Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LandscapePro

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Program de editare pentru fotografie de peisaj. Se laudã cu selecții automate, înlocuiri rapide de cer, re-iluminare.


[ http://3.static.img-dpreview.com/files/p/E~TS520x0~articles/5716845724/image2.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Anthropics Technology, the makers of the PortraitPro software application, has announced a program that it claims ‘radically simplifies and speeds up’ dramatic reworking of landscape images. LandscapePro offers tools for replacing skies, enhancing water and altering the direction of the light using automatic selection techniques and ‘one-click’ pre-sets. The company says that users will need ‘no prior knowledge or technical skills’ to use the program.
http://www.dpreview....ramatic-changes

#2
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
KitschMaker Pro Posted Image

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Practic nu-ti mai trebuie aparat foto, nici subiect, doar imaginatie si vreo doua clikuri.

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Se tot bate monedă pe tema că fotografia este artă, și ca atare se poate adăuga, scoate, modifica orice în cadru. :)

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Si ii poti contrazice?

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă ne referim la „fotografia artistică” nu.

#7
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

View Postcrokodilu, on 23 mai 2016 - 11:23, said:

Practic nu-ti mai trebuie aparat foto, nici subiect, doar imaginatie si vreo doua clikuri.
Aparatul foto iti trebuie in continuare! Diferenta e ca nu mai trebuie sa ai subiectul si fundalul in acelasi cadru! ;)
Totusi chestii de genul asta se fac de mult timp si tot nu s-a renuntat la aparatul foto!

Edited by DannyMC, 23 May 2016 - 16:56.


#8
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Am testat trialul si nu sunt prea incantat. Selectiile sunt dure, nu pot fi controlate precis, iar modificarile produc contururi nedorite pe imagine. Pentru cer ar merge, daca cerul este bine delimitat de restul cadrului si la fel pentru celelalte elemente predefinite. Prefer selectia contextuala din Nick, care este si mai ieftin (!).

Edited by DSops, 23 May 2016 - 20:02.


#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Ai testat cât, 10 minute? Eu nu am testat, dar am vorbit cu cineva care l-a testat vreo 5 ore și a ajuns să îl înțeleagă puțin și i se pare foarte bun la ce știe să facă.

#10
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
De acord, este foarte bun la ce stie sa faca. Problema este ca stie foarte putine. Pe de alta parte nu prea conteaza cate ore testezi, ci ce testezi.

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Cu selecțiile e destul de complicat. Prima dată când m-am apucat să învăț să selectez în PS nu am reușit extraordinar. Mi-a luat ceva timp să mă perfecționez și nici acum nu sunt as. Durează mult să rafinez selecția și nu am răbdare.

#12
Notorious

Notorious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.11.2003

View PostDSops, on 23 mai 2016 - 20:01, said:

Prefer selectia contextuala din Nick, care este si mai ieftin (!).

Poti sa detaliezi te rog?

#13
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postneur0, on 23 mai 2016 - 11:30, said:

Se tot bate monedă pe tema că fotografia este artă, și ca atare se poate adăuga, scoate, modifica orice în cadru. Posted Image

A fotografia: "este tehnica prin care se pot crea imagini sub acţiunea luminii" ... dacă nu te mai "joci" cu lumina (fie în momentul captării imaginii iniţiale fie în camera obscură) nu mai e fotografie ;-)

#14
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postmontecarlo, on 31 mai 2016 - 12:13, said:

A fotografia: "este tehnica prin care se pot crea imagini sub acţiunea luminii" ... dacă nu te mai "joci" cu lumina (fie în momentul captării imaginii iniţiale fie în camera obscură) nu mai e fotografie ;-)
Te joci, dar camera obscură e instalată pe PC.

Edited by neur0, 31 May 2016 - 14:28.


#15
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostNotorious, on 31 mai 2016 - 11:00, said:

Poti sa detaliezi te rog?


Despre LandscapePro sau despre Nick?

Edited by DSops, 31 May 2016 - 14:29.


#16
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Dacă prin Nick te referi la Nik Collection, ăla e deja gratuit. Alt plugin PS pentru selecții ar fi Topaz ReMask, pe care nu l-am folosit încă dar este destul de lăudat.

Edited by neur0, 31 May 2016 - 14:39.


#17
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Da, scuze, ma refeream la Nik, este gratuit, de aia am spus ca este mai ieftin cu semnul exclamarii. Nik Collection nu este un plugin pentru selectii, ci pentru procesari destul de serioase. Unul din punctele lui forte este algoritmul intern de selectie, care este simplu de utilizat si extrem de eficient: selectia este definita de un cerc, in care procesarile sunt ponderate atat raportat la distanta la centru de selectie, cat si de parametri contextuali ai zonei din centrul cercului de selectie. Sa dau un examplu: ai o apa cu bolovani. Daca centrul selectiei este in apa, transformarile se vor face in principal asupra apei. Daca muti centrul pe un bolovan, transformarile vor afecta in  mod vadit bolovanii din cercul de selectie care au look similar (culoare, textura). In practica este o unealta extrem de simplu de utilizat (intuitiva), eficienta, nedistructiva. Bineinteles, aceleasi lucruri se pot face si in PS, dar muuult mai greu.

#18
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Am retestat LandscapePro, cu mai multa rabdare, evident pe un landscape alpin: iarba, stanci, copaci, munti in departare, cer. Deci foarte simplu (!). Am citit tot ce se putea citi, apoi am purces la treaba. Din pacate nici in ruptul capului nu am reusit sa fac selectiile. In modul automat am obtinut cer pe bolovani, ceva munte in partea superioara a cerului, haos la pietrele din iarba. Deci, am trecut la pasul 2: selectie manuala. Cu cerul am cam reusit, dar separatia intre cer si muntii indepartati nu am reusit sa o conving sa fie unde trebuie. De asemenea nu am avut nicio sansa cu fragmentele de cer care se vad printre frunze. La pietrele de prin iarba am muncit cel mai mult, fiind multe. Dar nici aici nu am reusit sa conving programul unde e piatra si unde e iarba, desi culorile si texturile sunt destul de diferite. Final, am incercat sa fac niste transformari. Am redescoperit ca selectiile sunt dure, orice faci apar zone de delimitare vizibile. Raman la concluzia mea, ca este cel mai bun si mai rapid program care schimba cerul la un peisaj cu o zebra.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate