Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Vorbit/scris corect - sunt depasit daca ma astept la asa ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
De ceva timp vad tot mai des aceleasi greseli flagrante in scris (si le si aud in diverses situatii).
Azi m-am uitat la aria de Programare si mi-am pus mainile in cap...
Mai ales ca programarea inseamna ca tu folosesti un limbaj pentru a-i spune computerului ce sa faca.
Cum poti fi un programator bun (adica sa stapanesti foarte bine un limbaj) daca tu nu ai fost in stare sa inveti corect limbajul folosit de semenii tai???

Din nou, nu ma refer aici la greseli subtile, mai gresesc si eu din cand in cand dar imi zgarie urechea imediat si ma interesez de reguli daca le-am uitat.
Ma refer la greseli de genul "dute la masa", "ce-a", "metrii - cu rudele lor litrii...", "decat azi am ajuns", "am decat un leu"......

Si sa includ aici si greseli promovate de DOOM ca reguli - ce e aia niciun, nicio? Pe asta nu am putut-o intelege niciodata (sic :)).

Deci: sunt depasit de vremuri/nebun daca eu consider vorbitul/scrisul corect ca un element important din educatia cuiva?

Mai grav, ce facem cu Academicienii care dupa indelungi studii apar cu niciun si nicio?
Acu serios - "niciun caine" - ce e aia? Nici un caine are sens din punct de vedere logic. Niciun caine ce e?
Daca in loc de "nici un caine" scriu "niciun caine", daca vreau sa scriu "un caine" ce fac?

#2
Eroman

Eroman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,131
  • Înscris: 19.03.2015
"Niciun caine" inseamna absenta oricarui caine. "Nici un caine" inseamna absenta pana si a unui caine.

E o subtilitate de accent pus pe absenta a ceva anume.



#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Poststuiberv, on 06 mai 2016 - 01:50, said:


Eu consider ca gresesti foarte mult. (parerea mea)
Nu ma bag la partea de gramatica pentru ca nu-s bun la partea asta. Ma bag doar la partea in care acuzi ca un bun meserias intr-un anumit domeniu, trebuie obligatoriu sa cunoasca gramatica limbi romane. Pe multi meseriasi nu-i intereseaza asa ceva ca sa fie buni in domeniul pe care-l practica.

(ca trebuie sa stim sa scriem si sa vorbim romaneste corect... este alta poveste)

View Poststuiberv, on 06 mai 2016 - 01:50, said:

...
Azi m-am uitat la aria de Programare si mi-am pus mainile in cap...

Eu zic sa-i lasi in pace pe programatori, pentru ca nu trebuie deloc sa stie limba romana. In general programatori trebuie sa stie o "engleza" tehnica "mai de balta". Intradevar, trebuie sa fie inteligenti. Dar inteligenta nu inseamna sa sti sa scri corect romaneste.
(Cred ca si eu am scris ceva gresit mai sus si o sa mi-o tragi Posted Image . Eu repar centrale si nu trebuie neaparat sa stiu sa scriu corect ca sa fac treaba asta foarte bine Posted Image Asa ca iarta-ma daca am scris gresit.)

View Poststuiberv, on 06 mai 2016 - 01:50, said:

...
Mai ales ca programarea inseamna ca tu folosesti un limbaj pentru a-i spune computerului ce sa faca.
Cum poti fi un programator bun (adica sa stapanesti foarte bine un limbaj) daca tu nu ai fost in stare sa inveti corect limbajul folosit de semenii tai???

Trebuie sa stapinesti niste comenzi in engleza care nu au nici o legatura cu limba romana. Limbajul de programare este paralel cu limba romana, si daca se poate cumva, si mai paralel cu gramatica limbi romane. Sunt la fel cum sunt si sinele de tren (adica nu se intilnesc niciodata). Numai ca sinele sunt doua si astea din problema noastra sunt trei.


View Poststuiberv, on 06 mai 2016 - 01:50, said:

...
Acu serios - "niciun caine" - ce e aia?

Programatorul "vorbeste" cu un calculator exact cum vorbesti tu cu un ciine.
Stai jos; Aport; Cuminte; Latra:; Musca; etc.
Sunt niste comenzi primare pina la urma care nu au legatura cu nici o limba, daramite cu o gramatica. Daca badea Gheorghe de la stina stie sa-si comande ciinele sa-i intoarca oile, de ce crezi ca eu sau tu nu putem comanda un calculator sa faca ceva folosind niste comenzi simple intr-o cu totul alta limba ?

Hais, cea, tzuruc sunt cumva in romana ? Chiar conteaza ? Calul oricum stie ce are de facut. La fel si calculatorul.

Edited by florin71_skoda, 06 May 2016 - 02:27.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Poststuiberv, on 06 mai 2016 - 01:50, said:

Si sa includ aici si greseli promovate de DOOM ca reguli -
Nu sunt greseli din moment ce sunt promovate in DOOM/DOOM2 (nu jocul Posted Image)... sunt corecte, greseli sunt cand faci invers Posted Image

Edited by andreic, 06 May 2016 - 02:24.


#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca la cioace e ok sa nu stii sa vorbeste, cand ajungi undeva unde trebuie sa comunici electronic (hopa! stai sa vedem - poate de aceea prefera unii sa comunice strict verbal, de preferat prin telefon/voce? Posted Image ) apar niste probleme cand incepi sa mananci sau sa adaugi litere, sa pui de'ampixulea virgule[sau sa le uiti], sa inversezi cuvinte, sa iti scape cratime [sau sa ai prea multe], sa faci dezacorduri (oare se referea doar la un obiect anume sau la toate?) s.a.m.d.

Ca productivitate, este extrem de obositor [si costisitor] sa te chinui sa intelegi ce a vrut a spune cineva intr-un document sau intr-un email scris cu picioarele. Noroc ca noi nu prea le avem cu productivitatea si ca merge si asa. Eh, soarta!

In plus, daca pe langa "meserias" mai tre' sa existe unul/altul care sa rescrie ce tot incearca sa transmita meseriasul, este clar ca se va deduce costul din castigul "meseriasului". Putine/nule sunt cazurile in care ai proiecte serioase (adica $$$) care sa nu necesite o documentatie pe langa, care sa poata fi citita si inteleasa, fara prea mult efort, si de altii.

Oricum, abilitatile de comunicare si de a te face inteles sunt foarte importante.
----
1. Parere personala: gramatica este matematica limbii, fiind bazata pe un set de reguli destul de stricte/fixe. Daca te "bate", probabil ai ceva probleme si cu matematica. Daca te bate matematica, inerent apar si probleme in programare.
2. Daca ai dubii in a scrie corect un cuvant, posibil sa ai dubii si cand scrii denumirile variabilelor. Si ba le scrii intr-un fel, ba le scrii altfel. Si la urma da cu virgula.
3. E si chestie de imagine: am tot "vanat" erori prin documentatia oferita de Google, Facebook, Twitter, de exemplu, dar zau daca am gasit asa ceva.
3a. Si ajungem iar la faptul ca un "meserias" care nu le are cu documentatia/scrisul corect genereaza niste costuri care se vor scadea din castigul lui.

Edited by dexterash, 06 May 2016 - 03:06.


#6
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postflorin71_skoda, on 06 mai 2016 - 02:15, said:



(ca trebuie sa stim sa scriem si sa vorbim romaneste corect... este alta poveste)



Eu zic sa-i lasi in pace pe programatori, pentru ca nu trebuie deloc sa stie limba romana. In general programatori trebuie sa stie o "engleza" tehnica "mai de balta". Intradevar, trebuie sa fie inteligenti. Dar inteligenta nu inseamna sa sti sa scri corect romaneste.
(Cred ca si eu am scris ceva gresit mai sus si o sa mi-o tragi Posted Image . Eu repar centrale si nu trebuie neaparat sa stiu sa scriu corect ca sa fac treaba asta foarte bine Posted Image Asa ca iarta-ma daca am scris gresit.)


Ai dreptate cu programatorii - mai mult, nu stapanirea unui anumit limbaj de programare face un programator bun, ci altceva - faptul ca reuseste sa rezolve probleme dificile eficient.
Partea in care scrie codul se invata - invata regulile limbajului si scrie codul.
E totusi importanta si capacitatea de a folosi limbajul corect...si aici apare nedumerirea mea  legata de limbajul folosit zi de zi pe care nu il stapaneste.

Legat de scris gresit, nu ti-o trag :) sunt cateva litere lipsa la anumite cuvinte la plural, in rest e foarte ok...
In plus ce ai scris are sens si logica asa ca totul e ok.

Sa fiu mai clar - nu desconsider un om care nu vorbeste/scrie corect romaneste (daca nu se apuca sa faca greseli enorme si de logica de la inceput :)).
Nu sunt "grammar nazi", dar ma apuca asa o "bucurie" cand imi zgarie urechea diverse lucruri.
Stiu oameni care sunt chiar analfabeti dar care fac lucruri pe care eu nu as putea sa le fac.
Dar impresia initiala e de a avea dubii cand cineva vorbeste gresit.

Ei, acu inchipuie-ti cum ma simt ca trebuie sa vorbesc in engleza la munca si pe strada si nu e limba mea materna...
Ma chinui sa vorbesc/scriu cat decorect pot, dar bineinteles ca mai dau cu batul in balta.
Nu mai spun ca nefiind limba mea materna sunt expresii carora nu le inteleg sensul.... :).

View Postdexterash, on 06 mai 2016 - 02:50, said:

Daca la cioace e ok sa nu stii sa vorbeste, cand ajungi undeva unde trebuie sa comunici electronic (hopa! stai sa vedem - poate de aceea prefera unii sa comunice strict verbal, de preferat prin telefon/voce? Posted Image ) apar niste probleme cand incepi sa mananci sau sa adaugi litere, sa pui de'ampixulea virgule[sau sa le uiti], sa inversezi cuvinte, sa iti scapa cratime [sau sa ai prea multe], sa faci dezacorduri (oare se referea doar la un obiect anume sau la toate?) s.a.m.d.

Oricum, abilitatile de comunicare si de a te face inteles sunt foarte importante.

Legat de asta, pentru a fi manager in anumite companii trebuie sa scrii un e-mail pe o tema.
E-mailul ala e studiat si e parte a interviului.
Chiar si pentru promovarea de la executant la manager se aplica asta cu e-mailul.
Nu mai spun ca o parte importanta a feedback-ului pe masura ce avansezi chiar pe partea tehnica e "communication skills".
E important sa stii sa comunici la nivelul celui cu care o faci - intr-un fel scrii documentatia pentru un inginer, in alt fel pentru un manager, in alt fel un document pentru a obtine sprijin pentru ideea ta de la un "VP"...
Nu mai spun de documentatia pentru clienti.

De exemplu, nestiind anumite subtilitati din limba engleza am scris "simpathy" intr-o felicitare pentru ziua de nastere a cuiva.
Ei, "simpathy" in engleza e un fel de condoleante...
Noroc de parintii copilului respectiv ca nu s-au suparat si ca am mai invatat ceva :).

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cu engleza poate fi mai complicat daca nu ai "exercitiul" de a conversa sau de a transmite diverse treburi in anumite conditii. Traducerile mot-a-mot pot fi chiar distractive uneori, iar alteori extrem de uracioase.

Cat despre modul de scriere/compunere al unui e-mail (eu fiind adeptul acestui tip de comunicare, din multe motive), am observat o diferenta majora intre modul in care scriu si transmit englezii, francezii, germanii si americanii (cu ei am avut contact mai des) fata de cum scriu romanii, chiar si pe aceleasi pozitii fiind.

Dar da, mi se pare normal sa stii sa transmiti un e-mail acatarii, mai ales daca esti mai mult de un simplu "lucrator la banda".

[trecem peste faptul ca este complicat de catalogat un e-mail sau o propozitie de genul "cum s-a fac sa mearga TV!"]

Edited by dexterash, 06 May 2016 - 03:33.


#8
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,789
  • Înscris: 04.04.2008

stuiberv , vezi ca ai uitat cel putin o virgula,am citit jumatate din ce ai scris, m-am plictisit de la atata ipocrizie :)


#9
gabitu73

gabitu73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.12.2008

View Postcut3ryan, on 06 mai 2016 - 04:58, said:


stuiberv , vezi ca ai uitat cel putin o virgula,am citit jumatate din ce ai scris, m-am plictisit de la atata ipocrizie Posted Image
Așa e unii,se cred mai superiori! Aoleu, câte greșeli am făcut!Posted Image

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,883
  • Înscris: 12.03.2010
Eu unul tind sa nu iau in serios (ca sa nu spun desconsider) pe cei care nu dau atentie felului cum scriu, inaintea a ceea ce scriu. Scrisul si cititul sint primele lucruri le faci, in termeni de educatie (instructie). Cum naiba vrei tu sa ma convingi ca ai invatat alte lucruri bine dupa aia, cind scrisul si cititul le-ai invatat prost ?

Daca nu te-a pasionat scoala, si nici cititul (daca citesti suficient, nu ai nevoie de gramatica, pentru ca-ti vin formele corecte de la sine in minte), nu te apuca sa-ti etalezi (ne)cunostintele, pentru ca, vorba aia, "orice prost pare destept, atunci cind tace". Lucreaza cu miinile sau ce Dumnezeu faci tu in viata, dar nu te exprima in scris (daca nu vrei sa fii judecat dupa felul cum scrii).

Pe de alta parte, era pe-aici un user, Ghita Bizonu, care parca scria cu degetele de la picioare, sau nu vedea bine tastele, dar altfel, foarte coerent in gindire si chiar plastic in exprimare. In cazul lui, motivele cred ca erau obiective, nu tineau de educatie.

Edited by hellmarvel, 06 May 2016 - 05:14.


#11
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Intrebare:
Nu ar fi cazul sa treaca limba romana prin ceva program de reformare?

"Sa dus" si "s-a dus" se citesc la fel si inseamna acelasi lucru.

#12
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Eu propun "sadus". Ce tot atatea complicatii inutile?

#13
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
Sau "sds" pentru economie de vocale.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Pe mine ma deranjeaza cand topicurile sunt deschise pe arii gresite. Deh, fiecare cu piticii lui pe creier.

Edited by Bursul, 06 May 2016 - 06:06.


#15
klf2016

klf2016

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 29.01.2016

View Postandreic, on 06 mai 2016 - 02:22, said:

Nu sunt greseli din moment ce sunt promovate in DOOM/DOOM2 (nu jocul Posted Image)... sunt corecte, greseli sunt cand faci invers Posted Image

Niciun si nicio au aparut tocmai pt ca multi nu stiu sa scrie iar ca (pseudo) argument gramatical pt impunerea acestei reguli tampite este faptul ca in limbile latine aceste formule apar intr-un singur cuvant (franceza: aucun).

Corect este nici unul.

Edited by klf2016, 06 May 2016 - 06:43.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Corectitudinea in scris si vorbire, reflecta nivelul real de cultura pe care il are fiecare individ in parte. Nu pot fi toti la fel de culti/inculti. Dar sa mai si fii mandru de incultura sau felul agramat in care te prezinti in fata celorlalti, e alt subiect de discutie.

#17
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
initiator!!!
rolul si scopul limbajului si scrisului e comunicarea!!! (este o unealta)
atata vreme cat acest scop e indeplinit, cu sau fara greseli, cu sau fara diacritice, cu sau fara greseli de tastare... nu mai conteaza nimic!!!... scopul scuza mijloacele iar analizarea formei in detrimentul continutului e paguboasa!!!
e si o regula... pe forumuri pentru grammar nazi... cand epuizezi toate argumentele, critici greselile gramaticale!
deci nu esti singur... faci parte dintr-o tipologie!

Quote

pomenesti de liniile de tren
linii??? se șine zici?!?Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LS5XWNmsX04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


nici macar lingvistii nu cunosc la perfectie limba romana!!! in toate aspectele ei si cu toti termenii de specialitate!

o pulență, doua pulențe... vorba lui micuțu...

Edited by Nero-d, 06 May 2016 - 07:20.


#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postflorin71_skoda, on 06 mai 2016 - 02:15, said:

Limbajul de programare este paralel cu limba romana, si daca se poate cumva, si mai paralel cu gramatica limbi romane. Sunt la fel cum sunt si sinele de tren (adica nu se intilnesc niciodata). Numai ca sinele sunt doua si astea din problema noastra sunt trei.

pai evident ca ai gresit, acum omul este dezorientat, pomenesti de liniile de tren, dar te referi la 3 linii, cand la tren gasim doar 2, reguli elementare de gramatica si lipsa de cunostinte tehnice, daca ar fi sa consideram acest topic.

trebuia sa faci referire la cele de metrou, atunci omul ar fi fost mult mai luminat, asta daca stie de ce acolo ar fi 3. si cum poate sti cineva cate sunt, din moment ce pt a fi tehnic, trebuie sa cunosti la perfectie gramatica limbii romane?

iar pt initiator, nu esti depasit de nimic in ideea expusa, cum ca ar fi ideal sa cunoastem limba ce o vorbim, insa esti cu totul depasit de situatie si de logica, atata vreme cat te astepti ca pt a scrie si a programa intr-un limbaj informatic, care culmea, comenzile se scriu in engleza, tu ai nevoie de gramatica limbii romane la perfectie pt asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate