Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ford Edge

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,103
  • Înscris: 22.11.2011
Ford Edge, cel mai mare SUV al mărcii, are prețuri pentru România: De la 41.600 de euro pentru 2.0 diesel de 180 CP.
După o lungă așteptare, Ford a anunțat prețurile oficiale ale celui mai mare SUV din propria gamă. Prezentat în premieră europeană în toamna anului trecut, la Salonul auto de la Frankfurt, Ford Edge reprezintă Ovalul Albastru în segmentul SUV-urilor mari de volum, acolo unde vârf de vânzări este Volkswagen Touareg și unde coreenii de la Kia (prin Sorento) și Hyundai (prin Santa Fe) încearcă să-și taie și ei o felie cât mai mare din piață.
Noul Edge pleacă de la 41.600 de euro cu TVA inclus pentru 2.0 TDCi de 180 CP cu transmisie manuală și 4x4 în echiparea Trend. Același motor este disponibil în versiunile de echipare Titanium (+3000 de euro) și Sport (+1500 peste Titanium). Versiunea de putere de top a motorului 2.0 TDCi, cea de 210 CP, poate fi comandată exclusiv cu transmisie automată cu șase trepte și costă 46.850 de euro în echipare Titanium și 1500 de euro mai mult în echiparea de top Sport.Ford a lansat în România un SUV care se va lupta cu Volkswagen Touareg, Hyundai Santa Fe și Kia Sorento în segmentul mare. Prețurile și motorizările sale sunt poziționate interesant.

http://www.automarke...e-la-71211.html

Attached Files



#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
Cum sa fie cel mai mare?

Explorer
Navigator
Expedition
Aviator

#3
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
Pentru Europa?

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
Atunci ma depaseste

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nu-mi pare asa de mare. Mai degraba tot o Kuga restilizata (cu fata de EcoSport).

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Singurul SUV Ford, care arata ca un monovolum Posted Image

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcolombo2003, on 24 mai 2016 - 22:18, said:

Nu-mi pare asa de mare. Mai degraba tot o Kuga restilizata (cu fata de EcoSport).
E mai mare decat Kuga si mai bine finisata

#8
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostDaniJ90, on 24 mai 2016 - 21:08, said:

prețuri pentru România: De la 41.600 de euro pentru 2.0 diesel de 180 CP.

Preturi nesimtite....

#9
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Pricepeti ca e probabil singurul SUV Ford valabil ptr. voi. Kuga/Escape e o clasa mai mica, mai mult crosover,sau  SUV mediu.
Asa cum a spus Tsunami, sunt si altele in fabricatie curenta la Ford, care sunt (mult) mai mari decat acesta.

Acelea nu ar conveni europenilor datorita marimii si motorului mai mare, plus ca motorul Diesel nu se pune in US decat la camioane/camionete deci trebuie ceva mai special petru piata europeana.
Cel putin varianta pe benzina este destul de populara aici, incepand din toamna 2006. Sunt doar modificari minore la aspect de atunci (grila, noua ptr. 2011 si 2015).
Fabricat in Oakville (ON). A luat cateva premii de-a lungul timpului. Nu stiu nimic despre varianta Diesel.
Aici var. 2016 e cam 35000 CA $ varianta de baza cu taxe si TVA, adica 25300 Euro. Pana la 41600 Euro e cale lunga, europenii sa traiasca...

Edited by Rosebud09, 25 May 2016 - 05:37.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015
Acuma, gandeste-te ca in banii aia e si TVA
Eu versiunea Titanium ma duce la $46,000 fara taxe (cu taxele de aici ma duce la $49k, daca eram in Iurop ma duce la $56k)
Eu zic ca e totusi comparabil

View PostRosebud09, on 25 mai 2016 - 04:52, said:

Pricepeti ca e probabil e singurul SUV Ford valabil ptr. voi. Kuga/Escape e o clasa mai mica, mai mult crosover,sau  SUV mediu.
Asa cum a spus Tsunami, sunt si altele in fabricatie curenta la Ford, care sunt (mult) mai mari decat acesta.

Acelea nu ar conveni europenilor datorita marimii si motorului mai mare, plus ca motorul Diesel nu se pune in US decat la camioane/camionete deci trebuie ceva mai special petru piata europeana.
Cel putin varianta pe benzina este destul de populara aici, incepand din toamna 2006. Sunt doar modificari minore la aspect de atunci (grila, noua ptr. 2011 si 2015).
Fabricat in Oakville (ON). A luat cateva premii de-a lungul timpului. Nu stiu nimic despre varianta Diesel.
Aici var. 2016 e cam 35000 CA $ varianta de baza cu taxe si TVA, adica 25300 Euro. Pana la 41600 Euro e cale lunga, europenii sa traiasca...

Nu se face diesel. Dar se pun motoare mai serioase in America de Nord.
Daca-mi aduc aminte bine, asta are un V6 de 2.7L, motor care trece de 300 de cai.
M-am dat cu unu si m-am dat si cu Kuga (escape)
Mi-a placut mai mult Edge-ul, e mai inchegat si nu ai senzatia aia de barca. Ma rog a fost varianta sport.
Cred ca l-as alege in fata lui RAV de la Toyota.
Partea proasta e ca nu-mi plac SUV-urile sa ma bati!

Acum cochetez cu ideea de a-mi lua un Focus RS 4x4 de 350 de cai.
Dar cred c-o sa ramana la stadiul de vis.

#11
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009
Modelul nou are (si)  un EcoBoost de 1.99 litri, motorasul stil european incepe sa vina si aici dar in general masinile cu motoare mici nu se prea vand, clientii inca prefera motoare mai mari.
Preotul roman de aici are unul de vreo 10 ani, arata inca foarte bine (Fordul...) mai ales ca biserica este la 8 case de locuinta Posted Image

Edited by Rosebud09, 25 May 2016 - 05:49.


#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Băi, ce s-a îngrășat Subaru Impreza...

#13
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Arata bine, imi place, dar pretul .... ?
Titanium 2,0l diesel 180 CP costa cat Touareg 3,0l (V6) diesel 265 CP bine dotat (inclusiv piele si cutie automata cu 8 trepte) !!!!!!!!!!
In conditiile astea o sa vedem foarte putine pe strada (ca si noul Santa Fe, care dupa prima generatie de succes, a crezut ca se va vinde si cu preturi nesimtite).

#14
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postmufasa, on 16 iunie 2016 - 20:27, said:

Arata bine, imi place, dar pretul .... ?
Titanium 2,0l diesel 180 CP costa cat Touareg 3,0l (V6) diesel 265 CP bine dotat (inclusiv piele si cutie automata cu 8 trepte) !!!!!!!!!!
In conditiile astea o sa vedem foarte putine pe strada (ca si noul Santa Fe, care dupa prima generatie de succes, a crezut ca se va vinde si cu preturi nesimtite).
Bine punctat si real. E prea scump. La pretul asta un Touareg aleg oricand.

#15
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 05.08.2005
L-am vazut, la dimensiuni mi s-a parut un kuga restilizat si cu 5 cm mai lung. E masiv in realitate. Mi s-a parut egal cu 0 in off road. Spoilere fata spate joase, garda la sol pare mica, dar degaja o senzație de masivitate.
Nu m-a impresionat. Iar la pretul asta vs Touareg ori grand cherokee e mult prea scump. Ca și grand Santa Fe de altfel.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmufasa, on 16 iunie 2016 - 20:27, said:

Arata bine, imi place, dar pretul .... ?
Titanium 2,0l diesel 180 CP costa cat Touareg 3,0l (V6) diesel 265 CP bine dotat (inclusiv piele si cutie automata cu 8 trepte) !!!!!!!!!!
In conditiile astea o sa vedem foarte putine pe strada (ca si noul Santa Fe, care dupa prima generatie de succes, a crezut ca se va vinde si cu preturi nesimtite).

titanu=ium e varianta de top.
mergi si la tuyareg la varianta de top daca vrei sa compari.

la mine tuaregul de baza e $43k, Edge-ul $29k
Pe banii Tuaregului iti mai iei pe langa un Edge si un Duster

#17
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostTsunnnami, on 17 iunie 2016 - 12:49, said:


titanu=ium e varianta de top.
mergi si la tuyareg la varianta de top daca vrei sa compari.

la mine tuaregul de baza e $43k, Edge-ul $29k
Pe banii Tuaregului iti mai iei pe langa un Edge si un Duster

Nu sunt genul sa compar mere cu pere.
Touaregul are cam 2 echipari :
- Mountain V6TDI 204CP cu tapiterie stofa - 41.600 K eur
- V6TDI 262 CP cu tapiterie piele - 48.300 K eur
Ambele cu AT 8 trepte (nu exista MT). Sigur ca exista o poala de optiuni care se mai pot pune, dar sunt dotate satisfacator in banii astia.
Acu, cat e Edge-ul in US n-are relevanta stii bine, dar aici pretul pentru Titanium (care si asa este calitativ sub Touareg) pentru 2,0l 210 CP, AT 6 trepte este ... 46.850 eur !!!! Despre asta vorbeam.

#18
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Nu stiu de ce am impresia ca daca te duci Si negociezi putin, iei Edge-ul ala cu sub 40.000...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate