Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tractor Kubota GL-280 Grandel

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NICKY1984

NICKY1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2016
Buna ziua,

Am achizitionat tracorul acesta scond hand si am niste probleme cu el sper sa nu fie mari ,(mentionez ca nu am avut niciodata tractor deci nu ma pricep in domeniu si as avea nevoie de niste sfaturi daca sunteti amabili sa-mi raspundeti).
Prima problema ce am observat la el este :
Cand dau de maneta de langa volan si cupleaza  sa merg inainte sau inapoi de pe punctul neutru nu mai am servodirectie la el ,dar pe liber adica pe punctul neutru am servodirectie?

A doua problema am observat cand se incalazeste uleiul in grup care are baia comuna cu transmisia ,cand dau tot de aceeasi maneta in fata sau in spate parca nu cupleaza si nu vrea sa plece din loc acest fenomen se intampla doar la cald.

Am desfacut aseara busonu de la transmisei si grup  am scos uleiu sunt cam 30 de litri in el si nu am gasit pilitrua in ulei.
Am zis sa schimb uleiu dar nu stiu de care ,am vazut ca se recomanda STOU sau UTTO imi puteti recomada de care si ce vascozitate exact?
Nu detin manual de operare sau carte tehnica la el daca are cineva si este binevoitor sa-mi dea si mie i-as fi recunoscator.( [email protected])
Tracotrul l-am am achizitionat doar pt. tras remorca la livada nu il folosesc in aratura.
Multumesc!

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ulei bun http://www.uleidemot...-si-frane-umede, da u telefon la ei sa te caute in baza de date ca sa poata sa-ti recomande ce e mai bun.

#3
NICKY1984

NICKY1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2016
Multumesc o sa-i contactez, dar la problemele ce am cu el nu se pricepe nimeni ?

Edited by NICKY1984, 07 May 2016 - 11:42.


#4
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 NICKY1984, on 07 mai 2016 - 11:41, said:

Multumesc o sa-i contactez, dar la problemele ce am cu el nu se pricepe nimeni ?
Pe partea stanga a tractorului, sub scara este un "ochi magic" care iti arata nivelul uleiului de transmisie. Pui tractorul pe un plan drept si vezi nivelul, trebuie sa vezi ulei in ochi, cu tractorul oprit.
Pentru ulei, Kubota are propria norma. Unii producatori spun ca uleiul lor intruneste norma Kubota UDT. Iti recomand sa pui un astfel de ulei. Nu-i suficient sa schimbi uleiul, trebuie sa schimbi si filtru. Dupa ce schimbi ulei+filtru ulei e posibil sa scapi de problema.
Ulei kubota gasesti la reprezentanta, la afumati.
O sa ai ceva probleme cu piesele de schimb, pentru ca acest tractor face parte din ceea ce kubota numeste grey-market, iar ei nu ofera piese, suport pentru piata grey-market.



Aici gasesti manualul pentru tractorul tau
http://www.kubota-nouki.jp/manual/

Edited by ionsteg, 08 May 2016 - 07:29.


#5
NICKY1984

NICKY1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2016
Multumesc pt. pagina cu manualul si pentru indrumare.

#6
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 NICKY1984, on 08 mai 2016 - 10:47, said:

Multumesc pt. pagina cu manualul si pentru indrumare.
Ai mai facut ceva?


#7
NICKY1984

NICKY1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2016
I-am dat bani la un coleg de servici care a plecat ieri in delagatie in Germania sa-mi cumpere ulei Kubota SUPER UDT.Momentan nu am facut nimica la el merg asa cu el doar am observat ca in el am 29 de litri de ulei si in carte spune 37.A zis cineva  care vinde tractoare japoneze(un bulgar care nu prea stie asa bine romaneste) ca sa inlocuiesc kitul de garnituri  de la pompa ca aia ar fi problema....nu stiu ce sa zic daca aveti alte sugestii sau pareri va rog sa-mi spuneti.
Multumesc!

#8
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

 NICKY1984, on 11 mai 2016 - 13:41, said:

I-am dat bani la un coleg de servici care a plecat ieri in delagatie in Germania sa-mi cumpere ulei Kubota SUPER UDT.Momentan nu am facut nimica la el merg asa cu el doar am observat ca in el am 29 de litri de ulei si in carte spune 37.A zis cineva  care vinde tractoare japoneze(un bulgar care nu prea stie asa bine romaneste) ca sa inlocuiesc kitul de garnituri  de la pompa ca aia ar fi problema....nu stiu ce sa zic daca aveti alte sugestii sau pareri va rog sa-mi spuneti.
Multumesc!
De curiozitate, cat e litrul de ulei in germania?
Pana nu schimbi ulei si filtru eu zic sa nu te arunci la garnituri...

#9
NICKY1984

NICKY1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2016
http://www.wupodo.de...54#.VzNgi9KLTct

Uite aici...

#10
NICKY1984

NICKY1984

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.05.2016
Ce parere aveti de acest ulei il cunoaste-ti?

http://www.keletagro...ctoare-japoneze

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate