Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Yamaha RX-V395RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Buna ziua, din start tin sa va anunt ca nu sunt prea bun cunoscator, asa ca va cer cateva informatii.

Momentan detin un AV receiver Philips FR 966 cu subwooferul activ SW 966. Pentru filme si tv, isi face treaba decent, cel putin pentru mine. Pentru muzica, nu prea ma satisface insa.
Mai am si un home cinema Philips  HTS 3357 pe care il folosesc impreuna cu calculatorul pentru a asculta muzica. La fel, nu ma prea multumeste, mi se pare ca se aude artificial.

As vrea sa trec la ceva mai de calitate, dar cum bugetul nu-mi permite, as vrea sa-mi iau Yamaha RX-V395RDS de la secon hand si o pereche de boxe cinstite noi. Ma gandeam la Magnat  monitor supreme 1000.

Camera in care vreau sa le pun are undeva la 20 m2. Muzica pe care o ascult este muzica electronica: drum and bass, inteligent, hardcore... Deci tin foarte mult ca basul sa fie puternic si conturat.

As vrea va rog o parere despre amplificatorul Yamaha RX-V395RDS.

Multumesc.

#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai daca vrei pentru muzica pentru ce te uiti la receivere multicanal?
Cauta o scula stereo serioasa.Bugetul este..............

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
o varinta e asta: http://www.okazii.ro...onal-a179943886

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am modelul respectiv şi pot să spun că funcţionează impecabil.
Dacă vrei başi bine conturaţi plasează boxele în 2 colţuri ale camerei, neapărat pe jos.

#5
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Din pacate bugetul este cam limitat. In jur de 1000 pentru boxe si in jur de 500 pentru amplificator.
Presupun ca o sa functioneze si cu doua boxe de podea (care vor fi plasate in colturile camere, bineinteles), nu neaparat 5.1
Pe viitor intentionez sa pun inca doua boxe de raft magnat monitor supreme 200.

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Basi "bine conturati" nu poti avea din start cu amplificatoare/receivere Yamaha. Nici chiar cu un AS 501. Asta cam e punctul lor slab.
NAD-urile ,de exemplu stau mult mai bine la acest capitol ,plus ca imperecherea intre Magnat si amplificatoare/receivere Yamaha din generatiile mai noi nu e deloc fericita.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Mie pe o pereche de Jamo, din cele de după Revoluţie, îmi sună foarte bine. Cred că e important ca diametrul wooferului să nu treacă de 10",  pt. amortizare bună în condiţii de cameră.

#8
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Hmmm, deci sa inteleg ca o sa cam cada combinatia Yamaha + MMS. Ar trebui atunci sa ma orientez spre altceva.
Imi puteti recomanda va rog o combinatie intre Yamaha si alte boxe sau intre MMS si alt amplificator? Bineinteles in bugetul meu.

Un HK 620 ar fi mai indicat oare?
Sau o pereche de Jamo  cu Yamaha?

Parca nu m-as risca la boxe de la SH chiar daca nu e vorba de multi bani.

Edited by catalucan, 06 May 2016 - 11:52.


#9
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
HK 980 de la harman

si boxe magnat MMS 202( pentru incepuT) Apoi, upgrade in funcţie de buget si.... pasiune.

#10
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Din pacate cam sare din buget HK 980.

Poate imi recomandati ceva boxe care sa se auda bine cu Yamaha RX-V395RDS (personal imi place modelul si sunt fixat sa-l iau) in cam 1000 lei, de preferat noi.

 mihaicozac, on 06 mai 2016 - 10:51, said:

Mie pe o pereche de Jamo, din cele de după Revoluţie, îmi sună foarte bine. Cred că e important ca diametrul wooferului să nu treacă de 10",  pt. amortizare bună în condiţii de cameră.

Ce model sunt boxele? Poate gasesc ceva asemanator macar.

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Boxele sunt(mult) mai importante decat amplificatorul. Acolo trebuie marit bugetul. Un amplificator stereo dedicat presteaza mult mai bine in modul stereo decat un receiver multicanal.
HK 980 e un aparat bun. Il gasesti de regula SH ,s-ar putea la preturi acceptabile. La fel SH poti incerca un NAD C325BEE ,e model relativ nou si asta.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Jumo-urile mele sunt modelul Studio 170.

#13
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Varianta hk 980 si boxe mms 202 ar respecta bugetul de 1500 lei avantajul fiind ca amplificatorul este relativ nou iar boxele noi. Cu factura si folosite impecabil, pot fi punctul de plecare pt boxe de podea tot noi mai bune.

#14
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai tot in cam 1500lei se-nscrie si cu NAD C325 + MMS802, care deja sunt boxe de podea si-i o varianta incomparabil mai predispusa la a-i satisface dorintele de bubuiala ale initiatorului, decat alte combinatii intre Yamaha, HK, MMS, Jamo, etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate