Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Confuzie legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009
In legislatie scrie ca este interzis :

– să traverseze drumurile publice, pe trecerile de pietoni, în timp ce se deplasează pe bicicletă;

In acest caz, se ia amenda daca treci aceasta trecere, desi ea face legatura intre pista de biciclete?

[ https://i.imgur.com/xZVfBLN.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta ca sa nu mai zic ca nici nu prea ai avea pe unde sa urci pe acolo decat daca se dau pietonii la o parte...

Edited by walea, 22 May 2016 - 19:58.


#2
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Amenda ar trebui sa fie ultima ta grija.

Acolo ai sanse sa o patesti. Te dai jos de pe ea.
In cel mai rau caz, un picior pe pedala si celalalt jos, te asiguri si treci incet, la viteza de pieton.


Pistele alea sunt legale? Pentru ca am impresia ca esti mai in siguranta pe carosabil. (si mult mai rapid)

Edited by Digynykraf, 22 May 2016 - 20:08.


#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Da, teoretic se ia amendă. Pistele de bicicliști din Iași sunt de toată jena, ca un scuipat între ochi dat de primărie tuturor bicicliștilor din oraș. Nicăieri nu am văzut să fie continuată pista pe stradă, exceptând câteva cazuri (rare!) la pista din Copou. Mai mult, pe pista de pe Bahlui au montat și băncuțele alea, pentru pietoni (care pietoni n-ar avea ce să caute acolo, legal). O harababură.

Deci da, legal, trebuie să te dai jos la fiecare colț de stradă, chiar dacă înainte și după e o așa-zisă ”pistă de biciclete”.

 Digynykraf, on 22 mai 2016 - 20:06, said:

Pistele alea sunt legale? Pentru ca am impresia ca esti mai in siguranta pe carosabil. (si mult mai rapid)
Nu știu câte de legale sunt. Dar faptul că ești mai rapid și mai în siguranță pe stradă nu e doar o impresie, e o certitudine. Posted Image

Edited by alexcrist, 22 May 2016 - 20:14.


#4
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Piste adevarate de bicicleta sunt alea de pe Calea Victoriei (Bucuresti) unde s-a luat efectiv o banda si s-a montat bordura sa nu poata masinile intra peste biciclisti. Restul sunt o bataie de joc. In multe locuri pista e exact cat trotuarul si pietonii pe unde pm sa circule??

Edited by rinser, 22 May 2016 - 20:12.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
poza este din tudor, in iasi

iar daca sunt persoane care stiu acea statie, o sa observe ca pista pt biciclisti este marcata direct peste statie. ma intreb cine trece primul pe acolo, calatorii din statie, pietonii sau biciclistii?

Edited by Dany_Darke, 22 May 2016 - 20:25.


#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Pista nu e marcată peste (sau pe sub) stație, ci o ocolește prin spate. Dar, ca pieton, trebuie să te teleportezi dacă vrei să ajungi sau să pleci din stație, că trotuar nu mai e pe-acolo.

Edited by alexcrist, 22 May 2016 - 20:32.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
in sensul asta ma refeream, ca taie din trotuar si ar fi peste statie. oricum te-ai afla in acea zona, sigur ii incomodezi pe ceilalti. este aiurea facuta zona.

#8
walea

walea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 17.08.2009
Problema este ca exista o alta regula care interzice mersul pe strada daca ai la dispozitie o pista alaturata. Deci in cazul de fata singurul lucru legal pe care il poti face este sa mergi pe pista cu bicicleta si sa te dai jos la fiecare traversare dintr-asta. Ori ma insel?

De ce amenda ar trebui sa fie ultima grija?

Edited by walea, 22 May 2016 - 20:55.


#9
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Pistele de biciclete din Iasi nu sunt omologate si recunoscute ca atare de politie Eu circul cu bicla exclusiv pe strada Singura exceptie e cand urc Copoul ca , deh, la deal e mai greu Mi s-a rupt axul spate din cauza bordurilor aferente pistei din Copou

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
care borduri? ca acolo sunt ditamai pistele late cat pt 3 biciclisti in paralel, din capat de sus si pana aproape de statuie.

#11
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
cum care borduri ? cele de la intersectia pistei cu strazile de pe parcurs

#12
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
O prostie cu pistele astea.
Nu exista infrastructura necesara pentru a face asa ceva.
Trebuiesc expropriate si daramate o gramada de cladiri pentru a face loc unei infrastructure rutiere si pietonale decenta.
Ca e obiceiul sa construiesti cladirea exact la limita proprietatii, a uneori chiar peste limita proprietatii :D

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Digynykraf, on 22 mai 2016 - 20:06, said:

Acolo ai sanse sa o patesti. Te dai jos de pe ea.
Nu chiar. Sunt 6 treceri in 200 metri. Circulatie nu prea e. Doar cand prind rosu la semafor ma mai dau jos, darin rest ... ochii in patru si traversez pe bicla incet.

 walea, on 22 mai 2016 - 19:57, said:

In legislatie scrie ca este interzis :
In legislatie scrie multe, dar nici politistii nu se obosesc sa o respecte. I-am aratat unui sticlete de la locala masina parcata pe pista din Copou, raspunsul lui a fost ca el nu e de la circulatie si nu e treaba lui. Really?

 sceptic_schizo, on 22 mai 2016 - 22:10, said:

Eu circul cu bicla exclusiv pe strada
Dupaamiaza in Tudor e super aglomeratie, nu prea ai loc cu bicla decat pe pista.

#14
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016

 alexcrist, on 22 mai 2016 - 20:11, said:

Nu știu câte de legale sunt. Dar faptul că ești mai rapid și mai în siguranță pe stradă nu e doar o impresie, e o certitudine. Posted Image
Nu cunosc zona.
Dar exista si portiuni unde esti mai in siguranta pe trotuar, coborand borduri.

 walea, on 22 mai 2016 - 20:54, said:

Problema este ca exista o alta regula care interzice mersul pe strada daca ai la dispozitie o pista alaturata. Deci in cazul de fata singurul lucru legal pe care il poti face este sa mergi pe pista cu bicicleta si sa te dai jos la fiecare traversare dintr-asta. Ori ma insel?

De ce amenda ar trebui sa fie ultima grija?
Legile sunt facute gandind situatiile la modul general. (acoperitoare)
Daca tii la pielea ta de biciclist, tine cont de lege si logica din spatele ei.
Atentie insa, caci legile pentru biciclisti, au fost gandite proportional cu infrastructura ciclistica.

Exemplu:
Dupa lege, pentru virajul la stanga ar trebui sa te asiguri, sa ridici mana stanga si sa il executi lent, in timp ce dai la pedale ca un hamster.
In practica, daca faci asta in oras zilnic, ai sanse importante, sa dai cu roata intr-o groapa, sa cazi, si sa treaca vreun turism peste tine.





 lucifer76, on 23 mai 2016 - 03:46, said:

Nu chiar. Sunt 6 treceri in 200 metri. Circulatie nu prea e. Doar cand prind rosu la semafor ma mai dau jos, darin rest ... ochii in patru si traversez pe bicla incet.
Cred ca e june. Si ar fi bine sa isi faca o obisnuinta buna.

Sa treaca lent ca un pieton, pentru siguranta. Si un picior jos, pentru lege.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
daca pt tine aia e situatie complicata mai bine te lasi..
Vii pe pista de biciclete si la zebra iesi pe strada, evident ca te asiguri inainte :)

#16
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Digynykraf, on 23 mai 2016 - 09:04, said:

Sa treaca lent ca un pieton, pentru siguranta. Si un picior jos, pentru lege.
Eu trec pe trecere pe bicla fix ca un pieton, incet si asta doar in zonele cu pista. In rest, pe langa.

 Digynykraf, on 23 mai 2016 - 09:04, said:

Exemplu:
Dupa lege, pentru virajul la stanga ar trebui sa te asiguri, sa ridici mana stanga si sa il executi lent, in timp ce dai la pedale ca un hamster.
In practica, daca faci asta in oras zilnic, ai sanse importante, sa dai cu roata intr-o groapa, sa cazi, si sa treaca vreun turism peste tine.
Legea e idioata rau. La ce trafic avem in Iasi nici nu am tupeul sa virez la stanga in intersectiile mai circulate. indiferent daca fac semn sau nu. Circulatia prin intersectii e un haos. E mai sigur ca astept la semafor ca pieton.
Aici ca o mica paranteza, recent s-au modificat semaforizarile si stai de inebunesti, peste 2 minute la fiecare trecere. Nici nu stiu cine mai respecta legea in prezent, vad mai multi pietoni trecand pe rosu decat inainte si nu pot sa ii condamn prea tare.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
mai ales vestitul semafor din podu ros, cand mergi spre p. piatra. cred ca daca as fi baiat, as iesi barbos din acea intersectie.

#18
kinguins

kinguins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 20.03.2016
Nu cred ca e legala o pista de biciclete pe trotuar.
Inafara peste tot pe unde am fost , pistele sunt doar pe carosabil.

 lucifer76, on 23 mai 2016 - 13:48, said:

Eu trec pe trecere pe bicla fix ca un pieton, incet si asta doar in zonele cu pista. In rest, pe langa.


Legea e idioata rau. La ce trafic avem in Iasi nici nu am tupeul sa virez la stanga in intersectiile mai circulate. indiferent daca fac semn sau nu. Circulatia prin intersectii e un haos. E mai sigur ca astept la semafor ca pieton.

Asa procedez si eu cand vreu sa fac stanga. Am incercat de cateva ori sa ma duc pe banda 2 si sa stau in dreapta benzii si sa plec la verde pentru stanga odata cu masinile dar e destul de riscant . Mai bine merg pe banda 1 pana la trecere , ma opresc si traversez odata cu pietonii pe langa bicla . E mai sigur.

Edited by kinguins, 24 May 2016 - 17:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate