Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Sa scanez sau sa fotografiez niste poze dintr-o carte?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Salut! Sunt la facultate, in anul 3 si in contextul elaborarii lucrarii de licenta, am nevoie de niste poze dintr-o carte.Aceste poze, care de fapt sunt un fel de schite, nu sunt color, reprezinta unelte traditionale. As dori sa le reproduc, dar nu stiu daca sa le scanez sau sa le fotografiez. Scanatul e destul de scump, 2 lei/ pagina, deoarece cartea respectiva e in custodia Bibliotecii Central Universitare, insa fotografiatul e gratis, dar nu stiu daca se obtine aceeasi calitate. In plus, inclinarea ar fi diferita, si nu stiu cum sa schimb proiectia. Voi ce credeti ca ar fi mai recomandat sa fac? Multumesc!

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Pai logic ca scanatul este mai bun.

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
incearca Camscanner cu telefonul, iti ajustezi singur rezultatul, vezi daca te multumeste

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
si daca cine scaneaza, va tine cartea aia ca oaia, o sa iasa niste imagini ca luate de pe valurile dunarii, scurse, ondulate, tremurate, etc.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Eu as spune ca depinde de scanner. Daca e unul vechi, obosit si cu sticla murdara/zgariata atunci calitatea scanarii va fi una execrabila.
Pe langa asta, pot aparea tente de culoare albastruie sau mov, in timp ce cu un aparat foto pozitionat cat mai perpendicular pe imagine si destula lumina naturala poti obtine niste rezultate foarte ok. Iar daca ai un smartphone cu camera buna atunci nici nu mai ai nevoie de aparat foto dedicat.

#6
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Incomparabil scanatul e mai bun, ce-i greu sa cureti geamul scanerului si sa scanezi cu grija, ca odata scanezi doamene iarta-ma pozele alea si odata faci lucrarea de licenta, nu in fiecare zi faci lucrare de diploma. Scanerul e totusi profesional ptr asa ceva, pe cand camera telefonului e o chestie auxiliara a unui dispozitiv ptr vorbit nu ptr prelucrat hartii si imagini. fa poza cu un aparat foto profesional folosit la poze in laboratoarele de imagine si sunet daca vrei sa intreci scanerul

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Depinde si cum este poza/imaginea, daca e cu dithering se vede nasol indiferent de metoda, daca e calitate foto 300dpi pe hartie "quality" probabil un scanner e ok. La foto e problema cu lumina, cu ondularea paginii, cu obiectivul aparatului care distorsioneaza. In final daca ambele metode sunt facute bine nu prea conteaza mecanismul.
Daca ai aparat foto/telefon fa cateva teste acasa. Perspectiva o poti modifica din soft, Gimp de exemplu.

Edited by crokodilu, 06 May 2016 - 11:11.


#8
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
eu mi-as cumpara un scanner din ala portabil, care arata ca o bagheta, si l-as testa pe carte iar dupa as constata ca nu-mi satisface nevoile si l-as returna

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Un telefon cu o camera decenta cred ca bate scanerul respectiv.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Daca cartea e groasa, scanatul va fi anevoios.

Sunt multe variabile:
- grosime carte,
- calitate scanner
- rezolutie scanare
- calitate telefon, grad de iluminare etc.

Eu folsoesc pe iPhone TurboScan si rezultatele sunt multumitoare, mai ales daca vorbim de alb-negru.

#11
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Fotografiază-le, că oricum nu se va uita nimeni cu atenție peste lucrarea ta de licență.

#12
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Eu cand am de facut unele documente si nu le am in pc-uri asa fac: scanez, editez si modific printez si gata, nici nu se vede,scutesc mult timp

#13
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Pana la urma, le-am scanat. Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate