Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Recomandare laptop programare si gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
Salut, as avea nevoie de niste pareri in ceea ce priveste achizitionarea unui laptop. Eu as dori sa il folosesc pentru programare deoarece mai am 1 an si ajung la BAC iar eu as vrea sa imi fac o cariera in programare. As dori sa cumpar un laptop performant deoarece il voi folosi si in gaming si mi-as dori sa poata rula lejer aproape sau chiar toate jocurile din seria Call Of Duty, GTA 5, seria SaintRow si multe altele. Nu il voi folosi in gaming in mod excesiv dar imi doresc unul performant si sa ma incadrez in suma de 3000-3500 lei. Probabil il voi achizitiona cu extra garantie 2 ani sa fiu sigur ca o sa il am pana termin facultatea. La cerinte as dori sa aibe varianta de procesor i5 sau i7 de la 2,3ghz in sus cu Turbo Boost neaparat si procesor de tip HQ sau H quad-core. Am gasit 3 laptopuri intre care oscilez si m-ar ajuta si parerea celor care au avut un laptop din acea gama sau ceva asemanator sa stiu care sunt de calitate atat performante cat si rezistente. In ceea ce tine de rami minim 4 gb de preferat 8 gb dar as putea adauga manual 4 gb daca restul specificatiilor sunt ok.
Cele 3 laptopuri intre care oscilez sunt:
1. ASUS F550JX-DM247D ( http://www.altex.ro/...b-ddr3-free-dos )- din cate am citit despre acesta se cam incalzeste cand este folosit pentru programe care folosesc memorie mai multa...
2. Laptop ACER Aspire V5-591G-59B0 ( http://www.altex.ro/...-950m-4gb-linux )- problema acestui laptop este lipsa untitatii optice de care as cam avea nevoie in viitor, desigur nu mi-ar fi greu sa cumpar o unitate optica externa dar trebuie sa o car dupa mine oriunde merg... in rest pare ok la specificatii
3. Laptop LENOVO IdeaPad Y50-70 varianta cu Intel® Core™ i5-4210H ( http://www.altex.ro/...0m-4gb-free-dos )- acesta este chiar Ok inafara de lipsa unitatii optice si 4 gb ram in minus... care i-as putea adauga dar tot ramane problema unitatii optice; dar din ce am inteles este mult mai rezistent...

Dupa cum am precizat il voi folosi pentru programare dar si pentru gaming(2 maxim 3 ore pe zi, depinde de timp si chef... in rest pentru programare). Desigur nu ma supar daca veniti si cu alte laptopuri ce se incadreaza in 3000-3500 de preferat de la altex. Multumesc!

Edited by Tudor0000, 24 May 2016 - 19:28.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ia un ASUS ROG, are alta constructie, ASUS-ul ce l-ai postat tu este "normal" si se incalzeste repede. ROG-ul este special facut pentru gaming.

#3
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostTudor0000, on 24 mai 2016 - 19:26, said:


Ai invatat sa folosesti OOP si chestii mai complexe sau faci doar chestii de baza?

Lenovo Y50 e foarte ok , duce majoritatea jocurilor la un nivel acceptabil.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ce au asa special Altex? Ca preturi mici sigur nu ...

F550JX-ul e plastic, il uiti.
Acer-ul e ok, desi cam scumpicel pentru ce stie sa faca.
Y50-ul e cel mai ok, dar scump si asta la Altex (ai unitatea optica externa, inclusa in pachet).

@TruculMagic
Hai sa-ti zic un mic secret: ROG-ul e un logo, e marketing.
GL552 / G551 nu au nicio treaba cu G752-urile ROG veritabile, cu racire dual-fan si toate cele. GL552, respectiv G551, sunt ambele bazate pe platforme multimedia, Asus N mai exact, doar ca li s-a schimbat coloristica. Asadar, usor cu afirmatiile gratuite, ca bagi lumea in eroare.

Edited by georgik12, 24 May 2016 - 19:46.


#5
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
Multumesc pentru pareri! Deci Y50-ul ar fi cea mai buna alegere... inca o intrebare ar fi: daca mai adaug eu 4gb manual nu risc sa pierd garantia sper... nu stiu sigur daca este sigilat capacelul de la rami...
Mai astept pareri de la cei care cunosc mai bine aceste laptopuri...

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Trebuie sa scoti tot capacul spate ca sa faci upgrade la ram ceea ce duce cel mai probabil la pierderea garantiei.

Mai asteapta si alte pareri.

#7
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016

View Postjegmihai, on 24 mai 2016 - 19:42, said:


Ai invatat sa folosesti OOP si chestii mai complexe sau faci doar chestii de baza?

Lenovo Y50 e foarte ok , duce majoritatea jocurilor la un nivel acceptabil.
Nu am invatat încă sa folosesc OOP stiu sa lucrez deocamdată in C++ dar mai stiu cate ceva la java, oricum nu am nevoie acum de el dar la facultate o sa am cu siguranta.

View Postjegmihai, on 24 mai 2016 - 20:27, said:

Trebuie sa scoti tot capacul spate ca sa faci upgrade la ram ceea ce duce cel mai probabil la pierderea garantiei.

Mai asteapta si alte pareri.

Mersi pentru părere mai astept si altele, poate răspunde cineva care detine un astfel de model...

#8
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu pierzi garantia la Y50 daca faci operatiunea ok si nu rupi pe acolo ceva.
Intreb din nou: de ce Altex?

#9
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
Altex pentru ca vreau sa il iau in rate pe 2 ani iar acolo îl pot lua cu dobanda 0%. Încă o mica întrebare: E mare diferenta intre i5 4210h dual core 2,9ghz al lui y50 si i7 4720hq quad-core 2,6ghz de la asus? Diferente stiu si eu ca sunt dar se simt puternic atunci când vreau sa rulez un joc mai nou cu cerinte mai mari?

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Nu se simt deloc.
In schimb, ai simti si iar ai simti diferențe in jocuri între 950M si 960M, mai precis FPS cu vreo 40% mai mic daca mergi pe 950M.

#11
Tudor0000

Tudor0000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.05.2016
Ok mersi mult georgik12. O sa trec maine sau poimaine pe la altex sa il cumpar.

#12
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cu placere.

#13
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Sa ai grija ca la Altex sunt cei mai naspa angajati cand vine vorba de garantii si retur in service.
Mai bine te duci la Mediagalaxy unde desi sunt aceeasi firma angajatii sunt mult mai bine educati si saritori....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate