Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Astazi este o zi mare, dupa ani buni de bantuit forumul a venit si momentul in care avem o varianta destul de avansata a proiectului care va sta la baza locuintei noastre.

Terenul are aproximativ 1100 mp, 55x19,7 din care cred ca au mai ramas vreo 1000 dupa ce m-am retras 50 de cm de la drum si dupa ce mi-am facut unul din gardurile laterale exclusiv pe terenul meu din lipsa de intelegere din partea vecinului. Terenul l-am achizitionat in 2014 si am vrut sa il imprejmuiesc si sa fac o organizare de santier (o baraca). De la baraca temporara am ajuns la un garaj in toata regula, 35mp construiti, caramida + beton si care are si un pod. Am zis daca il fac, sa il fac o singura data si sa fie bun facut.

Tin sa multumesc tuturor utilizatorilor care activeaza pe arie, cat si celor care si-au incetat activitatea intrucat au cam terminat constructiile si nu mai au motive sa intre aici. E motivul pentru care deschid acest jurnal, asa cum am profitat de experienta altora, asa vreau sa ajut si eu pe altii. Sunt foarte multi utilizatorii care merita niste lazi de bere de la mine, asa ca nu ii voi aminti aici.

Va spun de la inceput ca voi incerca sa fiu atat cat de transparent pot fi in ceea ce priveste preturile pentru ca stiu ca e un punct nevralgic pentru oricine - cat costa halatu' ?! Terenul este in apropierea Ploiestiului (in sensul larg :) ) a iesit cam 27E/mp, actele au fost vreo 1500 de lei. Nu e deloc putin, dar e o zona foarte linistita, e pe o fundatura si toate utilitatile sunt la poarta (inca nu e asfaltat, e doar pietruit).

Anul trecut am reusit sa fac bransamentul la apa si electricitate (si canalizare, dar nu e dat in folosinta inca, deoarece statia de epurare nu e gata).

Bugetul disponibil este 100.000 E si voi incerca pe cat posibil sa ajung la faza de finisaje cu cat mai multi bani pentru ca vreau sa pun niste lucruri peste medie, unde stau acum sunt la medie (sau mai jos) asa ca vreau un upgrade. Initial, pana sa ajung la arhitect, socoteam in mintea ma ca ma incadrez cu suprafetele dorite in 220 mp construiti (numai cladirea, fara terase). Evident ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ astfel incat la ora actuala, versiunea 3 a proiectului a ajuns la 260 mp construiti.

Din fericire, arhitectul e un baiat foarte fin si nu s-a suparat cand i-am cerut o noua modificare (credit lui The_Mack, mi l-a recomandat si de la prima intalnire am stiut ca nu are rost sa caut mai mult si ca ne-am gasit colaboratorul). Sper in cele din urma sa ajung la 240 mp sau mai putin, scazand cate putin din majoritatea incaperilor. Daca aveti idei sunt nerabdator sa le citesc si va multumesc anticipat.

O sa incerc sa pun cat mai multe poze, dar asta nu se va intampla foarte curand, intrucat planuiesc sa incep constructia in urmatorul sezon de constructii, in 2016, anul acesta incerc sa pun la punct toate actele, autorizatii, etc, sa tocmesc o echipa de constructori si eventual sa arvunesc o parte din materialele "mari" - am vazut ca se practica a se cumpara iarna atunci cand preturile sunt un pic mai mici, urmand a fi livrate la momentul oportun (martie-aprilie, depinde de vreme).

O sa lucrez cu o echipa de muncitori, am deja cateva contacte promitatoare. Nu sunt ipocrit si recunosc - partial pentru pretul mai scazut. La garaj si gard am lucrat cu o firma si nu am avut nici un beneficiu major, lucrarea s-a desfasurat foarte greu, inadmisibil chiar, o luna si jumatate nu s-a lucrat nimic. S-a lucrat corect si am fost scutit de du-te vino dupa materiale, dar m-am mai documentat si nu va fi chiar atat de greu de gestionat (o sa incerc sa arvunesc materialele mari de la un distribuitor mare gen Artsani/Dedeman) si materiale mai mici, maruntisuri o sa vorbesc la un depozit din apropiere sa le livreze pe masura ce e nevoie si eu sa trec in fiecare seara sa achit. In afara de asta, arhitectul va superviza destul de des constructia, voi angaja si un diriginte de santier serios, iar tatal meu ma va mai ajuta in ceea ce priveste logistica (eu lucrez cam 11 ore pe zi si de aceea imi va fi greu sa stau cu ochii pe santier)

O sa vedeti in planuri si o ciudatenie, o camera dedicata Home-Cinema, am mai vazut pe forum doar la un utilizator, din pacate nu a dat prea multe detalii despre ea. O sa fie o camera fara ferestre, in care sa pot controla 100% luminozitatea, initial era proiectata cu 2 randuri de scaune si inaltator, dar dupa taierile de suprafete cred ca va ramane o singura canapea si restul care mai vin vor sta pe jos sau pe scaune de jur-imprejur (daca n-au bilet, n-am ce le face :)) ). La etaj vor fi de fapt 2 bai - una comuna si una matrimoniala, le va mai schimba arhitectul pe acolo, ca uitase ca trebuie 2. Un dormitor de la etaj e in plus, va fi o camera de oaspeti. Stiu ca veti spune ca e risipa, dar asa vrea sotia, se gandeste ca unul din parintii nostri ar putea sta acolo in caz de... Eu nu prea vreau sa ma gandesc la asta, dar ii fac pe plac. Oricum ar fi cam greu de echilibrat altfel, ar fi foarte mare diferenta de suprafete intre etaj si parter.

Arhitectul mi-a propus un sistem constructiv cu zidarie portanta, cu caramida Durotherm. Vad ca multa lume construieste in cadre, deocamdata sunt de acord cu el si nu vad nimic in neregula cu aceasta alegere, nu imi plac grinzile prin camere si mi-a promis ca nu va fi cazul, in living o sa fie o grinda intoarsa.

O sa atasez cateva poze pentru inceput, deja ma simt emotionat in acest moment maret si probabil uit cateva lucruri care tin de prezentarea initiala, dar voi face completari ulterior, pe masura ce imi aduc aminte. Mai am niste poze cu terenul, dar sunt prea mari, trebuie sa ajung acasa pentru a le redimensiona si apoi le uploadez.

Attached Files


Edited by conu71, 25 May 2016 - 10:03.


#2
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Nu se vad prea bine planurile alea, dar pare imensa. Esti sigur ca are doar 260mp construiti asa cum apare acolo? Cam atat am eu si nu am living de 30mp, sala de cinema, etc...

#3
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Imi pare rau ca nu se vad prea bine, atata am putut sa fac cu telefonul oricum ele se vor schimba, sper sa le primesc si in format digital. Acum uploadez poze cu starea terenului.

Un alt set de multumiri se duce catre Andrei Lesan, care mi-a deschis orizontul catre ceea ce inseamna eficienta energetica. Deocamdata voi merge pe caramida de 25cm + 20 polistiren, 15cm polistiren sub placa si 40 cm de vata in pod si sper in acest mod sa cobor cat mai mult sub cei 100kwh/mp/an.

Suprafata construita din planurile scanate este 260mp + vreo 46 de terase, sigur atat are. Sper ca la urmatoarea versiune sa intram in 240. De asemenea se va unifica axul din dreapta imaginii (cea cu baile), l-am rugat sa facem asa pt ca va scadea costurile cu manopera.

LE: am facut din nou poze schitelor.

Attached Files


Edited by Bylly00, 24 May 2016 - 18:39.


#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Scuză-mă, dar de ce trebuie să-ți deschid ușa dormitorului ca să intru în baie? :)

#5
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E "misto" faza cu dormitorul 1 cu baie si dressing iar celelalte doua nu beneficiaza de nici un spatiu sanitar sau depozitare.


#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, acolo v-am zis e o greseala de eroare Posted Image. Va fi o baie comuna cu acces din hol, iar cealalta va fi baia matrimoniala cu acces prin dressing din dormitorul matrimonial. Dormitorul mijlociu va mai "manca" vreo 2mp din dormitorul mic printr-un dressing. O sa vad cum si ce fel. Dormitorul mic va avea un pat, noptiera si un dulap.

Am uitat sa spun despre beci. Vreau si un beci pana-n 10mp, proiectantul mi-a propus sa fie sub terasa ca fiind cea mai economica varianta, cu scara normala. In zona apa este la 80-100m adancime, eu locuiesc acum undeva la vreo 500m de teren, am si aici beci, care nu are nici un fel de hidroizolatie, nu am avut niciodata probleme cu infiltratiile. Initial proiectantul mi-a propus o varianta de hidroizolatie cam complicata, cu hidroizolatie protejata de un zid cu caramizi de 11,5cm (asta pe langa diafragma de beton). Mie mi se pare risipa si as vrea sa pun eventual un aditiv in beton si atat. Problema a ramas in discutie, desigur.

Edited by Bylly00, 24 May 2016 - 18:45.


#7
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Succes iti doresc, ai planuri mari dar vad ca te-ai si documentat suficient sa stii in ce te bagi :). Asteptam cu interes evolutia, mie imi place cum arata terenul si imrejurimile, my kind of place :).

#8
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La 80m adancime ? Unde ai terenul ? In desert ? :)


Accesul de pe casa scarii pe holul de distributie de la etaj, nu e prea reusit

Edited by doarUNom, 24 May 2016 - 18:58.


#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pe deal Posted Image. Pe bune vorbesc, in oras nu stiu decat un singur om care are put forat, undeva la 80 de m, omul era director la petrom si avea utilaje la indemana. In rest, vecinul meu, cel cu constructia grandioasa a cochetat cu ideea, dar a fost prea mult chiar si pentru amibitia lui, deocamdata s-a lasat dupa ce a intrebat in stanga si in dreapta.

Nici mie nu imi convine ca holul + casa scarii ocupa 20mp per nivel, dar nu prea am ce face, orice idee e binevenita. Pana una alta am venit cu ideea de a ingusta holul de la etaj pana la 1,2 m, asa am acum aici si mi se pare ok, avand in vedere ca nu e o zona de trafic intens. Treaba e ca eu mi-am dorit acest tip de scara, cu podest, asa am aici si mi se pare cea mai comoda din toate tipurile. Din pacate, e si tipul care ocupa mult spatiu (nu cel mai mult totusi).

Edited by Bylly00, 24 May 2016 - 19:01.


#10
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Apa de baut la 80..a ales o panza mai buna. Insa prima panza e mult mai sus.


#11
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Suprafata construita din planurile scanate este 260mp + vreo 46 de terase

Inseamna ca a mea e mai mica decat apare in AC, sau au calculat aia altceva pe acolo, altfel nu imi explic cum poti sa ai 10-15mp utili in plus pe nivel si acceasi suprafata construita :)

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu, o sa ma mai uit si la tine. Asa mi-a calculat omul, asa trebuie sa fie. Cat despre apa, vecinul voia sa inceapa o gradina de legume, deci nu cred ca interesul lui principal era sa fie potabila. Hdi poate confirma ca in oras e o chestie utopica sa ai put forat, e adevarat ca el are casa in zona cea mai deluroasa, dar chiar si-asa...

Ca tot veni vorba, salutari si mii de multumiri zboara si catre hdi pentru ajutor si sfaturi.

#13
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016
Salutare,
Arata bine proiectul dar si terenul. Iti doresc sa ai parte de mesteri mari, ieftini si calitativi :)
Sa ai spor!

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@bylly00...parterul ara binisor poate cu exceptia holurilor cam mari....Nu stiu ce o fi fost in capul arhitectul cand a schitat etajul ala....(chiar daca ai zis ca e o eroare, nu dai asa ceva "pe post")
Singura mea necunoscuta e cu "sala de cinema" ce vrei sa faci acolo pentru ca mi se pare mult prea mica ca sa fie numita "sala de cinema"....dpmdv o sala cinema inseamna ca te-ai gandit deja la un videoproiector si un ecran de proiectie...cat de mare va fi ecranul? la o diagonala a ecranului de 2 metri cred ca cei 6 metri nu sunt suficienti ...
Nu am inteles care e faza cu putul forat....Eu am foraj la 60 metri in stanca nu la ses...

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bine ai venit pe jurnalul meu brawnie, am un respect deosebit pentru tine datorita muncii de voluntariat pe care o faci. Treaba cu apa este ca e jos si sper sa nu trebuiasca sa cheltui prea mult cu hidroizolatia beciului. Pentru uzul meu, nu ma intereseaza, am deja bransament la apa.

Treaba cu home-cinemaua e asa - daca o compari cu o sala adevarat normal ca pare o gluma, dar pentru deliciul catorva oameni e suficienta. Eu am acum proiectorul pus cam la 3,5 m de ecran (ecranul are 100'') si mi se pare ideal, ar merge un pic mai mare, poate 120'' din cauza ca majoritatea filmelor sunt 2,35:1 si pierzi aproape o treime dintr-un ecran normal de 16:9. Ar merge el mai mare, dar deja rezolutia full-hd devine insuficienta, iar pana la UHD e cale lunga de tot. Deja am cam renunta la suprafata de 21,6 mp pentru home-cinema, cred ca o sa ajung pe la 17 si voi pune un singur rand de scaune/canapea. Deci nu ma gandesc la diagonale de 2m, cred ca e prea mult si ar insemna costuri mult mai ridicate, necesitand mai mult spatiu. Eu voi avea niste boxe standfloor si nu prea pot cobori cu ecranul mai jos de 1m pentru ca ar insemna ca ele sa imi obtureze vederea la ecran (voi pune un ecran fix, nu drop-down cum am acum, e chiar mai ieftin si ai mult mai putine batai de cap).

#16
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bylly nu comparam cu o sala de cinema de la mall ... doar ca am vazut 2 astfel de sali de recreere (na ca nu li se spunea sali de cinema) iar distanta pana la ecran era destul de maricica...de asta am zis ca va conta si ce ecran de proiectie iti pui acolo...Si eu cochetez cu ideea de videoproiector pentru living..ceva sfaturi in acest sens?
Pentru hidroizolatie fundatii si beci cred ca ai citit deja ce recomand eu...aditiv de impermeabilizare in masa a betonului...in speta Hyseal Concentrate.

#17
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Eu i-as pune totusi ferstre la camera aia "de cinema". Cine stie, poate vreodata o faci birou, sala de biliard sau de fitness... cu niste rulouri exterioare coborate faci intuneric bezna si in mijlocul zilei...

#18
vlad-28

vlad-28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 24.01.2016

View Postbrawnie, on 24 mai 2016 - 20:49, said:

Pentru hidroizolatie fundatii si beci cred ca ai citit deja ce recomand eu...aditiv de impermeabilizare in masa a betonului...in speta Hyseal Concentrate.
Hyseal Concentrate a folosit si userul de aici @lucas19811981, de la o firma din Bucuresti, care trimite si prin curier. Daca vrei, iti dau un nr de telefon, pe care mi l-a dat si mie lucas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate