Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

PFA sau II - schimbare adresa (acord vecini)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dilemaro

dilemaro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2016
Buna ziua, problema sta cam asa:
-vecin mutat de cativa ani, (activitate comerciala in piata si chiosc legume langa bloc)
-zilele trecute isi ia informatii despre nume vecini si nr. asociatie
-motiveaza ca ii trebuie sa schimbe adresa firmei
-intrebat daca si-a rezolvat treaba, spune ca trebuie sa mai mearga la asociatia de propietatari.
Am presupus ca trebuie sa faca un contract de comodat pe noua adresa, la care din cate stiu ii trebuie
acordul vecinilor cu semnatura, doar ca dupa semnatura n-a m-ai venit.
Pentru activitatile desfasurate pana acum sigur ar primi semnaturi de la vecini, nu deranjeaza pe nimeni si s-a dovedit a fi bun vecin.
Oare s-o fi dus la asociatie cu un tabel de semnaturi falsificate?
Care sunt implicatiile unei astfel de fapte, atat asupra persoanei ce a falsificat semnatura cat si a firmei.

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Îi trebuie un formular ca acesta, nu cu contractul merge la semnat:
https://portal.onrc....proprietari.pdf
unde într-adevăr trebuie să fie și acceptul locatarilor.

Apartamentul tău se învecinează cu al lui sau de ce întrebi? Poate încă n-a ajuns cu tabelul la tine... de ce te deranjează?

#3
dilemaro

dilemaro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2016
Eu ce-am zis: s-o fi dus la asociatie cu un tabel de semnaturi falsificate?
althea cum ai reactiona daca cineva ar semna in locul tau? nu te-ar deranja?

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009
Păi s-o fi dus sau nu la asociație? Pare că nu știi.  
În rest, ținând cont că  

Quote

nu deranjeaza pe nimeni si s-a dovedit a fi bun vecin.


n-aș fi atât de iritată încât să mă interesez

Quote

Care sunt implicatiile unei astfel de fapte, atat asupra persoanei ce a falsificat semnatura cat si a firmei.


#5
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
E destul de clar ca a falsificat, cred ca majoritatea falsifica, se bazeaza pe faptul ca nimeni nu va reclama asa ceva.
Am si eu o cunostinta care sta intr-un bloc in care sunt zece firme la apartamentele din jurul lui, inclusiv spatiu comercial sub el... nu a venit nimeni sa ceara o semnatura. Tragi concluzia de aici...

Edited by vubiv, 25 May 2016 - 10:54.


#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 vubiv, on 25 mai 2016 - 10:54, said:

E destul de clar ca a falsificat, cred ca majoritatea falsifica, se bazeaza pe faptul ca nimeni nu va reclama asa ceva.
Am si eu o cunostinta care sta intr-un bloc in care sunt zece firme la apartamentele din jurul lui, inclusiv spatiu comercial sub el... nu a venit nimeni sa ceara o semnatura. Tragi concluzia de aici...

Pai si ce sa faca oamenii daca legea e cretina si tembela? Sa stea cu mana intinsa la guvern? De ce naiba in tarile cu apa calda porcarii de genul acordul vecinilor,act de comodat nu exista? Nu vi se pare ca toate astea sunt facute sa limiteze libera initiativa?Cand am facut primul LTD era o rubrica cu adresa firmei,strict pentru corespondenta.Nu cere nimeni tabele de semnaturi,contracte de comodat sau inchiriere.....nu-si mai revine Romania niciodata....

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Se cere si in strainatate. Incearca sa faci tu o firma intr-o zona rezidentiala, sa vezi ca nu prea reusesti singur si simplu asa, si e cat se poate de corect.

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 vubiv, on 25 mai 2016 - 11:16, said:

Se cere si in strainatate. Incearca sa faci tu o firma intr-o zona rezidentiala, sa vezi ca nu prea reusesti singur si simplu asa, si e cat se poate de corect.

Vorbesti din experienta sau din auzite? Eu mi-am facut LTD in Uk si nu a cerut nimeni acordul vecinilor,contract de comodat sau de inchiriere,acte la notar sau impozit pe sediul social.De 12 ani am firma in Irlanda si aici e la fel.Birocratie spre zero.Si ambele in zone rezidentiale.

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Dap, in UK asa e. Ai vreo 6 adrese la o firma, dar toate se modifica online. Doar primesti confirmare pe noua adresa.

In Romania iti suspenda dreptul de deducere TVA cand muti sediul... handicapati... n-am inteles de cand aplicarea codului fiscal se suspenda cand vrea muschii ANAF-ului...

Anyway, daca nenea nu desfasoara activitate comerciala in apartament, nu te deranjeaza,...oricum tabelul ala e o cretinatate. Face sens doar cand ar vrea sa desfasoare activitate comerciala in apartament.

#10
dilemaro

dilemaro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2016

 LukRo, on 25 mai 2016 - 18:54, said:

..
Face sens doar cand ar vrea sa desfasoare activitate comerciala in apartament.
- in acest caz ce ar trebui facut? (apartamentul e la parter)

Edited by dilemaro, 26 May 2016 - 12:38.


#11
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 dilemaro, on 25 mai 2016 - 07:56, said:

Am presupus ca trebuie sa faca un contract de comodat pe noua adresa, la care din cate stiu ii trebuie
acordul vecinilor cu semnatura, doar ca dupa semnatura n-a m-ai venit.

Apartamentul tau are perete comun cu apartamentul respectivului?

#12
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015

 dilemaro, on 26 mai 2016 - 12:38, said:


- in acest caz ce ar trebui facut? (apartamentul e la parter)

In cazul in care desfășoară activitate comercială in apartament (productie care deranjează,  clienți, etc) atunci este nesimțit și trebuie reclamat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate