Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Pretul telefoanelor/tabletelor cu WP 8/10 e in cadere libera ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Mi se pare mie sau tot ce are Windows Phone 8 sau 10 pe el are pretul in cadere libera ?
Urmaresc pe OLX niste telefoane si niste tablete cu Windows Phone si pot sa spun ca de la o luna la alta tot mai apare cate unul cu o varianta de telefon sau de tableta, nou(a) si mai ieftin(a) decat celelalte.
Cum se explica ?

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
e de bine sau de rău?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,483
  • Înscris: 19.04.2009
Foarte simplu, nu exista cerere.


astea de obicei se vand la abonamente, ca is cea mai buna solutie in pret mic. Insa SH...

#4
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Pretul se ajusteaza dupa cerere. Cerere mica -> preturi mici.

#5
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Easy: windows 10 nu e asa stabil cum ne asteptam. Iar aplicatia de FB, cea mai folosita aplicatie mobila, e o porcarie sinistra care crapa pe majoritatea telefoanelor cu win dupa maxim 1 minut de utilizare

Edited by miromulus, 06 May 2016 - 16:44.


#6
tbtafr

tbtafr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 15.11.2010
Referitor la preț.Din punctul meu de vedere e de bine.Zic.
Doamne ajută! Poate iau și eu un 950XL cu 5 lei.Poa' să fie și SH.
Las pe alții să-și bată capul cu "pesele" grele.D-alde  măr mușcat și roboței.

#7
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Posttbtafr, on 06 mai 2016 - 16:46, said:

Doamne ajută! Poate iau și eu un 950XL cu 5 lei.Poa' să fie și SH.

Si ce faci? Folosesti FB-ul in browser, ca aplicatie nu ai? Sa mai zic de restul? Ca trebuie sa tragi sperante ca un binevoitor sa fi facut o alternativa buna la aplicatia oficiala, care nu exista. :( Telefoanele in sine insa sunt foarte misto.

#8
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Aplicatie fb exista, nu e cea mai buna posibila, dar exista Posted Image.
Pretul telefoanelor windows scade datorita faptului ca mai toate telefoanele cu windows sunt vechi (la tablete nu stiu, dar ultima data cand m-am uitat, acum 3-4 luni, se tineau bine).
Daca te-ai fi uitat si la restul pentru a compara (tinand cont ca multi ma intreaba inainte de achizitionarea telefoanelor sh, ma uit des), si la restul au scazut simtitor. Iphone 5, 5C sau 5s se vand la jumatate (uneori si mai putin), decat ce se cerea pe ele in urma cu un an. Iphone 4s rareori se mai da la peste 400 de lei, iar acum un an nu-l scoteai sub 600 nici daca era cu gevey si departe de "prima tinerete".
Samsung S3, S4, S5, acum si S6 au inceput sa se duca in jos, de HTC, LG, Sony nici n-are rost sa mai vorbesc.
La windows adaugam si faptul ca multa lume are impresia ca "a murit", in sensul ca nu va mai primi actualizari si aplicatii (lucru fals in legatura cu primul punct, partial adevarat cu al doilea, oricum windows phone n-a primit niciodata cine stie ce aplicatii, urmeaza sa se continue trendul).
Telefoanele noi windows se dau destul de scump comparabil cu pretul din magazin..de ex, 550 e la vreo 300 de lei, iar in magazin e 450, 950-urile sunt intre 1300-1700, iar in magazin sunt in jur de 2200, 650-ul e vreo 500-600, iar in magazine vreo 800.
Asa ca, e fals ceea ce spui, pretul telefoanelor cu windows n-a scazut vertiginos decat la modelele vechi Posted Image. Astea noi SH se tin normal pentru ele...

View Postmiromulus, on 06 mai 2016 - 16:43, said:

Easy: windows 10 nu e asa stabil cum ne asteptam. Iar aplicatia de FB, cea mai folosita aplicatie mobila, e o porcarie sinistra care crapa pe majoritatea telefoanelor cu win dupa maxim 1 minut de utilizare
Fals, aplicatia fb e departe de a fi geniala, dar de vreo luna si ceva "nu mai crapa"...o folosesc des (din pacate, incerc sa reduc timpul pierdut pe FB), e cu mult mai stabila decat acum 2 luni. Desigur, nu e comparabila cu cea de pe ios/android, dar nu (mai) e atat de dezastroasa. Daca ai probleme cu ea, ori ai un telefon prea slab, ori esti cu versiunea de insideri a sistemului de operare. Treci pe ultimul stabil, fa un hard reset si vei simti diferenta. Pe 640 am simtit-o, cand ultimul build primit atunci nu ma lasa sa deschid nici macar FB messenger si, cu windows device recovery tool, am dat roll back la 8.1.2, dupa care, prin upgrade advisor, l-am dus la build-ul oferit de ei ca fiind ultimul RTM...E o diferenta extraordinara de stabilitate intre cele doua.

View Posttbtafr, on 06 mai 2016 - 16:46, said:

Referitor la preț.Din punctul meu de vedere e de bine.Zic.
Doamne ajută! Poate iau și eu un 950XL cu 5 lei.Poa' să fie și SH.
Las pe alții să-și bată capul cu "pesele" grele.D-alde  măr mușcat și roboței.
Hehe, ce n-as da sa-mi iau eu un 950 XL sub 1000 de lei..dar nu papam noi pomana asta Posted Image.

Edited by n-amname, 06 May 2016 - 17:35.


#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postn-amname, on 06 mai 2016 - 17:31, said:

Aplicatie fb exista, nu e cea mai buna posibila, dar exista Posted Image.

Am scris mai sus: exista dar e inutilizabila in win 10. Pe majoritatea telefoanelor crapa in mai putin de un minut. E una din aplicatiile cu cel mai prost rating, desi a preluat si situatia din win 8.1, unde nu era stralucita dar macar nu crapa.

Cat despre ideea de telefon mobil, chiar Microsoft se pare ca vrea sa renunte la paradigma curenta si sa le transforme in micro computere portabile: http://www.businessi...-3-years-2016-4

Edited by miromulus, 06 May 2016 - 17:45.


#10
mihnearau

mihnearau

    viitor banat

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,485
  • Înscris: 19.12.2015
sa-ti iei telefon cu win si sa te plangi ca-ti crapa aplicatia de fb! :D
get a life bro and sis!

#11
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postmiromulus, on 06 mai 2016 - 16:43, said:

Easy: windows 10 nu e asa stabil cum ne asteptam. Iar aplicatia de FB, cea mai folosita aplicatie mobila, e o porcarie sinistra care crapa pe majoritatea telefoanelor cu win dupa maxim 1 minut de utilizare
Eu am Facebook pe HTC 8x (WP) de 3 ani si n-am avut niciodata aceasta sau orice alta problema. Am si Android si pe WP Facebook se misca mult mai bine.
LE acum am vazut ca ziceai de W10, eu vb de WP. La W10 e normal sa fie probleme acu 3 luni au lansat-o.

Edited by rinser, 06 May 2016 - 18:44.


#12
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 11.01.2011

View Postn-amname, on 06 mai 2016 - 17:31, said:

Pretul telefoanelor windows scade datorita faptului ca mai toate telefoanele cu windows sunt vechi
E invers , cele noi (chiar flagship-urile !) se dau pe gratis . http://www.ibtimes.c...-canada-2359528

Edited by chflorin, 06 May 2016 - 18:49.


#13
tbtafr

tbtafr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 15.11.2010

View Postmiromulus, on 06 mai 2016 - 16:48, said:


Si ce faci? Folosesti FB-ul in browser, ca aplicatie nu ai? Sa mai zic de restul? Ca trebuie sa tragi sperante ca un binevoitor sa fi facut o alternativa buna la aplicatia oficiala, care nu exista. Posted Image Telefoanele in sine insa sunt foarte misto.
Nu sunt un ahtiat după Feisbuciuc.Din partea mea poa' să și moară.Și să învie.În sezonul 6.Ca Jon Snow.
Și nici după aplicații multe și proaste nu duc dorul.
Dacă am ceva pentru muzică,ceva aplicații simple de editare foto și video,un client de mail la fel de simplu și Skype sunt mai mult decât mulțumit.
Așa că...dacă are cineva un 950XL de vânzare la....hai nu 5 lei..la 38 ca la celebrele magazine (și e nemulțumit de lipsa aplicațiilor sau de Win 10 ) io plusez.La dublu.Chiar și triplu.

#14
marceltapi

marceltapi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 09.09.2008

View Posttbtafr, on 06 mai 2016 - 18:58, said:

Așa că...dacă are cineva un 950XL de vânzare la....hai nu 5 lei..la 38 ca la celebrele magazine (și e nemulțumit de lipsa aplicațiilor sau de Win 10 ) io plusez.La dublu.Chiar și triplu.
Subscriu!

#15
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View Postmiromulus, on 06 mai 2016 - 17:43, said:

Am scris mai sus: exista dar e inutilizabila in win 10. Pe majoritatea telefoanelor crapa in mai putin de un minut. E una din aplicatiile cu cel mai prost rating, desi a preluat si situatia din win 8.1, unde nu era stralucita dar macar nu crapa.

Cat despre ideea de telefon mobil, chiar Microsoft se pare ca vrea sa renunte la paradigma curenta si sa le transforme in micro computere portabile: http://www.businessi...-3-years-2016-4
Ai facut ce ti-am zis aici?
Fals, aplicatia fb e departe de a fi geniala, dar de vreo luna si ceva "nu mai crapa"...o folosesc des (din pacate, incerc sa reduc timpul pierdut pe FB), e cu mult mai stabila decat acum 2 luni. Desigur, nu e comparabila cu cea de pe ios/android, dar nu (mai) e atat de dezastroasa. Daca ai probleme cu ea, ori ai un telefon prea slab, ori esti cu versiunea de insideri a sistemului de operare. Treci pe ultimul stabil, fa un hard reset si vei simti diferenta. Pe 640 am simtit-o, cand ultimul build primit atunci nu ma lasa sa deschid nici macar FB messenger si, cu windows device recovery tool, am dat roll back la 8.1.2, dupa care, prin upgrade advisor, l-am dus la build-ul oferit de ei ca fiind ultimul RTM...E o diferenta extraordinara de stabilitate intre cele doua.

View Postchflorin, on 06 mai 2016 - 18:45, said:

E invers , cele noi (chiar flagship-urile !) se dau pe gratis . http://www.ibtimes.c...-canada-2359528
350 usd unul e gratis la voi? :D..si aia e in us, sa ma suni cand vezi asta in ro, chiar m-ar interesa.

#16
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Pai normal ca preturile sunt in scadere...platforma asta, daca nu e moarta, cel putin e in coma...
Windows pe mobil(WP si W10M) au ~1% cota de piata... si pana si fan-boii inraiti si-au dat seama ca nu mai are rost sa stea in barca MS.

#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postn-amname, on 06 mai 2016 - 21:12, said:

Ai facut ce ti-am zis aici?
Fals, aplicatia fb e departe de a fi geniala, dar de vreo luna si ceva "nu mai crapa"...o folosesc des (din pacate, incerc sa reduc timpul pierdut pe FB), e cu mult mai stabila decat acum 2 luni.

Uite acum am deschis-o si a crapat. Si daca te uiti la rating-uri, zilnic se adauga sute care zic aceeasi chestie. Ce naiba. Si da, am ultimul build.

Edited by miromulus, 07 May 2016 - 00:32.


#18
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Sa-mi spuneti va rog cand gasti un surface book cu pret "in cadere libera" va voi fi profund recunoscator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate