Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Skoda II buzzer avertizare

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Nu-mi mai functioneaza buzzer-ul din ceasuri (am inteles ca acolo ar fi), de prin decembrie. Am vorbit cu cativa meseriasi, dar de fiecare data, se parea ca stiu eu mai multe despre problema decat ei. Chestiunea in sine, cred eu, ma depaseste, asa ca va cer voua ajutorul. AM inteles ca am doua variante: ars (cel mai probabil) si sarit cumva din mufa. In oricare dintre situatii, rezolvarea se face prin verificarea buzzer-ului (cel pentru semnalizare, nu al senzorilor de parcare-aceia se afla in alta parte), dar nu stiu exact ce inseamna asta (in reprezentanta ma costa ori 4000 lei ori 2000 lei si sa las panoul de bord la schimb). Aveti ceva poze cu operatiunea de accesare a buzzer-ului? Sau sfaturi, orice.
Multumesc!

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din ceea ce stiam eu este in acelasi loc cu sigurantele si releele, si cred ca se poate identifica pe capacul ce acopera acel compartiment. Vezi ce cod are si iei unul identic, inlocuiesti si vezi daca merge. Ar fi cel mai fericit caz.

#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
Asta am gasit la o cautare rapida http://www.clubskoda...ad.php?p=58165
Daca te va ajuta catusi de putin m-as bucura.
Oricum, cred ca o intrebare pe forumul monomarca isi va gasi mult mai rapid rezolvarea.
Succes.Posted Image

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

 caralumba, on 25 mai 2016 - 07:04, said:

Nu stiu daca ai realizat ca m-ai salvat. Exact asta cautam. Multumesc mult, ma apuc de treaba.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Am scris și acolo. Este ok dacă intervin eu acolo? Pot afecta calculatorul mașinii dacă scot buzzer-ul? Trebuie deconectată bateria? Pozele respectiv sunt valabile pentru Octavia II?

#6
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
N-ai ce sa strici ( ca sa fii linistit poti sa deconectezi bateria cand umbli acolo ) este o placa electronica cu o simpla mufa (conector).
Mai greu cred ca va fi cu depistarea cauzei reale a defectiunii; ideal ar fi sa scoti buzzer-ul de pe placa si sa il incerci separat.
Multumesc-ul il primesc....da berea.....Posted Image

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Masina a fost testata. Buzzer-ul nu raspunde, deci ori s-a deplasat putin si nu face contact, ori este ars. Daca ajung la el, il masor eu. Am impresia ca trebuie sa aiba 50 ohmi.

#8
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
Eu nu ziceam sa-l masori, ci, pur si simplu, sa il alimentezi separat ( dupa ce l-ai scos ) si sa vezi daca merge.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
A, si asa. Buna idee. Nu am desfacut nimic. Imi trebuie o surubelnita lunga?

#10
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
La faza asta nu stiu ce-ti trebuie, am alta marca auto ...asa ca.....

#11
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,886
  • Înscris: 09.12.2004
trebuie sa scoti ceasurile, desfaci carcasa si apoi sa iti iei un buzzer nou ce il vei adapta pe placa (am schimbat si eu unul la un polo cu ceva timp in urma si stiu ca nu venea la fix)
http://shallowsky.co...lass/buzzer.jpg

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

 Evergreen, on 27 mai 2016 - 07:50, said:

Am inteles ca se pot comanda la magazinele de piese auto. Cel original, are 50 ohm. Daca gasesc ceva mai mic, ii pun o rezistenta. Ma bate gandul sa-l duc pana pe la 60, din moment ce acestea originale se ard. Dar, poate am noroc si nu este ars.

Am schimbat pozitiile cu ceva pe LED...SMD-uri erau, si nu mi-au mers. Se aprindeau, dar ceva genera erori in calculator, asa ca le-am scos. De aceea ma intreb daca nu vor aparea probleme.
Si, daca deconectez bateria, scot borna cu plus, nu? Sau pe ambele. Dupa ce o deconectez, o pot conecta la loc fara probleme, sau imi va cere sa fac ceva setari, cuma r fi codul player-ului?

#13
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,886
  • Înscris: 09.12.2004
eu l-am luat de la adelaida, online.
mai am unul, o sa ma uit sa vad caracteristicile (daca il mai gasesc :) )
la pozitii ai nevoie de becuri care anuleaza eroarea de bec ars
poti scaote ceasurile si fara sa decuplezi bateria. dar daca o decuplezi, ar trebui sa nu ai nevoie de cod ca ti-l stie ECU.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
M-am uitat azi la volan. Știu ce-mi trebuie pentru a desface șuruburile îți dai seama la ce nivel mă aflu:) ). Îmi trebuie o șurubelniță căreia să-i pot schimba capătul. Caut ceva prin oraș.
Pentru baterie, îmi trebuie cheie, altă distracție.
Am codul player-ului. Altceva nu se resetează?
Te rog să te uiți de buzzer. Poate îmi lași și o poză.

#15
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,886
  • Înscris: 09.12.2004
Nu trebuie sa scoti volanul ca sa scoti ceasurile

#16
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
De unde esti ? Poate iti dau o mana ( o surubelnita...ceva ) de ajutor. Posted Image

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

 Evergreen, on 27 mai 2016 - 15:03, said:

Stiu, l-am deplasat putin ca sa vad suruburile.

 caralumba, on 27 mai 2016 - 17:46, said:

De unde esti ? Poate iti dau o mana ( o surubelnita...ceva ) de ajutor. Posted Image
Big like. Sunt de cam departe, Buzau.

#18
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Bun. Am ajuns la buzzer. L-am masurat. Ars. Am dat comanda de altul (cu greu l-am gasit). Miercuri imi va ajunge si atunci il voi inlocui. Are 50 ohm, asta ma interesa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate