Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Chemat dupa 10 luni ca martor intr-un proces penal

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
TiberianSun

TiberianSun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.04.2016
Salut, de curand am auzit de la un prieten ca o sa fiu chemat din nou ca martor intr-un proces la care am mai depus marturie acum 10 luni de zile.

Sunt doar vorbe, sau chiar exista aceasta lege in care ma poate chema din nou peste 10 luni. Din cate mi-a spus acest prieten, cica politia vrea sa-i mai deschida inca un proces, adica gen sa fie doua procese pe aceiasi fapta, si ca o sa fiu si eu baga ca martor din nou in noul proces sau ceva de genul.

Daca chiar poate sa ma cheme, sunt obligat sa ma prezint? Sunt obligat sa le dau martuire in scris? Nu de alta, dar nu prea-mi mai aduc aminte ce s-a intamplat exact acum 10 luni, asa ca daca o dau in scris, si sunt declaratiile diferite, nu vreau sa am necazuri. Doresc sa-mi spuneti si explicati daca este posibil sa ma cheme si daca sunt obligat sa ma prezint.


PROCES PENAL, am gresit titlul

Edited by TiberianSun, 06 May 2016 - 20:18.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Se poate sa te cheme , esti obligat sa te prezinti ( daca nu te aduc cu mandat ) ...si poti spune ca nu iti mai aduci manite , ceea ce va influenta negativ mersul procesului prietenului tau . Poti sa faci urmatoarele :
- te prezinti
- ceri o copie a declaratiei tale precedente .
- o citesti
- ai grija ce declaratii faci in continuare .

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Specifici in declaratiea scrisa ca datorita perioadei lungi de timp nu-ti mai amintesti exact, si ca pot sa se foloseasca de declaratia ta data anterior!
Astia-s nesimtiti, ar vrea ca omul sa-si aminteasca ce a facut in data de 12 03 2012, la ora 16.39. Altfel se considera fals in declaratii!
Eu am dat odata o declaratie iar politistul se apucase sa-mi dicteze!!!
I-am zis ca ori schimbam titlul in  ,,dictare"ori semnam amandoi!
M-a luat ca ,,proceduri".. iar eu i-am spus ca declaratia mea o dau dupa procedurile mele, nu ale lui! S-a potolit...

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 TiberianSun, on 06 mai 2016 - 20:18, said:

Salut, de curand am auzit de la un prieten ca o sa fiu chemat din nou ca martor intr-un proces la care am mai depus marturie acum 10 luni de zile.
Așteaptă întâi să fii citat. Nu te agita de pe acum că s-ar putea să fie degeaba, cam greu de crezut ce spune prietenul tău.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015

 richi_e, on 06 mai 2016 - 20:32, said:

Specifici in declaratiea scrisa ca datorita perioadei lungi de timp nu-ti mai amintesti exact, si ca pot sa se foloseasca de declaratia ta data anterior!
Astia-s nesimtiti, ar vrea ca omul sa-si aminteasca ce a facut in data de 12 03 2012, la ora 16.39. Altfel se considera fals in declaratii!
Eu am dat odata o declaratie iar politistul se apucase sa-mi dicteze!!!
I-am zis ca ori schimbam titlul in  ,,dictare"ori semnam amandoi!
M-a luat ca ,,proceduri".. iar eu i-am spus ca declaratia mea o dau dupa procedurile mele, nu ale lui! S-a potolit...

Nesimtit este cel care comite infractiunea nu cei care vor sa traga la raspundere infractorul.
Nu te obliga nimeni sa iti aduci aminte.
Daca nu-ti aduci aminte spui ca nu-ti aduci aminte.
Jurasik "le are", asa este, trebuie sa te prezinti

Si Althea are un punct foarte bun.

#6
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

Quote

cica politia vrea sa-i mai deschida inca un proces
Politia nu deschide procese.
Mare grija, sa nu se schimbe calitatea ta din martor in inculpat .
Au mai fost cazuri din astea .

#7
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

 richi_e, on 06 mai 2016 - 20:32, said:

Eu am dat odata o declaratie iar politistul se apucase sa-mi dicteze!!!
I-am zis ca ori schimbam titlul in  ,,dictare"ori semnam amandoi!
M-a luat ca ,,proceduri".. iar eu i-am spus ca declaratia mea o dau dupa procedurile mele, nu ale lui! S-a potolit...
Asta cu dictarea sa stii ca are un scop, aceea de a formula intr-un mod mai usor de citit si inteles.
La astfel de dictari, de obicei persoana povesteste cu cuvintele ei verbal, apoi politistul reformuleaza ideea intr-un limbaj mai... juridic.
Pentru ca majoritatea care trec pe acolo sunt atat de prosti incat nu pot sa lege doua vorbe pe care sa le inteleaga altcineva in afara de ei. Si aici intervine nevoia de "traducere".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate