Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Reparere bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010
Salut,

Mi-a dat un prieten sa repar o bicicleta cu frana pe spate, dar m-am impotmolit serios. Reparatii simple stiu sa fac  si eu; de mic copil am avut pasiunea sa repar bicicleta.... si de atunci am reparat foarte multe .... dar numai chestii elemntare. Bicicleta prietenului meu a avut o pana, am reparato si am mers la o tura.... s-a comportat bine dar la intoarcere s-a blocat... adica nu mai puteam sa pedalez... am duso asa acasa si am desfacuto... eram sigur cai problema in spate la pinion ... asa ca am mers mai departe.( Pana sa ma apuc de bicicleta asta am mai desfacut pinioane si am si reparat cateva chestii elemnatre la ele...) dar la bicicleta asta, cand am inceput sa demontez pinionul si axul si mai departe tot dadeam de piese .... si tot le scoateam sa vad daca ajungeam la problema.... dar am ajuns la un punct in care mi am dat seama ca nu mai are rost sa continu sa desfac... asa ca m-am apucat de montat .... Problema ii cand am vazut cate piese am scos, m-am luat de cap.... nu mai stiu sa le pun inapoi!!!! :(
Asa ca, cei care se pricep, ma pot ajuta doar cu ordinea in care trebuie puse ? Daca ii cineva capabil si binevoitor sa ma ajute.... am sa postez poze cu piesele multiple si am sa le notez de la 1 la .. cate is .... si cei care se pricep numai sa ma indruma in ordinea pieselor.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
De obicei in ordinea inversa a demontarii. Bile, clicheti, arcuri, conuri, piulite, ... etc

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Ii spui si tu prietenului ca bicicleta a "fatat" cat timp a stat la tine. :notangel:

ON: Frazele 1 si 2 nu se pupa cu 3. Ordinea pieselor demontate e un lucru elementar. ;)

View Postfantastickmath, on 24 mai 2016 - 19:37, said:

1 de mic copil am avut pasiunea sa repar bicicleta.... si de atunci am reparat foarte multe .... dar numai chestii elemntare.
2 Pana sa ma apuc de bicicleta asta am mai desfacut pinioane si am si reparat cateva chestii elemnatre la ele
3 Problema ii cand am vazut cate piese am scos, m-am luat de cap.... nu mai stiu sa le pun inapoi!!!! Posted Image



#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca repari cum scrii ...


Cand ai timp liber, sunt sigur ca ai foarte mult, baga tare pe net la tutoriale. Chiar si pe youtube gasesti milioane de filmulete.

#5
axelaoemor

axelaoemor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 24.05.2016
daca ai toate piesele, este o "chestiune de timp" ! Posted Image
daca ai suficient, iti doresc bafta !

Edited by axelaoemor, 24 May 2016 - 19:57.


#6
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010

Quote

De obicei in ordinea inversa a demontarii. Bile, clicheti, arcuri, conuri, piulite, ... etc
Da asa este .... nu am fost atent la ordine fiindca era parca disperat sa vad cauza .... Daca stiam ordinea nu mai ceream ajutor Posted Image

Quote

3. Ordinea pieselor demontate e un lucru elementar.
Da, daca esti atent Posted Image ....

Quote

Daca repari cum scrii ...
sunt sigur ca ai foarte mult,...
E nasol ce scri .....  Chiar nasol!

Quote

daca ai toate piesele, este o "chestiune de timp" !
Nu prea am timp .... Sincer daca m-asi pricepe la ceva si cineva cauta ajutor as ajuta Posted Image mai ales ca nu pun pe nimeni aici sa mi repara la propriu bicicleta ... ci doar sa mi spune ordinea ... "Prima data 1 apoi 5 apoi 10 apoi ...etc" nu cred cai mare lucru de facut pt cei care se pricep.

Apropo, Nu am mai vazut eu un astel de mecanism ..... poate nu am vazut multe bicicclete la viata mea (adica am refer la interior).... de aia nu ma descurc !!! Vreau sa stiu daca are rost sa fac poze ?
Is there anybody?

Edited by fantastickmath, 24 May 2016 - 20:06.


#7
LeonardoBirsan

LeonardoBirsan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.07.2015
fa poze si am sa incerc sa te ajut

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Incearca asa (fara foto):
Pui piesa2, o imbini cu 5, pui siguranta4, colierul 6, bilele 9, saiba 1, bilele 7, axul 8,....
Daca nu merge asa incearca 7,5,9,4,8

Pe bune: ce ajutor vrei cand nu ai zis exact ce tip e?

#9
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010

Quote

Pe bune: ce ajutor vrei cand nu ai zis exact ce tip e?
Serios?
Am deschis topicul si am lasat pe mai tarziu pozele  adica partea a 2 a topicului " fiindca parca stiam ca am sa primesc numai replay pe masura!
Chiar are rost modelul? ok, ii bicicleta de tara antica fara "eticheta" daca intelegi ce vreau sa zic. Idea ii daca fac poze si tu te pricepi (sau oricare altu care ar vrea sa ajuta) atunci ai putea sa mi zici fara sa sti alte detalii .....

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Pui piesele pe rand pe o foaie milimetrica, le faci cate 2 foto la fiecare (frontal si lateral) cu aparatul in aceeasi pozitie. Le notezi si le pui aici.
Iti voi putea spune ordinea si pozitia de montaj.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

View Postfantastickmath, on 24 mai 2016 - 19:37, said:

dar la bicicleta asta, cand am inceput sa demontez pinionul si axul si mai departe tot dadeam de piese .... si tot le scoateam sa vad daca ajungeam la problema....
Asta nu se cheama reparatie ci la intamplare... in cazul unei reparatii mai intai pui diagnostic in functie de simptom si dupa aia actioneazi doar unde e cazul, nu demontezi fara sa fie ceva clar, ca poate nu e de acolo si strici reglajele initiale care erau sa zicem bune.

Edited by andreic, 24 May 2016 - 20:23.


#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Uite un exemplu: bile, clichet, arc, saiba, bile, butuc, piulita, bile, ax, con, saiba, contrapiulita, piulita.
Ai inteles? Asta doar asa din amintiri de la bicicleta copilariei mele.
Si ce inseamna bicicleta de tara? Ce tara?

#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postfantastickmath, on 24 mai 2016 - 20:15, said:

Serios?
Am deschis topicul si am lasat pe mai tarziu pozele  adica partea a 2 a topicului " fiindca parca stiam ca am sa primesc numai replay pe masura!
Chiar are rost modelul? ok, ii bicicleta de tara antica fara "eticheta" daca intelegi ce vreau sa zic. Idea ii daca fac poze si tu te pricepi (sau oricare altu care ar vrea sa ajuta) atunci ai putea sa mi zici fara sa sti alte detalii .....
Si raspunsul ai sa-l primesti mai tarziu, nu suntem telepati, daca stii ce inseamna.
Reply , nu replay, nu e nici o rusine sa scrii romaneste daca alta limba nu cunosti.

Edited by nino852, 24 May 2016 - 20:27.


#14
LeonardoBirsan

LeonardoBirsan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 16.07.2015
Frate, eu am lucrat aproape 3 ani la un atelier de reparatii bicilete.
Ti-am zis ca te ajut. Dar daca nu poti face niste poze amarate...

Eu pot sa iti explic ordinea de asamblare a unei biciclete, dar ar fi degeaba daca nu cunosti termenii...

Asa ca fa odata pozele alea!!!

Edited by LeonardoBirsan, 24 May 2016 - 20:44.


#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014

View Postfantastickmath, on 24 mai 2016 - 20:15, said:

Serios?
Am deschis topicul si am lasat pe mai tarziu pozele  adica partea a 2 a topicului " fiindca parca stiam ca am sa primesc numai replay pe masura!
Chiar are rost modelul? ok, ii bicicleta de tara antica fara "eticheta" daca intelegi ce vreau sa zic. Idea ii daca fac poze si tu te pricepi (sau oricare altu care ar vrea sa ajuta) atunci ai putea sa mi zici fara sa sti alte detalii .....

cand deschizi un topic, nu il imparti pe parti, pt ca pana ajungi la final, vei primi raspunsuri pe masura datelor incomplete si alambicate pe care le dai de la inceput.

pozele trebuiau puse de la inceput. modelul este esential, pt ca unii poate au informatii sau metode de cautare care iti gasesc cele cerute de tine, tu nu vrei sa dai informatii, dar te iei de restul care ti le cer.

pe de alta parte, atunci cand ai ceva nou, mai ales cand vrei sa desfaci pana la ultima bucata, faci poze pe masura ce mergi. nu dupa ce ai desfacut, pt ca vei ajunge exact in situatia care esti acum. ai sa spui ca iti tin o lectie, nu, este un sfat pt viitor.

#16
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5x28XzNg-AA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Salut , nu ai precizat despre ce bicicleta e vorba . Adica e un pegas de ala cu frana de aia pe automat , e o ucraina de aia cu roti pe 28 , e un mtb vechi?
N-are nimeni cum sa te ajute atat timp cat nu spui despre ce tip de bicicleta e vorba.

#18
fantastickmath

fantastickmath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 25.04.2010
Pozele le pun maine ..... ploua aici de numa!

Stiu ca am gresit cand am demontat fara sa fiu atent si fara sa fac cumva incat sa-mi amintesc cand montez inapoi totul... Am fost frustrat ca nu o tinut reparatia si ma gandeam ca e mai simplu mecansimul (ceva de genul cel din videoclip de mai sus) dar nu era asa ..... e chiar complicat, sau cel putin asa mi se pare! sunt multe piese mici deci o sa fie si multe fotografii.... Nu am postat imediat fotografiile ca abia mai tarziu m-am gandit sa cer ajutor pe net, dupa ce am montat totul provizoriu inapoi (chiar incepuse sa ploua cand montam).

Nu am venit sa ma cert pe forum ci sa cer ajutor si chiar imi doresc sa primesc unul, dar imi pierd cumpatu' cand vad anumite prespuneri si prejudecti. Noi romanii suntem campioni la asa ceva!

Iar cei care s-au oferit sa ma ajute si probabil au sa ma ajute pe maine .... imi doresc sa ma revansez cumva .... dar pe moemnt va multumesc!

Edited by fantastickmath, 24 May 2016 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate