Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nelămurire Card de Credit (Card Avantaj)

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Salut,

Weekendul trecut am aplicat online pentru Cardul Avantaj, luni m-au sunat si după ce am oferite toate informațiile mi s-a comunicat că îndeplinesc punctajul necesar. Miercuri primesc sms ca pot merge sa ridic cardul respectiv din sucursala aleasă, mă duc, completez toate hârtiile alea (foarte multe, cine nu știe CNP-ul pe de rost, sigur il învață când completează acele foi..) si mi se comunică cum că voi primi un sms în 2zile cu limita de credit admisă.

Cum până ieri nu am primit niciun sms, mă gândesc să sun la ei să întreb dacă s-a aprobat, iar d-na respectivă îmi spune că nu, cardul respectiv este deja anulat ...:(

Acum eu vă întreb:

1. De ce oare nu mi s-a aprobat?
Contractul de muncă este pe perioada nedeterminata, la job-ul respectiv sunt angajat de peste un an și o lună, salariul pe cartea de munca este mai mare decât cel minim pe economie + primesc și bonuri de masa in funcție de zilele lucrate...
Problema sa fie din cauza ca nu am mutație pe București, adresa din buletin fiind pe Ialomița (eu stau si lucrez in București, dar le-am spus că nu plătesc chirie) sau ca angajatorul este din Constanța?

2. La ce alta banca îmi recomandați să aplic pt cardul de credit care va fi folosit in mare parte la cumpărarea în rate fara dobândă?



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Incearca sa afli fizic de la banca ce a mers prost. E ciudat.
2. Raiffeisen card cumparaturi.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Esti pe lista ANAF? (cei 190.000 datornici la stat)
Esti in preventel?
Ai datorii nedeclarate?

#4
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Nimic din cele 3 de mai sus..Chiar consultantul de la telefon mi-a spus că apar OK din toate punctele de vedere...Am doar 23 ani, fac 24 peste 3 luni , nu am avut când să fac datorii la stat :))

Edited by voltermort, 22 May 2016 - 08:24.


#5
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Am un prieten care mi-a povestit acum aproape un an, ca initial i-a fost aprobat cardul, dar cand a mers sa il ridice din sediu a aflat ca nu mai e eligibil, iar cardul i-a fost anulat.
O fi doar o coincidenta ca era vorba tot de Card Avantaj? :)

#6
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Eu am aplicat online prin site-ul Altex, am primit chiar si cele 2 vouchere de 200lei ca într-un final să nu fie aprobat...În concluzie, au consumat plasticul degeaba pt cardul meu ceea ce mi se pare o prostie..îti eliberează cardul dar nu iti aprobă creditul:))

Edited by voltermort, 22 May 2016 - 08:36.


#7
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Mie retardatii nu mi-au aprobat cardul la fel ca si tie pentru ca angajatorul nu avea nr. de telefon fix pe site :)
Fuck'em, ia un card de la ING si scapi de inapoiati.

#8
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Si cum ai aflat că asta a fost motivul? Ai fost la sucursala să ceri detalii?
De la ING nu pot să iau, cu toate că am salariul la ei...

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
Daca salariul e mic (faptul ca e mai mare decat minimul pe economie nu inseamna mare lucru) iar tu ai putina vechime in munca e oarecum de asteptat sa nu fie prea dornici sa-ti faca card de credit. Stiu persoane care au probabil de 3 ori mai multa vechime in munca decat tine si salariu semnificativ mai mare si tot au facut "fitze" cei de la banca (alta banca) ca e prea tanar (i-au facut card, dar nu cu limita de credit ceruta/standard ci mult mai mica). Ideal la un card de credit e sa ai salariu peste cel mediu pe economie, minim vreo 3 ani de vechime in munca, minim 3-6 luni la actualul loc de munca, fara intreruperi intre "joburi", un angajator cu ceva vechime in domeniu si de incredere, etc. Iar daca ai si un istoric ok de credit (ai mai avut credite si nu au fost probleme la returnare) atunci ai sanse mari sa obtii limita maxima permisa de banca.

O solutie e sa ai un girant/co-debitor, poate unul din parinti/prietena/etc. Daca salariul e mic dar vii cu un girant, ai sanse mai mari sa-ti faci card de credit. Altfel trebuie sa astepti sa iti mai creasca salariul si vechimea in munca. Cand o sa indeplinesti conditiile optime, nu vor avea nici o problema sa-ti dea o limita de credit mare, mie mi-au marit-o la 5000 de euro ultima data (insa am continuitate in munca vreo 16 ani, istoric perfect de credit de vreo 13 ani pe vreo 4-5 credite diferite, salariu mare, o meserie foarte cautata -  programator - daca ai experienta iti gasesti serviciu nou bine platit in maxim o saptamana, istoric de credit de cativa ani si la banca lor, cheltuieli lunare cu cardul lor de peste 1000 de euro, etc). Chiar si sotiei i-au acceptat limita de 2000 de euro desi ea are un salariu mediu pe economie (adica mai mic decat media in Cluj), deci e clar ca istoricul e foarte important.

Alta solutie e sa garantezi creditul cu un depozit colateral ... asa poti sa-ti faci un istoric bun de credit rapid. Insa iti trebuie banii pentru acel depozit colateral. Dupa 1 an de istoric bun retragi depozitul si ceri credit in functie de venituri, il vor aproba mult mai usor daca ai fost clientul lor si ai folosit intensiv cardul. Multe banci accepta depozit colateral, nu stiu la Avantaj cum e.

Edited by utopium, 22 May 2016 - 10:15.


#10
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005

 voltermort, on 22 mai 2016 - 08:57, said:

Si cum ai aflat că asta a fost motivul? Ai fost la sucursala să ceri detalii?
De la ING nu pot să iau, cu toate că am salariul la ei...

Am intrebat-o pe tantica care m-a sunat dupa cateva luni sa-mi ofere din nou cardul respectiv...

#11
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
@utopium, tu esti clientul ideal, îti acordă limita de credit de cât vrei tu:)) Eu nu vreau mii de euro limita..2500lei cred îmi ajung momentan:) m-am gandit la faptul că un an vechime la jobul asta plus vechimea la job-urile din trecut sunt de ajuns pentru suma minima de credit care se poate aproba... poate alta banca îmi accepta conditiile acestea? Stiti vreuna care acordă cardul respectiv mai "usor" ?

Edited by voltermort, 22 May 2016 - 10:34.


#12
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Eu stiu ca la BT iti acorda card de credit daca ai peste salariul minim.
Am un amic care si-a luat acolo card de credit in baza unor venituri pe PFA (care erau doar cu putin mai mari decat salariul minim).

Edited by ech, 22 May 2016 - 10:37.


#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

 voltermort, on 22 mai 2016 - 10:33, said:

@utopium, tu esti clientul ideal, îti acordă limita de credit de cât vrei tu:)) Eu nu vreau mii de euro limita..2500lei cred îmi ajung momentan:)
Si eu zic sa incerci la BT, e bun cardul ala al lor (Star BT), poti ridica si bani fara sa-ti ia dobanda pe bani (dar platesti comision de ridicare), poti plati diverse chestii in 12 rate fara dobanda, etc. Dar daca ai venituri mici si vechime mica eu zic sa incerci chestia cu girantul/co-debitorul. Altfel nu va fi usor. Oricum pare stupid sa zica ca s-a aprobat si apoi ca s-a anulat ... dar nu ma mai mira nimic cand e vorba de banci. Peste X ani si tu vei primi mult mai usor, dar acum e oarecum normal sa fie reticente bancile.

#14
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Am aplicat online la BCR ieri, să văd ce vor spune mâine când mă vor suna, dar o să încerc și la BT, am card de debit de la ei de ani de zile si nu am avut niciodată probleme, până acum 3luni când mi-a fost fraudat cardul si furați bani de pe el, dar banca mi-a returnat banii în cele din urma

#15
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008
Probabil ca daca aveai bunuri mobiliare sau imobiliare, nu mai era o problema. Poate ca la banca o sa-ti spuna de girant.

Edited by johnnickelby, 22 May 2016 - 17:21.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 voltermort, on 22 mai 2016 - 08:57, said:

De la ING nu pot să iau, cu toate că am salariul la ei...
Atunci e ceva dubios la tine, nu ar trebui sa te miri ca si alte banci decat cea la care ai salariul te refuza.
Ce nu ne zici?

#17
voltermort

voltermort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 18.06.2008
Nu e nimic dubios, doar ca la ING trebuie să ai salariul net de minim 1500lei..

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 utopium, on 22 mai 2016 - 09:47, said:

Alta solutie e sa garantezi creditul cu un depozit colateral ... asa poti sa-ti faci un istoric bun de credit rapid. Insa iti trebuie banii pentru acel depozit colateral. Dupa 1 an de istoric bun retragi depozitul si ceri credit in functie de venituri, il vor aproba mult mai usor daca ai fost clientul lor si ai folosit intensiv cardul. Multe banci accepta depozit colateral, nu stiu la Avantaj cum e.
Asa am facut eu in 2004, apoi mi-am facut un card cu descoperit la BRD cand lucram pentru un client al lor, mai tarziu am lucrat cu un client Raiffeisen si am luat card dr credit la Raiffeisen, apoi au inceput sa-mi mareasca limita pana am ajuns sa-mi pot lua masina cu cardul de credit. La Transilvania m-am dus cu jalba si mi-au dat doar 5 salarii, dar sunt bune si alea.

 utopium, on 22 mai 2016 - 15:27, said:

Si eu zic sa incerci la BT, e bun cardul ala al lor (Star BT), poti ridica si bani fara sa-ti ia dobanda pe bani (dar platesti comision de ridicare), poti plati diverse chestii in 12 rate fara dobanda, etc. Dar daca ai venituri mici si vechime mica eu zic sa incerci chestia cu girantul/co-debitorul. Altfel nu va fi usor. Oricum pare stupid sa zica ca s-a aprobat si apoi ca s-a anulat ... dar nu ma mai mira nimic cand e vorba de banci. Peste X ani si tu vei primi mult mai usor, dar acum e oarecum normal sa fie reticente bancile.
E chestie comerciala aici, ei sunt disperati sa vanda carduri, le dau oricui care nu se gandeste prea mult si-l ia,dar mai apoi analistii verifica si daca nu intri in profilul lor de risc nu ti-l aplica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate