Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce coduri CAEN să aleg pentru

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
spreeeeee

spreeeeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.05.2008
Bună ziua,
Ma ocup cu confecționarea si comercializarea unor produse textile cusute manual din bumbac si alte fibre textile (posetute, sacose, fete de masa, brațări cusute, fețe de perna, fețe de plapumă) toate handmade de mine dar si cu produse din ceramica si lemn pe care le cumpar din terte parti.
Concret, cumpar materiale textile si le prelucrez; cumpar farfurii  din ceramica si alte obiecte din lemn si le vand asa cum sunt. Acestea intentionez sa le vand prin intermediul propriului meu magazin online.
Ce COD(uri) CAEN sa aleg?
Eu am gasit doua pana acum
• 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet (am inteles ca trebuie pentru orice magazin online)
•1392 Fabricarea de articole confectionate din textile (cu exceptia imbracamintei si lenjeriei de corp)

Va multumesc anticipat

Attached Files



#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Vezi si :

3299 Fabricarea altor produse manufacturiere
1512 Fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie si a articolelor de harnasament

Pentru comercializare:

4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.
4782 Comert cu amanuntul al textilelor, imbracamintei si incaltamintei efectuat prin standuri, chioscuri si piete.
4789 Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse.


De preferat de pus mai multe la inceput ca apoi alta procedura de adaugare ...

Edited by superm, 06 May 2016 - 17:05.


#3
spreeeeee

spreeeeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.05.2008
Mersi tare mult, sincer nici nu m-am gândit la 1512 Fabricarea articolelor de voiaj si marochinarie si a articolelor de harnasament
Am inteles că fiecare societate poate avea un singur obiect principal de activitate caruia ii corespunde un singur cod CAEN. Ce obiect principal/Cod Caen ati alege din cele de mai sus, pentru activitatile enumerate de mine?

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
poti sa pui un cod caen principal pe care il crezi tu mai apropiat de ce vrei sa faci si o gramada de alte coduri secundare. cu cat mai multe cu atat mai bine. poti sa le pui pe toate cele care nu corespund bancilor, ifn-urilor, asigurarilor etc si nu vei avea probleme. dupa, daca vrei sa adaugi alte coduri te costa multicel si pierzi timp.

#5
spreeeeee

spreeeeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.05.2008
In cazul acesta, am sa adaug mai multe, in caz ca doresc sa diversific oferta de produse, presupunand ca nu costa nimic acele coduri caen in plus. Am sa apelez si la un consultant financiar dar vroiam sa nu merg la el complet dezinformat.
Multumesc frumos pentru raspunsul rapid! :)

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Eu aș alege cod principal 4791 pentru că  

 spreeeeee, on 06 mai 2016 - 16:44, said:

Concret, cumpar materiale textile si le prelucrez; cumpar farfurii  din ceramica si alte obiecte din lemn si le vand asa cum sunt. Acestea intentionez sa le vand prin intermediul propriului meu magazin online.

E foarte bine să îți facă statutul cineva de specialitate.

Edited by althea, 06 May 2016 - 18:09.


#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
prima data cand pui codurile nu te costa nimic. apoi... discuta mai multe cu cine iti face firma ca iti raspunde la toate intrebarile.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
mergi pe comert online cod principal. Pentru restul codurilor intereseaza-te daca trebuie autorizate la sediul social sau la punctul de lucru. Ai nevoie de autorizatie ISU daca ai mai mult de 50 mp si esti la etaj. Sau negatie daca esti la parter si mai putin de 30 mp. Autorizatie de la mediu daca lucrezi cu substante toxice, care trebuie reciclate (cerneluri sau ce mai folosesti tu la prelucrare). Unele coduri CAEN se autorizeaza si la primarie. Persoana care iti face actele se va ocupa de toate lucrurile astea.

#9
spreeeeee

spreeeeee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 02.05.2008
Inițial ma gandeam să nu apelez la consultant si sa folosesc acei bani pentru promovare însă pana la urma mai important este sa fiu in legalitate si sa nu ma aleg cu batai de cap in viitor.
Vă mulțumesc tuturor. Raspunsurile voastre mi-au fost de mare ajutor!

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eu am dat 400 lei pe modificare act constitutiv si alte hartoage, oarecum echivalentul unei infiintari de SRL + muuuulte sfaturi, pentru care as fi platit chiar si dublu, ca mi-au fost de mare ajutor. Acum sincer, ce promovare faci cu aia 400 lei? Cumperi vreo 1000 de click-uri pe Facebook, din care obtii 5-10 vanzari?

#11
Natasha_BK

Natasha_BK

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.05.2016
De ce nu intrebi o firma de consultanta, infiintarea unei firme costa in jur de 100-200 de lei onorariu.
Pe blogul asta de consultanta poti pune intrebari gratuit si ti se raspunde gratuit, poti face o incercare:

http://blog.reinventconsulting.ro/

Succes cu noul business!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate