Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Proces verbal completat cu data falsa,chemat la judecatorie dupa 9 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Anul trecut in august 2015 cand ma intorceam de la mare am fost prins de radar PE AUTOSTRADA cu viteza de 185 km/h.
Deci permis suspendat 90 zile,amenda si puncte de penalizare.
A doua zi cand ma uit mai bine,atat pe procesul verbal cat si pe dovada de circulatie pentru 14 zile,ambele erau completate cu data gresita[cu 3 zile in urma].Vazand asta,m-am dus la politia si judecatoria de pe raza caruia apartinea echipajul de politie,si am facut contestatie[scuze ca nu cunosc termenii exacti,e prima data cand am de-a face cu asa ceva].
Ma duc la dactilografa,scot dupa aceea certificat de grefa,iar in baza acestuia imi recuperez permisul a doua zi,predau dovada de circulatie,ma pune politistul sa scriu pe spatele acesteia"am primit permisul,etc....."

Azi primesc o instiintare pe numele meu de la judecatoria unde am fost sa ma prezint mai exact peste 3 saptamani.
Nu stiu exact ce scrie pe acea hartie,eu sunt plecat de acasa,doar ce m-a sunat o vecina care are acces la cutia mea postala.

Intrebarea e;
-de ce mai ma cheama daca permisul l-am recuperat a doua zi?nu inseamna ca,cazul a fost inchis?
-si de ce dupa atata timp,dupa 9 luni?
Sa ma cheme ca sa se poata inchide dosarul?

Lamuriti-ma ,chiar nu stiu.

PS;daca nu ma pot prezenta la data la care sunt chemat,pot sa sun la judecatorie sa stabileasca alta data?

Edited by missionnad, 06 May 2016 - 18:59.


#2
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
|si am facut plangere judecatoreasca| egal am contestat pv de sanctionare

ca atare, s-a format un dosar in care primul termen de judecata se pare ca e peste 3 saptamani.

trebuie sa castigi procesul.

daca pierzi, iti ia carnetul. momentan, tu ai castigat o perioada de respiro doar.

sau ai crezut ca facand |plangere judecatoreasca| ti se returneaza permisul si cu asta basta?

pune aici un scan al citatiei, si ti se pot spune mai multe.

Edited by nycolae, 06 May 2016 - 19:01.


#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011
Nu am ce scan al citatiei sa pun deoarece eu nu sunt acasa,daor ce m-a sunat vecina si a zis sa ma prezint la judecatorie peste 3 saptamani in legatura cu acea sanctiune.

Dar un proces verbal completat cu data gresita,automat e NUL,am dreptate?Deci era completat cu o abatere de 3 zile in urma,atat PV-ul,cat si dovada.

Camerele politiei rutiere dupa cat timp se sterg filmarile,inregistrarile?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nulitatea trebuie constatata de catre instanta. fix acolo esti chemat (la proces).
in afara de plangere, ai depus vreo dovada care sa-ti sustina afirmatiile?

#5
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Interesanta mentalitate. Hai sa profitam de prostia politistului care nu stie data si sa nu ne asumam vina.

PS: Ramai fara permis daca pierzi.

Edited by Serafim606, 06 May 2016 - 19:18.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,269
  • Înscris: 01.12.2001
Cauti pe http://portal.just.ro/ si vezi situatia.

#7
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012

 missionnad, on 06 mai 2016 - 19:11, said:

Nu am ce scan al citatiei sa pun deoarece eu nu sunt acasa,daor ce m-a sunat vecina si a zis sa ma prezint la judecatorie peste 3 saptamani in legatura cu acea sanctiune.

Dar un proces verbal completat cu data gresita,automat e NUL,am dreptate?Deci era completat cu o abatere de 3 zile in urma,atat PV-ul,cat si dovada.

Camerele politiei rutiere dupa cat timp se sterg filmarile,inregistrarile?


sun-o pe vecina si pune-o sa iti dicteze ce scrie in citatie.
altfel ne dam cu presupusul pe langa subiect.

este posibil ca in acea citatie sa fie indicat un cod cu care poti vedea pe ecris ACTELE care sunt bagate la dosarul tau, la aceasta data.
daca stai si te smiorcai si nu faci nimic, nu ai la ce sfaturi sa te astepti de aici.

pune mana pe telefon, ...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate consulta stadiul si  cautand numai dupa nume.

Nu pea cred ca din cauza ca este data gresita se va anula PV. Poate cu un avocat foarte bun.

Nu poti sa suni sa se stabileasca alta data. Poti, pana la termen sa soliciti judecarea in lipsa (prin scrisoare recomandata), dar asa cresc mult sansele (si asa aproape inexistente) sa pierzi procesul.

Nu esti obligat sa te prezinti la judecatorie, dar pierzi procesul.
Ai platit taxa judiciara de timbru in valoare de 20 de lei  ? Ai depus macar probe scrise ca sa sustii cererea ?

Edited by pasilla, 06 May 2016 - 19:36.


#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,586
  • Înscris: 16.08.2010

 Serafim606, on 06 mai 2016 - 19:18, said:

Interesanta mentalitate. Hai sa profitam de prostia politistului care nu stie data si sa nu ne asumam vina.

PS: Ramai fara permis daca pierzi.
Ne asumam, ne asumam(am fost si eu in cam aceeasi situatie)
Dar asta nu inseamna ca garcea, din prostie sau poate intentionat, are voie sa scrie orice in PV.

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 _Smiley_, on 06 mai 2016 - 19:14, said:

nulitatea trebuie constatata de catre instanta. fix acolo esti chemat (la proces).
in afara de plangere, ai depus vreo dovada care sa-ti sustina afirmatiile?
Nu,nu am depus nici o dovada pentru ca nu aveam cum,doar am precizat in contestatie ca la data care este trecuta in PV,eu eram la mare,numai miscasem masina in ultimele 4 zile.
Cum s-ar spune,pe mine ma prinde azi,dar procesul verbal si dovada de circulatie sunt completate cu data de 4 mai[in urma cu doua zile].

 Serafim606, on 06 mai 2016 - 19:18, said:

Interesanta mentalitate. Hai sa profitam de prostia politistului care nu stie data si sa nu ne asumam vina.

PS: Ramai fara permis daca pierzi.
Ai dreptate,dar daca ceva este in neregula,in cazul de fata,procesul verbal completat gresit si am dreptul la o sansa,de ce sa nu profit?Nu ma stiu vitezoman,eram pe autostrada dimineata,nu era trfsaic intens si I-am dat si eu sa vad cat prinde masina.Nu am nici o contraventie sau sanctiune rutiera in ultimii 8 ani,si am peste 140.000 km rulati.

#11
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Articolul 17 din OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor spune ca :

"Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu."

Asadar lipsa mentiunilor privind data comiterii faptei este motiv de nulitate ; desigur ,aici nu este vorba de lipsa acestor mentiuni ci de completarea eronata a acestora . As zice ca sansele de castig sunt de 50% , depinde foarte mult peste ce judecator dai si ce interpretare va da el acestui articol .

Edited by Acrisios, 06 May 2016 - 19:48.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 pasilla, on 06 mai 2016 - 19:28, said:

..........Nu pea cred ca din cauza ca este data gresita se va anula PV. Poate cu un avocat foarte bun............
din ce stiu eu, asta e un caz de nulitate absoluta a PV-ului. acesta poate fi anulat si fara avocat.

 missionnad, on 06 mai 2016 - 19:45, said:

Nu,nu am depus nici o dovada pentru ca nu aveam cum,doar am precizat in contestatie ca la data care este trecuta in PV,eu eram la mare,numai miscasem masina in ultimele 4 zile.
..........
trebuie sa dovedesti cumva asta, nu-i suficient cuvantul tau.

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 nycolae, on 06 mai 2016 - 19:24, said:



sun-o pe vecina si pune-o sa iti dicteze ce scrie in citatie.
altfel ne dam cu presupusul pe langa subiect.

este posibil ca in acea citatie sa fie indicat un cod cu care poti vedea pe ecris ACTELE care sunt bagate la dosarul tau, la aceasta data.
daca stai si te smiorcai si nu faci nimic, nu ai la ce sfaturi sa te astepti de aici.

pune mana pe telefon, ...
O sa faca nepotul ei o poza la citatie si mi-o trimite pe mail,dar asta maine sau poimaine.

Nu ma smiorcai,dar daca procesul verbal e NUL,nu e suficient?

#14
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
se vor aduce inregistrarile radarului si se va compara data inregistrarii ce cea trecuta pe procesul-verbal .

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 _Smiley_, on 06 mai 2016 - 19:49, said:


din ce stiu eu, asta e un caz de nulitate absoluta a PV-ului. acesta poate fi anulat si fara avocat.


Lipsa datei poate fi nulitate absoluta. O data gresita trebuie dovedita. Nu trebuie neaparat avocat, dar initiatorul pare (sau se preface) ca nu prea stie despre ce e vorba.

#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,495
  • Înscris: 13.11.2011

 _Smiley_, on 06 mai 2016 - 19:49, said:

din ce stiu eu, asta e un caz de nulitate absoluta a PV-ului. acesta poate fi anulat si fara avocat.


trebuie sa dovedesti cumva asta, nu-i suficient cuvantul tau.
Sa caute ei in sIstem,in inregistrarile politiei sa vada CLAR ca la data scrisa in procesul verbal,EU NU AM CIRCULAT PE ACEA AUTOSTRADA.

 Acrisios, on 06 mai 2016 - 19:50, said:

se vor aduce inregistrarile radarului si se va compara data inregistrarii ce cea trecuta pe procesul-verbal .
Daca pe radar e trecuta data corecta ,iar in process verbal cea falsa???Sanctionarea mea nu se face in baza celor scrie IN PROCESUL VERBAL?

PS;inregistarile camerelor radar dupa cat timp sunt sterse?stiam ca dupa 6 luni,in cazul meu sunt deja 9 luni.

 pasilla, on 06 mai 2016 - 19:52, said:

Lipsa datei poate fi nulitate absoluta. O data gresita trebuie dovedita. Nu trebuie neaparat avocat, dar initiatorul pare (sau se preface) ca nu prea stie despre ce e vorba.
Cum adica sa ma prefac,ce vrei sa spui?
Este primul caz de genul cu care ma confrunt,nu am avut niciodata de-a face cu politie,avocati,judecatorii,martori,procese...etc....

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu te ocupi ca sa castigi procesul, am vaga impresie ca o sa fii pieton vreo 6 luni.

 missionnad, on 06 mai 2016 - 19:56, said:


Cum adica sa ma prefac,ce vrei sa spui?
Este primul caz de genul cu care ma confrunt,nu am avut niciodata de-a face cu politie,avocati,judecatorii,martori,procese...etc....

Daca chiar nu ai mai avut de-a face cu instantele, ar fi bine sa iti pregatesti apararea. Altfel, asa cum am mai spus, ramai pieton pentru mult timp.

Edited by pasilla, 06 May 2016 - 19:57.


#18
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
ai timp pana la prima infatisare sa-ti completezi cererea .

Fa-o !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate