Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Protejare SSD

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Este corect ce scrie în acest articol?
http://cristianls.ro...ata-a-ssd-ului/

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
e adevarat in mare parte,
durata de viata a unui ssd depinde de numarul de cicluri de scriere/stergere a fiecarei celule de memorie.

#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Il protejezi un un Sistem de operare capabil,w10.

#4
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Atunci o să fac şi eu setările din articol.

#5
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Si eu sunt proaspat posesor al unui Intel 535 de 120 GB si nu am facut aceste setari, am dat pe el 225 de lei si are garantie 5 ani, daca tine cat zice garantia imi e de ajuns.

#6
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View PostSilviugabriel1984, on 05 mai 2016 - 22:38, said:

Atunci o să fac şi eu setările din articol.
Daca n-ai ce face, da, fa-le.

#7
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Cel mai important si de retinut, e sa nu ții fisiere importante pe SSD, pentru ca nu se mai pot recupera.

#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostSilviugabriel1984, on 05 mai 2016 - 21:58, said:

Este corect ce scrie în acest articol?
http://cristianls.ro...ata-a-ssd-ului/
- de incercat partea cu RAMDisk
- a experimentat careva?

#9
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Teoretic e ok, practic e bla bla bla.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalex1912, on 05 mai 2016 - 23:33, said:

Si eu sunt proaspat posesor al unui Intel 535 de 120 GB si nu am facut aceste setari, am dat pe el 225 de lei si are garantie 5 ani, daca tine cat zice garantia imi e de ajuns.
Garantia nu e strict pe acea durata ci pana se ating acei TBW ori durata in cauza.

Eu folosesc un cache/buffer in RAM, nu e varianta cu discul virtual in memorie cum zice in articol dar seamana cumva.

Edited by neagu_laurentiu, 06 May 2016 - 11:44.


#11
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
La Intel 535 nu am gasit vreo valoare specificata. Oricum de bun simt era sa gasesc aceasta informatia cand cumparam produsul.

#12
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Intreb si eu ceva: vi s-au stricat SSD-uri? Nu de alta, dar pe unde ma invirt eu n-am auzit de nici un caz, desi multi au SSD-uri de 4-5 ani. Hardurile in schimb pica des, Seagate-urile mai noi cel putin is jale.

Imi pare o psihoza asta cu durata de viata a SSD-urilor, toate componentele unui calculator au o durata de viata limitata.

"Cel mai important si de retinut, e sa nu ții fisiere importante pe SSD, pentru ca nu se mai pot recupera."
In multe cazuri nu se pot recupera nici de pe harduri, asta desi esti dispus sa platesti. Oricum, de retinut e ca, pentru fisierele importante se fac backupuri. Cind sint multe solutii de backup online gratis, sa nu-l faci e o timpenie.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalex1912, on 06 mai 2016 - 17:49, said:

La Intel 535 nu am gasit vreo valoare specificata. Oricum de bun simt era sa gasesc aceasta informatia cand cumparam produsul.
N-ai cautat-o bine:

Quote

Minimum Useful Life/Endurance Rating
The SSD will have a minimum of five years of useful life under client workloads with up to 40 GB† (†56GB and 120GB SSD qualified to 20GB of host writes per day) of host writes per day.
http://www.intel.com...d-535-spec.html

#14
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 28.05.2008

View PostSilviugabriel1984, on 05 mai 2016 - 21:58, said:

Este corect ce scrie în acest articol?
http://cristianls.ro...ata-a-ssd-ului/
Consider ca articolul abordeaza in mod realist problematica "intretinerii" SSD. Sfatul cel mai valoros este cel legat de mutarea locatiei fisierelor temporare (pe un HDD, solutia cea mai la indemana); de curiozitate, am urmarit timp de cateva luni evolutia fisierelor temporare (nr. + spatiu ocupat) - se aduna, nu gluma ...
Posed un SSD Intel din seria 535 (240 GB spatiu nominal) de app. 18 luni si am facut majoritatea setarilor recomandate; deocamdata totul e in regula. Cred ca ma plasez cumva in afara statisticilor, intrucat nu am avut niciodata probleme cu discurile, desi am utilizat vreo 15 pana acum (incepand din '92 - Quantum, 85 MB, ce vremuri ...). Conform unui articol citit recent, probabilitatea de defectare a unui disc intern trece de 50% dupa 6 ani de utilizare; in configuratia desktop-ului am si un WD Caviar care implineste in curand 8 ani (peste 25.000 ore de activitate) si inca functioneaza foarte bine ... chiar sunt curios sa vad cat de mult va rezista.
Durata efectiva de viata a HDD/SSD e influentata de multi factori : de natura constructiva (tehnologia specifica fiecarui brand, lotul de fabricatie etc.), intensitatea utilizarii (nr. operatii de citire/scriere), mediu (temperatura / praf / umiditate / fum etc.) . In orice caz, o rulare periodica a unui soft specializat pentru diagnosticare (eu folosesc Crystal DiskInfo) nu strica; o avertizare timpurie se poate dovedi a fi foarte importanta.
Evident, back-up multiplu / pe medii diferite pentru date importante e cel mai bun sfat.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsdrc, on 11 mai 2016 - 14:35, said:

Sfatul cel mai valoros este cel legat de mutarea locatiei fisierelor temporare (pe un HDD, solutia cea mai la indemana)
Dar nu pe HDD ca n-ai facut nimic, acesta din urma se misca cu viteza melcului la scriere in raport alte medii. Ori muti intr-un disc virtual RAM ori intr-un program ce ofera un cache in RAM ca sa nu mai faci nici o setare la acele cai, ori chiar un flash disk (timpul de acces e comparabil cu SSD-ul, volumul pe secunda nu ne intereseaza in principiu la aceste fisiere) ca-i ieftin.

Edited by neagu_laurentiu, 11 May 2016 - 15:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate