Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Asus vs toshiba

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Gios

Gios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 13.01.2012
Salut, am de ales dintre acest laptop toshiba
http://www.altex.ro/...aphics-free-dos
si acest laptop asus
http://m.emag.ro/lap...d/pd/DH6VK3BBM/

Mentionez ca laptopul va  fii folosit doar pentru office, muzica si, filme. Nu ma intereseaza asa de mult hardul.

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Eu as alege Toshiba.Posted Image

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
asusul are unitate optica. asta ar putea fi un plus daca il vei folosi la office. e posibil sa primesti documente pe cd/dvd.

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 rich1974, on 06 mai 2016 - 09:16, said:

asusul are unitate optica. asta ar putea fi un plus daca il vei folosi la office. e posibil sa primesti documente pe cd/dvd.
Pentru asta exista asa ceva.

#5
Nutu2003

Nutu2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 04.11.2003
Daca folosesti camera web pt skype, evita Asus, sunt catastrofale acele camere VGA.
Daca aceasta camera nu conteaza, alege Asus pt ca la restul Hardware pare mai bun decat Toshiba.

#6
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Acel Asus il am si eu si sunt foarte multumit de el. L-am cumparat tot asa pentru net, muzica , filme si office dar functioneaza doar cu windows 10x64.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Gios, on 06 mai 2016 - 08:58, said:

si acest laptop asus
Evita Asus-urile noi daca nu vrei sa fii restrictionat la win10.

In rest la alegerea ta clar Toshiba.. 1TB hdd e bine sa ai, cpu e peste Asus si sunt oki in general, nu au restrictii la instalare alte OS-uri, mai ales cele cu freedos.

Edited by andreic, 06 May 2016 - 09:34.


#8
Gios

Gios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 13.01.2012
Nu am nici o treaba cu win10. Dar cred ca voi alege asus deoarece imi place mai mult designul si daca nu e mare diferenta intre hardware e ok. Multumesc tuturor..

Nu am nici o treaba cu win10. Dar cred ca voi alege asus deoarece imi place mai mult designul si daca nu e mare diferenta intre hardware e ok. Multumesc tuturor..

#9
testor73

testor73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 19.07.2012
Si-a modificat EMAG site-ul! Vad ca se misca impecabil acum si pe mozilla, cel putin la mine abea se incarca.Posted Image

#10
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
dacă nu ai de ales decât între cele două modele, aș alege Toshiba-ul. dacă nu ești limitat doar la acele magazine/modele, te poți orienta către acest model de la HP, procesorul este mult mai performant decât amândouă la un loc (mai performant decât un i3-4005U) și chiar economisești 100 lei, în plus ai unitate optică și ecran mat.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://www.pcgarage....-freedos-black/ mai pune ceva si ia modelul asta. Are procesorul mai bun, placa video integrata este mai buna si pe viitor ii mai poti adauga inca 4gb ram.

Mie imi pare rau ca m-am zgarcit la 2-300lei ca puteam sa iau ceva mai bun.

#12
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
pentru office și multimedia, HP-ul recomandat de mine este mai mult decât suficient, ținând cont că are și ecran mat. Lenovo-ul este mai performant, într-adevăr, dar nu va vedea diferența de performanță în activitățile specificate.

4GB memorie se pot adăuga și pe HP (dacă se înlocuiește modulul existent de 4GB cu unul de 8GB), dar 4GB sunt mai mult decât suficienți pentru office și multimedia.

#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca sta cu maxim 5 tab-uri deschise si fara prea multe programe simultan, da, e ok HP-ul.
Eu n-as lua laptop mai slab echipat de un i3, pur si simplu diferenta de pret e mult prea mica.

#14
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
procesorul de pe HP este practic un i3 cu arhitectură Broadwell, cu GPU mai slab și 2MB cache în loc de 3. depășește i3-urile cu arhitectură Haswell sau mai vechi (cu frecvențe comparabile). să spui că nu ai lua un laptop mai slab decât un i3 nu înseamnă nimic. nu uita că acum și Pentium-urile au HT. aici poți vedea cum Pentium-ul 3825U este o idee mai performant decât un i3-4030U (locul 285, respectiv 293), ambele tactate la 1.9GHz, Pentium-ul fiind cu o generație mai nou anulează avantajul cache-ului de la i3, care oricum nu joacă un rol atât de important.

Pentium-ul este mai mult decât capabil să țină 5 tab-uri deschise, în limita memoriei (4GB) și a vitezei HDD-ului. ambele laptopuri se vor comporta 100% identic în activitățile date, dacă rămân la configurația din fabrică.

cu toate astea, prefer să redactez documente și să mă uit la filme pe un ecran mat și să investesc cei 300 lei în viitor într-un SSD și, eventual, într-un modul de 8GB RAM.

#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Yeap, ai dreptate, n-am bagat de seama ca-i varianta cu HT de Pentium.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate