Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BEHRINGER VP1520

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
costachedanyel

costachedanyel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.05.2016
Salut
Daca detine cineva sau cunoaste acest model de boxe BEHRINGER VP1520 as vrea o parere.

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Depinde ce vrei sa faci cu ele.
Orienteaza-te catre http://www.senia.ro/...ehringer-6866-3

#3
costachedanyel

costachedanyel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.05.2016

View Postgeo123, on 23 mai 2016 - 18:44, said:

Depinde ce vrei sa faci cu ele.
Orienteaza-te catre http://www.senia.ro/...ehringer-6866-3

Pentru evenimente 50-100 de persoane.

#4
costachedanyel

costachedanyel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.05.2016
Sau ce boxe ami recomandati la un buget de 2000 lei.
Pentru evenimente 50-100 de persoane.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Conteaza spatiul de evenimente ,nu neaparat numarul de persoane . Asa poti ingramadi 50-60 de persoane si intr-o sufragerie.

#6
costachedanyel

costachedanyel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.05.2016

View Postedigee, on 26 mai 2016 - 20:22, said:

Conteaza spatiul de evenimente ,nu neaparat numarul de persoane . Asa poti ingramadi 50-60 de persoane si intr-o sufragerie.

Un spatiu de aproximativ 200 mp.

#7
The_Undertaker89

The_Undertaker89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.04.2016
Se pot conecta boxe BEHRINGER la un amplificator stereo integrat Marantz 7005? Si daca da, ce fel de cabluri sunt necesare?

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Teoretic da. Dar doar boxe pasive.
Practic e total contraindicat de a conecta boxe pt. PA la amplificatoare HI-FI home. Si invers.
De care boxe Behringer e vorba totusi?

#9
The_Undertaker89

The_Undertaker89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.04.2016
Ceva de genul http://www.emag.ro/b...0/pd/DK6V6BBBM/ dar vad ca se conecteaza la amplificator prin jack 6,3mm nu prin cabluri audio clasice, sa inteleg ca-ti trebuie amplificator de genul asta http://www.emag.ro/a.../pd/DFS2GBBBM/?

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Da ,unul din ala sau mai bine cauta un powermixer(mixer cu amplificare). E mai scump dar ai avantajul ca poti conecta mult mai multe surse de semnal la amplificator.
E bine de stiut ca la echipamente de genul ala e de preferat varianta cu boxe active plus un mixer obisnuit ,fara amplificare. Asta pentru ca la boxe active nu mai exista probleme de impedanta ,poti adauga cate vrei ,sistemul e mult mai flexibil. La boxele pasive trebuiesc respectate strict cerintele de impedanta ale amplificatorului sau ale mixerului cu amplificator.
Cat priveste treaba de conectica nu aia ar fi fost problema. Puteai folosi un cablu doar cu un jack la un capat iar la celelalt legai direct sarmele la amplificator. Nu stiu de ce fel de cabluri audio obisnuite vorbesti ,dar la amplificatoare HI-FI boxele nu se leaga prin RCA-uri de exemplu. Alea se folosesc strict pt. cablurile de semnal mic(LINE).
Problema e ca prin constructia lor ,caracteristici si nivelul semnalului de la surese ,amplificatoarele obisnuite(de casa) nu sunt potrivite pt. astfel de boxe.

Edited by edigee, 30 May 2016 - 09:50.


#11
The_Undertaker89

The_Undertaker89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.04.2016
Am inteles, mersi de informatii.

Eu am un Marantz pm7005 cu niste boxe Canton gle 496, ma interesau genul asta de boxe pentru a asculta muzica in curte la un volum mediu/ridicat... mai sunt si boxe de genul asta http://www.electroni...000W_i29913.htm care se pot conecta la amplificator prin cabluri audio simple de cupru, a incercat cineva o astfel de combinatie? Se aud cat de cat decent astfel de boxe conectate la un amplificator hi-fi? Pun in pericol amplificatorul cu astfel de boxe?

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Pe site-ul ala gasesti numai chinezarii de cea mai joasa spetza.
Nu amplificatoarele se ard cand le pui boxe ce inghit puteri mari ci boxele. Pare curios dar asa e. Apare fenomenul de clipping ,amplificatorul nu mai poate asigura puterea "supta" de boxe ,iapar distorsiuni severe de semnal si astfel se prajesc boxele.

#13
Kta1993

Kta1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2015
Salutare, am cumpărat recent un mixer cu putere Yamaha emx 500+500 si as vrea niste boxe pe măsura dar am un buget limitat.. Pana la 550€ maxim. M am uitat pt niste fbt uri sunt foarte scumpe.. părerile voastre m ar ajuta foarte mult !

Menționez ca vreau sa le folosesc acasa, la petreceri.. De la manele live la 2 pac :))
Multumesc !

#14
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Despre ce model de mixer e vorba?
Fara 2 basi poti sa scoti din calcul 2 pac.

#15
vasile2056

vasile2056

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.03.2009
Am cumparat un mixer behringer xenyx 1202fx si nu stiu sa-l conectez.  Ma intereseaza unde se conecteaza laptopul pt a reda muzica,unde se conecteaza amplificatorul,micofonul si castile.De asemenea cum se folosesc efectele speciale? Multumesc mult!

#16
vulpea55

vulpea55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2014
Pentru a folosi efectele reglezi "fx to main" pe la jumate dupa care trimiti de pe fiecare canal in parte din potentiometrul "fx", (cele rosii), cat ai nevoie. De asemenea pt efecte setezi/rotesti din "program" efectul dorit dupa care apesi pe buton.

Scuze pt calitatea desenului. Succes.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate