Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema gandac(i)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Am nevoie de un sfat...

Pentru prima data in ultimii 15 ani m-am trezit in casa cu un gandac. Socul a fost imens tinand cont ca nu era un gandac obisnuit de bucatarie ci specia asta mai nou aparauta pe meleagurile noastre dubla ca dimensiune si care culmea mai si zboara.

Nu am avut niciodata probleme cu gandacii , nu am vazut gandaci pe scara in ultimii ani nici acum nu am vazut vreunul. Am refacut de la 0 apartamentul acum 1 an , nu exista crapatura , gol pe langa tevi , e sita super fina la baie , chiuvetele ca si cada au dop permanent (trebuie sa tragi de o tija ca sa evacuezi apa) si am si plase la geamuri.

Nu pot sa intelg pe unde naiba a intrat. Orice sugestie e binevenita...

A doua problema ar fi , cu ce naiba omor daca se poate instant monstruozitatea asta?
Primul lucru azi dimineata a fost sa merg la magazin am luat 10 doze de Regesc am pus de 3 ori mai putina apa si am spoit tot apartamentul.

Dar vreau daca exista ceva pe piata (in afara de napalm) cu care sa ii tau un jet doua si sa stiu ca moare. Pentru ca mai mult ca sigur nu am o colonie si vreau ceva cu efect instant , nu sa stiu ca se zbate prin spatele vreunui sifonier .
Nu sugerati k-300 ...

#2
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
vezi sa nu amortesti si tu o data cu gandacul, de la supradozajPosted Image

#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 casadivino, on 24 mai 2016 - 13:52, said:

vezi sa nu amortesti si tu o data cu gandacul, de la supradozajPosted Image

Cine crezi ca mai calca in apartamentul ala 48 de ore?

#4
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 Jammalan-the-Prophet, on 24 mai 2016 - 13:53, said:


Cine crezi ca mai calca in apartamentul ala 48 de ore?
gandaciiPosted Image

si fara gluma, unde e unul mai e cel putin inca unu..

#5
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
K-othrine SC 25, sau ceva de genul, nu mai tin minte, au trecut multi ani de cand m-am razboit cu ei, intr-un bloc de garsoniere. Sa stii ca au vazut filmele cu Bruce Willis, Die Hard!

#6
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
Solfac nebulizator. Este excelent.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Jammalan-the-Prophet, on 24 mai 2016 - 13:48, said:

Am nevoie de un sfat...

Pentru prima data in ultimii 15 ani m-am trezit in casa cu un gandac. Socul a fost imens tinand cont ca nu era un gandac obisnuit de bucatarie ci specia asta mai nou aparauta pe meleagurile noastre dubla ca dimensiune si care culmea mai si zboara.

Nu am avut niciodata probleme cu gandacii , nu am vazut gandaci pe scara in ultimii ani nici acum nu am vazut vreunul. Am refacut de la 0 apartamentul acum 1 an , nu exista crapatura , gol pe langa tevi , e sita super fina la baie , chiuvetele ca si cada au dop permanent (trebuie sa tragi de o tija ca sa evacuezi apa) si am si plase la geamuri.

Nu pot sa intelg pe unde naiba a intrat. Orice sugestie e binevenita...

A doua problema ar fi , cu ce naiba omor daca se poate instant monstruozitatea asta?
Primul lucru azi dimineata a fost sa merg la magazin am luat 10 doze de Regesc am pus de 3 ori mai putina apa si am spoit tot apartamentul.

Dar vreau daca exista ceva pe piata (in afara de napalm) cu care sa ii tau un jet doua si sa stiu ca moare. Pentru ca mai mult ca sigur nu am o colonie si vreau ceva cu efect instant , nu sa stiu ca se zbate prin spatele vreunui sifonier .
Nu sugerati k-300 ...

ai verificat daca usa de la intrarea in apartament se inchide etans pe tot conturul ? gaurile pe unde iti intra in casa cablul tv, teava de gaze (daca ai separatie), cablul de la interfon (daca ai asa ceva) - sunt toate astupate (intelegi ce vreau sa zic, umplut golul de pe langa cablu/fir/teava) ?

Edited by corinadaniela, 24 May 2016 - 14:14.


#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
E aproape imposibil sa scapi pe viata de ei. De omorat ii omoara si Aroxol pulverizator. Dar peste o vreme o sa mai intalnesti un neam al individului de aseara Posted Image
Gandacii nu stau sa ii vezi tu. De obicei noaptea cand e liniste ies la petrecere, ziua cand sunt zgomote normal ca nu vezi, ca dorm dupa cheful de seara :D

#9
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 badboy69on, on 24 mai 2016 - 14:05, said:

K-othrine SC 25, sau ceva de genul, nu mai tin minte, au trecut multi ani de cand m-am razboit cu ei, intr-un bloc de garsoniere. Sa stii ca au vazut filmele cu Bruce Willis, Die Hard!

Mersi de sugestie , din cate vad parca e mai puternic decat Regescul ala dar din pacate e tot unul cu efect in timp.

Ma batea gandul sa il tin intr-un pulveriazator si in caz de panica sa il folosec direct pe post de flamethrower dar vad ca isi pierde efectul daca sta dizolvat in apa prea mult timp.


 Gyselle, on 24 mai 2016 - 14:12, said:

Solfac nebulizator. Este excelent.

Caracteristici tehnice:
'Bomba fumigena'... Oh yeah....danke danke danke Posted Image Posted Image Posted Image

 corinadaniela, on 24 mai 2016 - 14:13, said:

ai verificat daca usa de la intrarea in apartament se inchide etans pe tot conturul ? gaurile pe unde iti intra in casa cablul tv, teava de gaze (daca ai separatie), cablul de la interfon (daca ai asa ceva) - sunt toate astupate (intelegi ce vreau sa zic, umplut golul de pe langa cablu/fir/teava) ?

Cele enumerate sunt cam 100% sigure.
La usa de la intrare nu m-am gandit sincer sa fiu .
Mersi de sugestie.

 vubiv, on 24 mai 2016 - 14:13, said:

E aproape imposibil sa scapi pe viata de ei. De omorat ii omoara si Aroxol pulverizator. Dar peste o vreme o sa mai intalnesti un neam al individului de aseara Posted Image
Gandacii nu stau sa ii vezi tu. De obicei noaptea cand e liniste ies la petrecere, ziua cand sunt zgomote normal ca nu vezi, ca dorm dupa cheful de seara Posted Image

Aoleu , lasa-ma.
Eu am probleme legate de curatenie , e aproape obsesie , prietena zice ca o dau in OCD.

Le fac autoservire la scara vecina da sa ma lase naibii in pace. Le fac si discoteca din aia cu ultraviolete (cred ca imi iau si 2 tampenii din alea )

Edited by Jammalan-the-Prophet, 24 May 2016 - 14:18.


#10
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Intre timp cauta pe unde si-au luat casa prin credit, si poate ii convingi sa foloseasca darea in plata si sa paraseasca locuinta Posted Image

Edited by vubiv, 24 May 2016 - 14:31.


#11
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
@initiator, eu spun ca te stresezi degeaba. O fi intrat pe geam, daca spui ca zboara.

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Fenotim profesional , Draker 10.2 - doua substante foarte bune .
Nu fi chiar asa speriat, e normal, noi le-am invadat "locuinta" nu ei noua, ne obisnuim cu ei, ii mai dam cu otrava si ...oricum nu se moare din asta . In cazul unui razboi nuclear sunt printre putinele fiinte care vor supravietui Posted Image

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 Gyselle, on 24 mai 2016 - 14:36, said:

@initiator, eu spun ca te stresezi degeaba. O fi intrat pe geam, daca spui ca zboara.

sau l-ai bagat in casa atunci cand ai strans rufele de pe balcon....

inca ceva : ti-ai cumparat recent ceva nou prin casa ? mobilier, decoratiuni ?
in afara de asta - esti sigur ca la locul tau de munca nu sunt gandaci ? intreb pentru ca acum aproximativ un an eram invadati de gandaci de bucatarie la locul de munca (veneau de la apartamentele aflate deasupra birourilor unde lucrez). pana sa ne dam cu totii seama cat de masiva era invazia, unii dintre noi ne-am trezit ca am dus acasa gandaci, in genti de laptop, posete tinute in dulapuri, documente luate de la birou pentru a lucra acasa, samd. unora li s-au urcat gandacii pe interiorul hainelor atarnate in cuier sau pe spatarul scaunului, de s-au trezit cu gandacii in haine....bleah...

#14
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"sau..."
Sau sa vezi ce frumos si gratis il transporti in geanta de la serviciu acasa sau din alte locuri pe unde misuna - posibilitati multiple

#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 corinadaniela, on 24 mai 2016 - 14:42, said:


sau l-ai bagat in casa atunci cand ai strans rufele de pe balcon....

Am balcoanele inchise si plasele stau permanent inchise dar....mi-ai dat o idee.
Am tevile de scurgere de la balcoane de cam 5 cm , suficiente sa intre o nevastuica nu un gandac.

Cred ca imi iau un aparat din ala UV cu gratar electric si il las pe balcon.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

 xilo, on 24 mai 2016 - 14:42, said:

Fenotim profesional , Draker 10.2 - doua substante foarte bune .
Nu fi chiar asa speriat, e normal, noi le-am invadat "locuinta" nu ei noua, ne obisnuim cu ei, ii mai dam cu otrava si ...oricum nu se moare din asta . In cazul unui razboi nuclear sunt printre putinele fiinte care vor supravietui Posted Image

oh, si eu m-am speriat si scarbit cand am vazut pentru prima data un mutant de gandac d-ala...noroc ca era mort, altfel o luam la fuga...

initiator, inca o tema de gandire : usile interioare din apartament - cum sunt ? din ce sunt confectionate, adica ? partea inferioara a foii de usa este plina/acoperita ? da cu mana sa verifici. te fac atent in legatura cu usile, pentru ca pot deveni unul dintre adaposturile preferate ale gandacilor (la modul general) alaturi de tocurile de usi, zonele din casa unde se umbla foarte rar gen debara, samd.
ma tem ca te paste o curatenie generala in casa si verificatul tuturor cotloanelor :-(.

Edited by corinadaniela, 24 May 2016 - 15:01.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
In tevile de scurgere din balcon baga un burete de sarma pt bucatarie.

#18
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cred ca doar usile vechi, comuniste aveau liber pe partea inferioara sau superioara.
La cele noi nu am vazut model sa nu aiba melamina sau cant.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate