Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Degradare sol

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Am o problema si sper, in primul rand ca am nimerit pe forumul potrivit si ca, in al doilea rand, e cineva aici care ma poate ajuta cu informatii.

Am cumparat un teren acum 3 ani, am sapat o fantana si am construit o casa. Pe o parte din teren practic agricultura - in special legume. De cand am construit fantana am folosit apa din ea ca sa ud o portiune din teren pe care cultiv rosii, ardei, vinete si castraveti. Anul acesta am observat un fenomen neplacut in zona respectiva de teren. Pamantul s-a facut bolovanos, bolovanii sunt foarte tari, abia ii poti sparge cu sapa, au o culoare gri, iar pamantul de dedesupt a devenit cleios.
Anul trecut am facut o analiza chimica si microbacteriologica a apei intrucat intentionam s-o folosesc si in casa, insa analiza a iesit foarte proasta la ambele capitole. Cu partea microbilogica sunt lamurit ca se poate rezolva, insa la partea chimica a iesit un procentaj foarte mare de amoniac - ceva de genul peste 1000% - si nu ma duce mintea ce s-ar putea face In plus, ca toata panza freatica din judetul Iasi, apa e destul de dura.

Are cineva idee ce se intampla cu solul pe care l-am stropit cu apa asta? Terenul e foarte bun pentru agricultura si nu a aratat asa in nici un caz cand am inceput sa cultiv pe el.

Am atasat si o poza cu solul asa cum arata el acum (poza pe care am facut-o la jumatate de ora dupa ce trasese o ploaie).

Multumesc,

B

Attached Files


Edited by blazzelia, 06 May 2016 - 09:45.


#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Din ce se vede in poza, ai irigat foarte puternic sau a ploat mult si apoi s-a uscat.Daca nu il poti lucra asa, iriga inainte. Prin irigari repetate se pierd o parte din elementele fine ale solului.Incearca sa irigi prin picurare sau macar punctual, doar la radacina.Cat despre compozitia apei, aceasta se va regasi si in legumele cultivate.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca esta amoniac era poate bine, dar cred ca este altceva.

Pamantul trebuie lucrat ca sa se mentina. Nu stiu daca ai sapat/arat din toamana de ex.
Trebuie tot timpul amendat cu ingrasaminte (de preferat organice).

Cum faci udarea ?

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Discuit, irigat, repetata operatiunea si nu ai treaba.

Edited by ericmario, 06 May 2016 - 10:01.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
discuirea este metoda perfecta prin care se mentine calitatea solului.

#6
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Postblazzelia, on 06 mai 2016 - 09:45, said:

la partea chimica a iesit un procentaj foarte mare de amoniac - ceva de genul peste 1000% - si nu ma duce mintea ce s-ar putea face In plus, ca toata panza freatica din judetul Iasi, apa e destul de dura.

Cine ti-a oferit valoarea asta fantasmagorica? Amoniacul (ca si gaz) poate avea o concentratie maxima de 100% (atunci cand este pur). In apa se gaseste dizolvat (sub forma de amoniu) si concentratia maxima admisa in apa potabila este 0.5mg/l (daca tin bine minte).
Despre ce regiune a Iasiului este vorba? am facut cateva analize de apa in diferite zone periferice ale orasului si pana acum rezultatele erau in parametri. Este posibil sa fie o contaminare locala (in mod normal principala sursa de poluare cu amoniu este industria).

#7
costel844

costel844

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.10.2013
Dupa cum arata solul , se vede ca nu a fost arat din toamna . Dupa o udare sanatoasa sau dupa prima ploaie intra cu motosapa si marunteste-l din nou . La toamna inainte de arat imprastie pe el niste mranita . O sa vezi anul viitor ca se schimba treaba.

#8
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Acolo ai un exces de apa , pe dedesubt e cleios, ar merge un disc o singura trecere apoi lasat sa se usuce cateva zile si iarasi discuit.

#9
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View Postcostel844, on 06 mai 2016 - 10:24, said:

Dupa cum arata solul , se vede ca nu a fost arat din toamna . Dupa o udare sanatoasa sau dupa prima ploaie intra cu motosapa si marunteste-l din nou . La toamna inainte de arat imprastie pe el niste mranita . O sa vezi anul viitor ca se schimba treaba.

Da, asa e, in toamna trecuta omul cu tractorul m-a tot amanat pana au inceput ploile si apoi nu s-a mai putut ara, iar in primavara omul a venit doar cu freza. Restul terenului arata foarte bine insa partea asta nu.

View PostToxic00, on 06 mai 2016 - 10:24, said:


Cine ti-a oferit valoarea asta fantasmagorica? Amoniacul (ca si gaz) poate avea o concentratie maxima de 100% (atunci cand este pur). In apa se gaseste dizolvat (sub forma de amoniu) si concentratia maxima admisa in apa potabila este 0.5mg/l (daca tin bine minte).
Despre ce regiune a Iasiului este vorba? am facut cateva analize de apa in diferite zone periferice ale orasului si pana acum rezultatele erau in parametri. Este posibil sa fie o contaminare locala (in mod normal principala sursa de poluare cu amoniu este industria).

Valoarea amoniacului (sau amoniului) e pe buletinul chimic emis de DSP Iasi. Sincer, m-as bucura sa fi gresit si as fi tentat sa repet testul, insa la 250 de RON am oarece retineri de ordin financiar.
Zona e Chicerea - dealuri pe care au fost vii si livezi pana in '89. E posibil ca amoniacul (amoniul) sa fie legat de grajdurile vecinului aflate la vreo 40 de metri mai la deal de fantana? Fantana are 20 de tuburi (0.8m tubul), deci cam 16 m adancime.

View Postfqx, on 06 mai 2016 - 09:58, said:

Din ce se vede in poza, ai irigat foarte puternic sau a ploat mult si apoi s-a uscat.Daca nu il poti lucra asa, iriga inainte. Prin irigari repetate se pierd o parte din elementele fine ale solului.Incearca sa irigi prin picurare sau macar punctual, doar la radacina.Cat despre compozitia apei, aceasta se va regasi si in legumele cultivate.

Cand spui irigat puternic te referi, banuiesc, la o cantitate mare de apa... Chiar n-a fost deloc asa. Am fost atat de ocupati cu casa incat abia mai gaseam timp si energie sa mai udam si culturile.

Anul acesta am construit o instalatie de picurare. Am folosit instalatia o singura data iar a doua zi am observat ca acolo unde cazusera picaturile, pamantul devenise gri si cu o pojghita albicioasa.

#10
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Terenul arata asa pentru ca nu a fost arat in toamna.
El nu are structura si capilaritatea refacute asa ca apa curge prin el ca prin pietris.
Va fi un teren mai slab anul acesta.

#11
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

View Postblazzelia, on 06 mai 2016 - 10:53, said:

Valoarea amoniacului (sau amoniului) e pe buletinul chimic emis de DSP Iasi. Sincer, m-as bucura sa fi gresit si as fi tentat sa repet testul, insa la 250 de RON am oarece retineri de ordin financiar.
Zona e Chicerea - dealuri pe care au fost vii si livezi pana in '89. E posibil ca amoniacul (amoniul) sa fie legat de grajdurile vecinului aflate la vreo 40 de metri mai la deal de fantana? Fantana are 20 de tuburi (0.8m tubul), deci cam 16 m adancime.


In buletinul de analiza trebuie sa apara valorile in mg/l pentru ca au fost determinate in apa. E adevarat ca testele sunt cam scumpe dar ma indoiesc ca ei chiar le-au facut riguros daca apar acele valori (1000%). Exista totusi si teste mai ieftine si mai riguroase dar mai putin oficiale.
E posibil sa fie de la grajdurile vecinului dar m-as astepta mai degraba la valori ridicate de nitrati si/sau nitriti.

Edited by Toxic00, 06 May 2016 - 11:21.


#12
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa acord o atentie sportita partii cu aratul cand va sosi vremea.

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai daca a mai dat si cu freza pe el, e clar!
despre ce suprafata e vorba?

Edited by rich1974, 06 May 2016 - 11:24.


#14
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Pai ala cu vacile nu are si balega, de un an doi, baga pe teren dupa care il ari, dupa care il discui, cu tractorul sau motosapa si iese un teren antiia.

#15
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View PostToxic00, on 06 mai 2016 - 11:21, said:

In buletinul de analiza trebuie sa apara valorile in mg/l pentru ca au fost determinate in apa. E adevarat ca testele sunt cam scumpe dar ma indoiesc ca ei chiar le-au facut riguros daca apar acele valori (1000%). Exista totusi si teste mai ieftine si mai riguroase dar mai putin oficiale.
E posibil sa fie de la grajdurile vecinului dar m-as astepta mai degraba la valori ridicate de nitrati si/sau nitriti.

Valorile pentru nitrati si nitriti se incadrau in valorile normale. De fapt o sa caut buletinul si o sa-l postez aici.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce dracu sa mai are la data asta? pai pe terenul ala cleios, daca il ara si mai baga si discul, l-a facut varza. in functie de suprafata, are alte solutii la dispozitie.

#17
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
vezi sa nu fie apa f dura ("calcaroasa"). In timp se acumuleaza

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

View Postblazzelia, on 06 mai 2016 - 11:30, said:


Valorile pentru nitrati si nitriti se incadrau in valorile normale. De fapt o sa caut buletinul si o sa-l postez aici.
Valoarea aia de 1000% se refera la depasirea valorii maxime admise , probabil de 10 ori.Oricum, valorile respective, sint pentru apa potabila.La apa pentru irigatii merge, desi o sa ajunga in cultura, sint putini cei care isi permit sa trateze apa pentru irigatii, la regim de uz personal nici nu poate fi vorba, deoarece nu renteaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate