Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Brexit - referendumul din UK - 23 Iunie 2016

* * * * - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13941 replies to this topic

#1
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
N-am gasit topic despre Brexit, referendumul in care se va vota iesirea sau ramanerea Marii Britanii din/in UE, ce va avea loc pe data de 23 Iunie.

Eu cred si sper ca se va vota in favoarea iesirii din UE, asta ar fi lucrul cel mai firesc. UE nu este nimic altceva decat un imens arbore putred, ce mai devreme sau mai tarziu se va prabusi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UTMxfAkxfQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mur, 19 May 2016 - 00:23.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce faci "propaganda " asta ?
Poate ai dreptate sau nu in profetii, dar totusi....

Si daca nu ai gasit topic despre BREXIT e foarte bine, exact asa trebuie sa fie, sa nu existe unul.
Sunt destule topice cu problemele din Romania, fara sa ne doara prea tare despre altii.
Sa le rezolvam pe ale noastre , in prima faza si apoi putem sa-i luam si pe altii la rand.

Edited by keta, 19 May 2016 - 00:45.


#3
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostMur, on 19 mai 2016 - 00:22, said:

N-am gasit topic despre Brexit, referendumul in care se va vota iesirea sau ramanerea Marii Britanii din/in UE, ce va avea loc pe data de 23 Iunie.

Eu cred si sper ca se va vota in favoarea iesirii din UE, asta ar fi lucrul cel mai firesc. UE nu este nimic altceva decat un imens arbore putred, ce mai devreme sau mai tarziu se va prabusi.



Doamne-ajuta!

from your lips to God's ears!

nu cred totusi ca mUE va permite sa se intample aroganta asta.
fie va fi manarit rezultatul referendumului / fie daca lumea va vota Brexit, Cameron o va da la intors "stati sa vedeti ca asta era doar un exercitiu consultativ, prin urmare nu-l vom pune in aplicare"

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
UK are mult mai mult de castigat si are un statut special in UE. Si-au negociat o serie de drepturi pe care ceilalti nu le au, cum ar fi justitia sau controlul granitelor.

De acord ca UE a devenit o birocratie putreda, insa viitorul este impreuna ca Statele Unite ale Europei, nu divizati. Problema este in alta parte.

#5
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Pai n-ar fi o problema. Ei oricum au statut privilegiat si vor fi cooptati curand in Uniunea Statelor Islamice :)

Edited by caiuscorneliu, 19 May 2016 - 00:57.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Post41ex, on 19 mai 2016 - 00:43, said:

o tampenie, n-am inteles de ce. oricum pica.
jocurile sunt impartite, cam ceva in sensul de 51/49, asa ca nu e chiar cum se aude. Va fi o batalie de orgolii, in care vor incerca sa demonstreze "barbatia" (ratata) a imperiului britanic.

Din cele citite si auzite pe la stiri Scotia se va desparti de UK , mai mult ca sigur, in cazul unei iesiri din UE a UK. SNP-ul , care tocmai a castigat alegerile parlamentare de abia asteapta sa fie un motiv pentru a cere "eliberarea" Scotiei din UK. Vor fi multe probleme, si daca le mai cumulam cu cele separatiste din Spania, ......

#7
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
As cam vrea sa iasa. E un experiment interesant de privit din afara. Poate  fi un exemplu de urmat sau poate fi un exemplu de asa nu.

#8
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postcasablanca1000, on 19 mai 2016 - 00:44, said:

fie va fi manarit rezultatul referendumului / fie daca lumea va vota Brexit, Cameron o va da la intors "stati sa vedeti ca asta era doar un exercitiu consultativ, prin urmare nu-l vom pune in aplicare"
A doua variaanta cade din start, odata ce s-a votat pt iesire, asa ramane, nu mai e cale de intors. Cat despre prima, nu stiu ce sa zic; totusi vorbim de UK, nu de Burkina Faso.

View PostLukRo, on 19 mai 2016 - 00:53, said:

UK are mult mai mult de castigat si are un statut special in UE. Si-au negociat o serie de drepturi pe care ceilalti nu le au, cum ar fi justitia sau controlul granitelor.
Pai si tu de ce crezi ca li s-a englezilor dat acest statut, de neimportanti ce sunt pt UE? Sa fim seriosi, UE ar face orice ca UK sa ramana in club, numai ca nu e tocmai cum vor ei.

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostMur, on 19 mai 2016 - 01:03, said:

Pai si tu de ce crezi ca li s-a englezilor dat acest statut, de neimportanti ce sunt pt UE? Sa fim seriosi, UE ar face orice ca UK sa ramana in club, numai ca nu e tocmai cum vor ei.

Evident ca este benefic si pt UE, poate chiar mai mult decat este pt UK. Un exit ar insemna un soc puternic pt amandoua.

#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postketa, on 19 mai 2016 - 00:58, said:

Va fi o batalie de orgolii, in care vor incerca sa demonstreze "barbatia" (ratata) a imperiului britanic.
Chiar crezi ca totul se rezuma la barbatie si orgolii? S-au saturat de finantat parlamentarii de la Bruxelles, de teapa EBA.

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si vad ca s-a omis partea cea mai importanta unde USA isi baga coada si dirijeaza miscarea.....

View PostMur, on 19 mai 2016 - 01:07, said:

S-au saturat de finantat parlamentarii de la Bruxelles, de teapa EBA.
EBA a fost un rahat pe fluturasul lor de plata, dar per total asemenea rahatur au fost multe , tinand cont de cate tari sarace si-au trimis "odraslele" la cersit bani din UE, oficial si cu investitura din partea tarii respective.

Edited by keta, 19 May 2016 - 01:17.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMur, on 19 mai 2016 - 00:22, said:

N-am gasit topic despre Brexit, referendumul in care se va vota iesirea sau ramanerea Marii Britanii din/in UE, ce va avea loc pe data de 23 Iunie.
Eu cred si sper ca se va vota in favoarea iesirii din UE, asta ar fi lucrul cel mai firesc. UE nu este nimic altceva decat un imens arbore putred, ce mai devreme sau mai tarziu se va prabusi.
De fapt va fi pe dos, 55% nu vor sa iasa cu toata propaganda fostului primar hi hi hi :)

http://www.hotnews.r...a-europeana.htm

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
NU
EU trebuie sa continue unificarea
Trebuie ca Palamentul EU sa aiba puteri din ce in ce mai mari la Strasbourg si Executivul la Bruxelles
Nationalismul e una dintre cele mai mari tampenii si plagi moderne

#14
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostTsunnnami, on 19 mai 2016 - 05:05, said:

EU trebuie sa continue unificarea
Trebuie ca Palamentul EU sa aiba puteri din ce in ce mai mari la Strasbourg si Executivul la Bruxelles
Aham, inteleg... Totusi, cu ce te ajuta pe tine unificarea asta pe care ti-o doresti tu? Sau nu stii, dar suna bine ''Parlamentul EU'', ''Executivul la Bruxelles'' samd?

#15
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,772
  • Înscris: 18.04.2010
Mișto filmul, exact cum trebuie să fie făcuta propaganda: civilizat, amuzant pe alocuri, și bineînțeles, manipulator. Realizatorul recunoaște la un moment dat că birocrația britanică nu se datorează Uniunii Europene ci războiului, mai apoi nu explica de ce îi e atît de bine Germaniei cu toate reglementările europene, în timp ce Marii Britanii, nu. Nu mai spun că în loc de Elveția puteau să aleagă Luxemburgul, care o duce inca și mai bine decît Elveția, și e în interiorul Uniunii Europene.

Astea fiind spuse, totuși, Marii Britanii i-ar fi mult mai bine în afara UE-ului, pentru că ea n-are probleme de competitivitate pe piața mondială. Piața comună a Uniunii Europene e o soluție la o problemă pe care UK-ul nu o are, ba chiar dimpotrivă, o trage înapoi (ar putea avea relații comerciale mult mai avantajoase în nume propriu, decît din rîndul UE).

#16
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostMur, on 19 mai 2016 - 00:22, said:

Eu cred si sper ca se va vota in favoarea iesirii din UE, asta ar fi lucrul cel mai firesc.
UE nu este nimic altceva decat un imens arbore putred, ce mai devreme sau mai tarziu se va prabusi.
Eu imi doresc sa nu iasa. Europa pentru a se uni a facut pasi foarte multi, dar mici - asta din cauza istoriei plina de razboaie. Cu toate astea Europa are identitate, mentalitate, si interese comune tuturor tarilor de pe continent.
UE nu e putreda, e prea inceata din cauza birocratiei stufoase. Ar trebui transformata rapid in ceva foarte functional, un mecanism nou inventat, o federatie noua, o societate noua, o economie noua - dar o singura tara -  care se poate apara singura si poate vorbi cu o singura voce, in totalitatea sa.

UK daca iese, nu va mai exista ca acum, se va prabusi economic/social, imediat vor secesiona Scotia, Irlanda de Nord, poate si Galia. Forta financiara a Angliei va scadea foarte semnificativ.
UE, va avea o criza minora, care va trece rapid. Daca nu se vor separa si alte tari din UE (din mimetism sau nemutumiri la adresa Bruxelului) ca Belgia, Olanda si Scandinavia, UE poate redeveni o forta mondiala.

#17
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 01.02.2007

View Postketa, on 19 mai 2016 - 00:38, said:

...
Sunt destule topice cu problemele din Romania, fara sa ne doara prea tare despre altii.
Sa le rezolvam pe ale noastre , in prima faza si apoi putem sa-i luam si pe altii la rand.

Implicit aceast Brexit este si problema noastra din punctul de vedere al oamenilor care sunt acolo la munca. Ma indoiesc ca la o eventuala iesire a UK din UE acestia sa mai poata ramane acolo. Deci este si problema noastra, nu?

#18
ocj11

ocj11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 13.04.2016
Nu au decat sa iasa din UE. eu chiar le doresc acest lucru.

Si apoi sa isi si puna la conducerea tarii un partid ca UKIP.

Edited by ocj11, 19 May 2016 - 07:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate