Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Retur telefon Quickmobile

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
c1uk

c1uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 11.11.2007
Scuzați-mă dacă nu postez unde trebuie, dar nu știu unde ar fi mai bine. Am luat acu 2luni un Oneplus 2 de la Quickmobile și acuma am constata ca nu merge cu cartela de la Digi. Am vreo șansă să îl pot returna? Adică ei nu ar trebui sa vândă produse compatibile cu provideri de telefonie mobilă din țară?

Mulțumesc


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Merge cu cartela de la digi,ce nu iti merge tie defapt?Esti sigur ca e configurat corect telefonul?

#3
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
NU
A trecut prea mult timp, iar nici un producator sau vanzator nu e obligat sa suporte nici o retea.
E datoria ta sa te asiguri ca produsul face ce vrei tu sa faca inainte de a achizitiona.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Nu au nici o obligatie sa vanda produse compatibile cu reteaua X. Tu ar trebui sa te uiti inainte daca telefonul va functiona sau nu in reteaua dorita. Plus ca ai la dispozitie 14 zile de cand primesti telefonul ca sa vezi daca iti place sau nu si in caz contrar sa il returnezi. https://www.quickmob...s-Retur_Produse

Edited by tigerheart, 05 May 2016 - 23:54.


#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Oneplus 2 functioneaza pe Digi. Nu e datoria lor sa vanda telefoane compatibile cu retelele din Romania, e datoria ta sa te interesezi. Ai trecut de cele 14 zile in care puteai returna iar magazinul trebuia sa accepte obligatoriu produsul, mai departe tine de magazin. Insa nu exista magazin care accepta retur dupa 2 luni, doar emag stiu ca mai are 30 zile.

P.S.: 4 mesaje in acelasi minut.

Edited by Robiacs, 05 May 2016 - 23:54.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
90% din telefoanele cu SIM sunt telefoane compatibile si in alte regiuni decat cele pentru care au fost vandute,e adevarat ca exista probleme cu un spectru incomplet,insa in general merg.De exemplu exista telefoane cu spectru 2g de usa dar au si una sau doua de eu/asia.Acelasi lucru si pentru 3g/LTE.

#7
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Şi dacă Digi vinde telefoane care nu merg în reţeaua lor 4G, este moral sau nu? Este vorba de Lenovo 2010. L-au vândut tatălui meu, om în vârstă, şi care nu ştie ce este 4G.

Edited by Silviugabriel1984, 06 May 2016 - 05:44.


#8
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007
Off: Digi vand telefoane 4G si fac reclama in orasul unde stau(Bacau). Ajung acasa si constat ca nu merge 4G-ul. Sun la ei iar raspunsul lor a fost : nu avem 4G in Bacau si ma indruma sa caut pe net acoperirea 4G. On: Nu am inteles ce problema are mai exact cu telefonul. Ce nu merge?

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Pune-l la vânzare și cumpărați unul compatibil 4G 2600 MHz TDD.

#10
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007
Este compatibil 4G-ul de la Digi(cumparat de la ei). Problema este ca se lauda cu 4G dar nu au acoperire :) !

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Silviugabriel1984, on 06 mai 2016 - 05:42, said:

Şi dacă Digi vinde telefoane care nu merg în reţeaua lor 4G, este moral sau nu? Este vorba de Lenovo 2010. L-au vândut tatălui meu, om în vârstă, şi care nu ştie ce este 4G.
Orange vinde telefoane 2G. Nici operatorii nu sunt obligati sa vanda telefoane compatibile cu toate frecventele si tehnologiile folosite de ei...

@c1uk ai modelul pentru america de nord?

#12
c1uk

c1uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 11.11.2007
Mama, azi dimineata am intrat pe mail si am zis ca nu mi-a raspuns nimeni la topic ( nu aveam mail de la softpedia), dar vad ca aici este o adevarata discutie.

Telefonul este A2001 este modelul pentru china, asa vinde quickmobile si pot garanta ca nu merge. Adica vede cartela, dar nu ia semnal de nicio culoare. Am pus cartela intr-un LG G2 functioneaza perfect. Nu stiu ce setari ar trebui facute, dacar ar trebui, dar eu nu am reusit sa-l fac sa mearga. Nu vreau neaparat sa-l trimit inapoi, intrebam oricum mi-am luat digi ca o a doua cartela sa testez putin reteaua tocmai pe idea ca am telefon Dual Sim. Multumesc de raspuns!

Apropo de Digi: da sunt in mare parte mincinosi cand vine vorba de retea, iti baga pe net 4G, dar cand am fost sa-i intreb care ii aria de acoperire au zis ca max 20km in jur la fiecare oras mare si ca nu este exclus ca in anumite localitati sa fie nevoie de net in Roaming de la vodafone care apropo de la 1Aprilie se taxeaza indifierent ca este abonat mai vechi (cand era vorba ca ai net in Roaming gratis).

#13
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Folosesti doua SIM-uri? Digi e retea exclusiv 3G si 4G, nu va funtiona in cazul in care cealalta cartela e pe 3G sau 4G.

#14
c1uk

c1uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 11.11.2007

 easy90rider, on 06 mai 2016 - 08:17, said:

Folosesti doua SIM-uri? Digi e retea exclusiv 3G si 4G, nu va funtiona in cazul in care cealalta cartela e pe 3G sau 4G.

Am incercat toate variantele. Nu vrea de nicio culoare. Nu e mare problema, dar oricum de acum o sa fiu mult mai atent la model si frecventele care le suporta.

 xeleron, on 05 mai 2016 - 23:52, said:

Merge cu cartela de la digi,ce nu iti merge tie defapt?Esti sigur ca e configurat corect telefonul?

Ce ar fi de configurat? Poate sunt eu batut in cap si chiar merge, dar mentionez este modelul A2001 care este modelul chinezesc.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 c1uk, on 06 mai 2016 - 08:05, said:

Telefonul este A2001 este modelul pentru china, asa vinde quickmobile si pot garanta ca nu merge. Adica vede cartela, dar nu ia semnal de nicio culoare. Am pus cartela intr-un LG G2 functioneaza perfect. Nu stiu ce setari ar trebui facute, dacar ar trebui, dar eu nu am reusit sa-l fac sa mearga. Nu vreau neaparat sa-l trimit inapoi, intrebam oricum mi-am luat digi ca o a doua cartela sa testez putin reteaua tocmai pe idea ca am telefon Dual Sim. Multumesc de raspuns!
Exista pe forumul oneplus un subiect in care explica diferentele intre modele. Ce te intereseaza pe tine voi posta mai jos:

Quote

Here’s a breakdown of the differences (for EU/NA, bands in bold only available on that version):
Note that compatibility here refers to LTE, the fastest network currently available. The slower 2G/3G GSM frequencies (below referred to as GSM and WCDMA) are less fragmented and you should be able to get data almost worldwide with the included 2&3G bands regardless of the version. Use http://www.willmyphonework.net/ for easy reference.
EU/Asia
GSM: 850, 900, 1800, 1900MHz
WCDMA: Bands 1/2/5/8
FDD-LTE: Bands 1/3/5/7/8/20
TDD-LTE: Bands 38/40/41
3 and 20 are used almost all over Europe, but not at all in North America. Band 8, although available in both versions, is used in Europe and India but is seeing increasing adoption worldwide.
North America
GSM: 850, 900, 1800, 1900MHz
WCDMA: Bands 1/2/4/5/8
FDD-LTE: Bands 1/2/4/5/7/8/12/17
For NA, the removal of bands 3 & 20 allows us to add all the GSM bands you’ll need.
China
GSM: 850, 900, 1800, 1900MHz
WCDMA: 1/2/5/8
TD-SCDMA: 34/39
TDD-LTE: 38/39/40/41
FDD-LTE: 1/3/7
The Chinese version will have very limited 4G compatibility in Europe and North America. More importantly, it only has one IMEI meaning you will not have dual-SIM capability outside of China. If you like having dual SIMs, do not buy the Chinese version.
Teparii de quickmobile asa fac. Aduc pe sub mana majoritatea telefoanelor, si te trezesti ca iti pun in brate un model destinat pietei din Asia/Africa, astfel ca nu beneficiezi nici de garantie in service-ul producatorului (ci doar in cel al quickmobile, unde in 99% din cazuri te alegi cu garantia anulata indiferent de starea telefonului si defectul reclamat).

 c1uk, on 06 mai 2016 - 08:05, said:

Apropo de Digi: da sunt in mare parte mincinosi cand vine vorba de retea, iti baga pe net 4G, dar cand am fost sa-i intreb care ii aria de acoperire au zis ca max 20km in jur la fiecare oras mare si ca nu este exclus ca in anumite localitati sa fie nevoie de net in Roaming de la vodafone care apropo de la 1Aprilie se taxeaza indifierent ca este abonat mai vechi (cand era vorba ca ai net in Roaming gratis).
Cum adica iti baga pe gat 4G? Pe mine nu m-a obligat nimeni sa-mi activez 4G-ul si nici sa folosesc cei 30GB oferiti promotional pentru navigare in 4G.
Cat despre acoperire, sper ca nu ai dori acoperire 4G pe intreg teritoriul tarii. Nici macar Orange/Vodafone/Telekom nu au acoperire 4G mai intinsa decat Digi, ci tot asa in orasele mari si statiunile importante.

Edited by Hider141, 06 May 2016 - 09:19.


#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 Silviugabriel1984, on 06 mai 2016 - 05:42, said:

Şi dacă Digi vinde telefoane care nu merg în reţeaua lor 4G, este moral sau nu? Este vorba de Lenovo 2010. L-au vândut tatălui meu, om în vârstă, şi care nu ştie ce este 4G.
Pai si daca nu se pricepe pentru ce ii trebuie 4G? Oricum i-ar fi suficient si 3G.
Referitor la subiect este clar ca nu te poti trezi dupa doua luni cu pretentii absurde. quickmobile oricum vine telefoane la "gri". Plus ca oneplus 2 functioneaza in orice retea sin romania si voce si date.

#17
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
M-aţi înţeles greşit. Duduia care a venit la tata acasă, tot lăuda "internet 4g, bla...bla...bla..." şi îi recomandă un abonament ş împreună cu acest telefon. Tata mă sună, îi zic că este ok internet 4G, "doar este viitorul", despre tel. nu ştiam nimic la momentul respectiv. Îi zic că este ok abonamentul la preţ, tel. nu părea scump şi semnează. După care văd că nu merge 4G pe telefon.

Edited by Silviugabriel1984, 06 May 2016 - 16:22.


#18
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007
Asa a fost si la mine in Bacau. Scriu mare peste tot 4G dar cand vrei sa-l folosesti, pauza :),  nu au acoperire intr-un oras ca Bacaul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate