Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ridicatul pe spinarea celorlalti! Doua tipuri de succes.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

Poll: Ridicatul pe spinarea celorlalti! Doua tipuri de succes. (29 member(s) have cast votes)

Ti-a placut ce am scris?

  1. DA (7 votes [24.14%])

    Percentage of vote: 24.14%

  2. NU (2 votes [6.90%])

    Percentage of vote: 6.90%

  3. Tu ai probleme la cap! (20 votes [68.97%])

    Percentage of vote: 68.97%

Vote Guests cannot vote

#1
fguy

fguy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 19.10.2015
Salut S.F.,
De cateva zile citesc postarile de pe aria sociologie. M-ati uimit. Faceti parte din acei 1% din Romania care nu cred ca femeile sunt rupte din Rai, sau ca barbatii refuzati de femei (adica majoritatea) sunt in general niste vai de mama lor: fara “suflet” si fara caracter. Nu prea credeam ca pot citi undeva pe internet-ul romanesc ca oamenii sunt sau pot fi egoisti ,rai si psihiopati iar femeile de obicei sunt super selective.  Am citit cu mare atentie multe dintre topicurile deschise aici. Cateva subiecte dezbatute pe aici si pe dincolo mi-au atras atentia si am zis sa deschid topicuri noi pt. a putea fi mai usor dezbatute. Consider de asemenea ca pot aduce un aport de idei si informatii pt. respectivele subiecte.
Primul il deschid astazi.
RIDICATUL PE SPINAEA ALTORA.
Am observant, mai ales in ultimele topicuri ca se aduc idei precum “invata sa manipulezi si sa profiti dupa urma celor slabi si multi daca vrei sa te ridici si sa ajungi cineva in viata”. Taberele se impart in doua categorii. De obicei sunt atacati cei care vin cu “motivationale ieftine” gen “trebuia doar sa vrei” , “cei care s-au ridicat de jos au avut multa vointa”. Apoi vin altii, mai “deterministi”… “cei care s-au ridicat de jos au avut multe avantaje”… si incep de la “s-au nascut inteligenti” pana la “au trait in medii favorabile”. Dupa cum am scris mai sus, “deterministii” ii acuza pe cei din urma ca folosesc motivationale, dar pana la urma…si postarile “deterministilor” sunt umplute de  motivationale.. De ce?
Sa luam ca de exemplu:
“Profita la maxim de atuurile tale, pentru a iti fi tie bine, si apropiatilor tai, chiar daca asta inseamna sa incalci drepturile sau interesele celorlalti indivizi.”
sau
“Invata sa manipulezi indivizii slabi, pentru ca indivizii slabi sunt multi, si daca stii cum sa conduci sau sa profiti de pe urma multimii slabe, vei ajunge si tu la randul tau un individ puternic.”
(ambele scrise intr-un topic recent)
Dupa cum bine se observa, ambele grupuri aduc tente motivationale. Multi dintre indivizii care citesc aceste lucruri se vor simti motivati si cu “mari aspiratii de viitor”. Vor zice “ahhh acuma stiu! Sa profit deci! Fx…. In gura las’ ca vad aia”. Practic comit aceeasi greseala ca cei care citesc ca “femeile vor atitudine alfa si se uita la personalitate. Barbatii frumosi au personalitate si de aia ii plac femeile. Tot ce trebuie sa faci e sa le copiezi personalitatea”.
In fine, my 2 cents: Sa te ridici sau nu pe spinarea altora sunt moduri de viata, si da,ambele idei au caracter motivational insa sunt moduri comportamentale/de viata reala.
Vreau sa descriu, folosindu-ma de experimenta mea de viata, cele doua categorii de tipuri de succes. SARLATANUL (CEL CARE PROFITA SI EXPLOATEAZA) si VICTIMA PROCENTUALA. Amandoi castiga in raport cu “fraierii de rand” insa ceea ce am numit eu “VICTIMA PROCENTURALA” ajunge sa castige enorm fata de toti.

Speta 1:
Nu stiu cati dintre voi ati auzit de fraudele bancare. Sa fac povestea cat mai scurta, daca cineva iti fura cardul de debit/credit te poti duce la banca iar tranzactia se anuleaza. Fara investigatie, fara politie , fara nimic! Daca tranzactia se anuleaza, ghici cine ramane cu pierderea? Banca? NU! Vanzatorul? DA!. Banii vor fi returnati din contul vanzatorului. Daca e cazul contul vanzatorului va fi pus in negativ.  SARLATANUL… El are timp , conform regurilor VISA/Mastercard orice tranzactie se poate in termen de 6 luni pt. intamplari ca: frauda, produsul nu mi-a venit, am primit alt produs, produsul arata foarte diferit fata de ceea ce am cumparat,etc.
TIP SARLATAN:
Un sarlatan, bine iscutit va minti ca i-a fost furat cardul de credit dupa ce va face anumite cumparaturi pe internet. Da, se risca… insa politia nu prea are timp sa investigheze astfel de lucruri. Nu vreau sa intru in detalii, nu stiu cati dintre voi au fost pe la Politie insa de obicei inafara de “Hai sa-i facem dreptate fetei aleia violeta (sau care se crede ea violate)” ei nu prea au rezultate spectaculoase in nici un domeniu. Inafara de viol, trebuie “probe grele”.
In fine, SARLATANUL din speta se duce in alt oras… isi comanda tot ce vrea pe o adresa de hotel. Evident se va intalni cu domnul curier in fata hotelului, asa din intamplare, nu in camera de hotel. Nici nu isi va face check la acel hotel de altfelApoi lasa 1-3 luni pt. ca toate urmele gen inregistrari camera video sa fie sterse (de obicei camerele video de la magazine inregistreaza maxim 7 zile, desi sunt unele care pot ceva mai mult).
Sau chiar mai simplu va minti ca a primit o bucata de lemn in locul unui iphone. E vorba ta contra vorbei lui, si el tocmai a primit banii inapoi pe card! Doar nu are sa te duci sa-I spargi gura, nu?
Practic, acel sarlatan castiga enorm, fraierand azi si maine oameni.
VICTIMA PROCENTUALA
Ionut, baiat destept stie atat de fraudele bancare cat si cum s-ar putea feri de sarlatani. A auzit de ebay ca de ex. Vede ca poate avea 10% profit vanzand acolo. Nu vinde electronice mai mult de 2000$ pe persona/luna pt. a reduce riscul de-a fi fraierit la greu (de un sarlatan fara cap, de obicei fura de la mai multi oameni, pt. ca la sume mari oamenii ar fi motivate de multe). Totusi, sunt tepari care-l vor trage in tzapa. Ii va plati luna de luna cum dadeai in anii 90 taxa de protectie (alt tip SARLATAN cara fura de la VICTIME procentuale). Devine tot mai cunoscut,aduce tot mai multe produse de vanzare. Insa mereu va fi obligat sa dea din profitul lui 10-25% lunar la persoanele de tip SARLATAN.
Ionut, este o victim procentuala deoarece pierde doar in fata unor oameni, insa castiga vanzand si fiind onest cu restul.
Ionut nu are cum sa fie sarlatan, ar da in belele foarte repede. O multime de chargeback-uri, calificative negative, lumea n-ar mai cumpara de la el.
Acesta nu este model unicat, doar pe net. Se intampla de multi ani de zile si in viata de zi cu. De cand a aparut lumea moderna. Fraierii (victimele procentuale) sunt multe. Cred totusi ca, intr-un mediu rural sau de trib SARLATANII nu ar avea castig. Te-ar arde doar odata, apoi si-ar castiga reputatia. INSA ACUMA?! Muahahah!!!
Speta 2
Sa zicem ca Ionel, VICTIMA PROCENTUALA, isi face o firma de taxi. Cumpara 10 loganuri si le inchireaza cu ziua. Lumea il admira, castiga banu’! El fiind patron nu poate da tzepe, nu poate fi sarlantan deoarece lumea s-ar duce la alt patraon sa lucreze.
Totusi se va gasi un nemeric de angajat SARLANTAN care sa puna ochii pe IONUT. Va inchiria LOGANUL. Ii va lua radiatorul si il va schimba cu cel de pe loganul lui vechi! La fel va proceda si cu alte piese! Alt sarlatan nu va avea grija de masina! Isi vas tinge tigara in scaun! Va accelera/frana brusc…etc. poate va comite accident, ca da-l in plm nu e masina lui!
Spetele pot continua. Va amintiti de soferii de TIR care fura(u) combustibil de la patroni. Sarlatanii ii faceu pe patroni de bani. Plangere penala? Masinile alea pot consuma oricum mai mult in functie de incarcatura, probleme tehnice,etc.  Sunt patroni care au incercat, a venit raspuns de la parchet “Marca de masina XXXX nu are omologare pe consum”. De parca o masina poate consuma 300L daca producatorul zice ca ea consuma 20L. In fine, nu e viol deci trebuie probe convigatoare. Aduci probe beton, vor scapa cu o amenda administrativa, pe motiv de “lipsa de pericol social, inculpatul e fara antecedente penale, familist, e cazut din cer…si in plus de asta nu a violat pe nimeni deci nu ne pasa”.

Da si patronii pot da tepe, insa de obicei ei castiga cel mai bine daca sunt onesti. Ce ar inseamna ca firme gen ORANGE , RDS, VODAFONE sa traga tzepe? Clientii le-ar fugi la concurenta.

De multe ori am ramas uimit cat de amabili sunt oamenii din anumite service-uri, gen DELL. Cumperi un laptop prost gen XXX  (nu doresc sa fiu dat in judecata)…sa vezi ce limbaj de cxxxx au cand il duci dupa 3 luni ca nu mai functioneaza. Firma tip sarlantan! Ti-au vandut un produs inutilizabil !!! Cei de la DELL mi-au zis clar ca daca am laptopul in garantie imi pot schimba pana si tastura gratis. La altii? Se duce tastura dupa 1 saptamana si zic ca nu acopera asa ceva. Protectia consumatorului? Shit, ca nu e viol!
In fine, asta e…daca vrei sa fii patron si sa ai bani,va trebui sa hranesti in fiecare luna persoane de tip SARLATAN. Fie ca te fura material fie ca te fura indirect prin metode ca: nu vin la munca, sunt lenesi, isi scot pe banda rulanta concedii medicale desi ei se duc la fitness’. Cum ii vei plati? Din profitul luat de la clientii onesti. Din vanzarile online, am invatat ca aproximativ ca in gama produselor de risc 1 din 60-80 persoane vor fi neoneste. Insa , Daca ca vinzi electronice pe bay, SARLATANUL nu isi va cumpara un Laptop Acer sau un telefon mobil HUAWEI. Va selecta  produse mai scumpe. Deci, vei da lunar cam 20% la hranitul teparilor. Sa vezi ce misto e cand ii cauti pe facebook si vezi cum stau cu 3 hade si beau Dom Perignon pe ceva vapor inchiriat! Nu te-au fraierit doar pe tine, ce si pe altii!
Le arati politistilor dovada? “Poate avea din alte parte banii! Avea bani pe card cand I s-a furat banii, acuma ii are inapoi… or fi de acolo. Hai lasa-ti-ma in pace ca o fetita s-a imbatat aseara si nici ea nu stie cum a ajuns in pat langa un urat si  si acuma trebuie sa bag la puscarie pe cativa pt. viol”.

De asemena…societatea actuala plateste destul de scump SARLATANII  care s-au pensionat de boala (desi poate sunt mai sanatosi ca BUTE) sau care isi iau indemnizatii de somaj desi ei lucreaza la negru, sau  nu lucreaza desi ar putea sa lucreze.
Insa castiga ei mai mult decat VICTIMELE PROCENTUALE ? NU. Ii fura? Da! Traaiesc usor pe spatele lor? DA!
Tin sa precizez ca am vorbit atat din experienta mea de viata cat si din a altora. Oameni care au avut afaceri in aproape toate domeniile.


BONUS: As face o categorie speciala pt. femei si pt. cei care fac bulling in liceu. Insa acolo trebuie sa ai avantaje. Sa fii femeie frumoasa , altfel nu poti sa pui mana pe portofelul (si sufletul bineinteles, femeile sunt atrase de suflet, nu?!) unui uratel disperat care a tras ca un armasar pana la anii lui…Trebuie sa ai avantaje ca  tu sa-l poti sapa pe la spate, sau sa rezolvi cu cineva sa se “sinucida” ca tu sa poti ramane langa un “mosk… pupa-l mama de flumosk”. Doaar sa fie moarte curate…gen sa  bea din greseala otrava de soareci --- plm , nu e viol deci greseli se pot intampla !? Sau in cazul celalt …trebuie sa fii baiat puternic sa poti  in liceu sa-i bati , hartuiesti, umilesti  sau chiar sa-I furi/talheresti pe cei sclabi. Trebuie sa ai cateva avantaje Sa poti sa le distrugi viata, sa faci misto de ei ca tu sa te simti bine.  Fara acele avantje esti un CLOWN!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cine crezi ca citeste tot la ora 23:30 ? Posted Image Posted Image

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Am votat optiunea 3 fara sa citesc nimic.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
,,Nu prea credeam ca pot citi undeva pe internet-ul romanesc ca oamenii sunt sau pot fi egoisti ,rai si psihiopati iar femeile de obicei sunt super selective. "

Dar pot sa fie si asa.

#5
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Mda, din pacate asa-s oamenii, si pana nu ne dezicem de instincte, asa vom gandi mereu.
Si femeile sunt niste nenorocite majoritatea (nu toate) tot ca asa-s programate, deci nu e vina lor, sunt sclavele softului scris de natura sau cine o fi, barbatii la fel majoritatea, vad in ele doar gaura de futai si sluga in casa, tot asa ca asa au fost programati !
Ptr fiecare copilu conteaza, unul ptr altul nu dau doi bani din pacate, hahaha.
Asta se numeste nazism ca nazism - sclavie, si ar trebui sa luptam contra lui prin dezicerea de insticte pana se pierd !

Deterministii nu vin cu motivationale, ei cand au zis sa profiti de cel slab zice ce zic genele, asta vei face automat de la sine :))))))))), iti vine sa faci asta, vei vrea automat sa faci asta.
Ceilalti vin cu motivationale aiurea pe care nu le simti si nu le vei simti vreodata.

Edited by TheFlooder, 24 May 2016 - 22:54.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Eu cu cine votez?

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Posted Image Posted Image

Edited by stlk, 24 May 2016 - 23:42.


#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Topicurile astea va fac sa va simtiti mai destepti ?

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Bine.

#10
axelaoemor

axelaoemor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2016

 _-AppleS-_, on 24 mai 2016 - 22:36, said:

Am votat optiunea 3 fara sa citesc nimic.
Posted Image

 TheFlooder, on 24 mai 2016 - 22:48, said:

Mda, din pacate asa-s oamenii, si pana nu ne dezicem de instincte, asa vom gandi mereu.
Si femeile sunt niste nenorocite majoritatea (nu toate) tot ca asa-s programate, deci nu e vina lor, sunt sclavele softului scris de natura sau cine o fi, barbatii la fel majoritatea, vad in ele doar gaura de futai si sluga in casa, tot asa ca asa au fost programati !
Ptr fiecare copilu conteaza, unul ptr altul nu dau doi bani din pacate, hahaha.
Asta se numeste nazism ca nazism - sclavie, si ar trebui sa luptam contra lui prin dezicerea de insticte pana se pierd !

Deterministii nu vin cu motivationale, ei cand au zis sa profiti de cel slab zice ce zic genele, asta vei face automat de la sine Posted Image)))))))), iti vine sa faci asta, vei vrea automat sa faci asta.
Ceilalti vin cu motivationale aiurea pe care nu le simti si nu le vei simti vreodata.
determinist=pupincuristu' cuiva mai determinist decat el ! :)

Edited by axelaoemor, 25 May 2016 - 01:15.


#11
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 fguy, on 24 mai 2016 - 22:27, said:

...violate...viol...violat...
etc.

Io cred ca tu esti violat in mod repetat si des, ca prea-i tragi cu violul.
In loc sa

 fguy, on 24 mai 2016 - 22:27, said:

De cateva zile citesc postarile de pe aria sociologie.
ar fi bine sa mergi cat mai repede la un psiholog sau chiar la un psihiatru, poate mai ai sanse de recuperare.

#12
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
sfinte sisoe cine naiba a citit tot? Posted Image

daca ai pus a 3a optiune, stii tu ce stii :D

Edited by usrnm, 25 May 2016 - 07:11.


#13
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 _-AppleS-_, on 24 mai 2016 - 22:36, said:

Am votat optiunea 3 fara sa citesc nimic.

Idem..

#14
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
De data asta n-a scris nimic aiurea, a dat exemple de cum hoteste omul pe om, nu vad nimic deplasat in asta, eu chiar nu stiam cum se face cu platile online, e destul de interesant ca sa stim sa ne ferim, desi deocamdata nu am patit ceva urat in sensul asta.

Edited by TheFlooder, 25 May 2016 - 13:48.


#15
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 fguy, on 24 mai 2016 - 22:27, said:

Salut S.F.,
Vad ca nu zici nimic de politicieni. Aia sa inteleg ca nu sunt sarlatani? Sau, si mai rau, aia care stau in spatele lor.

#16
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Pai nu, ca dupa acelasi principiu ne fura toti, nu conteaza ca altu de rand sau politicienii sau altii, difera doar metoda si nivelul la care se fura, atat.

#17
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,682
  • Înscris: 25.10.2007
clar varianta 3

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate