Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sita moara uruiala

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Mi-am cumparat o moara (nu una profesionala) pentru a pregati in gospodarie hrana pasarilor. Pachetul era dotat cu 4 site:1,2,3,4 mm.
Deoarece la pasari imi trebuie uruiala mai mare am pus cea mai rara sita, dar si aceasta face destul de marunt.
Sunt site mai rare pentru aceste mori sau mai trebuie reglat ceva pentru a obtine bucati mai mari?

A si mai am o intrebare: pentru a colecta uruiala am pus o galeata, dar imi imprastie foarte mult praf. Ce as putea pune sa nu se mai faca atata praf? Ma gandeam sa leg un sac de panza cum sunt la morile de grau sa nu zboare faina prin moara.

Edited by vdingo11, 06 May 2016 - 13:46.


#2
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Normal ca sunt. Daca ai chef poti sa o faci singur.

Fara sita ai încercat?

#3
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
La o moara pe care o folosesc din cand in cand pentru hrana pasarilor, am o sita cu gauri cat varful unei mufe jack de casti. Cam cat o pasta de pix.
Poti largi gaurile cu o bormasina.

Iar in legatura cu colectarea, eu folosesc un sac pe care il leg putin, dar tot scoate praf. Bine, nu atat de mult pe cat ar scoate daca nu ar avea sac si ar avea doar o galeata.
Deci foloseste un sac pe care il legi in jurul zonei unde curge uruiala.

Edited by MadB91, 06 May 2016 - 13:40.


#4
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 Zbughytza, on 06 mai 2016 - 13:39, said:

Fara sita ai încercat?
Nu am incercat fara sita.
O sa caut sa vad daca gasesc mai mari. Sunt universale sau specifice prntru fiecare brand de moara?

O sa caut si un sac mai gros ca sa retina cat mai mult din praf.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 06 May 2016 - 13:52.


#5
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
O iei pe aia mica si ii largesti găurile.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu cred ca iti trebuie cu gauri mai mari!!!
prin sita de 4 trece graul, orzul, triticalele neatinse!
tu crezi ca aia care au facut moara sunt prosti?!?

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 14:02.


#7
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sfatul meu este sa nu strici sita pe care o ai .O demontezi si daca tu nu te descurci sa mai faci una cu gaurile mai mari , apelezi
la cineva care poate . Noi ni le facem singuri ... este migalos , dai sute de gauri dar asta e .A mea pentru uruiala la pasari are *4,5
mm. Tu masori de cit ai gaurile si faci mai mare cu 2 mm .Punind o sita cu gauri mai mari se mai astimpara si praful .
Eu folosesc un sac care are tesatura mai deasa .Este normal sa faci mult praf daca astepti sa curga in galeata ....

#8
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Tu vrei sa ghicim ce morisca ai tu ? Ai aratat vreo poza sau ai spus vreun nume ? Stai cuminte fara sita nu vezi ca face misto..
Nu stim nici daca ai gaurile de 4mm...Si nu avea grija ca nu iti ies boabele netocate . Te vei convinge dupa ce masori si faci alta
cu gaurile mai mari . Apoi mai poate fi o mini sita care poate are gaurile maricele dar pina sa le evacueze le toaca de le face praf .

#9
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 Nero-d, on 06 mai 2016 - 14:02, said:

prin sita de 4 trece graul, orzul, triticalele neatinse!
la mine prin sita de 4 nu se mai regaseste nici un bob de grau, ovaz intreg. Nici macar jumatate. este mult mai mic.
Eu ma asteptam ca prin cea mai mare sita sa obtine un gen de crupe din acelea mai mari

 mariusyale, on 06 mai 2016 - 14:04, said:

Sfatul meu este sa nu strici sita pe care o ai .
In general nu prea modific ceva ce exista deoarece viata mi-a confirmat ca dupa modificare am exact nevoie si de acel lucru. Prefer sa cumpar altul si sa am mai multe posibilitati.

 mariusyale, on 06 mai 2016 - 14:04, said:

Noi ni le facem singuri ... este migalos , dai sute de gauri dar asta e
Din ce material faci sita?

 mariusyale, on 06 mai 2016 - 14:13, said:

Tu vrei sa ghicim ce morisca ai tu ?
Stern FC 1001

Edited by vdingo11, 06 May 2016 - 14:27.
am adus citarea la o forma decenta


#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Zbughytza:
Următorul atac la persoană se lasă cu suspend.

#11
Zbughytza

Zbughytza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 19.03.2016
Am zis sa isi mărească găurile la sita fina sau sa  încercefara aia sau sa isi  construiascăuna. Apoi a apărut nerod. Presimt ca exista site de cumpărat. Si saci de iuta... In fine,greu la tara.

#12
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Sita o fac din tabla de 2 mm grosime , in care dau gaurile dupa ce o trasez .Dupa gaurire curat bavurile care sunt la iesirea spiralului .
Apoi o curbez dupa model . Mai stiu pe cineva care are tot ca a ta si care a mai facut imbunatatiri si alta sita , am sa-l intreb .
Un alt lucru important este sa amesteci toate boabele la un loc .Adica la trei sferturi de galeata de porumb , eu pun un castron de griu
si un castron de floarea soarelui .Altceva nu am ca mai puneam ... Daca pun griul simplu merge greu . la fel si floarea soarelui .
Boabele sunt mai moi , uleioase si de aia randamentul mai slab .Zici ca ai sita de 4 mm .Stiu ca Sternul are 2,3,4 mm.Pina la imbunatatiri
poti incerca cu o sita de 5 mm.Ar fi fost buna o poza cu usa uruitorului deschisa sa sa vada sita si cutitele . Nu stiu ce sa zic .

Attached Files


Edited by mariusyale, 06 May 2016 - 14:55.


#13
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc foarte mult de sfaturlile acordate.
Treaba cu sacul am aplicat-o si iese foarte putin praf.
Cu sita, o sa caut sa cumpar una mai rara, daca nu ma chinui sa fac eu manual una, doar ca tabla de 2 mm grosime mi se pare foarte subtire. Cele care vin in colet sunt destul de groase.
A si mai dati-mi un sfat: am prins moara pe un scaunel mobil de dimensiune 40x30 dar datorita greutatii se apleaca in fata. Ma gandesc sa ii fac un suport dar nu stiu ce dimensiuni ar trebui sa aiba ca sa nu se mai aplece de greutate in fata. Obligatoriu vreau ceva mobil ca o tin intr-o magazie si o scot afara cand macin. Voi pe ce ati fixat-o?

#14
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Nu ai mai venit cu rezolvarea problemei tale:ai modificat una din sitele din dotare,ai confectionat una sau ai gasit de cumparat?
Si eu is in aceeasi situatie cea mai mare sita din cele 4 site din dotare(de 5  cred) ...face uruiala nu mare cat as vrea

#15
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Eu am site facute manual, si cu gaura de 5 iesea prea marunt.
Am largit mai mult de jumatate din gauri cu 7 (alea care au permis), si nu iese un bob intreg!
Acum, mai reglez turatia, din fulii. Chiar cu aceasta sita, la 3000RPM iese destul de fin, in schimb la 1500RPM iese acceptabil.
Oricum, un pic de parte fina, iese la orice turatie.
Ps: Nici boabele de grau nu ies intregi.

Edited by mitica13, 27 May 2016 - 19:22.


#16
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Depinde mult de moara, la cele puternice trifazate iti curge faina marunta chiar si la o sita mai mare, la cele rusesti cu sita de 4mm deja nu mai macina asa marunt.

#17
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Eu nu am cum regla din fulii modelul e identic cu sternul colegului totul e pe axul motorului ...care sita ai largit ?ale mele is de 2,3,4 si 5 asa zice cutia...

#18
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.04.2007
Ale mele sunt facute manual, de 1,5 mm grosime, pe toata circumferinta morii Cred ca de 2 i-ti sunt suficiente
Gaurile sunt facute putin conice pe interior, cu rezultate vizibil mai bune (inainte erau drepte)
Cred ca daca faci una cu gauri de 8mm, la turatia ta, (2850RPM) nu iese un bob intreg.
In loc de sac, merge bine un crac de pantalon. Eu am de blugi, si ajunge aproape de fundul galetii, nu scoate praf aproape deloc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate