adaptata pietei romanesti, testata pe zeci/sute de magazine online, cu suport tehnic si mentenanta asigurata, vei implementa una open source la care vei plati, dupa caz,  tema + module suplimentare + omul care o configureaza etc.
Pana la urma fiecare isi alege platforma in functie de nevoi, insa testul timpului spune ca intotdeauna o platforma proprietara e printre cele mai bune solutii cost/beneficii.
Update :
Magento este o platforma premium din toate punctele de vedere – resurse, rezultate, functionare, modularitate, dar… mananca resurse la greu, mai ales daca nu il optimizezi cum trebuie… sunt putini hosteri care accepta un magento la ei pe server fara sa strambe din nas sau fara sa ia o palarie de bani. Deasemeni backend-ul e foarte… complex.

Edited by primuministru, 25 May 2016 - 12:29.


#7
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016

View Postprimuministru, on 25 mai 2016 - 12:26, said:

Una este magazinul (website-ul ) si alta este platforma de tip ecommerce.
Nu zic ca magento nu ar fi o platforma open-source buna, dar o platformă românească are avantajul că e gândită(customizata) specific pentru piața românească. Poate avea facilități deja incluse (curieri, tarifele curierilor, implementare de sisteme de plată specifice României, TVA diferentiat pe grupe de produse etc), ceea ce aduce o reducere de preț considerabilă (mai ales dacă aduni diversele modificări / module suplimentare necesare) iar, pentru orice schimbare, ti se ofera suport. Plus ca nu trebuie tradusă (mă refer la diverse multe și mici mesaje, texte, titluri, subtitluri, butoane și alte elemente care țin de platformă).
In loc sa platesti lunar pentru o platforma functionala, adaptata pietei romanesti, testata pe zeci/sute de magazine online, cu suport tehnic si mentenanta asigurata, vei implementa una open source la care vei plati, dupa caz,  tema + module suplimentare + omul care o configureaza etc.
Pana la urma fiecare isi alege platforma in functie de nevoi, insa testul timpului spune ca intotdeauna o platforma proprietara e printre cele mai bune solutii cost/beneficii.

Nu platforma este ceea ce caut eu, dar iti multumesc pentru reply`ul tau.

#8
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

View PostIngrid83, on 25 mai 2016 - 11:48, said:

Buna tuturor

Am si eu nevoie de ceva sfaturi legate de achizitionarea unui server dedicat pentru un magazin magento.
Cateva mici comparatii am facut si eu bazandu`ma pe cautarile din google, dar nu am foarte multe cunostinte ``tehnice``. Ma puteti ajuta cu niste sugestii ? Si daca puteti cumva sa imi si spuneti de ce ati alege acea firma.

Daca vrei server dedicat la pret decent lunar si care sa faca fata cu brio, iti recomand hetzner.de
Acolo poti sa iei managed server sau unmanaged (daca ai pe cineva care sa iti faca instalarea de php, mysql etc.). Preturile sunt mult sub ce ofera xservers.
Stiu, o sa veniti cu fraze de genu: "da, dar ea vrea sa vanda in romania si serverele lor sunt in germania, bla bla". Este irelevant, atata timp cat serverul e conectat la gbit clientul nici nu observa. Daca platforma va fii optimizata cum trebuie, timpul de incarcare al site-ului va fi foarte ok.

#9
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016

View PostKriogen, on 25 mai 2016 - 16:42, said:

Daca vrei server dedicat la pret decent lunar si care sa faca fata cu brio, iti recomand hetzner.de
Acolo poti sa iei managed server sau unmanaged (daca ai pe cineva care sa iti faca instalarea de php, mysql etc.). Preturile sunt mult sub ce ofera xservers.
Stiu, o sa veniti cu fraze de genu: "da, dar ea vrea sa vanda in romania si serverele lor sunt in germania, bla bla". Este irelevant, atata timp cat serverul e conectat la gbit clientul nici nu observa. Daca platforma va fii optimizata cum trebuie, timpul de incarcare al site-ului va fi foarte ok.
Am deja de la hetzner, am spus cu 3 postari mai sus dar vreau in romania ca sa ma pot intelege cu oamenii in romana.

#10
Kriogen

Kriogen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 23.04.2014

View PostIngrid83, on 25 mai 2016 - 17:08, said:

Am deja de la hetzner, am spus cu 3 postari mai sus dar vreau in romania ca sa ma pot intelege cu oamenii in romana.

Ai zis ca ai la o firma in germania, nu ai specificat ca e hetzner.de Posted Image
Acele erori sunt datorate unei configurari nereusite a serverului sau a DNS-ului. Ti-au configurat ei serverul sau l-a configurat altcineva?

Iti inteleg punctul de vedere, insa nestiind engleza te va costa dublu gazduirea site-ului.

Edited by Kriogen, 25 May 2016 - 17:17.


#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostIngrid83, on 25 mai 2016 - 12:16, said:

Acum avem un server virtual pe la o firma din Germania dar incep sa apara probleme ca 502 bad gateway si connection lost to mysql. Si as vrea firma din romania mai mult ca sa ma pot intelege cu ei in romana, nu stiu foarte bine engleza.
Puteti lua si mama VPSului, daca nu are cine sa vi-l intretina si/sau sa vi-l configureze va veti lovi [fix] de aceleasi/aceeasi problema.
Daca tot sunteti obisnuiti cu Magento, mergeti direct pe hosting de/dedicat Magento (nu stiu, nu cunosc cine o face, dar trebuie sa exista provideri de asa ceva).

Restul serviciilor necesare (DNS, EMAIL si ce mai aveti voi) le tineti pe alt VPS sau direct la alti provideri dedicati.

502 il poti "servi" inclusiv la [D]DoS sau chiar la scraping/boti.

Edited by dexterash, 25 May 2016 - 17:42.


#12
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016

View PostKriogen, on 25 mai 2016 - 17:16, said:

Ai zis ca ai la o firma in germania, nu ai specificat ca e hetzner.de Posted Image
Acele erori sunt datorate unei configurari nereusite a serverului sau a DNS-ului. Ti-au configurat ei serverul sau l-a configurat altcineva?

Iti inteleg punctul de vedere, insa nestiind engleza te va costa dublu gazduirea site-ului.

Nu prea avea importanta firma, oricum ideea era ca trebuie mutat in Romania.
Configuratia initiala a fost realizata de o firma care se ocupa cu asa ceva. Ei au sugerat si faptul ca trebuie facut neaparat upgrade.

View Postdexterash, on 25 mai 2016 - 17:41, said:

Puteti lua si mama VPSului, daca nu are cine sa vi-l intretina si/sau sa vi-l configureze va veti lovi [fix] de aceleasi/aceeasi problema.
Daca tot sunteti obisnuiti cu Magento, mergeti direct pe hosting de/dedicat Magento (nu stiu, nu cunosc cine o face, dar trebuie sa exista provideri de asa ceva).

Restul serviciilor necesare (DNS, EMAIL si ce mai aveti voi) le tineti pe alt VPS sau direct la alti provideri dedicati.

502 il poti "servi" inclusiv la [D]DoS sau chiar la scraping/boti.

@dexterash pai de asta intrebam daca stiti ceva despre hetnix pentru ca am gasit acest articol in care spune ca se ocupa de magento -> www.comunicatedepresa.ro/hetnix/incepand-de-astazi-hetnix-com-ofera-optimizare-gratuita-a-serverelor-dedicate/

Edited by Ingrid83, 25 May 2016 - 17:44.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Server dedicat (VPS sau fizic) e una, hosting dedicat pe si pentru o platforma e altceva.  Voua va trebuie "hosting dedicat/manageriat Magento" (sau cum naiba se mai vinde prin stanga si prin dreapta).

Optimizarea poate insemna de la 3 clickuri/scripturi care sa schimbe setarile implicite de la MySQL pana la multe, multe alte chestii/detalii si dedesubturi tehnice. Sa zicem ca o face careva super-ultra-duper (desi experienta imi spune ca nu prea ai cum, asa, in doi timpi si trei miscari). Ce faceti dupa, cu actualizarile/intretinerea? Eu zic sa va ganditi la varianta de mai sus si sa lasati VPSurile. Asta daca vreti sa faceti ceva serios, desigur.

P.S. Ca idee, poti sa faci upgrade de resurse pana la Dumnezo si inapoi - daca nu sunt urmarite si/sau configurate corect, degeaba.

P.S2. Legat de asta:

View PostIngrid83, on 25 mai 2016 - 12:16, said:

@Adm magazinul nu este atat de vizitat incat sa avem nevoie de doua servere.
Eu am niste servere in administrare unde, pe langa traficul normal + botii de indexare, am o droaie de alti boti care ba scaneaza, ba incearca sa faca drop la diverse scripturi prin siteuri, ba login fortat, ba povesti/incercari pe MySQL, ba exploturi etc. Si reprezinta undeva intre 25-55% din traficul zilnic.

Edited by dexterash, 25 May 2016 - 18:05.


#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008

View PostIngrid83, on 25 mai 2016 - 17:44, said:

de asta intrebam daca stiti ceva despre hetnix pentru ca am gasit acest articol in care spune ca se ocupa de magento
Iar pe site-ul lor nu se lauda cu asta... Articolul ala e mai mult o reclama ieftina. Nu scrie nicaieri pe site ca ofera ceva dedicat pentru Magento, probabil ei doar recomanda ceva server cu Nginx.

#15
Ingrid83

Ingrid83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 25.05.2016

View Posttigerheart, on 25 mai 2016 - 18:50, said:

Iar pe site-ul lor nu se lauda cu asta... Articolul ala e mai mult o reclama ieftina. Nu scrie nicaieri pe site ca ofera ceva dedicat pentru Magento, probabil ei doar recomanda ceva server cu Nginx.

Acel articol apare si pe blog si pe pagina de comanda (atunci cand configurezi optiunile pentru planurile SMONE-SMTWO... etc) -> www.hetnix.com/ro/hetnix-ro/server-dedicat-hetnix-com-ofera-optimizare-gratuita.xml
Zisesem sa nu postez link cu site lor dar daca e problema va rog sa editati.

Edited by Ingrid83, 25 May 2016 - 19:11.


#16
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Iti recomand M247 sau gazduire.ro.
Oricum majoritatea au baze mysql care sunt de aproximativ 2 mil inregistrari fiecare. Asa e mysql.
Depinde cat de mare este site.ul tau.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate